Minulý týždeň Ajit Pai a FCC hlasovali tri až dve za zrušenie právnych predpisov, ktoré chránia neutralitu siete v USA. Výsledok zrušenia týchto pravidiel znamená, že budúcnosť internetu je teraz v rukách právnických osôb s oprávneným záujmom. Výsledok hlasovania komisie FCC nebol šokom. Prečo? Pretože šéf FCC, Ajit Pai, býval advokátom spoločnosti Verizon - jedného z najväčších poskytovateľov internetových služieb v USA.


Čo znamenajú zmeny? Bez zavedených pravidiel neutrality siete sa stáva pre poskytovateľov internetových služieb legálne začať škrtiť konkrétne webové stránky alebo služby. Títo poskytovatelia internetových služieb môžu naďalej účtovať poplatky za svoje internetové služby používateľom a zároveň im môžu byť povolené cielene spomaľovať konkrétne služby s veľkou šírkou pásma.

Napríklad streamovanie videí na serveroch Netflix alebo Youtube by sa mohlo bolestivo spomaliť, pokiaľ používatelia internetu nezaplatia za špeciálny plán doplnkového streamovania. Podobne by sa online herné služby mohli spomaliť, pokiaľ nebude zaplatený osobitný poplatok, ktorý by ich prinútil fungovať. V skutočnosti by poskytovatelia internetových služieb mohli teoreticky obmedziť akýkoľvek web, ktorý chcú vytvoriť firemnú cenzúru, ktorá masívne zafarbuje to, čo občania USA môžu vidieť online..

Napríklad pri príprave volieb by sa mohli uprednostniť politické názory. V skutočnosti by sa tým vytvoril typ politickej situácie, na ktorú sme zvyknutí v Rusku alebo Turecku. Umožnilo by to, aby politici boli vyberaní pomocou podnikového financovania, a zároveň by sa zafarbili výsledky volieb prostredníctvom propagandy a cenzúry..

Môže to znieť ako dej nejakého zlovestného dystopického filmu. Znepokojujúcou realitou však je, že Západ už napodobňuje znepokojujúce negatívne atribúty politických režimov, ktoré by pred desiatimi rokmi dôrazne kritizovali. Ochrana súkromia je narušená, cenzúra sa stáva plodnou a propaganda alebo „falošné správy“ sa stali normou.

Ako rýchlo sa teda tieto negatívne dôsledky môžu odraziť? Odpoveď na túto otázku je zložitá, pretože to nikto nevie. Použitím zdravého rozumu a počúvaním rétoriky, ktorá obklopuje zrušenie neutrality siete, však získame určité stopy. Zdá sa, že tieto náznaky vyvolávajú obavy, o ktorých musia občania USA vedieť.

Čistá stopa neutrality

The Fight Back

Od výsledku minulého týždňa hlasovania niektorí senátori oznámili, že plánujú bojovať. Havajský demokrat, senátor Brian Schatz a Ed Markey (Dem senátor z Massachusetts) neveria, že sa boj skončil. Plánujú sa odvolať na rezolúciu Kongresu o preskúmaní zákona (CRA) s úmyslom zvrátiť rozhodnutie komisie FCC týkajúce sa neutrality siete.

Úspešná rezolúcia ratingových agentúr by nielen obnovila neutralitu siete, ale tiež by zabránila tomu, aby FCC bola schopná ju znova napadnúť. Bohužiaľ, smutnou realitou je, že vzhľadom na súčasnú republikánsku väčšinu v Senáte je úspešná výzva CRA veľmi nepravdepodobná.

Demokrati sú si všetci vedomí tejto skutočnosti, a preto už diskutujú o tom, že akékoľvek zlyhanie prevrátenia rozhodnutia komisie FCC sú platformou budúcich politických kampaní. Podľa názoru týchto senátorov počas budúcich volieb povstanú voliči USA proti tomuto republikánskemu rozhodnutiu a hlasujú za vodcov demokratov, ktorí uprednostňujú opätovné zavedenie neutrality siete. Možno aj prezident neutrality siete.

Na prvý pohľad sa to javí ako rozumná línia myslenia. Na druhej strane vás pozerá slávnostný vlog Ajit Pai o rozhodnutí komisie FCC. Ak sa internet pre spotrebiteľov z USA rýchlo zhoršuje: nebude Pai vyzerať ako podvodník a hlupák rýchlo? V skutočnosti, ak sú hrôzostrašné príbehy o pomalom internete a obrovsky rastúcich nákladoch pravdivé: možno by sa Pai nemusel schovávať pre strach, že by mohol byť lynčovaný?

V skutočnosti sa zdá, že republikáni sú dosť sebavedomí a je potrebné si myslieť, že nemajú v pláne zastaviť demokratov, ktorí využívajú túto platformu, aby ukradli voličom budúce voľby. Bolo by ľahké predpokladať, že republikáni budú v budúcom roku v polovici volebného obdobia zatĺkaní. Ale to určite nie je plán? Takže, čo dáva?

Plán prefíkanosti

Pomaly to robí

Zdá sa oveľa pravdepodobnejšie, že negatívny vplyv zrušenia neutrality siete bude spočiatku okrajový alebo možno dokonca nebude existovať. V skutočnosti, ak republikáni uzavreli výhodné dohody s gigantmi amerických poskytovateľov internetových služieb, mohli by sme dokonca vidieť počiatočné výhody pre amerických spotrebiteľov. Podporou nedostatku neutrality siete ako prínosu pre spotrebiteľov by sa všetka negatívna tlač rýchlo prispôsobila ako „falošné správy“ a „strach-mongering“..

To by republikánom poskytlo platformu na boj proti demokratom tým, že by sa tvrdilo, že boli po celý čas v kontakte s realitou. „Obama sa mýlil“, povedali by - a americkí voliči by to zjedli. Bohužiaľ sa to javí ako veľmi skutočné nebezpečenstvo.

Čakanie na pár rokov na odstránenie negatívnych dôsledkov zrušenia neutrality siete - a potom tieto negatívne následky po kvapkách kŕmenie - by mohli tajne oživiť a posilniť republikánsku pozíciu v očiach amerických voličov..

Podvod by tak mohol byť úspešný a skutočné negatívne následky zrušenia neutrality siete - cenzúra spoločnosti a neobjektívna a drahá internetová skúsenosť - by sa nezaznamenali, kým nebude príliš neskoro..

Isp cenzúra

Tvrdá realita

Jedna vec je istá, že americkí poskytovatelia internetových služieb to chcú veľmi dlho. Už v polovici 20. storočia predseda FCC Michael Powell odstránil dôležité záruky proti telekomunikačným sieťam, ktoré zakladajú monopoly. V tom čase Powell pripravil USA na odstránenie záruk širokopásmového spoločného prenosu, ktoré sú podobné sieťovej neutralite. To spôsobilo, že konkurencia na trhu so širokopásmovým pripojením v USA bola čestná a donútila chamtivé telekomunikačné spoločnosti, aby sa vrátili do svojej škrupiny.

Odvtedy sa poskytovatelia internetových služieb správali hlavne dobre (napriek tomu, že vykazovali svoje skutočné farby a čas od času cenzurovali prenos). Je to preto, že vedeli, že ak by tak neurobili, proti nim by došlo k veľkému politickému odporu. Po dlhom a trpezlivom čakaní však majú telekomunikační giganti teraz svojho muža (Ajit Pai) na čele FCC. Vzhľadom na to, ako trpezliví musia byť telekomunikační magnáti, aby sa dostali k tomuto bodu - pochybujem, že sa budú pohybovať príliš rýchlo a dať demokratom ľahký spôsob, ako zmariť ich plány..

Čistá neutralita súdneho konania

súdy

Od oznámenia FCC sme boli svedkami viacerých súdnych sporov proti organizácii. Generálny prokurátor New Yorku Eric Schneiderman (D) prisľúbil, že spolu s ďalšími generálnymi prokurátormi povedie súdny proces s cieľom zmeniť rozhodnutie FCC:

"Dnešné vrátenie poskytne poskytovateľom internetových služieb nové spôsoby kontroly toho, čo vidíme, čo robíme a čo hovoríme online. Je to hrozba pre bezplatnú výmenu nápadov, vďaka ktorej je internet cenným prínosom v našom demokratickom procese."

Washingtonský generálny prokurátor Bob Ferguson tiež odhalil, že má v úmysle začať súdny spor proti FCC. Edward Markey, demokratický senátor pre Massachusetts, sa domnieva, že má dobrú šancu poraziť FCC na súde: "Naši právni odborníci sa o tom cítia veľmi istí," komentoval minulý štvrtok. K Markeyovi sa pripojila republikánska senátorka Anna Eshoo, ktorá podporuje akékoľvek súdne spory týkajúce sa neutrality siete, ku ktorým sa môžu pripojiť, a musia sa k nim pripojiť ostatní..

Doteraz generálni prokurátori z Washingtonu, Illinois, Kentucky, Pensylvánie, Delaware, Oregon, Vermontu, District of Columbia a Massachusetts oznámili plány na napadnutie rozhodnutia FCC. Dá sa len dúfať, že tieto súdne procesy sú úspešné, pretože inak môžu byť veci povrchné.

zmena

Hlasujte za zmenu?

Budúci rok občania USA dostanú príležitosť hlasovať o zvrátení súčasnej republikánskej väčšiny v Senáte. Je smutné, že bude príliš neskoro na to, aby sa na zrušenie rozhodnutia komisie FCC využil zákon o kongresovom preskúmaní. CRA sa musí odvolať do 60 dní od odoslania pravidla do Kongresu: k tomu dôjde dlho pred koncom novembra v polovici obdobia. V skutočnosti najpravdepodobnejším spôsobom, ako by bolo možné zrušiť rozhodnutie FCC, je zmena a doplnenie zákona o telekomunikáciách z roku 1996.

Reklasifikácia širokopásmového pripojenia podľa hlavy II tohto aktu by vyriešila celý problém neutrality siete. Je však veľmi nepravdepodobné, že by k tomu došlo pod vládou menšiny. Pravdepodobne bude potrebné, aby bol za to úradujúci demokrat. Po budúcich prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia až do konca roku 2020, zostane republikánom veľa času, aby úspešne vytiahli vlnu z očí amerických voličov..

Emily Bell v liste Guardian tvrdí, že:

"Trump FCC a telekomunikační baroni si myslia, že keď sa zmení pravidlo, jednoducho na to zabudneme." Ale mýlia sa. Ak odstránia neutralitu siete, nakoniec to bude pád telekomunikačných barónov. Američania čoskoro dospejú k záveru, že jediný možný spôsob riešenia škody, ktorú Pai spôsobil, je definitívne a úplné prerušenie moci gigantov. “

Toto je určite najlepší scenár. Odporúčam vám však, aby ste si tento článok uložili ako záložku pre prípad. Pretože ak sa ocitnete za rok, premýšľate "možno zrušenie neutrality siete nebolo také zlé" - Odporúčam vám, aby ste sa vrátili a prečítali si tento článok, aby ste si pripomenuli, že ste oklamaní.

Stanoviská sú vlastné spisovateľovi.

Kredit na obrázok názvu: schistra / Shutterstock.com

Obrázkové kredity: aquarius83men / Shutterstock.com, Lightspring / Shutterstock.com, Maxx-Studio / Shutterstock.com, nito / Shutterstock.com, Markus Mainka / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me