Najnovšie príslušenstvo spoločnosti Google, Klipy, je automatický nositeľný fotoaparát, ktorý učí tváram najbližším a najdrahším. Sľubuje to, že zmení spôsob, akým zachytávate rodinné spomienky, ale je to lepšie ako smartfón? Alebo je to len strašidelné?

Čo sú to klipy Google?

Pokus spoločnosti Google o oživenie trendu života sa predáva výlučne generácii „ostrých“ generácií - 44% rodičov, ktorí zdieľajú fotografie svojej rodiny na sociálnych sieťach.

Prenosný fotoaparát sa učí tvári ľudí a zvierat, s ktorými najčastejšie komunikujete. Na základe týchto informácií sa rozhoduje o tom, kedy nasnímať sedemsekundové klipy o čomkoľvek alebo s kýmkoľvek, s ktorým môžete komunikovať.

Pomocou aplikácie Google Clips potom môžete skontrolovať a označiť všetky klipy, ktoré nasnímal počas celého dňa. To, čo sa vám páči, môžete zdieľať so sociálnou sieťou.

Google zdôraznil, že rovnako ako v prípade konvenčných fotoaparátov zostanú všetky obrázky na vašom zariadení šifrované, až kým sa nerozhodnete ich odstrániť. Správy o vydaní však priniesli známe obavy zo súkromia a bezpečnosti.


Lifelogging

Lifelogging je sledovanie a ukladanie vašich osobných údajov a nie je to nič nové. Mnohí z nás teraz používajú aplikácie na sledovanie stavu zdravia, ktoré sú predinštalované do našich telefónov. Tieto sledujú údaje o tom, kde cvičíme, na ako dlho a dokonca aj o našich srdcových frekvenciách, celkovej kondícii a úrovniach stresu.

Najúspešnejším príkladom je nositeľná videokamera GoPro. To sa stalo obľúbeným u športových fanúšikov. Videozáznamy YouTube boli zaplavené ukážkovými klipmi adrenalínových feťákov, ktorí sa hádzali po svahoch a vyskakovali z lietadiel..

Obrázky života sa objavujú od projektu Microsoft MyLifeBits z roku 2001. Napriek množstvu dostupného hardvéru a aplikácií sa však táto prax nevytvorila.

Ako to plánuje spoločnosť Google Clips zmeniť??

Zdá sa, že Google Clips na povrchu nerobí nič radikálne odlišné od predchádzajúcich pokusov o zaznamenanie života, ako je napríklad teraz zaniknutý automatický fotograf. „Inteligentná“ kamera spoločnosti Autographer, ktorá v októbri 2016 ukončila svoju činnosť, použila podobný softvér ako spoločnosť Google na výber, kedy nasnímať najlepšie fotografie.

Veľký rozdiel spočíva v tom, že klipy budú trvať sedem sekúnd. Z týchto snímok si môžete vybrať pri prezeraní toho, čo zariadenie zaznamenalo.

Najväčšou výzvou, ktorej čelí spoločnosť Google, nie sú iné nositeľné zariadenia, ale spôsob, ako zaistiť, aby sa klipy vyznačovali inteligentnými telefónmi. Preto spoločnosť Google oslovuje nepredvídateľnú povahu rodinného života. V čase, keď ste si zobrali telefón z vrecka, ste možno vynechali prvé slová svojho dieťaťa alebo papagáj prisahajúci na svokru..

Klipy znamenajú, že váš telefón zostane vo vrecku a vy zostanete v okamihu. Odstránením týchto nepríjemností však stačí presvedčiť ľudí, aby zachytili každý okamih života ich dieťaťa?

Prečo sa ľudia obávajú o klipy Google?

Spoločnosť Google sa dôrazne snaží zdôrazniť bezpečnostné a bezpečnostné prvky, ktoré zahrnula do návrhu zariadenia Clips. Všetky obrázky zostanú šifrované, kým sa nerozhodnete ich odovzdať z aplikácie. Nemôžete nahrávať obrázky priamo zo zariadenia. Fotoaparát je vybavený aj LED diódou, ktorá sa rozsvieti pri nahrávaní. To znamená, že môžete zastaviť nahrávanie všetkého, čo by ste nechceli zdieľať ani uchovávať.

Nedávna mediálna pozornosť venovaná životným logom však neurobila nič, čo by upokojilo obavy verejnosti o technológiu.

Netflixova nedávna adaptácia techno-thrilleru Dave Eggers z roku 2003, Circle, sa zameriava na katastrofálne následky strašidelne podobnej nositeľnej kamery. Elon Musk pridal k obavám nedávny komentár, že technológia „sa ani nezdá nevinná“.

Toto sa ani nezdá nevinné

- Elon Musk (@elonmusk) 7. októbra 2017

Aké sú riziká klipov Google?

Klipy Google sa pripájajú k vášmu zariadeniu prostredníctvom siete Wi-Fi. To poskytuje hackerom zraniteľnosť. Museli by však byť dosť odhodlaní získať šifrovanie Google.

Pri odovzdávaní obrázkov do sociálnych médií je väčší problém. Ak sa fotografia odovzdá online, obsahuje metaúdaje EXIF. To sú údaje o samotnej fotografii. Zahŕňa to dátum a čas, kedy boli odobraté, typ zariadenia, ktoré bolo použité, a dokonca aj vaša IP adresa.

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť metadáta z vašich fotografií pred ich odovzdaním:

  • na windows, kliknite pravým tlačidlom myši na požadované fotografie a vyberte položku vlastnosti. Odtiaľ vyberte ikonu podrobnosti a kliknite na Odstráňte vlastnosti a osobné informácie.
  • na iOS, je to trochu zložitejšie. Na odstránenie údajov budete potrebovať aplikáciu tretej strany. Prvým krokom je otvorenie obrázka v režime náhľadu. Odtiaľ vyberte ikonu náradie rozbaľovacej ponuky a vyberte Zobraziť inšpektora. Pod EXIF na karte môžete vidieť všetky informácie zakódované na fotografii. Ak tu nie sú žiadne údaje, skvelé. Ak existuje, budete potrebovať softvér, ako napríklad Photos EXIF ​​Editor (k dispozícii za 0,99 dolárov v obchode App Store).

Hackeri môžu aj napriek odstráneným údajom EXIF ​​získať prístup k vašej adrese IP z odovzdaného obrázka. Najlepší spôsob, ako to obísť, je použitie virtuálnej súkromnej siete (VPN) na maskovanie vašej skutočnej adresy IP.

Sieť VPN môžete používať v mobilných zariadeniach, pretože väčšina služieb ponúka aplikácie VPN v systéme iOS a APK Android VPN, ostatné operačné systémy pre mobilné zariadenia však nie sú rovnako podporované. Pokiaľ ide o podporu počítačov, väčšina služieb ponúka klientov VPN so systémom Windows VPN a Mac VPN, ale hľadanie klientov s bežným Linuxom VPN je oveľa ťažšie nájsť..

Obrázkové kredity: Ruslan Guzov / shutterstock.com, Kathy Hutchins / shutterstock.com, George Rudy / shutterstock.com, boonchoke / shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me