V decembri 2017 Federálna komunikačná komisia (FCC) zrušila pravidlá USA týkajúce sa neutrality siete. Zmeny nadobudli účinnosť bez akýchkoľvek problémov zo strany Parlamentu v pondelok 11. júna 2018


Po hlasovaní v Senáte 16. mája o zvrátení rozhodnutia komisie FCC mnohí dúfali, že sa Parlament bude riadiť týmto návrhom a zasiahne, aby zachránil tohto najzákladnejšieho a najzákladnejšieho nájomcu internetu. Takéto nádeje však boli vždy zbožnou fantáziou.

Len traja republikánski senátori, ktorí sa pripojili k Demokratickému snemu, stačili na to, aby sa hlasovanie v Senáte obrátilo v prospech neutrality siete. V tomto Parlamente však majú republikáni výhodu 235-193.

V dôsledku toho domáci rečník Paul Ryan odmietol vôbec naplánovať hlasovanie o tejto otázke. Teoreticky by mohlo byť hlasovanie donútené, ak by väčšina poslancov Parlamentu podpísala petíciu o absolutóriu. Avšak, samozrejme, v dome dominujúcom republikánom takáto väčšina neexistovala. A aj keby bola podpísaná petícia o absolutóriu, strata skutočného hlasovania bola ušlým záverom.

Rip Net Neutrality

Tak čo teraz?

Napriek oficiálnemu zrušeniu sa boj o neutralitu siete ešte neskončil. V skutočnosti existuje veľa dôvodov pre pretrvávajúcu nádej.

Zrušenie neutrality siete je veľmi nepopulárne

Pravdepodobne najväčšou príčinou nádeje je to, že zrušenie FCC je zďaleka neskoro na želanie väčšiny Američanov. Podľa nedávneho prieskumu podporuje 60% registrovaných voličov (vrátane 63% republikánov) neutralitu siete. Predchádzajúci prieskum zistil, že 83 percent respondentov bolo proti zrušeniu neutrality siete, vrátane 75% republikánskych voličov.

Strednodobé voľby, ktoré sa majú konať v novembri tohto roku, budú pravdepodobne tvrdo spochybnené a okupovaní republikánski kandidáti sú si istí, že sú si vedomí toho, že by mohli získať ďalšie hlasy podporením prísnych pravidiel neutrality siete..

Napriek svojej známej antipatii voči neutrálnosti siete je prezident Trump tiež nepredvídateľným populistom, ktorý sa nevykonáva tak, aby udržal svojich podporovateľov šťastných..

Štáty sa vzbúria

Jednotlivé štáty môžu a vzdorujú rozhodnutiu FCC na federálnej úrovni vykonávaním právnych predpisov na úrovni štátu s cieľom prijať silnú ochranu neutrality siete.

Washington a Oregon už schválili zákony zakotvujúce neutralitu siete a kalifornský štátny senát prijal návrh zákona, ktorý bude presadzovať veľmi silné ustanovenia o neutralite siete. Očakáva sa, že návrh zákona prejde kalifornským zhromaždením a až potom sa posunie k ratifikácii guvernéra Jerryho Browna.

Okrem toho guvernér New Yorku Andrew Cuomo preukázal silnú podporu neutrality siete a štát zvažuje nasledovanie kalifornského vedenia.

Je potrebné zdôrazniť, že nejde o bežné štáty. Voliči vo Washingtone, Kalifornii a New Yorku tvoria 17% všetkých amerických voličov. A tam, kde vedú, je veľmi pravdepodobné, že budú nasledovať iní. Je to tak, že neuveriteľných 21 štátov v súčasnosti žaluje FCC za svoje rozhodnutie týkajúce sa neutrality siete.

Právne bitky

Tvrdenie, že "zlátanina" rôznych štátnych zákonov bude zaťažovať poskytovateľov internetových služieb, FCC stanovil v rámci svojho príkazu na zrušenie, že jednotlivé štáty nemôžu prijať právne predpisy, ktoré by zrušili zrušenie. To, že tak urobili niektorí, a je pravdepodobnejšie, že to nevyhnutne povedie k množstvu právnych problémov. Zďaleka nie je jasné, či má FCC zákonné oprávnenie takéto ustanovenie prijať.

Okrem toho je FCC sama osebe predmetom nie menej ako 12 súdnych sporov proti nej a očakáva sa viac výziev.

čistá neutralita

Demonštranti obhajujúci zhromaždenie neutrality siete v uliciach Philadelphie, sobota 13. januára 2018.

Čo je horšie, čo sa môže stať?

Čistá neutralita je myšlienka, že k všetkým internetovým prenosom pristupujú poskytovatelia internetu (ISP) a vlády rovnako. Znamená to „nediskriminovať alebo diferencovať poplatky používateľom, obsahom, stránkou, platformou, aplikáciou, typom pripojeného zariadenia a spôsobmi komunikácie.“

Je to základný kameň inovácie a slobodného prejavu na internete. Bez neutrality siete by internet jednoducho nebol takým úspechom. Bez neutrality siete:

 • Poskytovatelia internetových služieb môžu diskriminovať konkurenčné služby. Napríklad obmedzením (alebo dokonca blokovaním) poskytovateľov obsahu, ako sú Netflix, Facebook a Google, a zároveň zákazníkom poskytnúť neobmedzený prístup s prioritou k svojim vlastným službám.
 • Inovácia je potlačená. Netflix, Facebook a Google si pravdepodobne môžu dovoliť platiť poskytovateľom internetových služieb za poskytovanie zvýšenej šírky pásma pre svoje služby. Start-upové spoločnosti to však nedokážu. Malé a inovatívne spoločnosti tak zostanú vo vode mŕtve a zároveň sa posilní monopolné vlastníctvo, ktoré majú veľké etablované spoločnosti na internete..
 • Poskytovateľom internetových služieb nič nebráni v obmedzovaní alebo dokonca úplnej cenzúre obsahu z politických, sociálnych alebo náboženských dôvodov.
 • Internet sa rozdelí na dve alebo viac „úrovní“. Na menej dôležitých zákazníkov sa zameriavajú špeciálne internetové balíčky „káblového“ typu, ktoré poskytujú prístup iba k vybraným službám. Neobmedzený prístup na internet bude k dispozícii iba tým, ktorí si za to môžu dovoliť. Tým sa prehĺbi digitálna priepasť a povedie to k zvýšeniu hospodárskej a sociálnej nerovnosti.

Inými slovami, veľké peniaze budú môcť jazdiť drsne nad záujmami bežných ľudí.

Poskytovatelia internetových služieb nie sú dôveryhodní

Podporovatelia FCC (najmä lobisti za skupiny Comcast, Verizon a AT&T) tvrdia, že takéto tvrdenia sú len zdesením a že poskytovateľom internetových služieb možno dôverovať, že si samoregulujú a chránia záujmy svojich zákazníkov..

Ak nič iné nepovedia, konkurencia na voľnom trhu zabezpečí dobré správanie. Nakoniec, ak sa zákazníkom nepáči, čo robia ich poskytovatelia internetových služieb, môžu jednoducho zmeniť poskytovateľa internetových služieb.

Môže to platiť v mestských oblastiach, kde zákazníci internetu skutočne majú na výber, ale ignoruje skutočnosť, že vo väčšine vidieckej Ameriky majú poskytovatelia internetových služieb virtuálny monopol na prístup k internetu. Bez prísnych pravidiel neutrality siete môžu veľkí poskytovatelia internetových služieb robiť takmer všetko, čo chcú, a zákazníci nebudú mať inú možnosť, ako ich vysať.

Pred Obamovou legislatívou o neutralite siete:

 • V roku 2005 v Severnej Karolíne ISP Madison River Communications zablokovala službu VoIP Vonage, pretože nechcela, aby zákazníci mohli bezplatne volať cez internet..
 • V roku 2007 AT&Cenzuroval Pearla Jama po tom, ako hlavný spevák Eddie Vedder kritizoval prezidenta Busha.
 • V rokoch 2007 až 2009 AT&Spoločnosť T zabránila spoločnosti Apple umiestniť aplikáciu Skype VoIP do obchodu App Store.
 • V roku 2009 AT&Spoločnosti T a Apple tiež zabránili zákazníkom v sťahovaní aplikácie Google Voice.
 • V roku 2010 poskytovateľ DSL Windstream Communications začal presmerovať výsledky vyhľadávania napísané na panel vyhľadávania Google na svoj vlastný vyhľadávací nástroj.
 • V roku 2011 ponúkol mobilný poskytovateľ služieb MetroPCS zákazníkom dátový plán 4G, ktorý by blokoval všetky streamingové služby okrem služby YouTube. Blokoval tiež všetky aplikácie VoIP vo všetkých plánoch.
 • Od roku 2011 do roku 2013 AT&T, T-Mobile a Verizon zablokovali Peňaženku Google. Namiesto toho boli zákazníci nútení používať aplikáciu peňaženky, v ktorej všetky tri ISP vlastnia akcie.
 • V roku 2012 AT&T zablokoval aplikáciu Apple FaceTime v prospech jej konkurenčného produktu.
 • V roku 2012 spoločnosť Verizon požiadala spoločnosť Google o zablokovanie aplikácií na zdieľanie internetového pripojenia, ktoré by sa mohli použiť na obídenie poplatku za zdieľanie internetového pripojenia vo výške 20 USD..
 • V roku 2014 AT&Schéma sponzorovaných údajov spoločnosti T umožnilo tvorcom obsahu kúpiť cestu z limitov údajov umiestnených na AT&T zákazníci.
 • V tom istom roku spoločnosť Netflix uzavrela dohodu so spoločnosťou Comcast, aby uprednostnila svoju službu streamovania pred ostatnými.
 • Iniciatíva Music Freedom spoločnosti T-Mobile odstránila dátové limity z vybraných služieb streamovania hudby.

Je tiež potrebné si uvedomiť, že poskytovatelia internetových služieb, ktorí tak usilovne lobovali za účelom dosiahnutia neutrality siete, sú tí istí poskytovatelia internetových služieb, ktorí v roku 2017 úspešne lobovali za FCC za právo predávať alebo zdieľať podrobnú históriu prehľadávania webu a geolokačné údaje zákazníkov s inzerentmi a partnerskými spoločnosťami..

ProPrivacy analýza

Boj o neutralitu siete v Spojených štátoch je mŕtvy, ale táto vojna ani zďaleka neskončila. Ak chcete pomôcť, potom Fight for the Future (FFTF) pokračuje vo svojej misii vyvíjať tlak na Parlament, aby zvrátil rozhodnutie komisie FCC. Všetko, čo potrebujete v tomto boji, je k dispozícii tu.

Obrázkový kredit: S láskavým dovolením FutureGravestone.com.

Autor fotografie: Michael Candelori / Shutterstock.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me