Gabriel Weinberg je zakladateľom a výkonným riaditeľom DuckDuckGo, obľúbeného a vysoko lešteného vyhľadávača, ktorý rešpektuje vaše súkromie. Gabriel bol nedávno taký láskavý, že mi poskytol rozhovor, v ktorom sme diskutovali o stave súkromia online.


Spoločnosť DuckDuckGo si získala dobrú povesť tým, že ide o vyhľadávací nástroj, ktorý rešpektuje súkromie používateľov. Preto je spravodlivé predpokladať, že pre vás záleží na súkromí? A prečo?

Áno, som presvedčený, že v modernej spoločnosti by malo byť súkromie základným právom spolu s ostatnými, ako je sloboda prejavu a tlače.

Čo považujete v súčasnosti za hlavné hrozby pre súkromie bežných používateľov internetu??

Digitálna technológia sa očividne dostáva do viacerých častí nášho života a naše údaje sa rýchlo stávajú stále viac a viac cennými, a to pre nás, ako aj pre ostatných. Hlavnou hrozbou je to, že v súčasnosti sú online sledovania dobre definované, a bez nich sa spoločnosti a vlády stávajú čoraz viac rušivými pre získanie prístupu k týmto cenným osobným údajom. Už sme stanovili zákonné obmedzenia týkajúce sa finančnej, lekárskej, vojenskej, dopravnej, telekomunikačnej a poľnohospodárskej technológie. Prečo nie sledovanie online?

DuckDuckGo BillboardWide_cc

Už sme stanovili zákonné obmedzenia týkajúce sa finančnej, lekárskej, vojenskej, dopravnej, telekomunikačnej a poľnohospodárskej technológie. Prečo nie sledovanie online?

Politici v súčasnosti veľmi radi hovoria o kompromise medzi súkromím a bezpečnosťou ao potrebe nájsť správnu „rovnováhu“ medzi týmito prioritami. Osobne to považujem za falošnú dichotómiu propagovanú na politické účely. Aké sú vaše myšlienky v tejto veci?

Áno, verím, že je to falošná dichotómia. Ďalším spôsobom, ako definovať diskusiu, je silné verzus slabé šifrovanie. Silné šifrovanie je primárnou vecou, ​​ktorá chráni naše citlivé informácie, ako sú bankové, lekárske a dokonca aj vládne záznamy. Slabé šifrovanie naopak umožňuje tieto masívne porušenia údajov, o ktorých stále počujeme. Verím, že ak oslabíte šifrovanie, znížite tým bezpečnosť.

„Spojené kráľovstvo práve legalizovalo najextrémnejší dohľad v histórii západnej demokracie“ (citujem Edwarda Snowdena). Myslíte si, že toto je smer, ktorým sa svet vo všeobecnosti uberá?

Nie, nemyslím si, že hromadné sledovanie je nevyhnutné. Myslím si, že sa môžeme rozhodnúť stanoviť primerané limity na sledovanie online a urobiť z súkromia základné právo. Tieto rozhodnutia sa však dejú v jednotlivých krajinách a závisia od záujmu príslušného občana. Spoločnosť Snowden si túto potrebu verejnej diskusie uvedomila a vyvolala ju. Teraz musíme pokračovať. Podľa mojej skúsenosti, keď ľudia plne chápu tieto problémy, veľké percento ľudí chce hájiť svoje práva na súkromie.

Myslím si, že súhlasíme s tým, že ak je súčasná vysoko nepredvídateľná politická situácia v USA, kto vie, čo prinesie budúcnosť? Keby ste však hľadeli do krištáľovej gule, boli by ste ochotné zdieľať akékoľvek špekulácie?

Rovnako ako vo Veľkej Británii verím v akúkoľvek demokraciu, politické situácie nakoniec nasledujú vôľu občanov, ak sú dostatočne silné. V USA sa čoraz väčšie percento ľudí zaujíma o sledovanie online a domnievam sa, že to nakoniec povedie k obmedzeniu regulácie. Nie som si však istý časovým harmonogramom.

DuckDuckGo CEO s kanceláriou

Nie, nemyslím si, že hromadné sledovanie je nevyhnutné. Myslím si, že sa môžeme rozhodnúť stanoviť primerané limity na sledovanie online a urobiť z súkromia základné právo

Pokiaľ ide o ochranu súkromia a bezpečnosť online, v týchto dňoch je veľa zlých správ, ale vidíte aj nejaké pozitívne trendy?

Áno, v posledných niekoľkých rokoch od odhalenia spoločnosti Snowden sa čoraz viac ľudí viac vzdelávalo v oblasti ochrany súkromia a bezpečnosti online a začali mať skutočné obavy a v dôsledku toho podnikajú skutočné kroky. Napríklad v štúdii PEW uviedlo 40% Američanov, že by chceli, aby ich poskytovateľ vyhľadávania nesledoval svoju vyhľadávaciu aktivitu.

Nesúhlasili ste s nedávnym mojím článkom, v ktorom som povedal, že byť americkou spoločnosťou je zlé pre ochranu súkromia. Chceli by ste vysvetliť, prečo sa mýlim?

Áno . DuckDuckGo nezhromažďuje ani nezdieľa žiadne osobné informácie. Toto sú naše zásady ochrany osobných údajov v skratke. Americké akcie na ochranu súkromia - napríklad NSL - sú navrhnuté tak, aby extrahovali existujúce obchodné záznamy. V našom prípade nemáme nikoho zdieľať, pretože nezhromažďujeme ani nezdieľame osobné údaje, a preto sa na nás tieto kroky a súvisiace zákony nevzťahujú. Viera v to, že vláda USA môže prinútiť ktorúkoľvek americkú spoločnosť, aby urobila čokoľvek, je iba nepravdivá, ako to dokazuje nedávny prípad spoločnosti Apple vs FBI..

Vo všeobecnosti, ako zdôrazňujete vyššie, Spojené kráľovstvo a mnoho ďalších krajín majú pravdepodobne také zlé zákony o ochrane súkromia a iné právne precedensy ako Spojené štáty, keď sa uplatňujú na konkrétny prípad. Každý konkrétny prípad skutočne závisí od konkrétnej situácie a od podrobných parametrov, ktoré sa všeobecne označujú ako hodnotenie hrozby. Ako je uvedené vyššie, v týchto hodnoteniach je spoločnosť DuckDuckGo v inej triede ako iné spoločnosti, pretože jednoducho nezhromažďujeme ani nezdieľame osobné údaje. To znamená, že napríklad e-mail, ak existujú obchodné záznamy, sa veľmi líši od vyhľadávania, kde nemáme žiadne osobné údaje na zdieľanie.

Čo znamená budúcnosť DuckDuckGo? Máte v pláne nejaké plány, ktoré by ste chceli zdieľať?

Ideme na to, že tu budeme desať rokov! Vo všeobecnosti chceme pokračovať v dosahovaní vízie zvyšovania úrovne dôvery online a nášho súčasného poslania stať sa najdôveryhodnejším vyhľadávacím nástrojom na svete. V tejto súvislosti by sme vám chceli časom pomôcť viac chrániť vaše súkromie online, ale momentálne nemám žiadne konkrétne oznámenia.

DuckDuckGo Office_cc

DuckDuckGo je v inej triede ako iné spoločnosti, pretože jednoducho nezhromažďujeme ani nezdieľame osobné údaje

Aké sú vaše najlepšie tipy na ochranu osobných údajov pre našich čitateľov?

Existuje skutočne niekoľko riešení, ktoré vám poskytujú čiastočnú úľavu od bolesti pri sledovaní online. Najprv prepnite svoj vyhľadávací nástroj, e-mail a ďalšie hlavné služby, v ktorých sú vaše osobné informácie dôsledne sledované, na dobré súkromné ​​alternatívy, napríklad DuckDuckGo na vyhľadávanie. Po druhé, do prehliadača pridajte doplnok HTTPS Everywhere EFF, ktorý zašifruje pripojenia na webe, ak je to možné. Po tretie, pridajte do prehliadača doplnok Privacy Badger plugin, ktorý blokuje sledovače tretích strán. Tieto tri jednoduché zmeny hladko a výrazne znížia vašu digitálnu stopu.

Čo je to s kačicami?

Rovnako ako väčšina ľudí na internete, mám rada milé a priateľské veci!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me