Logo Facebook vedľa hore nohami ako symboly

Neočakávaná správa od TechCrunch odhalila, že Facebook platil používateľom vo veku 13 rokov za inštaláciu výskumnej aplikácie, ktorá im poskytuje prístup root k sieťovej prevádzke na telefónoch účastníkov..

Technický gigant zaplatil mladistvým 20 dolárov mesačne plus odporúčané bonusy, aby si stiahol aplikáciu, ktorá Facebooku umožnila bezprecedentný prístup k telefonickým aktivitám používateľov. Prostredníctvom aplikácie mohli monitorovať a analyzovať všetko od svojich súkromných správ, cez návyky prehliadania webu a údaje o polohe v reálnom čase.

Facebook potvrdil TechCrunch, že aplikácia bola navrhnutá tak, aby umožnila spoločnosti zhromažďovať údaje o zvykoch používania účastníkmi. V jednej verzii schémy boli účastníci dokonca požiadaní o snímky obrazovky na svojej stránke histórie objednávok Amazonky.


Zdá sa, že táto aplikácia priamo porušuje podmienky Programu pre vývojárov spoločnosti Apple. Facebook použil služby distribúcie beta od tretích strán, ako napríklad Applause, BetaBound a uTest, na distribúciu softvéru používateľom, čím sa vyhýbal oficiálnemu nástroju spoločnosti Apple na testovanie beta verzie TestFlight. Zjavná snaha obísť akúkoľvek potenciálnu akciu spoločnosti Apple alebo limity týkajúce sa počtu používateľov, ktorým by spoločnosť mohla aplikáciu distribuovať.

Hovorca spoločnosti Apple spoločnosti TechCrunch vysvetlil, že: „Navrhli sme náš program pre vývojárov spoločnosti Enterprise iba na internú distribúciu aplikácií v rámci organizácie. Facebook využíva svoje členstvo na distribúciu aplikácie na zhromažďovanie údajov zákazníkom, čo je zjavným porušením ich dohody so spoločnosťou Apple. Každý vývojár, ktorý používa svoje podnikové certifikáty na distribúciu aplikácií spotrebiteľom, bude mať zrušené certifikáty, čo sme v tomto prípade urobili, aby sme chránili našich používateľov a ich údaje. “

Facebook sa dohodol na ukončení činnosti pre používateľov Apple v reakcii na správu TechCrunch, ktorá bude pre používateľov systému Android k dispozícii.

Facebook pôvodne inzeroval túto príležitosť ako platenú štúdiu v oblasti sociálnych médií s názvom Project Atlas v roku 2016 na serveroch Snapchat a Instagram prostredníctvom uTestu, ktorá bola zameraná na 13 až 17-ročných používateľov sociálnych médií. Prihláste sa do programu prostredníctvom programu Applause a spoločnosť BetaBound neuviedla Facebook ako podnet na spustenie projektu, čo naznačuje, že spoločnosť ho chcela spustiť čo najkrutejšie. Keď sa používatelia zaregistrovali a začali proces sťahovania, boli vyzvaní na inštaláciu koreňového certifikátu, ktorý poskytol Facebooku plný prístup k ich digitálnemu životu.

Will Strafach, bezpečnostný expert Guardian Mobile Firewall, techniku ​​TechCrunch vysvetlil, že „krok s technickým ozvučením“ nainštalovať náš koreňový certifikát ”je hrozný. Nepretržitý prístup Facebooku k najcitlivejším údajom o vás a väčšina používateľov sa s tým nebude môcť primerane vyjadriť bez ohľadu na akúkoľvek dohodu, pretože neexistuje dobrý spôsob, ako vyjadriť, koľko sily sa Facebooku pri tejto príležitosti odovzdá. "

Hovorca Facebooku dôrazne popieral, že spoločnosť zavádzala účastníkov alebo že program porušil podmienky spoločnosti Apple: „o tom nebolo nič„ tajné “... nešlo o„ špionáž “, pretože všetci ľudia, ktorí sa prihlásili na účasť, prešli jasný proces vyžadujúci ich súhlas a boli zaplatené za účasť. Nakoniec, menej ako 5 percent ľudí, ktorí sa rozhodli zúčastniť na tomto programe prieskumu trhu, boli dospievajúci. Všetci majú podpísané formuláre súhlasu rodičov. “

Okrem politík spoločnosti Apple je to aj hrubé porušenie súkromia osôb bez ohľadu na to, že účastníci boli platení alebo že neplnoleté osoby, ktoré sa zúčastnili na projekte prieskumu trhu, údajne poskytovali súhlas rodičov. Tento incident ukazuje, ako sa Facebook nedotkol ochranou ochrany súkromia svojich používateľov. Skutočnosť, že spoločnosť zneužije mladých ľudí na svoje cenné osobné údaje iba za 20 dolárov, je alarmujúca a neospravedlniteľná.

Každý, kto stále chce používať Facebook, najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť takémuto kolísaniu vašich súkromných digitálnych aktivít, je v prvom rade nezúčastňovať sa programov „prieskumu trhu“. Ďalším dôležitým spôsobom ochrany vášho súkromia online je použitie kvalitnej služby VPN. Najlepšie VPN, ktoré sú dnes k dispozícii, vám môžu pomôcť zostať v bezpečí online maskovaním adresy IP a šifrovaním všetkej vašej internetovej komunikácie, aby ste zaistili, že vaše údaje zostanú v bezpečí a nespadnú do nesprávnych rúk..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me