Prebiehajúci škandál v tom, ako bola spoločnosť Cambridge Analytica schopná získať prístup k profilom 50 miliónov používateľov Facebooku a zneužívať ich na získanie žoldnierskeho politického zisku, poukázala na to, koľko z nášho súkromia zverujeme sieti sociálnych médií..


Generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg sa nakoniec pokúsil vydať vyhlásenie o situácii. Aj keď pripúšťa, že Facebook zdieľa zodpovednosť za to, čo sa stalo, hlavným cieľom jeho príspevku je ubezpečiť nás, že naše súkromie je v rukách Facebooku bezpečné..

„V tomto prípade sme už v roku 2014 podnikli najdôležitejšie kroky, aby sme zabránili zlým aktérom v prístupe k informáciám o ľuďoch týmto spôsobom.“

Ďalej načrtáva plánované kroky na ďalšie obmedzenie prístupu vývojárov k osobným údajom používateľov a na zlepšenie kontroly používateľov nad ich údajmi..

Je to pochopiteľné, nerieši sa však základná skutočnosť, že Facebook existuje, aby zhromažďoval a speňažoval vaše osobné údaje. Zistenie čo najviac o vás, aby ste mohli zacieľovať vysoko personalizované reklamy (a, samozrejme, politická propaganda), je celý obchodný model Facebooku. Dojíma nás o našich údajoch, aby sme ich potom mohli predať najvyššej ponuke a ďalej.

Ak Facebook svoje mlieko nestojí, nemá ako bezplatnú službu žiadny obchodný model. Ako sa hovorí: „Ak neplatíte za produkt, ste produkt.“ Na preukázanie tohto bodu som zostavil niektoré z taktiky, ktoré spoločnosť Facebook nedávno použila na to, aby zožral vaše údaje bez vášho vedomia alebo súhlasu..

Softvér Facebook na rozpoznávanie tváre

V roku 2013 Facebook predstavil rozpoznávanie tváre. Účelom tohto bolo umožniť Facebooku navrhnúť priateľom, aby sa označovali na fotografiách. Najprv boli fotografie naskenované iba na identifikáciu blízkych priateľov, ale všetky fotografie odovzdané na Facebook sú teraz naskenované. Tieto skenovania dokážu identifikovať jednotlivcov s presnosťou 98%, aj keď sú ich tváre skryté.

Po súdnom spore v triede, ktorý sa teraz začal, Facebook začal upozorňovať používateľov na nový súbor nástrojov určených na správu spôsobu použitia obrázkov získaných rozpoznaním tváre..

Ale tu je tá vec. Tieto nástroje vám umožňujú kontrolovať, čo ostatní používatelia robia s vašimi obrázkami. Nemôžete požiadať Facebook, aby neskenoval fotografie, na ktorých ste vy, a nemôžete kontrolovať, čo robí s údajmi, ktoré zhromažďuje z rozpoznávania na fotografiách, ktoré naskenoval..

To zahŕňa informácie o tom, kde, kedy a s kým ste boli pri fotografovaní - čo je mimoriadne dôverná informácia. Možno budete môcť zabrániť tomu, aby sa fotografie vašich priateľov zobrazovali v informačných kanáloch Facebooku, nemôžete však zabrániť samotnému Facebooku v získavaní údajov.

Rovnako ako pri mnohých pokusoch Facebooku ubezpečiť používateľov, že má v súvislosti s ochranou súkromia, aj v prípade týchto nástrojov ide prevažne o dym a zrkadlá; navrhnuté tak, aby skryli veľmi rušivý charakter samotného Facebooku.

Je potrebné poznamenať, že vďaka oveľa prísnejším predpisom o ochrane osobných údajov (ako je napríklad nadchádzajúci GDPR), technológia rozpoznávania tváre nie je „ponúkaná“ používateľom v EÚ alebo Kanade..

Onavo VPN

V roku 2013 Facebook získal spoločnosť Onavo, izraelskú webovú analytickú spoločnosť, ktorá tiež predávala produkt VPN.

Virtuálna súkromná sieť (VPN) je technológia navrhnutá na zlepšenie ochrany súkromia a bezpečnosti jej používateľov. Dosahuje to vytvorením bezpečného spojenia medzi zariadením a serverom, ktoré prevádzkuje poskytovateľ VPN. To bráni vášmu poskytovateľovi internetu, vláde alebo hackerom Wi-Fi v tom, aby mohli vidieť vaše údaje a zasahovať do nich.

Poskytovateľ VPN však môže vidieť vaše údaje, preto je dôležité vybrať si dôveryhodných poskytovateľov VPN. Bohužiaľ, v prípade spoločnosti Onavo to znamená dôverovať Facebooku.

Aplikácia Onavo Protect VPN používa vyše 33 miliónov používateľov systému iOS a Android. Väčšina z nich si pravdepodobne neuvedomuje, že jej deklarovaným účelom je „vylepšiť produkty a služby Facebooku, získať informácie o produktoch a službách, ktoré si ľudia cenia, a získať lepšie skúsenosti“.

To je takmer priamy opak poskytovania súkromia, ktoré väčšina ľudí pri používaní VPN celkom rozumne očakáva

V auguste 2017 Wall Street Journal informoval, že Facebook využil údaje zhromaždené prostredníctvom aplikácie Onavo na sledovanie výkonnosti konkurentov, ako je Snapchat, čo ovplyvnilo jeho rozhodnutie kúpiť WhatsApp.

Vzhľadom na to, že Facebook môže pri používaní systému Onavo vidieť takmer všetko, čo robíte online, malo by sa tým nastaviť zvonenie výstražných zvončekov na ochranu osobných údajov.

Facebook teraz tlačí Onovo VPN vo svojej aplikácii pre iOS v časti „Chrániť" časť navigačnej ponuky ...

Onavo VPN

Aj keď bol odstránený z Obchodu Google Play po niekoľkých dňoch, po pobúrenie zo strany používateľov, spoločnosť Onavo tiež vydala aplikáciu Bolt App Lock. Účelom bolo zlepšiť bezpečnosť používateľov uzamknutím aplikácií pomocou kódu PIN, vzoru alebo odtlačku prsta.

Táto aplikácia bola opäť použitá na zber údajov patriacich jej používateľom na použitie na Facebooku.

„Zhromažďujeme informácie o vašom mobilnom zariadení a aplikáciách nainštalovaných na. Patria sem informácie o tom, kedy sa tieto aplikácie používajú, a informácie o zariadení a sieti. Tieto informácie používame a analyzujeme, aby sme nám pomohli prevádzkovať aplikáciu Bolt App Lock, aplikáciu Onavo a vylepšiť služby. Pretože sme súčasťou Facebooku, tiež žalováme tieto informácie, aby sme vylepšili produkty a služby Facebooku, získali informácie o produktoch a službách, ktoré ľudia oceňujú, a aby si vytvorili lepšie skúsenosti. ““

Alebo inými slovami: aplikácia, ktorú ste práve stiahli na zlepšenie svojej bezpečnosti, je v skutočnosti spyware na Facebooku.

Dvojfaktorové overenie na Facebooku

Autentifikácia jedným faktorom vyžaduje jediný krok na overenie vašej totožnosti, napríklad poznať vaše používateľské meno a heslo.

Dvojfaktorové overenie totožnosti (2FA) poskytuje ďalšiu úroveň ochrany pred hackermi tým, že vyžaduje, aby ste mali niečo - často aj telefón - ktorý sa používa na overenie vašej totožnosti. Používanie 2FA preto výrazne zvyšuje vašu bezpečnosť.

Facebook, žiaľ, využil službu 2FA ako tajný spôsob, ako získať telefónne čísla používateľov, aby ich mohol spamovať prostredníctvom SMS správ. Ak chcete pridať urážku na zranenie, každý pokus o odpoveď na tieto správy (napríklad pomocou všeobecne uznávanej správy „STOP“) vedie k uverejneniu odpovede na vašej nástenke na Facebooku..

Je potrebné poznamenať, že nie je jasné, či sú takéto oznámenia úmyselné alebo či sú „chybou“, ale používatelia ako Mathew Green nepochybovali o tom, čo sa im stalo..

Mnoho ľudí navrhuje, aby Facebook SMS spam bol bug. Hovadina. Niekto z FB sa úmyselne rozhodol „opätovne zapojiť používateľov“ spamom na všetky tie čísla mobilných telefónov, ktoré zadali 2FA používatelia. Žiadna chyba tu vôbec.

- Matthew Green (@ matthew_d_green) 14. februára 2018

Facebook Farming: Záver

Facebook je záludný a jeho reakciou na škandál v Cambridge Analytica je čisté obmedzenie škôd. Aj keď to prinieslo pozitívne zlepšenia (a plánuje urobiť viac), nič nezmení základnú skutočnosť, že Facebook existuje, aby narušil vaše súkromie a profitoval z údajov, ktoré získa, zatiaľ čo to robí. Sme stádom spoločnosti Facebook, kde sa mlieko predáva ako produkt tomu, kto to považuje za vhodné.

Žiadne množstvo informácií o nastavení ochrany osobných údajov, ktoré si Facebook vyžaduje, to nezmení. V posledných dňoch spravodajské médiá všade povzbudzovali čitateľov, aby jednoducho vymazali svoje účty Facebook.

Určite to nie je zlý nápad, ale ani odstránenie účtu Facebook nestačí na to, aby ste sa vyhli sledovaniu a profilovaniu gigantov sociálnych médií. Takmer každá webová stránka na internete obsahuje tlačidlá „Páči sa mi“ Facebooku, ktoré sa používajú na sledovanie aj používateľov mimo Facebooku.

Je tiež takmer isté, že Facebook pri odstránení účtu v skutočnosti neodstráni všetky údaje, ktoré o vás zhromaždil.

To znamená, že odstránenie vášho účtu Facebook je dobrým začiatkom v boji proti tomuto firemnému monštru, ktorý obetuje vaše osobné súkromie, objektívnu pravdu a liberálnu demokraciu na alternatívnom (väčšinou nezdaniteľnom) zisku. Máme na to pokyny.

Realita je taká, že Facebook je nepochybne jedným z najväčších farmárov údajov na svete a pomocou púzdra s našimi osobnými údajmi opakovane financujeme hotovosť..

Zdroj obrázka

https://itunes.apple.com/us/app/onavo-protect-vpn-security/id577491499?mt=8

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me