Spoločnosť Mozilla, spoločnosť za populárnym prehliadačom Firefox, oznámila, že uzavrela dohodu s ProtonVPN. Obchodná dohoda, ktorá sa má začať zajtra, 24. októbra, bude slúžiť reklamám ProtonVPN zákazníkom žijúcim v USA, ktorí používajú najnovšiu verziu prehliadača „Quantum“ (Firefox 62)..


Podľa blogu Mozilly sa reklame zobrazí „náhodná“ skupina amerických používateľov, ktorá sa objaví v pravom hornom rohu okna prehliadača Firefox. Podľa firmy je reklama zatiaľ iba experimentom.

Mozilla vo svojom blogovom príspevku na túto tému uvádza, že „začína proces skúmania nových, dodatočných zdrojov výnosov, ktoré sú v súlade s naším poslaním.“ Táto misia je dvojaká - na posilnenie svojich tokov príjmov a vytvorenie stability v spoločnosti - a zároveň propagovať výrobky a nástroje, ktoré propagujú lepšie zdravie online.

Používatelia prehliadača Firefox, ktorí sa rozhodnú propagovať Mozilla a Proton, sa budú môcť prihlásiť na mesačný účet ProtonVPN za cenu 10 dolárov mesačne. Na rozdiel od toho sa inde nahlási nesprávne - nie je to drahšie. Aj keď je možné získať ProtonVPN ročne, cena 8 dolárov mesačne, mesačné predplatné ProtonVPN Plus vždy stálo 10 dolárov.

ProtonVPN a partnerstvo Mozilla

Vystrihnutie prostredníka

Toto experimentálne vyjednávanie medzi ProtonVPN a Mozilla je určite zaujímavé. V súčasnosti sa veľká väčšina používateľov VPN spolieha na webové stránky ako ProPrivacy.com, aby sa dozvedela informácie o VPN. Na trhu sú doslova stovky sietí VPN a kvalita a ceny týchto služieb sa veľmi líšia. To sťažuje výber VPN, najmä pre ľudí vstupujúcich na trh.

V dôsledku pašovania správ za posledných niekoľko rokov (vrátane teraz neslávneho škandálu Facebook Cambridge Analytica) sa ľudia v USA rýchlo prebúdzajú k skutočnosti, že ich údaje sa zbierajú - nielen službami sociálnych médií -, ale aj inými tech giganti ako Google a Microsoft; ako aj telekomunikačnými spoločnosťami, ako sú Verizon a AT&T.

V apríli 2017 schválila správa služby Trump zákony, ktoré umožňujú poskytovateľom internetových služieb zachovať návyky prehliadania webu a predávať ich tretím stranám. To znamená, že VPN je jediný spôsob, ako zabrániť poskytovateľom internetových služieb legálne zhromažďovať a šíriť zvyky prehliadania webu o občanoch USA tretím stranám. Bohužiaľ, napriek nárastu počtu ľudí, ktorí si kúpili predplatné siete VPN v Severnej Amerike od zmeny zákona - 47% občanov stále netrápi existenciu sietí VPN..

Štatistiky síce ukazujú, že 95% občanov USA je „trocha znepokojených“ alebo „veľmi znepokojených“ tým, ako spoločnosti používajú svoje údaje - iba 17% aktívnych VPN využíva. To dokazuje, že v USA je ešte potrebné urobiť veľa práce, aby sa zvýšila informovanosť o dôležitosti sietí VPN.

Mozilla ad

Šikovná kampaň

Keďže 83% používateľov internetu v USA stále nedokáže ochrániť svoje súkromie pomocou VPN, Mozilla a ProtonVPN sa rozhodli ovplyvniť vplyv Firefoxu. V USA používa internet približne 80% obyvateľstva (260 miliónov ľudí). To znamená, že ohromujúcich 216 miliónov ľudí stále nemá VPN.

V USA približne 5% používateľov internetu prehliada internet pomocou prehliadača Firefox. To znamená, že Mozilla má príležitosť inzerovať siete VPN asi 10 miliónom občanov. Ak by sa Mozilla rozhodla rozšíriť túto sieť na celom svete, mohla by vzdelávať približne 170 miliónov používateľov internetu o výhodách VPN.

Je pravda, že tu na stránkach ProPrivacy.com by sme uprednostnili, aby sa spotrebiteľom z USA poskytol o niečo väčší výber. Je pravda, že ProtonVPN je renomovaná firma, ktorá prichádza s pôvodom; bola založená výrobcami spoločnosti Proton Mail. S týmto vedomím si Mozilla vybrala dobre (aj keď mám na mysli VPN, ktoré sú lepšie pre ochranu súkromia - a tiež veľa lacnejších možností).

Napriek tomu vo všeobecnosti chválime úsilie spoločnosti Mozilla o vzdelávanie americkej verejnosti o dôležitosti sietí VPN. Našou jedinou kritikou je, že by sme radšej, keby Mozilla informovala aj svojich používateľov, že ProtonVPN ponúka bezplatnú verziu VPN, ktorú môžu použiť, ak majú ťažkosti s hotovosťou..

Koniec koncov, keď ide o súkromie ľudí, peniaze by nemali byť prekážkou. A hoci je na zarábaní verzie ProtonVPN veľa peňazí, ľudia si stále zaslúžia byť informovaní o skutočnosti, že na trhu sú dostupné bezplatné možnosti VPN..

Upravené dňa 24/10/2018, aby sa pridalo: Teraz vyšlo najavo, že Mozilla bude zákazníkom poskytovať experimentálnu reklamu za rôznych okolností: Keď navštívia streamingové webové stránky, keď sa pripoja k "nezabezpečená sieť Wi-Fi so zajatým portálom" (napríklad v hotelovej hale) alebo pri návšteve ktorákoľvek z 65 domén poskytovateľa VPN. Skutočnosť, že používateľom prehliadača Firefox sa bude zobrazovať reklama ProtonVPN, keď navštívia konkurenčné domény VPN, posilňuje skutočnosť, že hlavným cieľom spoločnosti Mozilla je predávať ProtonVPN (a nie vzdelávať ľudí o zabezpečení VPN). Každému, komu sa zobrazila reklama na Mozille, sa (znovu) odporúča nakupovať pred usadením sa na ProtonVPN.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me