Decentraleyes je nový doplnok Firefox s otvoreným zdrojom, ktorého cieľom je zlepšiť vaše súkromie pri prehliadaní. Robí to tak, že hosťuje zdroje CND lokálne. Keď váš prehliadač požiada o jeden z týchto zdrojov CDN, žiadosť sa zablokuje a namiesto toho sa zobrazí miestna verzia.

Čo to do čerta?

Vytváranie webových stránok od nuly je náročná práca. Weboví vývojári radšej než znovu objavujú koleso zdieľajú knižnice užitočného kódu s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré vykonávajú bežné úlohy. Napríklad knižnice JavaScript alebo webové rámce, ako jQuery alebo Ember.

Preto vývojári môžu namiesto zdieľania samotných kódov jednoducho odkazovať na tieto zdieľané skripty z webových stránok. Tieto zdieľané skripty sú hostené v sieťach na doručovanie obsahu (CDN) - globálne distribuované siete proxy serverov nasadených vo viacerých dátových centrách..

Skripty hostené v týchto distribuovaných sieťach môžu vývojári jednoducho zdieľať, ale CDN sú veľmi účinným prostriedkom poskytovania obsahu. Používanie zdrojov, ktoré sú na nich hosťované, preto zrýchľuje načítanie stránok. Odstraňuje tiež finančné bremeno od vývojárov, ktorí sú hostiteľmi samotných zdrojov.

V dôsledku toho veľmi veľké percento všetkých existujúcich webových stránok pravidelne využíva knižnice zdieľané na CDN.


Takže yay! To znie skvele. Go CDNs?

Problém

Problém je v tom, že hosting CDN stojí peniaze. Spoločnosti ako Google, Facebook a Microsoft ponúkajú takýto hosting zadarmo. Zadarmo je toľko obľúbená cena pre vývojárov webu ako pre nás ostatných, takže veľké množstvo všetkých webových zdrojov je teraz hostených na CDN hostovaných týmito spoločnosťami..

A ako vždy v prípade spoločnosti Google et al., Aj keď nejde o žiadne finančné náklady, za ich použitie platíme s naším súkromím. Ako hovorí staré príslovie, ak neplatíte za produkt, potom ste produkt!

Zakaždým, keď navštívite webovú stránku, ktorá odkazuje na knižnicu hostenú na jednom z týchto CDN, Google, Facebook, Microsoft, atď. O nej bude vedieť a môže vás sledovať pri prechode z webovej stránky na webovú stránku.

Ešte znepokojivejšie je, že týmto spoločnostiam nič nebráni v tom, aby hostovaný kód nahradili niečím škodlivým. Váš prehliadač (alebo antivírusový softvér) by tomu tak nemohol zabrániť.

Možné riešenia

Jedným z riešení tohto problému je použitie doplnkov ako NoScript alebo uMatrix, aby sa zabránilo spusteniu skriptov. Tieto doplnky sú však určené pre pokročilých používateľov. Správna konfigurácia je náročná a časovo náročná úloha. A dokonca aj potom „zlomia“ veľa webových stránok, ktoré sa pri práci opierajú o tieto externé skripty.

Ďalším možným riešením by bolo, keby sa weboví vývojári spojili a vytvorili verejne kontrolovanú neziskovú organizáciu na hosťovanie webových zdrojov. To by si však vyžadovalo čas a peniaze, takže sa v súčasnosti neplánuje žiadny takýto krok.

Zadajte Decentraleyes

Doplnok Decentraleyes pre Firefox bežne používa zdroje lokálne. Keď sa web pokúsi získať prístup k nim v podporovanej sieti, Decentraleyes zablokuje požiadavku a namiesto toho načíta lokálne uložený prostriedok..

- Podporované siete: Knižnice hostené spoločnosťou Google, Microsoft Ajax CDN, CDNJS (Cloudflare), jQuery CDN (MaxCDN), jsDelivr (MaxCDN), Yandex CDN, Baidu CDN, Sina Public Resources a UpYun knižnice.

- Pribalené zdroje: AngularJS, Backbone.js, Dojo, Ember.js, Ext Core, jQuery, jQuery UI, Modernizr, MooTools, Prototype, Scriptaculous, SWFObject, Undererscore.js a Web Font Loader..

Nielenže to zabráni spoločnosti Google atď. V tom, aby vás sledovala prostredníctvom žiadostí CDN, ale miestne zdroje sa vždy načítavajú rýchlejšie ako vzdialené. Takže webové stránky sa načítajú rýchlejšie. Vyhrať!

záver

Decentraleyes je skvelý nápad a jeho používanie je úplne transparentné. V skutočnosti je to možno až príliš priehľadné. Bolo by pekné, keby mohol zobraziť vizuálnu reprezentáciu toho, koľko zdrojov CDN bolo týmto spôsobom blokovaných. Aby ste zistili tieto informácie, musíte sa okamžite zabaliť do vývojovej konzoly Firefoxu

Bolo by tiež pekné, keby Decentraleyes pracoval pre viac zdrojov, ako je v súčasnosti.

Ale stále sú to prvé dni a nemyslím si, že nie je dôvod inštalovať tento šikovný doplnok. Sama osebe vám nezabráni v sledovaní online, ale napriek tomu je to cenný nástroj v súprave nástrojov na ochranu osobných údajov..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me