Niektorí z najznámejších vysielateľov vo Veľkej Británii diskutujú o možnosti vytvorenia britskej online streamingovej služby. BBC, ITV a Channel 4 - ako aj americký vysielateľ NBC Universal - sa údajne zaoberajú myšlienkou vytvorenia služby založenej na predplatnom, ktorá by konkurovala gigantom online streamovania ako Netflix a Amazon..

Vo Veľkej Británii sa na odber Amazon Prime Video prihlásilo 4,3 milióna domácností. Netflix má ešte väčšiu používateľskú základňu s celkom 8,2 miliónmi predplatiteľov. Toto je obrovské množstvo a tradiční britskí vysielatelia sa začínajú obávať, že by sa mohli pozvoľniť.

Deti sledujúce Netflix

BBC pripustila, že mladí ľudia vo veku od 16 do 24 rokov trávia týždenne viac času sledovaním Netflixu, než konzumujú BBC obsah - prostredníctvom kombinovanej televízie a iPlayeru. Bude to horká tabletka na prehltnutie tetou Beeb, pretože vždy smerovala na britské televízne a rozhlasové trhy..

Hlavným problémom pre starnúcich britských vysielateľov je to, že nové deti v tomto bloku zarábajú na prosperujúcom modeli predplatného tým, že značne investujú do úplne nového programovania. Táto kreatívna explózia ich tvrdo udrie, pretože poskytuje presne to, čo spotrebitelia chcú.


A nejde iba o televíziu. BBC potvrdila, že mladí ľudia tiež opúšťajú svoje rozhlasové stanice v prospech streamovania služieb ako Spotify a iTunes.

Zdroj s informáciami o prebiehajúcich rozhovoroch povedal Guardianovi, že britskí vysielatelia majú v úmysle zriadiť službu, ktorá im umožní zostať relevantnými..

„Všetky možnosti sú otvorené, jedná sa o predčasné rozhovory a žiadny smer zatiaľ nie je pevný. Vedia však, že hra na platforme video na požiadanie by bola skutočnou obranou pre kreatívne odvetvia Spojeného kráľovstva. “

Niečo sa musí urobiť

Tony Hall, generálny riaditeľ BBC, nedávno poznamenal, že pokiaľ nevytrhne ponožky, „globálnemu mediálnemu prostrediu budú v nadchádzajúcich rokoch dominovať štyri, možno päť, podniky na západnom pobreží Ameriky.“

Vyzerá to ako primeraná prognóza. Koniec koncov, spotrebitelia už nechcú programovať pomocou lyžičiek - radšej konzumujú obsah tak, ako a kedy chcú.

Nie je to prvýkrát, čo BBC, ITV a Channel 4 preskúmali možnosť spoločného podniku.

Projekt Kangaroo

V roku 2007 plánovali traja najväčší vysielatelia v Spojenom kráľovstve spustiť online službu s názvom Kangaroo. Tento podnik, ktorý bol opísaný ako „priekopnícky“, by vytvoril príjem tým, že by spotrebiteľom umožnil platiť za sledovanie televízie mimo počiatočného 7-dňového okna..

Je smutné, že koncepciu do budúcnosti napokon zvrhla britská komisia pre hospodársku súťaž. V tom čase Peter Freeman, predseda komisie pre hospodársku súťaž, povedal:

"Po podrobnom a starostlivom zvážení sme sa rozhodli, že tento spoločný podnik by bol príliš veľkým nebezpečenstvom pre hospodársku súťaž na tomto rozvíjajúcom sa trhu a musí sa zastaviť.."

Zdroj blízko BBC povedal Guardianovi, že nová streamingová služba sa zdá byť „trochou prachu z Kangaroo, čo bol dobrý nápad, ktorý nemal byť nikdy blokovaný“.

Čo očakávať?

Odkedy bol pôvodne navrhnutý klokan, veľa sa zmenilo. ITV Hub a All 4 tvrdo pracovali na tom, aby si našli miesto na digitálnom trhu a obaja sa tešia primeranému úspechu.

Podľa zdrojov BBC chce udržať iPlayer ako hlavnú značku v novom projekte - zdá sa však, že to nebude prijateľné pre ostatných vysielateľov..

Analýza ochrany súkromia

Tradične sa na videoobsah udeľuje licencia pre konkrétne regióny od prípadu k prípadu. To viedlo k rozsiahlemu využívaniu geografických obmedzení. Technológia VPN, ktorá ľuďom umožňuje predstierať, že sa nachádzajú v inej krajine, rýchlo prepúšťa geografické obmedzenia. Napríklad používatelia VPN Netflix majú prístup k obsahu Netflix, ktorý bol predtým blokovaný v ich oblasti. Toto je čoraz obľúbenejšie.

Produkciou Netflix Originals a priamym nákupom obsahu pre svoju službu dokáže Netflix ponúkať obsah na všetkých trhoch naraz. Teraz vidíme to isté od Amazon a Hulu.

Táto nová forma distribúcie globálneho obsahu priamo ohrozuje model financovania BBC. Vo Veľkej Británii je potrebné, aby každá domácnosť, ktorá sleduje alebo zaznamenáva živé televízne vysielania počas ich vysielania, bola držiteľom televíznej licencie.

Je nepravdepodobné, že by sa BBC niekedy vzdala svojho zlatého vajca (povinné licenčné poplatky), ale s novou generáciou spotrebiteľov, ktorí sú radi, že sa zrieknu živej televízie, by mohol Beeb položiť základy televíznej služby založenej na predplatnom, ktorá je k dispozícii nielen vo Veľkej Británii, ale na celom svete.

Stanoviská sú vlastné spisovateľovi.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me