Od polovice minulého týždňa boli na Srí Lanke stránky so sociálnymi médiami a služby zasielania správ zatajené. Minulú stredu vláda začala nútiť poskytovateľov internetových služieb, aby zatemnili populárne webové stránky ako Facebook, Whatsapp, Instagram a Viber. Výpadky boli usporiadané ako súčasť zásahu proti tomu, čo vláda označila za „nekontrolovateľné prejavy nenávisti“ v národe..

Po vypuknutí násilia v meste Kandy v strednom regióne ostrova bol vyhlásený mimoriadny stav. Medzi miestnymi sinhalskými budhistami a moslimami sa vyskytujú brutálne konfrontácie.

Podľa vlády sa prostredníctvom sociálnych médií šírili falošné správy o etnicky motivovaných útokoch, aby sa situácia zhoršila. Objavili sa dokonca správy o informáciách na šírenie bômb prostredníctvom sociálnych médií.

Pre občanov Srí Lanky alebo návštevníkov krajiny, ktorí používajú stránky sociálnych médií na komunikáciu s priateľmi a rodinou, výpadky spôsobili neschopnosť komunikovať so svojimi blízkymi. Našťastie každý, kto žije v krajine alebo navštevuje krajinu a chce komunikovať s rodinou a priateľmi, môže získať prístup k cenzurovaným webovým službám pomocou špičkovej VPN.

Rasové rozdelenie

Podľa správ „rozzúrené davy tvorené väčšinovou sinhalskou etnickou skupinou“ napadli moslimské spoločenstvá - vrátane mešity. Bolo odporučené moslimom "zostaňte doma a zavrite obchody v meste Digana." Vypukli nepokoje a prázdne budhistov vypálili prázdne obchody. Aspoň jedna osoba - 27-ročný imám Abdul Basith - bola zabitá pri požiari v domácnosti. Jeho otec Fayaz Samsudeen povedal, že musel byť uväznený v druhom poschodí:


„Keď začal oheň, kričal o pomoc a požiadal ľudí, aby nám pomohli dostať sa z domu. Neexistuje spôsob, ako sa dostať von z horných poschodí, ale mysleli sme si, že by utiekol. Ráno, keď sme sa vrátili, aby sme videli náš dom, sme našli jeho telo. “

Srí Lanka zostala od konca občianskej vojny v roku 2009 trochu nestabilná. Občianska vojna sa medzi vládnymi silami a tamilskými separatistami zúrila už 26 rokov. Nanešťastie je napätie stále vysoké a prenasledovanie moslimskej menšiny na Srí Lanke je na vzostupe.

Spálená budova

Zúčtovanie situácie

Od vypuknutia násilia minulú stredu sa predpokladá, že sa situácia v strednej oblasti ostrova značne upokojila. A čo viac, verí sa, že cestujúci, ktorí sa vydali okolo ostrova na návštevu kultovných budhistických chrámov a pamiatok, neboli do veľkej miery ovplyvnení.

Napriek zlepšeniu sú turisti varovaní, aby postupovali mimoriadne opatrne a postupovali priamo do svojich hotelov, najmä pri návšteve zastavaných oblastí v Kandy aj v hlavnom meste Kolombo. Aj keď nepokoje ustúpili, existujú obavy, že by sa mohli znovu vznietiť. Podľa hovorcu vlády Dayasiriho Jayasekeru zostane stav núdze najmenej desať dní..

Srí Lanka

Prebiehajúce výpadky prúdu?

Ľudia v krajine spočiatku očakávali odblokovanie sociálnych médií v sobotu. Zdá sa však, že na niektorých miestach stále dochádza k výpadkom internetu, výpadkom sociálnych médií a prudkému obmedzovaniu šírky pásma, čo občanom bráni v prístupe k online službám. Rovnako ako tie výpadky internetu, vláda zaviedla zákaz vychádzania s cieľom udržať ľudí v zastavaných oblastiach mimo ulíc..

Virtuálna súkromná sieť (VPN) je dokonalým riešením pre návštevníkov krajiny, ktorí potrebujú používať webové stránky sociálnych médií, aby sa ubezpečili svojich blízkych domov o ich bezpečnosti. Sieť VPN umožní každému na Srí Lanke predstierať, že je v inej krajine. Výsledkom je, že ktokoľvek môže obísť obmedzovanie šírky pásma a výpadky webových stránok, aby získal prístup na stránky sociálnych médií na Srí Lanke..

Zatiaľ nie je známe, kedy sa obnoví plný prístup na stránky sociálnych médií a správ, ako je Viber. Každému v krajine sa však odporúča služba VPN len v prípade, že sa objavia ďalšie ohniská násilia. Najmä ak vezmeme do úvahy, že ide o druhýkrát za dva týždne, keď došlo k závažným incidentom.

Iba týždeň pred týmito poslednými výbuchmi napadol podobný dav moslimov žijúcich vo východnej časti Srí Lanky. Toto násilie vypuklo potom, čo skupina moslimských mužov v a "dopravná nehoda". Vodič vozidla zomrel o svoje zranenia o niekoľko dní neskôr - vznietil rasové napätie.

Srí Lanka Vpn

Pripravte sa na ďalšie výpadky napájania

Vzhľadom na politickú situáciu sa dôrazne odporúča sieť VPN. Mesačné predplatné bude stáť len 11,99 dolárov, čo je triviálna investícia, aby sa zabezpečilo, že budete môcť naďalej informovať svojich blízkych o svojej bezpečnosti počas cestovania po krajine..

Dobrou správou je, že sa zdá, že väčšina národa nie je ovplyvnená, a cestujúci sa vzhľadom na kritickú situáciu dokážu relatívne ľahko obísť..

Stanoviská sú vlastné spisovateľovi.

Kredit na obrázok názvu: Wasan Ritthawon / Shutterstock.com

Obrázkové kredity: Kanda Saelee / Shutterstock.com, Nila Newsom / Shutterstock.com, Denys Prykhodov / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me