Internet, ako vieme, je vo vážnom nebezpečenstve. Federálna komisia pre komunikácie USA (FCC) plánuje vzdať sa právomocí, ktoré má v súčasnosti na presadzovanie pravidiel neutrality siete poskytovateľov internetových služieb (ISP).

Tým sa upevní sila veľkých podnikov, potlačia sa inovácie a vydláždí sa cesta k dvojúrovňovému internetu, kde si len bohatí môžu dovoliť neobmedzený prístup k tejto technológii meniacej hry. Je to krok, o ktorý nikto nemá záujem, s výnimkou veľkých amerických poskytovateľov internetových služieb, ktorí tvrdo lobovali za zmeny.

12. júla sa Amazon, Reddit, Mozilla, StartPage, ProPrivacy.com a mnoho ďalších internetových spoločností pripájajú k aktivistom neutrality siete pre "celoeurópsky deň akcie na záchranu neutrality siete." Kampaň organizuje skupina na podporu práv v oblasti digitálnych práv FFTF.

Čo je to neutrálnosť siete?

Čistá neutralita je myšlienka, že k všetkým internetovým prenosom pristupujú rovnako poskytovatelia internetových služieb, ako aj vlády. Znamená to „nediskriminovať alebo diferencovať poplatky používateľom, obsahom, stránkou, platformou, aplikáciou, typom pripojeného zariadenia a spôsobmi komunikácie.“

Je to základný kameň inovácie a slobodného prejavu na internete. Bez neutrality siete by internet jednoducho nebol takým úspechom. Bez neutrality siete:


  • Poskytovatelia internetových služieb môžu diskriminovať konkurenčné služby. Napríklad obmedzením (alebo dokonca blokovaním) poskytovateľov obsahu, ako sú Netflix, Facebook a Google, a zároveň zákazníkom poskytnúť neobmedzený prístup s prioritou k svojim vlastným službám.
  • Inovácia je potlačená. Netflix, Facebook a Google si pravdepodobne môžu dovoliť platiť poskytovateľom internetových služieb za poskytovanie zvýšenej šírky pásma pre svoje služby. Start-upové spoločnosti to však nedokážu. Malé a inovatívne spoločnosti tak zostanú vo vode mŕtve a zároveň sa posilní monopolné vlastníctvo, ktoré majú veľké etablované spoločnosti na internete..
  • Poskytovateľom internetových služieb nič nebráni v obmedzovaní alebo dokonca úplnej cenzúre obsahu z politických, sociálnych alebo náboženských dôvodov.
  • Internet sa rozdelí na dve alebo viac „úrovní“. Na menej dôležitých zákazníkov sa zameriavajú špeciálne internetové balíčky „káblového“ typu, ktoré poskytujú prístup iba k vybraným službám. Neobmedzený prístup na internet bude k dispozícii iba tým, ktorí si za to môžu dovoliť. Tým sa prehĺbi digitálna priepasť a povedie to k zvýšeniu hospodárskej a sociálnej nerovnosti.

Inými slovami, veľké peniaze budú môcť jazdiť drsne nad záujmami bežných ľudí.

Prečo je to v Grave Danger?

V roku 2014 sa uskutočnil podobný pokus o odstránenie neutrality siete, ale FCC bola nútená vykonať obrat. Bývalý predseda FCC Tom Wheeler, bývalý priemyselný lobista v odvetví telekomunikácií, prejavil malú chuť k šetreniu neutrality siete po tom, čo rozhodnutie súdu zrušilo platné pravidlá..

Po rozsiahlej kampani s internetovými aktivistami na miestnej úrovni otvorila FCC svoje návrhy na verejné pripomienkovanie. Po prijatí viac ako štyroch miliónov pripomienok, ktoré spôsobili zlyhanie webových stránok FCC dvakrát, sa Wheeler vzdal.

FCC sa snažil chrániť neutralitu siete klasifikovaním internetu ako utility podľa hlavy II. Poskytovatelia internetových služieb sa tak dostali pod kontrolu FCC a umožnili im zaviesť jasné a primerane prísne pravidlá neutrality siete.

FCC má teraz nového republikánskeho predsedu, ktorého vymenoval Donald Trump. Ajit Pai je bývalý verizonský lobista a jeho antipatia pre reguláciu priemyslu je dobre známa. V minulosti označil existujúce pravidlá neutrality siete FCC za „chybu“ a teraz chce zvrátiť rozhodnutie Wheelera z roku 2014..

Čo namiesto toho navrhuje Pai?

Pai chce preklasifikovať širokopásmové pripojenie na „Informačnú službu podľa hlavy I“, čo znamená, že pravidlá týkajúce sa blokovania, obmedzovania a platenia priorít by v podstate zanikli. Ako služba podľa hlavy I by internet namiesto FCC patril do právomoci Federálnej obchodnej komisie (FTC).

FTC by však mala v tejto úlohe veľmi málo zubov. V súčasnosti uverejnené oznámenie o navrhovanej tvorbe právnych predpisov (.pdf) nie je v niektorých významných otázkach prekvapivo nejasné. Pozorovatelia expertov očakávajú, že namiesto súčasných vynútiteľných pravidiel budú poskytovatelia internetových služieb požiadaní, aby prijali dobrovoľné, nezáväzné záväzky týkajúce sa zásady neutrality siete..

Teoreticky by FTC mohla ísť po poskytovateľoch internetových služieb, ktorí tieto sľuby nedodržiavajú, pretože uviedli do omylu zákazníkov. Ako poznamenáva Nilay Patel z The Verge a bývalý radca FCC Gigi Sohn, je však nepravdepodobné, že by sa tak stalo..

Spoločnosti neustále menia svoje zmluvné podmienky bez zapojenia FTC. Aj keby zasiahla, FTC mohla reagovať reaktívnym spôsobom až po tom, čo už bola škoda spôsobená.

Okrem toho nie je ani zďaleka jasné, že podľa návrhov spoločnosti Pai budú poskytovatelia internetových služieb skutočne povinní splniť také sľuby! Ako odborník na ochranu súkromia spotrebiteľov a hovorca StartPage.com nás pozorovala Liz McIntyre,

„Poskytovatelia internetových služieb, ako sú Verizon a AT&Vyjadrovali sa na dobrovoľné žiadosti „Nesleduj“. Boli by sme idioti, ktorým by sme im dôverovali v dobrovoľnú neutralitu siete."

Verejná konzultácia

FCC prinajmenšom prejavom počúvania spotrebiteľov vyzvala verejnosť USA, aby sa vyjadrila k svojim návrhom. Jasne sa však ukázalo, že nemá v úmysle zohľadniť výsledky tejto konzultácie. V skutočnosti bol jeho postoj k celému procesu dosť škandálny. Príklady zahŕňajú:

  • Zdá sa, že až 20% pripomienok prijatých komisiou FCC bolo zaslaných spamovými robotmi pomocou totožností získaných prostredníctvom porušenia údajov online. Keď sa niektorí z tých, ktorí boli zosobnení (alebo ich príbuzní, v prípade, že pripomienky boli zdanlivo predložené mŕtvymi), sťažovali, FCC sa rozhodla ignorovať ich a považovať ich za platné.
  • Keď komik a televízny hostiteľ John Oliver vyzval divákov, aby sa vyjadrili na podporu neutrality siete, webová stránka FCC zlyhala. To malo za následok stratu veľkého počtu komentárov neutrality siete. FCC obvinil kybernetický útok z distribuovaného odmietnutia služby (DDoS) za pomerne vhodný incident, ale odmietol poskytnúť akýkoľvek dôkaz na podporu tohto tvrdenia..
  • Aj napriek prevažnej podpore neutrality siete v pripomienkach sa Ajit Pai rozhodol vydať jeden list, ktorý zaslalo 19 neziskových komunálnych poskytovateľov širokopásmového pripojenia na podporu navrhovaných zmien. Drvivá väčšina malých poskytovateľov internetových služieb však Pai vyzvala, aby zachovala ochranu hlavy II.

Stručne povedané, zdá sa, že Ajit Pai a FCC sú odhodlané presadiť svoje plány na zabezpečenie neutrality siete bez ohľadu na masovú opozíciu verejnosti proti tejto myšlienke..

Je čas sa brániť!

Čistá neutralita existuje iba v USA z dôvodu hromadnej mobilizácie aktivistov čistej neutrality v roku 2014. To dokazuje, že FCC môže byť nútená počúvať, ak dostatok ľudí preukáže dostatočnú obavu z tejto záležitosti..

To je dôvod, prečo sa ProPrivacy.com pripojil k dlhému zoznamu ďalších internetových spoločností, ktoré sa stali oficiálnym účastníkom boja za budúcu bitku o internet dňa 12. júla 2017..

Zámerom je zvýšiť informovanosť verejnosti o tejto kľúčovej otázke a povzbudiť všetkých čitateľov z USA, aby svoje názory zaregistrovali na webovej stránke komisie FCC. Ak ste občanom USA, ktorý tak ešte neurobil, skutočne to urobte teraz! FCC prijíma pripomienky k svojim návrhom neutrality siete do 16. augusta.

Tiež si myslíme, že je dôležité, aby si medzinárodní čitatelia boli vedomí toho, čo sa deje v Spojených štátoch. Koniec koncov, okolo 80% všetkého internetového prenosu prechádza cez amerických poskytovateľov internetových služieb. Okrem toho poskytovatelia internetových služieb a vlády na celom svete so záujmom sledujú vývoj v USA.

Toto je dôležitá bitka pre každého používateľa internetu a jeho dôsledky budú ďalekosiahle. Žiadame preto každého, kto je schopný prispieť akýmkoľvek spôsobom. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je zdieľať tento článok alebo oficiálnu webovú stránku Bitka o internet na účtoch sociálnych médií s cieľom šíriť slovo. Napokon, čím viac hluku vydávame, tým je pravdepodobnejšie, že FCC ustúpi!

Obrazový kredit: Maria Merkulova, Free Press / Free Press Action Fund / Flikr.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me