Farkında olmayabilirsiniz, ancak Xbox Live hesabınız bir dizi güvenlik riski taşır. Bu makalede, bu Xbox güvenlik açıklarının neler olduğunu ve kendinizi bunlara karşı nasıl koruyacağınızı öğreneceksiniz.

Microsoft, Xbox'ı güvenli olacak şekilde tasarladı. Bununla birlikte, en iyi girişimlerine rağmen, birtakım güvenlik açıkları Xbox Live hesabı kullanıcılarını siber suçlulara ve bilgisayar korsanlarına maruz bırakıyor.

5 yaşında bir Xbox One Hack'i nasıl keşfetti

2014 yılında, Babasının Xbox One şifresini atlamayı başaran 5 yaşındaki bir çocuk hakkında bir hikaye ortaya çıktı. Parola istendiğinde, genç çocuk enter tuşuna basmadan önce ara çubuğuna birkaç kez vurdu. İnanılmaz bir şekilde işe yaradı ve babasının Xbox Live hesabına erişmesine izin verildi. Bu bir kerelik bir aksaklık da değildi.

Kristoffer Wilhelm von Hassel tarafından keşfedilen güvenlik açığı gerçekti ve Microsoft, istismarın bulunmasıyla ona kredi vermeye devam etti. Kısa süre sonra Microsoft bir yama yayınladı. Bu nedenle, sisteminiz güncel olduğu sürece kimsenin şifrenizi atlaması konusunda endişelenmenize gerek yoktur..

Xbox Live Hesabının En Önemli Güvenlik Açıkları

İlk olarak farkında olmanız gereken bir Xbox sömürüsü 2012'de ortaya çıktı. O zaman, bilgisayar korsanları, canlı oyunlar sırasında biriken oyuncu etiketi listelerini kullanarak Google'da bu oyunculara ait sosyal medya hesaplarını aramak için keşfedildi. Bilgisayar korsanları, bu kullanıcıların Windows Live e-posta adresini ve muhtemelen bir Windows Live ID'yi keşfetmeyi umuyordu.


xbox canlı hesap

Bu teknik incelemeye göre, “bilgisayar korsanları Xbox.com'a dönecek ve yeni bulunan e-posta adresini ve rastgele bir şifre yazacaklardı. Hesabın mevcut olmadığını belirten bir mesaj alırlarsa, başka bir e-posta adresine taşınırlar. E-posta adresinin veya şifrenin yanlış olduğunu belirten bir mesaj alırlarsa, bilgisayar korsanları kaba bir sözlük şifreleri komutuyla hesaba saldırmaya zorlar."

Sekiz şifre denemesinden sonra Xbox, bilgisayar korsanından bir CAPTCHA'yı çözmelerini ister veya onlara “başka bir Live ID ile deneme” seçeneği sunar. Bu, bilgisayar korsanının sekiz deneme daha yapmasına izin verir. Bu işlemi otomatikleştirerek, bilgisayar korsanları yaygın parolalar sözlüğü ile yavaşça yollarını açabilirler.

xbox canlı hesap güvenlik açığı

Xbox Live hesabına başarılı bir giriş yapılırsa, bilgisayar korsanı hesap sahibinin kredi kartı bilgilerini çalabilir. Ayrıca, bilgisayar korsanı zaten ödenmiş üçüncü taraf hizmetleri çalabilir (Netflix hesabı gibi).

Orada da bitmiyor. Bilgisayar korsanları ayrıca “kullanıcının puanlarını harcayabilir, alışveriş yapabilir, kullanıcının oyuncu etiketini ve şifresini değiştirebilir ve hesapla ilişkili e-posta adresini değiştirebilir”

Bu güvenlik açığı, e-posta adreslerini ve Canlı Kimlikleri çevrimiçi paylaşmanın tehlikelerini ortaya çıkarır. Bu, kredi kartı sahtekarlığına yol açabileceğinden endişe vericidir. Bununla birlikte, kullanıcıların - özellikle ebeveynlerin - bilmesi gereken daha fazla güvenlik açığı vardır. Özellikle Xbox kullanıcılarının çoğunun ortaokul ve lise çocukları olduğu dikkate alındığında.

Xbox Live Güvenlik Açıklarını En Aza İndirme

Xbox kullanıcılarının göz önünde bulundurması gereken ilk şey, konsolun yakın zamanda güvenlik güncellemeleri alıp almadığıdır. Yeni bir oyun satın alındığında, bir güvenlik güncelleme istemi sunulur. Kullanıcılar, bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilecek yeni keşfedilen güvenlik açıklarını gidermek üzere tasarlandığından, bu güvenlik yamalarını her zaman indirmelidir. Bu, ek satın alma yapılmasa bile bir Xbox'ı bir Canlı hesapla ilişkilendirmenin bir avantajıdır.

Bununla birlikte, kullanıcılar bir Xbox canlı hesabında eski oyunlar oynuyorsa veya daha önce bir güvenlik güncelleştirmesini devre dışı bırakarak zaman kazanmaya karar verdiyse - bu, saldırılara karşı savunmasız olan eski bir Xbox sistemine yol açabilir.

xbox canlı hesap güvenlik açığı uyarısı

Windows Live e-posta adresinizi veya kimliğinizi çevrimiçi olarak paylaşmayın

Belirli güvenlik açıkları nedeniyle, Xbox'larını canlı bir hesaba bağlayan herkes, hesapla ilişkili e-posta adresini ve Windows Live ID'yi asla açıklamamaya çok dikkat etmelidir. Ayrıca, kullanıcı adının dikkatli bir şekilde seçilmesi ve asla gerçek bir ad, adres, memleket veya e-posta adresine ipucu vermemesi önemlidir..

Xbox hesaplarının güvenliğinin ihlal edilmesini önlemek için şifre korumalı

Kullanıcılar ayrıca konsollarının Xbox Live hesaplarında oturum açtıklarında kendilerinden her zaman Windows Live ID'lerini ve şifrelerini istemelerini sağlamalıdır. Bireysel kullanıcı profilleri de konsolda parola ayarlamalıdır.

Profil Bilinci

Bu, oyuncuların kendileri için bariz görünebilir, ancak ebeveyn velileri bilmeyebilir: Oyuncu kimlikleri oyuncuyu kendileri takip eder ve tek bir konsola bağlı değildir. Bu, kullanıcıların bir arkadaşınızın konsolundan profillerine giriş yapabileceği anlamına gelir.

Bir Xbox Live hesabı sadece insanların oyun oynamasına izin vermediği için dünya çapında 40 milyon kullanıcıyla sohbet etmelerine izin verdiği için bu endişe uyandırıyor. İnsanların ikişer ikişer eşleşmesi ve özel olarak sohbet etmesi bile mümkündür. Hackerlar kullanıcıyı kredi kartı hırsızlığına yol açabilecek ayrıntılarını açıklamaya kandırmaya çalışabilir. Bu nedenle ebeveynler Xbox Live'da yalnızca bildikleri özel bir şifre ile oturum açmak isteyebilir.

Xbox Live'ı Devre Dışı Bırakmanın hesabı iptal etmediğini de hatırlamakta fayda var. Bu, bir çocuğun yine de bir arkadaşının evindeki hesabına bağlanabileceği anlamına gelir. Hesabın, diğer konsollarda erişilebilir olmasını durdurmak için iptal edilmesi gerekir.

Zorunlu İzinler

Xbox Live'da yeni arkadaşlar eklenmeden, oyunlar veya sohbetler başlatılmadan ve Xbox ürünleri satın alınmadan önce izin verilmesini isteyen bir özellik ayarlamak da mümkündür. Bu, konsol kontrollerinde yapılabilir ve farkındalığınız olmadan herkesin hesapta bir şeyler yapmasını önler.

Kullanıcının ne olduğunu kontrol edin duyar oyunda

Bazı oyunlar kullanıcıları kötü niyetli dil kullanan rastgele oyunculara maruz bırakır. Bu insanları duymak istemeyen ya da çocuklarının bu oyuncuları duymasını istemeyen kullanıcılar için, “herkes” ten “sadece arkadaşlara” ya da “hiç kimseye” oyun içinde kimin duyulacağını ayarlamak mümkündür.

Xbox Hesabını kim kurdu?

Ebeveynler her zaman Xbox Live hesabını kurmalıdır. Ebeveyn ayarlamadıysa, çocuk yetişkin bir hesapta oynuyor. Çocuk ve ergen hesapları genellikle otomatik olarak “yalnızca arkadaşlar” ile sınırlandırılır ve bazı özellikler engellenir. Hesabı kendiniz ayarlamadıysanız, çocuğunuzun güvenli olduğundan emin olmak için tüm ayarlar kontrol edilmelidir..

Xbox Müşteri Hizmetlerini ziyaret edin

Xbox hesabını koruma hakkında daha fazla bilgi için Xbox sitesini ziyaret edin.

Başlık resim kredisi: ArtSimulacra / Shutterstock.com

Fotoğraf: chrisjohnsson, amirraizat / Shutterstock.com, Aquir / Shutterstock.com, Tinxi / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me