Windows 10 bir gizlilik kabusu. Microsoft, piyasaya sürülmesinden dört yıl sonra herkesin Windows'un son sürümüne yükselttiğini umuyor. Bununla birlikte, birçok kullanıcı hala işletim sisteminin eski sürümlerini kullanıyor.


İşletmeler için bu anlaşılabilir bir durumdur. Maliyetleri, geriye dönük uyumluluk ile ilgili sorunları yükseltin ve personeli yeniden eğitme ihtiyacı, hareketi geciktirmenin tüm nedenleridir..

Windows 10, kısmen bu sorunları çözmek için tasarlandı ve her yeni sürümde yaygın değişiklikler yerine artımlı güncellemeler sunuyor.

2015'ten bu yana her yeni bilgisayar Windows 10 ile birlikte geliyor, ancak Microsoft'u ücretsiz yükseltme teklifine hiç ulaşmamış olan eski donanımlarla ısrar eden bazı kullanıcılar olabilir (31 Aralık'a kadar uzanıyor). 2017).

Birçokları için, en son Windows sürümüne yükseltmemenin en mantıklı nedeni, Windows'un önceki sürümlerinin Windows 10 kadar gizliliğe istilacı olmamasıdır..

Windows sürümünüz ne kadar Özel?

Aşağıdaki tablo, Windows sürümünüzün potansiyel olarak hangi verileri paylaştığını özetlemektedir.

Windows 10

Windows 8.1

Windows 8

Windows 7

Kullanıcı kişileri

Evet

Hayır

Hayır

Hayır

Takvim verileri

Evet

Hayır

Hayır

Hayır

Diğer kişiselleştirme verileri

Evet

Hayır

Hayır

Hayır

Reklam Kimliği

Evet

Evet

Hayır

Hayır

yer

Evet ve güvenilir iş ortaklarına gönderildi.

Evet, yalnızca Microsoft.

Evet, yalnızca Microsoft.

Hayır

Telemetri

Evet (W10 Enterprise hariç)

Evet*

Evet*

Evet*

* Telemetri - Bu, verileri başka bir kaynağa kaydetme ve gönderme işlemidir. Bu yapılır "sorun giderme".

* Windows'un bu sürümleri yayınlandığında telemetri toplanmadı, ancak bu otomatik güncellemelerle eklendi.

Windows 10

windows 10 ana ekranı

Temmuz 10'da piyasaya sürülmesinden bu yana, Windows 10 birçok gizlilik başarısızlığı hakkında tartışmalara neden oldu.

Bu özellikle, son derece kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamak için hakkınızda çok sayıda kişisel bilgi toplayan Bing ve Cortana hizmetleri için geçerlidir..

Microsoft’un telemetri verilerinin otomatik olarak toplanması (sorun giderme amacıyla) da endişe yarattı.

Birçok kullanıcı bu hizmetleri kullanarak gizlilik ve rahatlık arasındaki ödünleşmeden memnun olabilir, ancak Microsoft'un Windows 10 aracılığıyla sizin hakkınızda toplayabileceği bilgi miktarı endişe vericidir.

Çoğu gizlilik istilacı özellik devre dışı bırakılabilir ve Microsoft şimdi yaptıklarını açıklamak ve kullanıcıların yükleme sırasında Windows 10'un ilk yayınlandığı zamana kadar bunları kapatmalarına izin vermek için çok daha iyi bir iş çıkarıyor.

Windows kullanıcıları hala oldukça invaziv olan varsayılan ayarları kabul etmeye yönlendiriliyor.

Bunlar, konuşma, yazma ve mürekkep girişini kişiselleştirmek için kullanıcı kişileri, takvim verileri ve ilişkili giriş verilerinin toplanmasını içerir. Tanıma düzeyini artırmak için veri yazma ve mürekkepleme verileri de toplanır.

Bu veri toplamanın çoğu devre dışı bırakılabilir, ancak Windows 10 Enterprise Edition kullanılmadıkça telemetri koleksiyonundan çıkmak mümkün değildir..

Windows 8.1

Windows 8.1, Cortana içermediğinden, Bing arama motoruyla çok daha az entegrasyona sahiptir ve kişiselleştirme verilerini toplamasına gerek yoktur.

Reklam kimlikleri getirdi. Bunlar, şirketlerin kişiselleştirilmiş reklamcılıkla kullanıcıları hedeflemesine olanak tanıyan benzersiz tanımlayıcılardır.

Etkin yaşam döngüsü boyunca, Windows 8.1 herhangi bir telemetri verisi toplamadı, ancak Windows 10'un piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Microsoft, otomatik güncelleme kanalı aracılığıyla Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7'ye telemetri koleksiyonu ekledi.

Windows 8

Windows'un bu sürümü konum izleme özelliğini tanıttı. Bununla birlikte, Windows 10 tarafından gerçekleştirilen çok daha invaziv konum izlemedeki büyük fark, Windows 8 ve Windows 8.1 tarafından toplanan konum verilerinin yalnızca Microsoft'a gönderilmesidir..

Windows 8.1'de olduğu gibi, telemetri koleksiyonu 2015 yılında Windows 8'e geriye dönük olarak eklendi.

Windows 7

Windows 7, çoğu kullanıcının özel olarak kullanıcıların gizliliğini istila etmek için tasarlanmış yerleşik özellikleri olmayan Windows'un son sürümü olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, Windows 8'in her iki sürümünde olduğu gibi, bu ayrım telemetri koleksiyonunun geriye dönük eklenmesi ile bir şekilde mahvoldu.

Windows 7 kullanıcıları için en büyük sorun on yaşındaki işletim sisteminin kullanım ömrünün sonuna gelmesidir. 14 Ocak 2020'de Microsoft tarafından verilen resmi destek sona erdi.

Tabii ki, Windows kopyanız aniden çalışmayı durdurmayacak, ancak artık hayati güvenlik güncellemeleri almayacak.

Bu tarihten sonra Windows'un daha yeni bir sürümüne yükseltmek yerine Windows 7'yi kullanmaya devam etmenin gizlilik avantajları, en son güvenlik tehditlerini karşılamak için yamalanmamış bir işletim sistemi kullanmanın getirdiği güvenlik riskinden ağır basar..

32 bit ve 64 bit Windows makineleri

Modern PC'lerin çoğunda 64 bit işlemci bulunur. Bunlar sadece 4 GB RAM kullanmakla sınırlı olan eski 32 bit işlemcilerden çok daha hızlı.

64 bit işlemciden yararlanmak için, programların komut setini desteklemek için özel olarak yazılması gerekir. Buna Windows da dahildir.

Windows'un 32 bit sürümleri ile Windows'un 64 bit sürümleri arasındaki tek fark, 64 bit sürümlerin 64 bit işlemcilerden tam olarak yararlanabilmesidir..

Windows'un 32 bit sürümleri 64 bit işlemcilere sahip makinelerde iyi çalışır, ancak Windows'un 64 bit sürümlerinin çalışması için 64 bit işlemciler gerekir.

Önemli olarak, bir Windows makinesinin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğuna dair hiçbir gizlilik etkisi yoktur.

Çok eski bir PC kullanmadığınız sürece, daha iyi performans sağladıkları için programların 64 bit sürümlerini (VPN uygulamaları gibi) seçmelisiniz. Bununla birlikte, yalnızca 32 bit sürüm mevcutsa (geriye dönük uyumluluk sağlamak için genellikle durum budur),.

Windows'a Bir Alternatif

Gizliliğiniz konusunda ciddiyseniz, bunun yerine Linux kullan.

Linux, Windows'un yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Windows'tan farklı olarak, Linux gizlilik göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Linux'un bazı sürümleri diğerlerinden daha gizlilik odaklı, ancak Linux'un herhangi bir sürümü Windows 7'den bile gizlilik dostu.

Birçok “amiral gemisi” Windows programı Linux için de mevcuttur ve bulunmadıkları yerlerde genellikle iyi bir açık kaynaklı Linux alternatifi vardır.

Bu kuralın bir istisnası oyunlardır. Steam gibi platformlar Linux oyunları için destek sunar, ancak bunların Windows için olduğundan çok daha azı vardır. Bu soruna popüler bir çözüm, Windows'un sadece oyun oynamak için kullanıldığı çift önyükleme sistemi kurmaktır.

Linux eskisinden çok daha kullanıcı dostudur, ancak öğrenme eğrisi Windows'a göre çok daha diktir. Bu nedenle herkes için gerçekçi bir seçenek değildir. Ancak, biraz çaba sarf etmek isteyenler için Linux, Windows veya diğer herhangi bir işletim sisteminden çok daha özel bir bilgisayar deneyimi sunuyor..

Linux işletim sistemi

Linux, “dağıtımlar” olarak adlandırılan neredeyse şaşırtıcı bir sürümde geliyor. Orada daha fazla gizlilik odaklı dağıtımlar var, ancak Linux Mint, Windows'tan Linux'a mümkün olduğunca acısız geçiş yapmak için özel olarak tasarlanmıştır..

Gizliliğinizi korumanın başka bir yolu da Linux için bir VPN kullanmaktır.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me