Windows güvenli veya özel bir işletim sistemi değildir. Bunun nedeni, Windows'un dünyanın en popüler masaüstü işletim sistemi olması ve bilgisayar korsanlarının ve kötü amaçlı yazılım satıcılarının ana hedefi olmasıdır. Ayrıca, Microsoft'un aynı zamanda NSA’nın PRISM kitle gözetim programı ile işbirliği yapan ilk şirket (bir miktar marjla) olduğunu da unutmayalım..


Bu kılavuzda, Windows işletim sistemine en iyi 3 alternatifi listeledik ve Windows işletim sistemi ile ilgili gizlilik endişelerini daha ayrıntılı olarak ele aldık.

Windows işletim sistemi

Microsoft, beğenip beğenmediğinize bağlı olarak sisteminizden kitleler halinde telemetri toplar.

En iyi Windows alternatifleri

Aşağıda Windows işletim sistemine en iyi alternatifleri listeledik. Bu işletim sistemlerini kullanmayı planlıyorsanız, nelere dikkat etmeniz gerektiğini her bir Windows alternatifini kullanmanın avantajlarını ayrıntılı olarak açıkladık.

1. Linux

Linux, Windows'un yapabileceği her şeyi yapabilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Ancak Windows'tan farklı olarak, Linux doğal olarak güvenlidir ve gizlilik göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Birçok “amiral gemisi” Windows programı Linux için de mevcuttur ve bulunmadıkları yerlerde genellikle iyi bir açık kaynaklı Linux alternatifi vardır.

Mevcut PC donanımınızı korumak ve sadece işletim sisteminizi değiştirmek istiyorsanız, Linux hemen hemen tek seçeneğinizdir. Linux sürücüleri (resmi veya gayri resmi) çoğu popüler PC donanımı için kullanılabilir, ancak uyumluluk uğruna bir veya iki bileşeni değiştirmeniz gerekebilir..

Linux'un Windows'tan çok daha az kaynak yoğun olduğunu belirtmek gerekir, bu da eski ve düşük özellikli makinelerde iyi çalıştığı anlamına gelir..

Linux, her biri kendi güçlü ve zayıf yanlarına sahip olan “dağıtımlar” olarak bilinen şaşırtıcı çeşitlilikte lezzetlere sahiptir. Birçoğu çok özel bir kullanım durumu için tasarlanırken, diğerleri büyük ölçüde gizliliğe odaklanıyor.

Bu makalede tartıştığımız Linux sürümleri, gizliliğin önceliğini önceliklendirmiyor, çünkü Windows'un genel genel işlevlerini çoğaltan bir işletim sistemi arıyoruz..

Linux'un nasıl kullanılacağını öğrenmek zor olabilir

Linux'u sevdiğimiz kadar, Windows'tan çok daha dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğu gerçeğinden uzaklaşmak yok.

Ubuntu ve Mint gibi dağıtımlar Linux’un kullanıcı dostu olma yolunda büyük adımlar attı, ancak bunlarla bile, Terminal komut satırına gizli metin komutları girmeniz gerekmediğini anlamanız çok uzun sürmeyecek.

Hevesli bir Linux hayran kitlesinden çevrimiçi olarak çok fazla yardım var, ancak bunu daha teknik teknolojiye tavsiye etmekten çekinmeyin. Öte yandan, gizlilik Windows'u geride bırakmak için ana motivasyonunuzsa, Linux sizi gözetlememek için az ya da çok garantili tek alternatif işletim sistemidir..

Linux işletim sisteminde oyun oynama

Nispeten küçük kullanıcı tabanı göz önüne alındığında, Linux'a (özellikle Ubuntu'ya) taşınan şaşırtıcı sayıda oyun var. Gerçekten de, Steam bile özel bir Linux portalına sahiptir. Bununla birlikte, Linux oyunları kataloğu Windows'dan çok daha küçüktür.

Birçok Linux oyuncusu, hatta açık kaynak kodlu fanatikler bile, oyun oynamak için Windows'a çift önyükleme yapmayı tercih ediyor. Windows'u kullanmanın gizlilikle ilgili sonuçları, bu tür birçok oyuncunun sadece oyun oynamak ve diğer tüm görevler için Linux'a geri dönmek için Windows'u kullanmasıyla azaltılır..

Canlı CD, Canlı DVD ve Canlı USB Dağıtımları

Linux’un en havalı özelliklerinden biri önyüklenebilir Live CD, Live DVD ve Live USB dağıtımlarıdır. Bunlar, Linux'un çoğu sürümünü kalıcı olarak yüklemeye gerek kalmadan doğrudan önyüklenebilir bir medya kaynağından çalıştırmanıza izin verir.

KUYRUKLAR gibi gizlilik odaklı bazı dağıtımların yalnızca PC'nizde izinsiz iz bırakmayan Canlı CD'ler olarak çalışması amaçlanmıştır. Windows değiştirme işletim sistemleri için, tam zamanlı kullanım için düzgün bir dağıtım yüklemek isteyeceksiniz.

Ancak canlı CD'ler (vs.) hangisini tercih edeceğinize karar vermeden önce Linux'un farklı sürümlerini denemenize izin verir. Ayrıca, belirli bir dağıtım yapmadan önce sürücü uyumluluk sorunlarını ve benzerlerini kontrol etmenin harika bir yoludur..

Hangi Linux Dağıtımları Windows'un en iyi alternatifleri

Her birinin kendi sadık hayran kitlesine sahip birçok Linux sürümü vardır. Aşağıdaki liste, tümü ücretsiz olan en popüler "acemi dostu" masaüstü değiştirme seçeneklerinden bazılarını içerir.

Bir felsefe olarak Zorin OS ve Pinguy OS gibi daha küçük (çok Windows kullanıcı dostu olsa da) dağıtımlar üzerinden ana akım Linux sürümlerini önermeyi seçtiğimizi unutmayın.

Ayrıca, yeni başlayanlar veya daha fazla sıradan kullanıcılar için uygun Windows değiştirmeleri yapmadığını hissetmediğimiz için Arch ve Fedora (FOSS offshoot CentOS dahil) gibi popüler ana dağıtımların önerilmesine karşı karar verdik. YMMV.

Ubuntu

Ubuntu

Ubuntu, Linux'un açık ara en popüler sürümüdür. Debian'a dayanarak, Linux'u herkesin kullanabileceği tam özellikli ve kullanıcı dostu bir işletim sistemi haline getirmek için diğer tüm dağıtımlardan daha fazlasını yaptı.

Varsayılan olarak büyük ölçüde özelleştirilmiş GNOME 3 masaüstü (kullanıcı arayüzü), kullanımdan çok modern ve sezgisel geliyor, ancak şüphesiz Windows'dan gelen son mültecilere biraz garip hissedecek. Mac kullanıcıları ise kendilerini evlerinde gibi hissedecekler.

Popülerliği nedeniyle, Ubuntu genellikle Linux'un “varsayılan” sürümü olarak kabul edilir. Bu, Ubuntu ve Ubuntu için özel olarak çok sayıda Linux yazılımının geliştirildiği anlamına gelir, bu nedenle, tüm Linux dağıtımlarının en üst düzeyde desteğine ve uyumluluğuna sahiptir. Gerçekten de, bu noktanın önemini vurgulamak zor.

Ubuntu, mümkün olduğu kadar geniş bir PC donanımı yelpazesi ile kolay kurulum ve güçlü uyumluluk sağlamak için, tescilli sürücüleri ve diğer çeşitli kapalı kaynaklı bit ve bobs'ları varsayılan olarak kurar. Ayrıca, ana yazılım paketi deposunda özgür olmayan yazılım içerir.

Geçmişte Canonical'ın (Ubuntu'nun son sürümlerini etkilemeyen) geliştirici tarafından alınan bazı şüpheli kararlarla birlikte, açık kaynak ve gizlilik zorluklar işletim sistemi hakkında biraz koklayabilir.

Bununla birlikte, Ubuntu'nun (dalı, Mint ile birlikte, aşağıya bakın) yaygın olarak Linux'un kullanımı en kolay ve en başlangıç ​​dostu sürümü olduğu kabul edilmektedir..

nane

Mint Linux dağıtımı

Nane Ubuntu'ya dayanıyor, ancak varsayılan Tarçın masaüstü bilgisayar çok daha Windows benzeri bir deneyim sunuyor. Ubuntu yazılımı Mint'te kusursuz çalışır ve arka uç Ubuntu'ya yeterince yakındır, çoğu Ubuntu kılavuzunun Mint'te olduğu gibi kullanılabilir.

Mint'in Ubuntu üzerinden ana çekiciliği, Windows kullanıcılarının anında evde daha fazla hissedecekleri olmasına rağmen, yazılım yöneticisinin kullanımı Ubuntu'dan daha hızlı ve daha kolay ve VLC ve GIMP gibi yüklü Linux uygulamaları ile birlikte geliyor -kutu.

Nane ayrıca Ubuntu'dan daha hafiftir ve bu nedenle daha düşük özellikli sistemlerde iyi çalışır.

Debian

Debian Linux dağıtımı

Nane Ubuntu'ya, Ubuntu Debian'a dayanmaktadır. Birçok Linux uzmanı, Debian'ı popüler offshoot'lardan birine tercih ediyor çünkü gerçek bir topluluk tarafından geliştirilen yazılımdır ve çekirdek kurulum paketi herhangi bir kapalı kaynak paketi içermez.

Övgüye değer olsa da, kullanıcılar Ubuntu veya Mint'i yüklerken daha fazla donanım uyumluluğu sorunuyla karşılaşabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bu durumu iyileştirmek için tasarlanmış özel yazılımları içeren bir kurulum paketi mevcuttur.

Bununla birlikte, alınan bilgelik, Ubuntu ve Mint'in yeni başlayanlar için daha iyi olduğu, Debian'ın deneyimli Linux kullanıcıları için daha uygun olduğudur. Ve bu tartışmayacağımız bir değerlendirme.

Debian, Ubuntu'dan çok daha yavaş bir serbest bırakma döngüsüne sahiptir, bu da daha kararlı ancak daha az kesme kenarı yapma eğilimindedir. Ubuntu’nun geniş kullanıcı tabanı göz önüne alındığında çok faydalıdır, Ubuntu yazılım paketlerinin çoğunun (hepsi olmasa da) Debian'da iyi çalışması.

Hazır olan Debian, GNOME (yukarıda gösterilmiştir), KDE, Tarçın, MATE ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli masaüstü ortamlarını destekler. Cinnamon masaüstünü kullanmak çok Windows / Mint benzeri bir deneyim sağlayacaktır.

OpenSUSE

OpenSUSE İşletim Sistemi

Bu makalede listelenen diğer başlangıç ​​Linux dağıtımlarının aksine, OpenSUSE Debian tabanlı değildir. Gerçekten de, diğer ana Linux dallarından hiçbirine dayanmayan bağımsız bir sürümdür. Topluluk tarafından geliştirilen FOSS yazılımı olmasına rağmen, SUSE Linux GmbH ve diğer şirketler tarafından desteklenmektedir..

OpenSUSE'ı gerçekten bir Windows değiştirme olarak öne çıkaran şey, YaST kontrol merkezidir. Linux'un hemen hemen tüm sürümlerinden farklı olarak, bu, sabit disk bölümleme, sistem kurulumu, çevrimiçi güncellemeler, ağ ve güvenlik duvarı yapılandırması, kullanıcı yönetimi, paket yönetimi dahil olmak üzere işletim sisteminin hemen hemen her yönüyle uğraşmak için sezgisel bir grafik kullanıcı arayüzü sağlar. ve dahası.

Paket yönetiminden bahsetmişken, OpenSUSE, Debian tabanlı sistemler tarafından tercih edilen DEB paketleri yerine RPM kullanır. RPM paketleri yaygın olarak dağıtılmaktadır, bu nedenle bunun bir sorun olması olası değildir (ve yine de DEB paketlerini OpenSUSE'ye kurmak zor değildir).

OpenSUSE ile alınacak önemli bir karar, Leap veya Tumbleweed sürümlerinin yüklenip yüklenmeyeceğidir. Leap düzenli 8 aylık güncelleme programına sahiptir ve genellikle daha kararlı OpenSUSE sürümü olarak kabul edilir.

Tumbleweed, haddeleme salma döngüsüne sahiptir, yani paketler günlük olarak güncellenir. Bu nedenle, kullanıcılar kanayan bir işletim sisteminden yararlanır, ancak muhtemelen kararlılık pahasına (birçok meraklı, Tumbleweed ile herhangi bir istikrar sorununa karşı çıksa da).

KDE Plazma (yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterilmiştir) ve GNOME, kurulum sırasında desteklenen ana masaüstü ortamlarıdır, ancak Linux'un herhangi bir sürümünde olduğu gibi daha sonra istediğiniz herhangi bir masaüstüne geçebilirsiniz.

2. macOS

Mac os işletim sistemi

Windows'a en açık alternatif işletim sistemi macOS'tur. Çoğu insan için, bu seçeneğin en büyük dezavantajı, onu çalıştırmak için tamamen yeni bir bilgisayar ve bunun için premium fiyatlı bir bilgisayar satın almayı neredeyse gerektirmesidir..

Ve şüphesiz güzel makineler olmasına rağmen, Mac'ler, Windows PC'lere kıyasla (kendi kendine inşa edilen PC'ler!), Kova veya son teknoloji özellikleri için patlama açısından iyi bir değer temsil etmiyor..

Mac'ler 2006 yılında Intel işlemcileri kullanmaya başladığından beri, ucuz PC parçaları üzerinde kendi başına bir "hackintosh" oluşturmak mümkün olmuştur, ancak bu teknik olarak ürkek bir iş değildir. Hevesli bir fan tabanı sayesinde durum son yıllarda iyileşmiş olsa da, donanım uyumluluğu sorunları, bunların resmi Mac sürücüleri ile desteklenen bileşenler kullanılarak sıfırdan inşa edildiğinde genellikle en iyi şekilde çalıştığı anlamına gelir..

Gerçek bir Windows değişimi

Bununla birlikte, düz bir Windows değiştirme açısından, macOS'u yenmek zordur. İşleri farklı yapar, bu yüzden ilk geçişte bir öğrenme eğrisi vardır, ancak macOS güzel, olgun, istikrarlı, kullanımı Windows'dan daha kolay ve daha birçok insanın tüm üretkenlik yazılımı ile birlikte gelir hiç gerekmeyecek.

Ayrıca gezegendeki hemen hemen her yazılım yayıncısı tarafından tamamen desteklenmektedir. Gerçekten de, birçok yaratıcı endüstri, Windows için bile bulunmayan veya öncelikle Windows portları sonradan düşünülen bir şey olan macOS için geliştirilen Mac yazılımlarını benimser.!

Ancak bunun bir istisnası oyunlardır. Linux'ta olduğu gibi, Steam resmi olarak macOS'u destekliyor, ancak Mac oyunları kataloğu Windows'dan çok daha küçük. Linux'ta olduğu gibi, Mac oyuncuları daha fazla oyunun tadını çıkarmak için genellikle Windows'a çift önyükleme yapmayı tercih ediyor.

Bununla birlikte, Linux kullanıcılarının aksine, Apple'ın (yükseltilemez) Mac bilgisayarlarını tasarlarken oyun donanımına (grafik kartları gibi) öncelik vermediği gerçeği genellikle engellenir..

Para bir nesne değilse ve bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanmıyorsanız, macOS Windows için harika bir yedek işletim sistemidir. Açık kaynak olmamasının dışında. Bu en çok endişelenmeyebilir, ancak burada ProPrivacy'de gerçek bir endişe kaynağıdır..

Mac OS ile ilgili gizlilik endişeleri

Apple parasını birinci sınıf donanım satarak elde ettiğinden, tüm iş modeli kullanıcılarının gizliliğini istila etmeye dayanan Google gibi şirketlerden daha fazla kullanıcılarını kâr için casusluk yapmaya daha az teşvik ediyor. Gerçekten de, Apple son zamanlarda kullanıcıların gizliliğine olan bağlılığını çok büyük ölçüde artırdı.

Ancak, NSA’nın PRISM toplu casusluk programı ile işbirliği yapmıştır (buna katılan diğer şirketlerden çok daha geç de olsa). MacOS kapalı kaynak yazılım olduğundan, neyin işe yaradığından emin olmak imkansızdır.

3. ChromeOS

Chrome OS

Masaüstü işletim sistemi bloğundaki yeni çocuk ChromeOS'tur. MacOS'ta olduğu gibi (genellikle), kullanmak için yeni bir bilgisayar satın almanız gerekir. Bununla birlikte, Mac donanımından farklı olarak, piyasada çok sayıda düşük maliyetli, düşük uçlu, Chromebook var (ayrıca orta ve üst uç olanların sayısı da artıyor)..

ChromeOS başlangıçta Windows'a ultra hafif bir alternatif olarak tasarlandı. Birçoğumuz bugünlerde tarayıcıda bilgisayarla ilgili neredeyse her şeyi yaptığımızdan, Google’ın fikri basitti - neden Chrome tarayıcıyı tüm bir işletim sistemine dönüştürmüyoruz??

Birçok gözlemcinin sürprizine çok benzeyen bu tuhaf fikir aslında işe yaradı! ChromeOS basit bir tarayıcıdan biraz daha fazlası olduğu için, performansları üzerinde büyük bir etkisi olmadan ucuz düşük kaliteli dizüstü bilgisayarlara yüklenebilir (şişirilmiş Windows'ın aksine).

İlk başta büyük bir sorun, sadece bir tarayıcı olarak ChromeOS'un aktif bir internet bağlantısı olmadan işe yaramaz olmasıydı. Bununla birlikte, Google Dokümanlar gibi HTML5 web uygulamaları çevrimdışı durumdayken giderek işlevsel hale geldiğinden, bu zamanla daha az sorun haline geldi..

Bu, ChromeOS'u, iddiasız kullanıcılar için iyi bir seçim haline getirerek, internette sörf yapmalarına, Netflix akışını yapmalarına, e-postalarını kontrol etmelerine ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarlardaki Google Dokümanlar'daki tek harfleri almalarına izin verdi. Google Dokümanlar'ın artık Microsoft Office belgelerini düzenlemek ve dışa aktarmak için güçlü bir destek sunduğu söylenmelidir.

Ancak, Windows, Linux veya macOS gibi “gerçek” bir işletim sistemi değildi. Fakat…

Gerçek bir Windows değişimi?

Son değişiklikler ChromeOS için potansiyeli başka şekillerde değiştirdi. 2018 itibarıyla neredeyse tüm yeni Chromebook'lar ChromeOS masaüstünde Android uygulamaları çalıştırabilir. Ve 2020'den itibaren, tüm yeni Chromebook'lar varsayılan olarak etkinleştirilmiş ChromeOS masaüstünde çalışan Linux uygulamaları için destekle birlikte gönderilecek (bir süredir resmi olmayan kesmek kullanan birçok Chromebook'ta mümkün olan bir şey).

Söylemeye gerek yok, bu hareketlerin her biri (ikisini birlikte bırakalım) ChromeOS ile yapabileceklerinizi büyük ölçüde genişletiyor. Örneğin, Android uygulamalarını çalıştırabilme yeteneği, büyük bir oyun kataloğu (cep telefonlarında çalışmak üzere tasarlanmış olsalar da) ve hatta Microsoft Office'i çalıştırma yeteneği açar.

Ayrıca, kullanıcıların büyük Android oyunları kataloğunu oynatmasına izin verir. Elbette, onlar AAA konsol destekçileri değil, ancak düşük kaliteli Chromebook'larda bile iyi oynuyorlar.

Linux desteği, GIMP ve LibreOffice gibi profesyonel düzeyde üretken yazılımları Chromebook kullanıcılarının eline geçirir. Linux uygulamaları teknik olarak bir Debian 9 sanal makine (VM) içinde çalışır, ancak Chrome OS Dosyaları dosya yöneticisiyle entegrasyon etkileyici.

DEB paketlerini doğrudan Dosyalar içinden yükleyebilirsiniz, örneğin kaydedilmiş Linux dosyalarına doğrudan Dosyalar'dan erişilebilir.

Mahremiyet kaygısı

ChromeOS, tüm işletme modeli, son derece kişiselleştirilmiş reklamları hedeflemek için kullanıcı gizliliğini göz ardı etmeye dayanan bir şirket olan Google'dan tescilli bir kapalı kaynak ürünüdür. Google ayrıca NSA’nın PRISM programıyla işbirliği yaptı.

Normal Chrome tarayıcısında olduğu gibi, ChromeOS'un kapalı kaynak olması, Google için sizi gerçekten yapmaması gereken şekilde casusluk gösterip göstermediğini bilmenin imkansız olmasını sağlar. Ama cidden insanlar, Google senin arkadaşın değil.

Son düşünceler

Gizlilik konusunda ciddiyseniz, Windows'u hemen boşaltmalı ve bunun yerine Linux'u kullanmalısınız. Bu şarkı söyleyen ve dans eden bir Windows değişimidir ve hangi sürümü seçerseniz seçin, Linux gizliliğinize saygı göstermek için üretilmiştir.

Açık kaynaklı olduğu için, tescilli kapalı kaynak işletim sistemlerinde bunun mümkün olmadığı yollarla doğrulanması mümkündür..

Bununla birlikte, Linux'un (en azından öngörülebilir gelecekte) Windows kadar kullanımı hiç bu kadar kolay olmayacağı gerçeğinden kurtulmak mümkün değildir. Linux kullanmayı öğrenmek bir düzeyde özveri gerektirir ve tecrübelerimize göre azim ile hayal kırıklıklarıyla yüzleşme yeteneği.

Ancak birçok kişinin sevdiği harika bir işletim sistemidir ve gizliliğe gerçekten önem veriyorsanız, kollarınızı sıvamak ve takılmaktan başka seçeneğiniz yoktur..

macOS, hemen hemen her şekilde Windows ile kafa kafaya gidebilen (ve birçoğundan daha üstün) gerçekten rafine bir işletim sistemidir. Aslında, macOS yazılımı, çok sayıda insanın çoğu zaman genellikle daha ucuz Windows meslektaşlarından daha düşük olan premium donanım üzerine saçma miktarda para sıçramasının nedenidir..

MacOS'un Windows'tan daha güvenli olup olmadığı birçok tartışmaya neden olur, ancak kesin olan şey, bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılım satıcıları tarafından Windows'tan çok daha az hedeflenmesidir. Bununla birlikte, gizlilik için ne kadar iyi olduğu, Apple'a ne kadar güvendiğinize bağlıdır..

Artık Chrome OS'yi tam Android ve Linux desteğine sahip modern bir dizüstü bilgisayarda kullanma fırsatına sahip olduktan sonra, oldukça etkilendiğimizi söylemeliyiz. Güçlü kullanıcıların zaman geçtikçe çeşitli hayal kırıklıklarına maruz kalacağından eminiz, ancak Chrome OS'nin Windows'a gerçek bir alternatif sağlayan güçlü ve zarif bir işletim sistemine dönüştüğünü düşünüyoruz, ancak Google tarafından yapıldı.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me