29 Temmuz'da piyasaya sürülmesinden bu yana, Windows 10 güvenlik sorunları, Microsoft'un en son işletim sistemindeki varsayılan ayarların çoğuna şiddetle karşı çıkan BT uzmanları ve gizlilik aktivistlerinden eleştiriler alıyor. ProPrivacy size yardımcı olması için, Windows 10 veri toplamayı devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan bu kolay takip edilebilir hızlı kılavuzu sunmaya karar verdi.


1. Özel Reklamları Kapatın

Öncelikle özel reklam sistemi ile uğraşmak isteyeceksiniz, bunu Windows 10 güvenlik ayarlarında yapacaksınız.

Devre dışı bırakmak için Ayarlar'a gidin > Gizlilik > Genel ve apps Uygulamaların uygulamalardaki deneyim için reklam kimliğimi kullanmasına izin ver (bunu kapatmak kimliğinizi sıfırlar) ’seçeneğini Kapalı konumuna kaydırın.

Şimdi tarayıcınızdaki tüm reklam engelleyicilerini kapatın (müdahale ettikleri gibi) ve choice.microsoft.com/en-us/opt-out adresine gidin. Bir kez orada "account Microsoft hesabımı kullandığım her yerde kişiselleştirilmiş reklamlar" ve "Bu tarayıcıda kişiselleştirilmiş reklamlar" için Kapalı'yı seçin.

2. Cortana'yı devre dışı bırak

Görev çubuğunuzda Cortana'yı açın ve pop-up'ın sol tarafındaki not defteri simgesine basın.

Ayarlar'ı tıklayın ve "Cortana size öneriler, fikirler, hatırlatıcılar, uyarılar ve daha fazlasını verebilir" yazan seçeneği Kapalı'ya kaydırın..

Cortana gittiğinde, Bing sonuçlarını devre dışı bırakma seçeneğiniz de var. Bing çayınız değilse, online Çevrimiçi arama ve web sonuçlarını dahil et ’seçeneğini devre dışı bırakın.

3. Beni Tanımayı Bırak!

Şimdi Ayarlar'a dönün ve Gizlilik'e gidin > Konuşma, mürekkepleme ve yazma.

Burada know beni tanımayı bırak seçeneğini tıklatmalısınız. Bu, çok fazla tartışmaya neden olan rezil tuş vuruşu ve kaydediciyi devre dışı bırakacak.

4. Cortana'nın hafızasını silin

Bu noktada Bing Bing'e gidin ve tüm cihazlarınız için kişisel bilgileri yönetin’i tıklayın. Cortana’nın o ana kadar sizin hakkınızda çözmeyi başardığı her şeyi silebilirsiniz..

5. Hotspot'larınızı Seçin

Yapılacaklar listenizdeki beşinci: Ayarlar'a gidin > Ağ & Internet > Kablosuz internet > Kablosuz Ayarlarını Yönetin.

İşte Wi-Fi Sense'i kapattığınız yer. Bunu 'Önerilen açık etkin noktalara bağlan' ve 'Kişilerim tarafından paylaşılan açık ağlara bağlan' seçeneklerini Kapalı konuma kaydırarak yapın.

6. Sistem Dosyalarını Paylaşmayı Durdur

Windows 10'un sistem dosyalarını ve güncellemelerini PC'nizde (ve PC'nizden diğer kullanıcılara) paylaşmasını varsayılan olarak durdurun.

Ayarlara git > Güncelleme & Güvenlik > Windows güncelleme > Gelişmiş seçenekler > Güncellemelerin nasıl yayınlanacağını seçin.

Burada 'Birden fazla yerden güncellemeleri' tamamen devre dışı bırakma veya yalnızca 'yerel ağınızdaki bilgisayarlarla' bilgi paylaşmayı seçmeye karar vermeniz gerekir. Sana bağlı.

7. Bir Sürücüyü Kapatın

Bu aşamada, Windows 10'un Microsoft’un sunucularında bilgi depolamasını durdurmak isteyeceksiniz. Buna OneDrive denir.

Devre dışı bırakmak için:

sistem tepsinizdeki yukarı oku tıklayın.

OneDrive'ı seçin > Aşağıdaki seçeneklerin üçünü de kaldırın:

'Windows'da oturum açtığımda OneDrive'ı otomatik olarak başlat.'

'Bu PC'deki dosyalarımdan herhangi birini getirmek için OneDrive kullanayım'

ve 'Office'i diğer kullanıcılarla aynı anda çalışmak için kullanma'.

Windows 10 veri toplama

8. Microsoft'a Bilgi Göndermeyi Durdur

Şimdi Ayarlar'a dön > Gizlilik'i seçin ve 'Gelecekte yazma ve yazmayı geliştirmemize yardımcı olmak için nasıl yazacağım hakkında Microsoft bilgileri gönder' ve 'Web sitelerinin dil listeme erişerek yerel olarak alakalı içerik sağlamasına izin ver' seçeneğini kapatmak isteyeceğiniz Genel'i seçin.

9. Windows 10 Konum Hizmetini devre dışı bırakın

İsterseniz, doğrudan Genel altında bulunan Windows 10 Konum hizmetini de devre dışı bırakabilirsiniz. Burada, Değiştir'de tamamen kurtulabilir veya yalnızca söz konusu kullanıcı için Kapalı olarak ayarlayabilirsiniz..

10. Uygulama izinleri

Genel ve Konum altındaki uygulamalar listesine devam edin: istemediğiniz özelliklerden herhangi birini devre dışı bırakma.

Bununla birlikte, bazı seçenekler (kişilerinize bakan Mail uygulaması gibi) faydalı olabileceğinden dikkatlice düşünün.

11. Microsoft Edge

Microsoft Edge, Windows 10'daki yeni İnternet tarayıcısıdır. Varsayılan olarak Microsoft ile iletişim kuracak şekilde ayarlanmıştır.

Durdurmak için Edge'i açın, menüyü tıklayın (üç yatay nokta) Ayarlar'ı seçin > Gelişmiş Ayarları Görüntüle.

Burada, 'Gizlilik ve hizmetler' bölümünde ('arama önerilerini göster' ve 'Beni kötü amaçlı sitelerden korumaya yardımcı olun ve SmartScreen filtresiyle indirmelerin korunmasına yardımcı olun' bölümünde istemediğiniz her şeyi kapatın, her ikisi de yasal işlevler sundukları için bırakılmaya değer olabilir. )

12. Ayarlar Senkronizasyonu

Windows 10 ayarlarınızın diğer PC'lere olan isteğinizde kullanılmasını istemiyorsanız, Ayarlar'a gitmelisiniz. > Hesaplar > Ayarlarınızı senkronize edin ve Kapalı konumuna kaydırın.

13. SmartScreen

SmartScreen, istenmeyen ve kötü amaçlı masaüstü programlarından korunmanıza yardımcı olan bir özelliktir. Bunu yalnızca ne yaptığınızdan eminseniz devre dışı bırakmalısınız. Aksi takdirde açık bırakın.

Devre dışı bırakmak için Başlat menüsüne gidin > Kontrol Paneli. Sistem ve Güvenlik'i seçin > Güvenlik ve Bakım'ı seçin ve sol taraftan "Windows SmartScreen ayarlarını değiştir" i seçin.

Şimdi 'Hiçbir şey yapma (Windows SmartScreen'i kapatın)' seçeneğinin yanındaki radyo düğmesini tıklayın.

14. SmartScreen + Uygulamaları

Son olarak, diğer SmartScreen filtresini Ayarlar'dan devre dışı bırakın > Gizlilik > Genel ve Windows Mağazası uygulamalarının kullandığı web içeriğini (URL'ler) kontrol etmek için SmartScreen Filtresini Aç 'seçeneğini de Kapalı seçeneğine kaydırın..

Peki, neden tüm eleştiri? Özellikle, yeni Windows kullanıcıların belirli varsayılan hizmetleri devre dışı bırakmasına izin vermemesi nedeniyle mahkumdur. Bunlar, reklamları özelleştirmek için Microsoft verilerinin gönderilmesini içerir (kişisel reklam kimliği yoluyla); bant genişliği kullanımını artıran (ve veri ücretlerinin artmasına neden olabilecek) eşler arası (Torrent) güncelleme sistemi. Web tarama hızlarını olumsuz etkileyen sunucularla düzenli olarak iletişim kurar ve şirketin kabul ettiği yerleşik dijital yardımcı Cortana'yı 'öğretmek' için kullanıcı tarafından girilen verileri toplar,

'Cihazınızın konumu, takviminizdeki veriler, kullandığınız uygulamalar, e-postalarınızdaki veriler ve kısa mesajlar, kimi aradığınız, kişileriniz ve bunlarla ne sıklıkta etkileşimde bulunduğunuz gibi çeşitli veri türlerini toplar ve kullanır. '

Windows 10 veri toplama

Kötü basın, Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcıları için ücretsiz yükseltmeden kaçınmak için birçok Windows kullanıcısına ilham verdi ve gizli gizlilik istila eden gözetim gerçekleştirebileceğinden korkuyordu. Şimdi, geçen hafta açıklanan yükseltme yolunda yapılan değişiklikler, yakında kullanıcıların yükseltme işleminden kaçınmasının çok zor olacağı anlamına geliyor,

Gelecek yılın başlarında, Windows 10'u bir kategoriye ayırmayı umuyoruz. "Önerilen Güncelleme". Windows Update ayarlarınıza bağlı olarak bu, yükseltme işleminin cihazınızda otomatik olarak başlatılmasına neden olabilir. ' Microsoft'un Terry Myerson dedi.

Peki, Windows 10'a sahip olmak zorunda kalmak aslında ne anlama geliyor? Windows 10 veri toplamayı devre dışı bırakmak için neden bu kılavuzu kullanmalısınız??

Birincisi, Microsoft Kurumsal Başkan Yardımcısı Joe Belfiore geçtiğimiz günlerde Windows 10'un bilgileri sürekli olarak Microsoft'a sürekli izleyip gönderdiğini itiraf etti. Bunun da ötesinde, gizlilik savunucularına (sistemi aylardır kuran) güven veren bir nodda, gözetim özelliklerinin bir kısmının devre dışı bırakılabilmesine rağmen, diğerlerinin yapamayacağını kabul ediyor.,

Options Seçenek sunmadığımız durumlarda, bunların sistem sağlığıyla ilgisi olduğunu düşünüyoruz. Oluşturduğumuzu bilmek durumunda çöküyor veya ciddi performans sorunları yaşıyoruz, bunu ekosistem için çok yararlı ve kişisel gizlilik sorunu olarak görmüyoruz, bugün bu verileri toplamak için bu verileri topluyoruz. herkes için daha iyi. '

Bu pek çok kişi için önemsiz görünse de, diğerleri (çoğu zamana kadar komplo teorisyenleri olarak tanımlanmaktadır), bilgisayarlarının istedikleri takdirde Microsoft'un sunucularıyla iletişimini durdurmanın mümkün olabileceğini düşünmektedir. Yakın inceleme altında, bu veri aktarımlarının birçoğunun yeterince zararsız göründüğü doğru olsa da (belirteçleri tanımlamaktan yoksun), başkalarının bu kadar iyi olmadığından endişeleniyor.

Ayrıca, Windows 10'da bulunan güvenlik riskleri hakkında birçok insan bilgilendirilirken, başkalarının olmayabilir. Aslında, bazı kullanıcıların herhangi bir müzakere yapmadan Windows 10'a yükseltmeleri olasıdır (sonuçta ücretsizdir.) Çoğu uzman, Windows 10'un önceki sürümleri aştığını kabul ediyor, bu da birçok kullanıcının invaziv bir deneyim olabileceği anlamına geliyor: clueless Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'nin (EULA) Microsoft'a tuş vuruşu verilerini toplamak için özel izin vermesi.

Medyada birlikte gelen keylogger ile ilgili kaos patlamasıyla, Microsoft'u hizmeti çevreleyen iddiaların doğruluğu hakkında resmi bir açıklama istemeye karar verdik. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Microsoft'un yanıtı hayır,

microsoft yanıtı2

Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, Microsoft'un ilk 'hayır'ı rasgele bir' müşterinin izniyle 'evet evet Windows tarafından takip edilir. Windows 10 EULA'nın Microsoft'a müşteri izni verdiğini bilerek, kesinlikle firmanın ilk No'sunu yapar Yanlış yönlendirme için aceleci bir girişim gibi görünmüyor. Birisi de, cevap 'hayır' olsaydı, muhtemelen medyada ortaya çıkan bu kadar ateşli bir tartışma olmayacağının farkına varmak suretiyle uyuşur..

Hiç şüphe yok ki Windows 10 tuş bloğu (varsayılan olarak) ciddi bir güvenlik riski oluşturabilir. Klavyelerimiz parolaları, banka bilgilerini (ve diğer hassas bilgileri) yazdığımız yerdir ve bu günlerde siber suçtan kaynaklanan veri hırsızlığının çok gerçek ve acil bir tehdit olduğu bilinmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak, hassas bilgilerimizin Microsoft’un elinden alınabileceği endişe verici değil mi? Bu olmasa bile, Microsoft'a böyle bir bilgi hazinesi ile güvenebilir miyiz? Microsoft'un iki yıl içinde Windows 10'u bir Milyar PC'de istemeyi açıkça kabul ettiğini unutmayın. Bu çok büyük bir veri.

Ne yazık ki, bu tartışma öngörülebilir geleceğe devam edecek gibi görünüyor. Öncelikle Microsoft 'başarısız olmak için çok büyük' ​​olduğu kadar yakın olduğu ve çöküşün eşiğine bakmayan bir Oligopolde rahatça konumlandırıldığı için. Firmanın, kullanıcıları istediklerinin aksine, makineleriyle istediklerini yapmaya zorlamalarını sağlayan elit bir konum. Bu Joe Belfiore bize güven verdi.

Windows 10 Veri Toplama: Sonuç

Windows 10 kullanıcıları için mevcut olan tek sağlam tavsiye, gizlilik istilacı özelliklerinin çoğunu olabildiğince kapatmaktır. Microsoft'un insanların boğazına çarpmaya başladığı için, daha sonra değil, daha erken yapmak zorunda kalacağınız bir şey.

Ayrıca Microsoft'a bağlı kalacağınıza karar verirseniz, yeni işletim sistemini çalıştırırken en iyi VPN seçeneklerinin ne olduğunu derinlemesine analiz eden Windows 10 için son 5 en iyi VPN'imize göz atmak isteyebilirsiniz..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me