Bir dizi ticari VPN hizmetleri Chrome, Firefox safari ve diğer popüler tarayıcılar için VPN uzantıları sağlar. Bu uzantılar VPN yazılımı ile birlikte veya tek başına proxy olarak kullanılabilir.


VPN uzantısı nedir?

VPN uzantısı, bazı VPN sağlayıcıları tarafından sağlanan bir ekstradır. Tarayıcı uzantısı, birincil VPN istemcileri tarafından sağlanan bağlantı hızlarından daha yüksek bağlantı hızı isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan daha basit, daha hafif bir proxy çözümüdür (genellikle http proxy).

VPN uzantılarının tam bir VPN tüneli sağlamadığını anlamak önemlidir. Bunun yerine, tarayıcı tabanlı bir proxy hizmetidir. Dahası, uzantının uyguladığı proxy türü sağlayıcıdan sağlayıcıya değişir.

Bu nedenle, uzantının tam olarak ne tür bir proxy sağladığını öğrenmek için sağlayıcınızla görüşmeniz önemlidir. Bu, güvenli ve şifreli (https proxy) ile güvenli olmayan bir proxy bağlantısı arasında değişebilir (yalnızca coğrafi konum sahteciliği için değerli).

Bir VPN uzantısının avantajları nelerdir??

Bir VPN tarayıcı uzantısı, ihtiyacınız olduğunda açıp kapatmak için mükemmeldir. Proxy tarayıcı uzantıları, VPN istemcinizi kapatma veya şu anda bağlı olduğunuz sunucuyu değiştirme konusunda rahatsız olmadığınızda bölgesel web sayfalarına hızlı bir şekilde erişmek için kullanışlıdır..

Bir VPN proxy uzantısı kullanırken, ABD'deki bir VPN sunucusuna bağlı kalabilir (örneğin), ancak söz konusu bölgedeki bir web sitesine hızlı bir şekilde erişmek için tarayıcı uzantısını İngiltere'ye (örneğin) değiştirebilirsiniz..

Farklı türde proxy uzantıları

HTTP Proxy'si: Bir HTTP proxy, coğrafi olarak kısıtlanmış bir web sitesine bağlanmanıza olanak tanır. Şifreleme sağlamaz ve bu nedenle ISS'nizden gizlilik sağlamaz. Gizlilik ve güvenlik nedenleriyle her zaman bu tür proxy'leri bir VPN ile birlikte kullanın.

HTTPS Proxy'si: Bu, yukarıda listelenen HTTP proxy'sinin güvenli bir şekilde şifrelenmiş bir şeklidir. DNS istekleri, bu tür bir proxy kullanılarak proxy üzerinden yapılabilir veya gönderilmeyebilir. Güvenli ve özel olup olmadığını belirlemek için her zaman VPN sağlayıcınıza danışın.

SSL Proxy'si: Bu, Web Sayfası isteklerinin şifrelenmesine izin veren güvenli bir bağlantı sağlar. Bir SSL proxy'si temel olarak bir HTTPS proxy'sidir (yukarıya bakın).

ÇORAP Vekili: SOCKS5 proxy'si, tüketicilerin TCP veya UDP kullanarak daha geniş bir veri seçimine izin vermesine izin veren nispeten yeni bir protokoldür. Şifreleme ile güvenli bir şekilde kurulabilen bir proxy'dir. VPN uzantıları bu tür bir proxy sağlamaz (ancak teoride olabilirler). Bu tür bir proxy genellikle BitTorrent istemcilerinde ve diğer üçüncü taraf uygulamalarında manuel olarak ayarlanabilen VPN'ler tarafından sağlanan ekstra bir özelliktir.

Proxy Uzantıları

En iyi VPN uzantısı nedir?

VPN uzantıları, şifreleme ve coğrafi kimlik sahtekarlığı özellikleri sunar. Ancak, en iyi proxy uzantıları bile tam VPN istemcisi ile aynı düzeyde gizlilik ve güvenlik sağlamaz (ExpressVPN dışında).

Bu nedenle, ödediğiniz tam VPN istemcisini kullanmaya devam etmek daha iyidir (uzantıyı kullanmak için belirli bir nedeniniz yoksa).

Genel olarak, ana VPN istemcisi ile birlikte bir tarayıcı uzantısı kullanmak en güvenlidir. Bu, VPN'nin gizliliğinden ve güvenliğinden yararlanmanızı sağlayacaktır..

Tarayıcı uzantılarına sahip en çok önerilen beş VPN'imiz:

  • Windscribe VPN. Bu, WebRTC engelleme aracı ile güvenli bir HTTPS proxy'sine sahiptir, ayrıca DNS proxy'si sağlar.

  • ExpressVPN. Bu VPN'nin tarayıcı uzantısı, yüklü VPN istemcisi ile birlikte kullanılmalıdır. Tarayıcı üzerinden tam VPN istemcisine erişim sağlar ve WebRTC engelleme özelliklerine sahiptir.

  • NordVPN. Bu, WebRTC engelleme aracı olan bir HTTP proxy'si ve kötü amaçlı sitelerin bir reklam engelleyicisi / kara listesi. Ne yazık ki bu proxy şifrelenmemiş ve DNS isteklerini proxy yapmıyor. Bu nedenle, yalnızca VPN istemcisi ile birlikte kullanmanızı öneririz.

  • Tunnelbear VPN. Bu, gizlilik ve güvenlik nedenleriyle tam VPN istemcisi ile kullanılması gereken şifrelenmemiş bir HTTP proxy uzantısıdır.

  • PureVPN. Bu, PureVPN müşterilerinin bazı akış hizmetlerine daha kolay erişmelerini sağlayan bir HTTP proxy'dir. (PureVPN her zaman yalnızca VPN ile BBC iPlayer'a erişim sağlamaz, ancak tarayıcı uzantısını kullanarak mümkündür). Bu VPN uzantısı şifreleme veya proxy DNS istekleri sağlamaz ve bu nedenle gizlilik ve güvenlik sağlamak için tam VPN istemcisiyle birlikte kullanılmalıdır.

WebRTC

Proxy uzantıları ve WebRTC hatası

Birçok VPN'nin Chrome veya Firefox için tarayıcı uzantısı sağlamasının başka bir nedeni de WebRTC adı verilen bir tarayıcı hatasından kaynaklanmaktadır. WebRTC hatası, bir VPN istemcisi kullanırken veri sızıntılarına neden olabilir ve bu tür sızıntıları durdurmanın tek yolu (ISS'nize veri sızdırabilir ve VPN'nizin sağladığı gizliliği yok edebilir) tarayıcınızda WebRTC'yi devre dışı bırakmaktır.

Tarayıcınızda WebRTC'yi devre dışı bırakma manuel olarak yapılabilir ve çevrimiçi olarak hem Chrome hem de Firefox'ta WebRTC'yi kapatmak için kılavuzlar vardır. Ancak, daha basit bir yöntem Chrome için Easy WebRTC bloğu gibi bir tarayıcı uzantısı kullanmaktır.

VPN sağlayıcıları, WebRTC sızıntılarının bir sorun olabileceğinin farkındadır ve bu nedenle bazıları tarayıcı uzantısı sağlar. Uzantıları, Easy WebRTC bloğu ile aynı işi yapacak şekilde tasarlanmıştır: Tüm WebRTC sızıntılarını başarıyla durdurma. NordVPN ve ExpressVPN, tarayıcı uzantılarında WebRTC engellemesi bulunan VPN'lerin örnekleridir.

Ne yazık ki, birçok tüketici WebRTC sızıntılarının bir sorun olabileceğinin farkında değildir ve VPN'ler nadiren bu sızıntıları takmanın önemli olduğunu yeterince açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bunu VPN sağlayıcının kısmında bir iletişim atlaması olarak görüyoruz.

VPN'niz bir tarayıcı uzantısı sağlıyorsa, VPN'ye bu uzantının yalnızca bir proxy hizmeti olup olmadığını veya WebRTC engelleme özelliklerine sahip olup olmadığını sormaya değer. Bir WebRTC engelleme uzantısıysa, VPN'nizin İSS'nize veri sızmadığından emin olmak için yüklemeniz gerekir..

Ayrıca ipleak.net kullanarak sisteminizi test etmenizi öneririz. Bir WebRTC sızıntısı tespit ederseniz, tarayıcınızda WebRTC'yi devre dışı bırakarak (daha kolay) veya bir WebRTC engelleyici uzantısı yükleyerek sızıntıyı tıkadığınızdan emin olun..

En kötü VPN uzantıları

En kötü VPN uzantıları, gizlilik ve güvenlik sağlamayan uzantılardır (Saydam proxy'ler ve basit HTTP proxy'leri). Ancak, bu uzantılar öncelikle kullanıcıların gizlilik için değil coğrafi kısıtlamaları (kullanılamayan web sitelerine erişmek için) atlamasına yardımcı olmak için sağlanır.

Dahası, bu uzantıları tam VPN istemcisi ile birlikte kullanmak mümkündür. Uzantısının şifrelenmiş bir HTTPS proxy'si (güvenli) veya bir HTTP veya şeffaf proxy (güvenli olmayan) olup olmadığını öğrenmek için her zaman VPN'nize danışın..

Ayrıca, güvensiz olduğu bilinen ve kaçınılması gereken birkaç VPN uzantısı vardır:

  • HolaVPN: Bu uzantının kötü amaçlı yazılım içerdiği kanıtlanmıştır ve kullanıcıları doğrudan diğer HolaVPN kullanıcılarına bağlayarak çeşitli risklere maruz kalmaktadır. HolaVPN'in ayrıca ana şirketi Luminati'ye kullanıcı bant genişliği sattığı kanıtlanmıştır.

  • Hotspot Shield: Bu uzantı HolaVPN kadar tehlikeli değil. Ancak, pazarlama amacıyla kullanıcılardan bazı veriler (IP adresleri dahil) toplar. Gizlilik için önerilmez.

  • Betternet: Bu ücretsiz tarayıcı uzantısı da şüpheli. Betternet, insanların bilgisayarlarına izleme kitaplıkları yüklediği için eleştirildi. Pazarlama amacıyla IP adresleri de dahil olmak üzere kullanıcı verilerinin toplandığı da bilinmektedir..

genel bakış

Genel olarak, VPN tarayıcı uzantıları, birincil VPN hizmetinden ayrı bir araç olarak düşünülmesi gereken bir eklentidir.

VPN istemcileri, gizlilik güvenliği ve konum sahteciliği hizmetleri sağlayan tamamen şifrelenmiş VPN tünelleri sağlar. Proxy uzantıları bir VPN sunucusuna bağlantı sağlamaz, bunun yerine bir proxy hizmeti sağlar (söz konusu VPN tarafından uygulanan proxy türüne bağlı olarak şifrelenmiş veya şifrelenmemiş olabilir).

VPN'nizin tarayıcı uzantısı tarafından sağlanan gizlilik düzeylerini anlamak ve şüpheye düştüğünüzde tarayıcı uzantısını her zaman tam VPN ile birlikte kullanmak önemlidir. Bu, yüksek düzeyde veri gizliliğini garanti eder.

Fotoğraf: Olivier Le Moal / Shutterstock.com, Tashatuvango / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me