Çok nadir istisnalar dışında, bir VPN kullanmanın internet hızınız üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Sonuçta, verileriniz VPN sunucusu üzerinden yönlendirildikçe daha fazla seyahat etmeli, bu da potansiyel olarak yüzlerce diğer VPN kullanıcısının şifreleme ve şifre çözme ihtiyaçlarını da işlemelidir.


Bu performans kaybı genellikle VPN'in indirme ve yükleme hızlarını nasıl etkilediği ile ölçülür, ancak oyunda başka bir faktör daha vardır: ping.

Ping nedir?

Düzgün konuşursak, Ping ping oranlarını ölçmek için kullanılan bir yazılım yardımcı programıdır. Genel kullanımda, ping terimi genellikle doğrudan ping oranlarını ifade eder, bu nedenle karışıklığı önlemek için her zaman Ping yardımcı programını büyük harfle kullanırız ve bu makaledeki küçük harfteki ping oranlarını ifade ederiz..

Ping yardımcı programı neredeyse tüm platformlarda bulunur ve bir paket veriyi bilgisayarınızdan bir sunucuya ulaşıp sonra tekrar bilgisayarınıza geri dönmek için gereken gidiş-dönüş süresini ölçer.

Ham ping oranlarına ek olarak (minimum, maksimum ve ortalama gidiş-dönüş süreleri), hatalar, paket kaybı ve ortalamadan standart sapma gibi ayrıntıları rapor eder.

Bu rakamlardan, milisaniye (ms) cinsinden ortalama ping hızı (gidiş-dönüş süresi) muhtemelen çoğu insan için en yararlıdır.

Ping oranına bazen gecikme denir ve terimler eşanlamlıdır. Ve net olmak gerekirse, ping hızı (gecikme) ne kadar düşük olursa, sunucunun yanıt süresi o kadar hızlı olur. Yani düşük ping oranları iyidir.

VPN kullanırken ping neden sorunlu??

Düşük ping oranları web sayfası yükleme sürelerini azaltabilir, ancak çoğu durumda, VPN sunucusu gezegenin diğer tarafında değilse, bir VPN kullanmanın farkını görmeniz olası değildir..

Bununla birlikte, dikkate değer bir istisna, çevrimiçi oyun için bir VPN kullanırken. En hızlı refleksleri olan kişinin kral olduğu oyunlarda yıldırım hızında hassasiyetle tepki vermek için, oyuncular yüksek ping oranları gerektirir.

Bu insanlar için, fare düğmelerine basmak ve ekranda gerçekleştirilen eylem arasında sadece milisaniye gecikme zafer ya da ölüm meselesi olabilir.

Ping hızlarının yanıt süresini etkilediğini ve bu nedenle bant genişliğinin (indirme hızlarının yansıttığı gibi) bir VPN ile akış üzerinde çok az etkisi olduğunu unutmayın..

Ping nasıl test edilir

 1. Ping Kullanımı

  Ping oranlarını test etmenin en basit yolu, işletim sisteminizle birlikte gelen Ping yardımcı programını kullanmaktır. Testi herhangi bir sunucu IP adresinde veya URL'sinde çalıştırabilirsiniz. Www.proprivacy.com adresini kullansak da, www.google.com popüler bir seçenektir!

  Windows'da Başlat'a sağ tıklayın -> Komut İstemi ve "ping [sunucu]" yazın.

  Komut istemi ping yardımcı programı

  MacOS ve Linux'ta Terminal'i açın ve “ping [server]” yazın. Test, durdurmak için Ctrl + C tuşlarına basıncaya kadar çalışmaya devam eder; bu noktada Ping, testteki istatistikleri görüntüler.

  ping yardımcı programı mac

  Ping'i macOS’un Ağ Yardımcı Programında çalıştırmak da mümkündür. Sisteme Git - > Kütüphane -> CoreServices ->Uygulamalar -> Ping sekmesi.

  Mac'te ping testi

  Mobil kullanıcılar ping'i Android için Ping ve iOS için Ping gibi uygulamaları kullanarak test edebilir.

 2. Web araçlarını kullanma

  Ping-test.net gibi web siteleri ping test araçları sunar ve speedtest.net hız testi sonuçlarında ping oranlarını içerir.

  Bu sonuçlara bir web sitesi aracılık ettiğinden, doğrudan cihazınızdan yapılan bir test kadar doğru olamazlar. Ve çoğu, testlerin yalnızca önceden seçilmiş test sunucularına izin verir.

  Ping web aracında ping testi

  Bununla birlikte, web araçlarının grafik arayüzleri kullanımı, döndürdükleri sonuçların yorumlanmasını kolaylaştırabilir. Örneğin, yukarıdaki ping-test.net ekran görüntüsü, mesafenin ping oranları üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir (İngiltere'den yapılan testler).

 3. VPN istemcilerinde ping testi

  Bazı özel VPN uygulamaları VPN sağlayıcının sunucularına ping testleri uygular. Bu, sağlayıcının VPN sunucularından hangisine bağlanacağına karar verirken çok yararlı bir özelliktir.

  AirVPN istemcisinde ping testi

  Bununla birlikte, VPN'yi kullanmadığınızda performansı bir VPN kullanmadığınızda performans karşılaştırmasıdır. Ayrıca, bu ping sonuçlarının yalnızca VPN sunucusuna ait olduğunu ve hedef sunucuya ek geri dönüşle eklenen herhangi bir gecikmeyi içermediğini hatırlamakta fayda var..

VPN ping nasıl test edilir

VPN ping sürelerini test etmek için bir VPN sunucusuna bağlandığınızda bir Ping testi yapmanız yeterlidir. VPN kapalıyken bir Ping testi çalıştırarak bir VPN kullanmadığınızda ping zamanlarıyla karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca, her birine sırayla bağlanıp bir ping testi çalıştırarak farklı VPN sunucularına bağlandığında ping sürelerini karşılaştırabilirsiniz..

Komut isteminde ping testi 2

VPN olmadan ping sonuçları (İngiltere'den). Ortalama gecikme = 18 ms.

komut istemi 3'te ping testi

Hollanda'da bir VPN sunucusuna bağlandığında ping sonuçları. Ortalama gecikme = 29 ms.

komut isteminde ping testi 4

ABD'deki bir VPN sunucusuna bağlandığında ping sonuçları. Ortalama gecikme = 110 ms. Gördüğümüz gibi, mesafe büyük bir fark yaratıyor!

Bir oyuncuysanız, favori oyun sunucularınıza bağlandığında ping sürelerini kontrol etmelisiniz.

Ping nasıl azaltılır

 1. Paketlerin kat etmesi gereken mesafeyi azaltın

  Bir VPN kullanırken en iyi ping sonuçlarını elde etmek için, genel kural, hedef sunucunun (örn. Oyun sunucunuzun) fiziksel olarak bulunduğu yere mümkün olduğunca yakın bir VPN sunucusuna bağlanmaktır.

  Sunucu yükü ve ağ sorunları bunu zorlaştırabilir, bu nedenle birkaç farklı sunucuda ping testleri çalıştırmak isteyebilirsiniz.

  Mümkünse, her zaman fiziksel konumunuza mümkün olduğunca yakın bir hedef sunucu da seçin.

 2. Daha hızlı bir VPN protokolü kullanın

  Temel kural olarak, VPN şifrelemesi ne kadar güçlü olursa, şifrelemek ve şifresini çözmek için o kadar fazla işlem gücü gerekir. Bu nedenle, güvenlikten ödün vererek ping sürelerini kısaltmak mümkündür (bu zaten oyun oynarken nadiren büyük bir sorundur).

  Bunu, kullanılan VPN protokolünü örneğin PPTP olarak değiştirerek yapabilirsiniz. En hızlıdan en yavaşına, ana VPN protokolleri şunlardır:

  1. PPTP
  2. L2TP / IPsec
  3. IKEs2
  4. OpenVPN (UDP TCP'den daha hızlı ve AES-218 AES-256'dan daha hızlı).
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me