VPN nedir?

Sanal Özel Ağ veya VPN, IP adresinizi değiştiren ve tüm internet trafiğinizi şifreleyen bir yazılım parçasıdır. Bu, çevrimiçi gizliliği, güvenliği artırır ve kullanıcıların hükümet, İSS'ler veya diğer herhangi bir kuruluş veya web sitesini engelleyen çevrimiçi sansürü atlamasına yardımcı olur..


VPN kullanmanın faydaları

Bir VPN hizmeti kullanmanın çeşitli faydaları vardır, bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. İnternet sağlayıcınızın (İSS) internette neler yaptığınızı görmesini engeller

  Bu, aynı zamanda, NSA tarafından gerçekleştirilen türden battaniye hükümet gözetimini önlemeyi çok iyi hale getirir..

  Buna ek olarak, web siteleri gerçek IP adresinizi veya İSS'nizin kim olduğunu göremez. Tek görebilecekleri, her bir kullanıcıyı daha fazla korumak için genellikle birçok VPN kullanıcısı arasında paylaşılan VPN sunucusunun IP adresidir..

  Ancak, ISS'lerin aksine, saygın VPN hizmetleri daha sonra almak için bu bilgilerin günlüklerini tutmaz. Gerçekten de, gizlilik odaklı çok sayıda VPN hizmeti daha da ileri gider ve ayrıca müşterileri İnternet'teki etkinliklerine dolaylı olarak bağlayabilecek tüm meta veri bağlantı günlüklerini silmeyi de hedefler..

 2. Web sitelerinin IP adresinizi görmesini engeller

  İnternet Protokol Adresiniz veya IP Adresiniz çevrimiçi olarak nasıl tanımlandığınızdır. VPN kullanırken, bunun yerine VPN sağlayıcınızın IP adresi gelir ve web sitelerinin sizi tanımasını zorlaştırır.

  Bu, internette gezinirken gizliliğinizi korumak için uzun bir yol kat ediyor. Ayrıca, reklamverenlerin sizi reklamlarla hedeflemesini de zorlaştırır.

 3. Sansürü yenmek

  Bir VPN, baskıcı bir rejim veya kolej veya ofis WiFi yöneticileriniz tarafından sansürü atlamanızı sağlar.

  Bir VPN'ye bağlanarak, yalnızca içeriğin sansürlenmediği bir yerde bulunan bir VPN sunucusuna bağlanarak engellenen web sitelerine erişebilirsiniz..

 4. Netflix gibi gerçek zamanlı aktarım servislerine erişmenizi sağlar

  VPN, nerede olursanız olun, ülkenizde engellenen yabancı akış hizmetlerine erişmenizi sağlar. Sadece ülkedeki bir VPN sunucusuna bağlanın ve internet söz konusu olduğunda, oradasınız!

  Örneğin, ABD'deki bir VPN sunucusuna bağlanarak ABD Netflix içeriğini aktarabilirsiniz. Hizmetin Amerikan sürümünde diğer tüm Netflix kataloğundan daha fazla TV şovu ve filmi var. Ayrıca, videonun bulunduğu ülkede olduğu gibi davranarak bölgesel kısıtlamaları aşarak Youtube videolarının engellemesini kaldırmak için bir VPN kullanabilirsiniz..

  Veya İngiltere'de bir VPN sunucusuna bağlanırsanız BBC iPlayer'ı ücretsiz olarak yurtdışında izleyebilirsiniz.

 5. Sizi her iki bilgisayar korsanından korur

  Yerel kahve dükkanınızdaki WiFi'nin güvenli olduğunu nasıl anlarsınız? Cevap ... bilmiyorsun. Bu, her yerde halka açık ücretsiz Wi-Fi için geçerlidir. Güvensiz WiFi kullanmak, suçlu bilgisayar korsanlarının hassas verilerinizi çalması için açık bir davettir.

  Bir VPN, verileriniz güvenli bir şekilde şifrelenmiş olduğundan, herkese açık WiFi'nin tüm formlarını kullanırken sizi koruyacaktır.

 6. P2P torrent kullanırken sizi korur

  Torrent için bir VPN kullandığınızda, gerçek IP adresiniz aynı torrentleri indiren akranlardan korunur. Ayrıca ISS'nizden indirdiklerinizin içeriğini gizler ve engellenen web sitelerine erişmek için kullanışlıdır.

  Torrent için bir VPN kullandığınızda, gerçek IP adresiniz aynı torrentleri indiren akranlardan korunur. Ayrıca ISS'nizden indirdiklerinizin içeriğini gizler ve engellenen web sitelerine erişmek için kullanışlıdır.

VPN nasıl kullanılır?

Bir VPN kullanmanın mekaniği basittir ve hangi platformu kullanırsanız kullanın şu şekilde olmalıdır:

 1. Bir VPN planı için kaydolun.
 2. Yazılımı indirin ve yükleyin. Masaüstü bilgisayarlardaki VPN yazılımlarına genellikle VPN istemcisi, mobil cihazlara yönelik yazılımlara ise VPN uygulaması denir. Gerçekte, onlar aynı şeydir ve terimleri birbirinin yerine kullanırız.
 3. İstemciyi veya uygulamayı çalıştırın.
 4. Aboneliği satın alırken kullandığınız giriş bilgileriyle istemcide veya Uygulamada oturum açın.
 5. Birçok VPN uygulamasında büyük bir dostu "Bağlan" düğmesi bulunur. VPN sağlayıcınız tarafından seçilen yakındaki bir VPN sunucusuna bağlanmak için üzerine tıklayın veya dokunun. Bu neredeyse mümkün olan en hızlı VPN bağlantısını sağlayacaktır. Farklı bir ülkede bir sunucu kullanmak istiyorsanız, bazı VPN'lerin bir haritası vardır, böylece haritada bağlanmak istediğiniz ülkeyi tıklayabilirsiniz. VPN'niz buna sahip değilse, menü düğmesini tıklayın, bu size VPN'nin sahip olduğu VPN sunucularının listesini gösterecektir..

VPN nasıl çalışır??

Bir VPN uygulaması yükleyip çalıştırdığınızda, bir VPN sağlayıcısı tarafından çalıştırılan bir VPN sunucusuna bağlanır. Cihazınıza giren ve cihazınızdaki tüm veriler güvenli bir şekilde şifrelenir ve bu “VPN tüneli” üzerinden yönlendirilir.

VPN nasıl çalışır?

Bu nedenle VPN sunucusu, sizinle internet arasında bir ağ geçidi görevi görür. ISS'nizin internette neler yaptığınızı görmesini engeller ve internetteki web sitelerinin kim olduğunuzu görmesini engeller.

İSS'niz sizi VPN sunucusuna bağlamak için hala gereklidir, ancak VPN tünelinden VPN sunucusuna geçen tüm veriler şifreli olduğu için verilerinizin içeriğini göremez.

Bu aldatıcı basit kurulum birçok avantaj sağlar ...

VPN SSS

Bir VPN beni anonim yapıyor mu??

Bir hizmet kendini nasıl tanıtırsa kullansın, VPN'ler anonimlik değil gizlilik sağlar. Bunun nedeni, VPN sunucusunun ISS'nizin normalde görebileceği her şeyi görebilmesidir.

Ancak, ISS'nizin aksine, iyi VPN'ler bu bilgileri günlüğe kaydetmez ve bu nedenle internette gezinirken normalde sahip olduğunuzdan çok daha yüksek düzeyde gizlilik sağlar. Bununla birlikte, bunlar bile, mahkemeye verilen mahkeme kararı gereğince mahkeme kararı verildiğinde veya yayınlandığında bilgileri günlüğe kaydetmeye başlayacaktır..

Hiçbir VPN personeli sizin için hapis cezası almayacaktır! Bu, VPN'lerin gizlilik için işe yaramaz olduğu anlamına mı geliyor? Bir şey değil. Bu tür yasal hamleler, ilgilenen kişilere yöneliktir, bu nedenle sıradan VPN kullanıcılarının çoğunun gizliliğini tehdit etmez.

Bununla birlikte, çok yüksek düzeyde gerçek anonimlik gerektiren bu dünyadaki Edward Snowden’ler, kimliklerini korumak için VPN'ler yerine Tor Ağı'nı kullanmalıdır..

VPN'nizi yapılandırma?

VPN yazılımı kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır ve herhangi bir ek yapılandırmaya gerek kalmadan “sadece çalışır”. Ne yazık ki, bu her zaman böyle değildir. Bu, özellikle birçok VPN uygulaması yeni internet standardını doğru bir şekilde ele almak için mücadele ettiği için bir IPv6 internet bağlantınız varsa doğrudur. Bu nedenle VPN'nizin sizi olması gerektiği gibi korumak için doğru yapılandırıldığını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Kill switch nedir?

İnternetin kaprisleri sayesinde VPN bağlantıları bazen başarısız olur. Bu olduğunda normal olaylarda internete bağlı kalacaksınız, ancak VPN koruması olmadan.

Bir öldürme anahtarı, VPN bağlantısı etkin olmadığı sürece cihazınıza girip çıkmanızı önleyerek sizi buna karşı korur.

Bir VPN internetimi yavaşlatır mı?

Bir VPN, verilerinizi fazladan bir bacağınızı bir VPN sunucusuna yönlendirir; bu işlem, işlem gücünü verilerin şifrelemesini ve şifresini çözmek için harcamalıdır. Bu nedenle bir VPN kullanmanın internet bağlantınızı en azından biraz yavaşlatması kaçınılmazdır.

Oynanan en büyük iki faktör VPN sunucusuna olan uzaklık ve VPN sunucusunun ne kadar yüklü olduğudur. Yakınınızda yüklü olmayan bir sunucuya bağlanırsanız, temel internet hızınızın yaklaşık yüzde 10'unu kaybetmeyi bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, En Hızlı VPN'ler yüksek hızlı sunuculara büyük yatırım yapar, böylece yavaş bir internet bağlantısıyla uğraşmanıza gerek kalmaz.

VPN kullanırsam ISS'ye ihtiyacım var mı?

Evet.

Bir ISS veya İnternet Servis Sağlayıcısı internet bağlantınızı sağlar ve sizi VPN sunucusuna bağlamak için gereklidir.

VPN'i tüm aygıtlarımda kullanabilir miyim?

Her VPN sağlayıcısı, yazılımını istediğiniz sayıda cihaza yüklemenize izin verir. Ancak çoğu, tek bir hesapla aynı anda kaç cihaz kullanabileceğinizi sınırlar. Bir VPN'nin bir kerede kullanmanıza izin verdiği cihazların sayısını, izin verdiği “eşzamanlı bağlantıların” sayısı olarak adlandırıyoruz.

VPN'ler genellikle yaklaşık üç ila beş eşzamanlı bağlantıya izin verir, ancak bu sayı önemli ölçüde değişebilir.

VPN hizmetlerinin çoğu, Android kullanıcıları için iOS'ların yanı sıra iOS VPN uygulamaları da sunar, ancak daha az popüler mobil işletim sistemleri için destek bulmak zor olabilir. Bilgisayar istemcileri söz konusu olduğunda, çoğu VPN hizmeti Windows ve Mac kullanıcılarını destekler, ancak Linux VPN istemcilerinin bulunması daha zor olabilir.

Ücretsiz bir VPN alabilir miyim?

Uzun bir süre, “bir ürün için ödeme yapmazsanız, ürün sizsiniz” gerçekçiliği bir şeydi. En iyi ihtimalle, ücretli bir çeşnicibaşı olmaktan çok daha sınırlı olan çok sınırlı bir ücretsiz hizmet kullanabilirsiniz. aslında kullanmak isteyebilecek hizmetler için.

Bu durum son birkaç yılda değişti ve şu anda aslında oldukça iyi olan en az birkaç ücretsiz VPN hizmeti var. Bununla birlikte, bunlar bile daha üstün hizmetlerle karşılaştırıldığında çeşitli şekillerde sınırlıdır. Ucuz VPN hizmetlerinin piyasadaki en iyi servisler arasında olduğunu gördük. En çok aranan özelliklere sahip VPN'ler ayda 2 dolardan daha düşük bir fiyata bulunabilir.

Bir VPN beni güvende tutar mı??

Kısacası, Evet.

Bir VPN sizi şunlardan koruyacaktır:

 • Herkese açık WiFi korsanları
 • İSS'niz
 • Kitle yönetimi gözetimi
 • Tarama alışkanlıklarınızı kâr için satan ticari WiFi operatörleri
 • Telif hakkı sahipleri
 • Reklamlarla sizi hedeflemek için verilerinizi depolayan reklamcılık ve analiz şirketleri (izleyici karşıtı tarayıcı eklentileriyle birlikte kullanılıyorsa).
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me