VPN dünyasına yeni başlayanlar için, çok fazla jargon varmış gibi görünebilir. Ancak gerçekte, düzenli olarak kullanılan VPN terimleri gereksiz teknoloji konuşması değildir: bir VPN hizmetinin iyi olup olmadığını anlamak için gereklidir. Buna ek olarak, bir VPN'nin güvenli bir şekilde kurulmasını sağlamak için bu terminolojinin anlaşılması (en azından biraz).


Beni yanlış anlamayın, bir VPN uzmanı olmanıza gerek yoktur - aslında - bir VPN'i başarıyla kurmak için gereken bilgi seviyesi oldukça küçüktür. Dahası, saygın, köklü bir VPN (kendi VPN yazılımına sahip) ile gitmeye karar verirseniz, çok fazla şey bilmenize gerek yoktur. Sebep? En iyi VPN'ler - ExpressVPN gibi - yazılımlarında gerekli olan tüm seçeneklere sahiptir. Bu nedenle, bir abonenin tek yapması gereken yazılımı yüklemek ve ardından VPN menüsünde kendi tercihlerini seçmek.

Özel bir istemciyle (VPN yazılımı) bir VPN'ye kaydolmamaya karar veren kişilerin, bazen üçüncü taraf OpenVPN yazılımını kullanarak OpenVPN şifrelemesi ayarlaması gerekir. Bu, sadece birinci sınıf bir VPN’in özel VPN yazılımını indirmek kadar kolay değil, aynı zamanda o kadar da zor değil.

bir vpn nasıl kurulur

OpenVPN Şifrelemesi

OpenVPN, piyasadaki en güvenli VPN şifrelemesinin adıdır. Rakipsiz güvenlik ve gizlilik seviyeleri sağlaması nedeniyle, bu ProPrivacy.com'daki ekibimizin her zaman kullanmanızı tavsiye eden VPN şifrelemesidir..

Bu nedenle, bu kılavuz üçüncü taraf OpenVPN yazılımı için Android ve Windows kurulum kılavuzlarını içerir. Bu nedenle, bu rehber (uzmanlık düzeyleri ne olursa olsun) herkese OpenVPN kurulumu herhangi birinde Sağlayan VPN o. Bu nedenle, bu kılavuz kapsamlı.

DNS Ayarları - Manuel Kurulum

Kesinlikle ayrıntılı olmak için, DNS ayarlarını manuel olarak ayarlamak için bir kılavuz bile ekledik. DNS istekleri web trafiğinizin önemli bir parçasıdır konumunuzu ve kimliğinizi verebilecek. İçin Sizi güvende tutacak VPN, “DNS sızıntısı” olmaması önemlidir.

Bir VPN Seçme ve Yükleme

Bir ev VPN'inin nasıl kurulacağını sorduktan sonra yapmanız gereken ilk şey, VPN'nin ne istediğinizi düşünmektir. Ve VPN için ne kadar harcamak istiyorsunuz? Açıkçası, herkes mümkün olan en azını ödemek istiyor, ancak daha az ödeme yapmak ekstra kurulum adımlarına neden olabilir (yani bu kılavuzun 4. ve 5. bölümleri).

En iyi VPN'ler tüm deneyimi parkta yürüyüşe çıkarır. Ayrıca, oyunlarının en üstünde yer alan VPN'ler de her şeyin en iyisini sunar. Bu nedenle, bazı VPN'ler spor için en iyi 5 VPN'de, Windows için en iyi 5 VPN'de, macbook için en iyi VPN'de ve akış için en iyi 5 VPN'de bulunabilir. VPN hizmetinizin ne istediğinizi yalnızca siz biliyorsunuz ve hayatınızı kolaylaştırmak ProPrivacy.com'da akla gelebilecek her olasılık için en iyi beş listeye sahip olduğumuzu (ve herhangi bir şeyi kaçırdığımızı düşünüyorsanız lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin. bize). Size en uygun VPN'i bulmak için, herhangi bir sayfanın üst kısmındaki gezinmeyi kullanarak amacınız için en iyi beş VPN listesini bulmak yeterlidir. Veya yalnızca en iyi hizmeti almak istiyorsanız en iyi VPN hizmetleri makalemize bakın.

Tıkla ve Abone Ol

Artık karar verdiğinize göre, tek yapmanız gereken rehberimizdeki bağlantıyı tıklayıp VPN'ye kaydolarak web sitelerine yönelmek. İyi bir VPN, kaydolmak için yalnızca bir e-posta adresi ve ödeme yöntemi gerektirir. Ödeme genellikle, kredi kartı veya bankamatik kartı, PayPal ve hatta Bitcoins dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapılabilir..

Başarılı bir şekilde abone olduktan ve bir parola girdikten sonra, VPN yazılımına erişmek için VPN sağlayıcının web sitesine giriş yapabilirsiniz. Android veya iOS kullanıcısıysanız, uygulamayı genellikle Google Play mağazasından veya iTunes'dan da alabilirsiniz. Akıllı telefonunuza veya tabletinize yüklendikten sonra, servise kaydolduğunuzdaki kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapmanız yeterlidir..

Şifrelemeye Karar Verme

Artık VPN'inizi kurduğunuza göre şifreleme konusunda karar vermelisiniz. PPTP çoğu VPN'de mevcuttur, ancak sizi güvende tutmayacak güncel olmayan bir şifreleme protokolüdür; bu yüzden lütfen kullanmayın.

Mevcut en iyi VPN protokolü OpenVPN'dir, bu nedenle VPN'niz menüde varsa lütfen seçin. Ayrıca, bazı VPN'ler hem İletim Kontrol Protokolü (TCP) hem de Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) sağlar. TCP daha güvenilirdir, ancak UDP daha hızlıdır; bu nedenle akış gerçekleştirmeyi planlıyorsanız UDP'yi seçin.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Tıklamak Ayarlar VPN'nizde (gibi görünebilir bir dişli). Bazı VPN'lerde “gelişmiş Ayarlar.”
 2. Ayarlar menüsüne girdikten sonra, “şifreleme seçenekleri”.
 3. OpenVPN seçin (Güvenilirlik için TCP ve Akış için UDP).

ExpressVPN örnek ekran görüntüsü:

expressvpn şifreleme seçenekleri

L2TP / IPsec (Windows 10'da VPN Nasıl Kurulur)

Bazen, bazı insanlar L2TP / IPsec kullanmaya karar verir, çünkü üçüncü taraf yazılımlara ihtiyaç duymadan yerel olarak Windows'da çalışır. OpenVPN kadar güvenli değildir, ancak güvenlidir (PPTP'den farklı olarak). L2TP IPsec kullanmaya karar verirseniz, VPN yazılımınızdaki yukarıdaki adımları izlemeniz yeterlidir, bunun yerine L2TP IPsec'i seçin.

Herhangi bir nedenle VPN'nizin seçeneklerde L2TP IPsec'i içeren özel bir istemcisi yoksa, aşağıdaki adımları izleyerek manuel olarak ayarlayabilirsiniz:

1. Önce yeni bir VPN bağlantısı ekleyin. Internet erişim simgesi sistem tepsinizde.

2. Seçin Ağ ayarları

l2tp 4

3. Artık Ağda olduğunuza göre & İnternet ayarları panelinde, VPN > VPN bağlantısı ekle.

l2tp5

4. Bu aşamada VPN'nize ihtiyacınız olacak sunucu adresi VPN bağlantısını kurmak için. Ayrıca, Kullanıcı adı ve parola VPN hizmetinize kaydolduğunuz andan itibaren.

5. “VPN Bağlantısı Ekle” menüsünde aşağıdaki ayarları girin:

VPN sağlayıcısı: Windows (yerleşik)
Bağlantı adı: [VPN bağlantınıza bir ad verin]
Sunucu adı veya adresi: [VPN sunucu adresiniz - bunu VPN'den alın]
VPN türü: L2TP IPsec
Oturum açma bilgisi türü: Kullanıcı adı ve şifre
Kullanıcı adı: Bunu VPN sağlayıcınızdan alın
Parola: Bunu VPN sağlayıcınızdan alın

İçin bir onay işareti koyun Oturum açma bilgilerimi hatırla.

Tıklayın Kayıt etmek.

l2tp 8

6. Artık başarıyla bir L2TP IPsec bağlantısı oluşturduğunuza göre tek yapmanız gereken bağlanmanızdır. Bunu yapmak için Ağ & İnternet ayarları bölmesil. VPN sunucusuna bağlanmak için bağlantının adı, sonra tıklayın Bağlan.

l2tp 7

Özel İstemci Tercihlerini ve Özelliklerini Ayarlama

Önerilen bir VPN sağlayıcısına abone olduysanız, aşağıdaki gibi profesyonel özellikleri seçebilirsiniz: öldürme anahtarı ve DNS sızıntı koruması. Ayrıca, bir "Otomatik bağlantı”Özelliği. Güvenlik duvarı tabanlı bir öldürme anahtarı tüm trafiği VPN tünelinden geçmeye zorlar. Bu, ISS'nize şifrelenmemiş herhangi bir trafik sızdırmamanızı garanti eder. Otomatik bağlantı, VPN bağlantısı herhangi bir nedenle kaybedilirse, VPN'inizi seçilen bir sunucuya yeniden bağlar (böylece manuel olarak yapmanız gerekmez). Bu özellikleri açmak için şu adımları izleyin:

 1. VPN'nizin yazılımındaki ayarları tıklayın.
 2. Kullanmak istediğiniz özellikleri açın. Eğer olacaksan korsan içerik akışı veya çevrimiçi olarak sizin tamamen özel kalmak istemek bizden sonra açılmasını tavsiye et kill switch özelliği.

OpenVPN Yazılımı Nasıl Kurulur

OpenVPN: Android'de VPN Nasıl Kurulur

 1. Android için OpenVPN uygulamasını buradan indirin. Android için OpenVPN'in OpenVPN Connect'ten daha iyi (çok daha eksiksiz) bir uygulama olduğunu lütfen unutmayın.
 2. VPN sağlayıcınızın web sitesinden .ovpn dosyalarını indirin
 3. .OVPN dosyalarını masaüstünüze veya hatırlayacağınız bir klasöre çıkarın, örneğin: "OpenVPN dosyaları"
 4. Bir zip dosyasını nasıl ayıklayacağınızı bilmiyorsanız, WinRAR'ı buradan indirin. Zip dosyasını açmak istediğiniz klasöre yerleştirin ve dosyayı sağ tıklayın ve "buraya Çıkart".
 5. Ayıkladıktan sonra, kendinize .ovpn dosyalarını e-posta ile gönderin.
 6. OpenVPN bağlantı uygulamasını açın, kendinize e-posta gönderdiğiniz .OVPN dosyalarını içe aktarın (bu doğrudan posta uygulamasından yapılabilir) veya OpenVPN bağlantı uygulamasındaki içe aktar düğmesine tıklayarak.
 7. Bağlantıya istediğiniz bir isim vermeniz gerekecek.
 8. Şimdi tek yapmanız gereken uygulamadaki sunuculardan birine bağlanmak. Sizden kullanıcı adınızı ve şifrenizi soracaktır (bazen VPN sağlayıcınızdan benzersiz bir anahtar almanız gerekir, bu yüzden onlarla kontrol edin).

OpenVPN: Windows'da VPN Nasıl Kurulur

 1. OpenVPN'i buradan indirin
 2. VPN sağlayıcınızın web sitesinden .ovpn dosyalarını indirin
 3. OpenVPN bilgisayarınıza başarıyla yüklenene kadar kurulum talimatlarını izleyin. TAP sürücülerini kurmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj alırsanız, lütfen onlara ihtiyacınız olduğu için evet'i seçin.

openvpn dokunun

 1. .OVPN (bunları VPN'nizden alırsınız) dosyalarını açın ve aşağıdaki klasöre çıkarın: C: Program FilesOpenVPNconfig
 2. Artık bağlanmaya hazırsınız. Bunu yapmak için masaüstünüzdeki OpenVPN simgesini sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”. Lütfen çift tıklayarak çalıştırmayın: yönetici olarak çalıştırmalısınız. Emin olup olmadığınız sorulur, evet'i tıklayın.

openvpn yöneticisi

 1. Şimdi sistem tepsinizdeki (ekranın sağ alt kısmı) OpenVPN simgesine sağ tıklayın ve bağlanmak istediğiniz sunucuyu seçin. Kullanıcı adınız ve şifreniz istenecektir. Bir dahaki sefere tekrar girmek zorunda kalmamak için şifremi hatırla'yı tıklayın (ilk bağlandığınızda her sunucu için şifrenizi hatırlamasını istemeniz gerekir).

Windows'da DNS Ayarlarını Manuel Olarak Ayarlama

İnsanların zaman zaman DNS istek ayarlarını manuel olarak yapmaları gerekebilir. Buna ek olarak, daha sonra buldukları bir VPN'ye yanlışlıkla kaydolan kişiler, güvenli olmayan DNS sunucuları (her ikisi de günlük tutan GoogleDNS veya OpenDNS gibi), isteklerini OpenNIC veya DNS tarafından ele alınacak şekilde DNS ayarlarını değiştirebilir. İZLEMEK. Hem DNS.WATCH hem de OpenNIC, hızlı, günlüksiz DNS istek sunucularına ücretsiz erişim sağlar.

Aşağıdaki kılavuzda, örnek adresler olarak DNS.WATCH kullandım, ancak OpenNIC'in aslında daha güvenli olduğu düşünülmelidir..

VPN'nizin güvenli DNS sunucuları varsa, bunları kullanmanın çok daha iyi olduğunu unutmayın. VPN'inizden tercih edilen ve alternatif DNS adreslerini almak için lütfen VPN'nizle iletişime geçin ve aşağıda kullandığım VPN yerine bunları kullanın. Windows'ta DNS ayarlarınızı değiştirmek için şu basit adımları izleyin:

1. Sistem tepsisinde (ekranın sağ altında) İnternet bağlantınıza sağ tıklayın ve “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” a tıklayın

2. Etkin ağ bağlantınızı sağ tıklayın ve menüden Özellikler'i seçin

Sistem tepsisi

3. Bağlantı Özellikleri penceresinde IPv4'ü seçin, ardından Özellikler'i tıklatın..

dns 1

DNS2

4. IPv4 Özellikleri'nde, "Aşağıdaki DNS sunucusunu kullanın..." ve Tercih Edilen ve Alternatif IPv4 DNS sunucularını girin. Tercih edilen DNS sunucusu: 84.200.69.80 Alternatif DNS sunucusu: 84.200.70.40

dns 3

5. Şimdi bağlantı özellikleri penceresine geri dönün ve IPv6'yı ayarlayın. IPv6 ve isabet özelliklerini seçin.

dns 4

6. IPv6 Özellikleri'nde, "Aşağıdaki DNS sunucusunu kullanın..." ve Tercih Edilen ve Alternatif IPv4 DNS sunucularını girin. Tercih edilen DNS sunucusu: 2001: 1608: 10: 25 :: 1c04: b12f Alternatif DNS sunucusu: 2001: 1608: 10: 25 :: 9249: d69b

dns 5

7. DNS ayarlarınızı değiştirdiğinize göre, kontrol etmek için ipleak.net adresine giderek DNS sızıntısı olmadığından emin olmak iyi bir fikirdir..

Sonuç

Bu kılavuzda, yeni bir VPN kurmak için izlenmesi kolay adımlar sağladım. Ayrıca, en iyi beş listemizdeki önerilen tüm VPN'lerin de kendi kurulum kılavuzlarına sahip olma eğiliminde olduklarını unutmayın. Bu nedenle, belirli VPN'inizi nasıl ayarlayacağınızı görmek istiyorsanız, sadece web sitelerine gidin ve kılavuzlarına bakın. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize aşağıda bir soru bırakmaktan çekinmeyin.

Başlık resim kredisi: BeautyLine / Shutterstock.com

Fotoğraf kredisi: Omelchenko / Shutterstock.com

Fotoğraf kredisi: Nobelus / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me