Bu yazıda, VPN bloklarını atlamanın yollarını tartışacağız. Bir VPN kullanmak, internet sansürünü yenmenin harika bir yoludur. Normal şartlar altında, tek yapmanız gereken sansürsüz bir yerde bulunan bir VPN sunucusuna bağlanmaktır ve internete sansürsüz erişiminiz vardır.


Sorun, elbette, VPN'lerin bu özelliğinin iyi bilinmesidir. Sonuç olarak, internetinizi sansürleyenler sansürlerini atlamak için VPN kullanımını engellemeye çalışırlar...

internet sansürü

İnternet sansürünün birçok şekli ve boyutu vardır. Ortak örnekler şunları içerir:

Siyasi ve / veya sosyal nedenlerle devlet sansürü

Klasik örnekler Çin Büyük Güvenlik Duvarı ve İran'daki devlet sansürünü içerir. BAE son zamanlarda sansür kısıtlamalarını aşmak için VPN kullanımını ve benzerlerini suçlamak için manşetlere çıktı. Bu ülkelerde sansürü atlamak için VPN kullanma hakkında daha fazla bilgi için BAE için VPN ve Çin için VPN kılavuzlarımıza bakın..

Telif hakkı nedeniyle hükümet sansürü

Hükümetler için, telif hakkı korsanlığını teşvik ettiği veya kolaylaştırdığı düşünülen web sitelerine erişimi engellemek giderek yaygınlaşmaktadır. Bu sansür biçimi, özellikle Avrupa ülkelerinde yaygındır ve İngiltere bu suçlamayı yönetmektedir. Rusya ayrıca son zamanlarda korsan içeriğe erişimi engelleme çabalarını hızlandırdı.

İş

Birçok işyeri, çalışanların diğer meslektaşlarını rahatsız edebilecek veya rahatsız edebilecek içeriğe erişmesini engellemeye çalışır (bkz. İş için güvenli değil). Ya da bunların işten uzaklaştırılması muhtemeldir (sosyal medyada sohbet etmek gibi). Bu tür kısıtlamalar genellikle bir çalışma ortamı bağlamında oldukça anlaşılır.

Okullar ve kolejler

Eğitim kurumlarının web içeriğine erişimi engellemesi yaygındır. Öğrenciler reşit olmadıklarında, bu tartışmalıdır. Yine de, katılımcıların yetişkin olduğu üniversitelerde ve yüksek öğretim kurumlarında daha azdır. Gerçekten de, yüksek öğrenim kurumlarında sansür kavramı biraz ironiktir.!

Porno, sosyal medya ve telif hakkı ihlaline bağlı web siteleri genellikle ana hedeflerdir. Bununla birlikte, siyasi içeriğin sansürlenmesi nadir değildir.

Sansürlü internet

Daha da endişe verici olan, gençlerin uyuşturucu tavsiyesi, cinsel sağlık, ırksal ve / veya cinsel ayrımcılık, zorbalık ve daha fazlası gibi sosyal konulara ilişkin önemli bilgilere erişimini engellemek.

VPN'leri engelleyen web siteleri

Medya akışlı web sitelerinin VPN kullanan görüntüleyenlerin hizmetlerine yerleştirilen coğrafi kısıtlamaları atlamasını engellemek giderek yaygınlaşmaktadır. Ana örnekler arasında Hulu, US Netflix ve BBC iPlayer yer alıyor.

Netflix VPN kullanıcılarını engellemeye çalışıyor

Bu tür blokların nedeni neredeyse her zaman telif hakkı sahiplerinin dünya pazarını yapay olarak ayırarak kârlarını en üst düzeye çıkarmak istedikleri için.

Yasal hususlar

VPN blokları bir nedenden ötürü yerleştirilir ve bunları yerleştiren insanlar genellikle bloklarından kaçınma çabalarını karartırlar.

Bununla birlikte, VPN'lerin engellendiği ülkelerde bile (Çin ve İran gibi), kullanımları neredeyse hiçbir zaman gerçekte yasadışı değildir. Bu, kaçan VPN bloklarının sizi neredeyse hiçbir zaman yasalarla başa çıkmayacağı anlamına gelir.

Bu genel kuralın dikkate değer bir istisnası, yakın zamanda bir VPN kullanarak yakalanan herkesin 2 Milyon BAE Dirhemi (500.000 ABD Doları'nın üzerinde) cezası ve / veya hapis cezası riskiyle karşı karşıya olduğunu açıklayan BAE'dir. Bunun uygulamada ne kadar titizlikle uygulandığı hala görülüyor, ancak BAE'deki VPN bloklarından kaçınmaya çalışırken dikkatli bir şekilde tavsiye edilir..

Tabii ki, bir VPN kullanmak ve VPN kısıtlamalarını atlamak genellikle yasa dışı olmasa da, VPN kullanırken eriştiğiniz içerik.

Güvenlik hususları

Özel bir WiFi veya LAN ağı kullanırken, bu ağın sahibi, ağlarına bağlandığında yapabileceklerinizi kısıtlamak için her türlü yasal hakka sahiptir. Buna okul, üniversite, ofis ve ev ağları vb. Dahildir..

Bu tür ağlarda kaçan VPN kısıtlamalarına yakalanma şansı genellikle oldukça zayıftır, ancak potansiyel olarak askıya alma, işten çıkarma ve diğer disiplin önlemleriyle sonuçlanabilir..

Bu nedenle, kaçınılması durumunda, kaçan VPN bloklarının avantajının potansiyel sorunları haklı gösterip göstermediğine dikkat etmek önemlidir..

VPN blokları nasıl çalışır?

VPN kullanımı birkaç şekilde önlenebilir ve VPN'leri engelleme konusunda ciddi olan kuruluşlar genellikle teknikleri birleştirir.

Çin hariç (Çin'e gelen ve Çin'den gelen tüm internet trafiğinin yalnızca 3 devlet tarafından kontrol edilen erişim noktasıyla sınırlı olduğu), hükümet VPN bloklarının (ve sansürünün) hemen hemen her zaman hükümetin talimatında İSS'ler tarafından gerçekleştirildiğini unutmayın..

VPN blokları için ortak taktikler şunları içerir:

VPN web sitelerine erişimi engelleme

Bir VPN sağlayıcısının web sitesine erişemiyorsanız, hizmetine kaydolamaz veya yazılımını indiremezsiniz. Bu sansür biçimi genellikle VPN inceleme web sitelerini (ProPrivacy.com gibi) ve sansürden kaçınma yöntemlerine adanmış diğer web sitelerini kapsar..

Nadiren kullanılan tek taktik olmasına rağmen, VPN web sitelerine erişimi engellemek, kullanılan diğer yöntemlere çok yaygın bir ektir.

Bilinen VPN sunucularının IP'lerini engelleme

VPN sağlayıcıları tarafından kullanılan VPN sunucularının IP adreslerini bulmak çok zor değildir. Ve sonra onlara erişimi engelleyin.

Bu, VPN kullanımını önlemenin en yaygın yöntemidir ve VPN web sitelerine erişimi engellemekle birlikte kullanıldığında, genellikle çoğu VPN bloğunun kapsamıdır.

Çok sayıda VPN sağlayıcısı ve sunucu IP adreslerini değiştirmenin zorluğu göz önüne alındığında, çoğu kuruluş sadece daha popüler VPN hizmetlerini yasaklamak için karar veriyor. Bu, daha küçük ve daha az bilinen VPN hizmetlerinin kullanıcılarının genellikle “radarın altına kayabileceği” anlamına gelir.

Bağlantı noktası engelleme

Varsayılan olarak, OpenVPN 1194 numaralı bağlantı noktasını kullanır (UDP, ancak TCP olarak kolayca değiştirilebilir). Diğer VPN protokolleri farklı bağlantı noktaları kullanır. VPN'leri engellemenin basit ama etkili bir yolu, bu bağlantı noktalarını engellemek için bir güvenlik duvarı kullanmaktır.

Derin paket denetimi (DPI)

Derin paket denetimi “bir denetim noktasından geçerken paketin veri kısmını (ve muhtemelen de başlığını) inceleyen bir bilgisayar ağı paket filtreleme biçimidir.” DPI için, çeşitli etkinlik düzeylerinde çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır..

Bununla birlikte, VPN protokolleri tarafından kapsüllenen verilerin, oldukça temel DPI teknikleri kullanılarak tespit edilmesi oldukça kolaydır. Paketlerin içeriği güvenli bir şekilde şifrelenir, ancak DPI bir VPN protokolü kullanılarak şifrelenmiş olduğunu belirleyebilir.

VPN trafiğini tespit etmek için DPI kullanmak, kuruluşun DPI'yi gerçekleştiren kısmında kesinlikle ciddiyette bir adımdır..

Basit Çözümler

Mobil bağlantı kullanma

Tamam, bu hükümet bloklarından kaçınmak için işe yaramayacak, ancak okulları, kolejleri, işte vb. Çalışacak. Ve genellikle açık ara en kolay çözümdür. Yerel ağda engellenen içeriğe erişmek için bir VPN kullanmak yerine, mobil (hücresel) bağlantınızı kullanarak mobil cihazınızdan erişebilirsiniz..

Bu, her zamanki mobil veri ücretlerinizi ödemek zorunda kalacağınız anlamına gelir, ancak Facebook hesabınızı çok az çaba harcamadan ve bunun için sorun yaşama şansınız olmadan kontrol etmenizi sağlar..

Farklı bir VPN sağlayıcısı ve / veya sunucuları deneyin

Daha önce belirtildiği gibi, tüm VPN sağlayıcılarına ait tüm IP adreslerini takip etmek çok önemli bir görevdir. Bu nedenle, daha düşük profilli bir VPN hizmetine geçmek, genellikle battaniye IP bloklarından kaçınmak için yeterlidir. Belirli bir VPN'ye ait bazı IP'ler engellenmiş olsa bile, aynı sağlayıcı tarafından çalıştırılan farklı IP'lere geçmek işe yarayabilir.

Bazı VPN sağlayıcıları IP adreslerini düzenli olarak geri dönüştürür. Bu, değişiklikleri takip etmeyi ve yeni IP'leri engellemeyi büyük bir baş ağrısı haline getirir. Bu taktik genellikle “köstebek patlat” oyunu olarak adlandırılır. Sağlayıcınıza bunun yaptığı bir şey olup olmadığını sormaya değer.

Şu anda pek çok VPN sağlayıcısı IPv6'yı tam olarak desteklememektedir (bildiğim tek kişi Mullvad). Ancak, yeni IPv4 adresleri kullanılamadığından bu durumun değişeceği neredeyse kesindir. IPv6, kullanılabilir IP adresi sayısını büyük ölçüde artırır. Bu, IPv6 daha yaygın bir şekilde kabul edildikçe, basit IP bloklarının gittikçe daha az etkili olacağı anlamına gelir.

Kendi VPN'inizi oluşturun

Daha aşırı ama son derece etkili bir seçenek, kendi VPN sunucunuzu çalıştırmak ve daha sonra sansürlenmiş konumdan ona bağlanmaktır.

VPN sunucusu size ait olduğundan, bu, ticari bir VPN hizmeti kullanmanın olağan gizlilik avantajlarını sağlamaz. Bununla birlikte, size engellenmeyecek kendi benzersiz VPN IP adresinizi sağlar..

VPS üzerine kurulu OpenVPN

Bir kişisel bilgisayarı kişisel VPN sunucunuz olarak çalışacak şekilde ayarlayabilir veya bir VPS kiralayabilir ve yapılandırabilirsiniz (bu da coğrafi koruma için de harikadır). Kendi VPN'inizi bir VPS'ye yuvarlamak çok zor görünüyorsa, PrivatePackets.io sizin için ağır kaldırmayı yapabilir.

Özel IP adresleri

Bazı VPN'ler özel IP adresleri sunar. Bu, bir IP'yi diğer birçok kullanıcıyla paylaşmak yerine benzersiz bir IP (kendi VPN'nizi yuvarladığınız gibi) atandığınız anlamına gelir. Bu IP size özel olduğu için Netflix ve BBC iPlayer gibi web siteleri tarafından engellenmesi pek olası değildir. Kendi VPN'inizi yuvarlarken olduğu gibi, paylaşılan bir IP adresi kullanmanın gizlilik avantajlarına sahip değildir.

Bir VPN ile iPlayer'ın engellemesini kaldırın

Hazırlıklı gel

Çin gibi yerleri ziyaret ederken, en etkili taktiklerden biri hazırlanır! Bir VPN hizmetine kaydolun ve ziyaretinizden önce yazılımını indirin. VPN sağlayıcılarının web sitelerine erişim engellendiğinde bile, VPN bağlantılarının kendileri genellikle.

Hazırlanamazsanız (veya hiç fırsatınız olmadıysa), VPN web sitelerine erişmek için alternatif sansür avı teknolojileri kullanılabilir. Daha sonra kayıt olabilir ve yazılımlarını indirebilirsiniz.

Tor ağı

Tor, anonimlik sağlamada sansürden kaçmaktan daha iyidir. Bunun nedeni Tor düğümlerine erişimin engellenmesi kolaylığıdır. Tor köprüler Tor düğümlerindeki IP bloklarını atlamak için kullanılabilir ve Tor trafiğini Derin paket denetiminden gizlemek için obfsproxy (aşağıya bakın) kullanılabilir.

Tor Tarayıcı

Shadowsocks (Çince: 影 梭)

Bu "Çin'de yaygın olarak İnternet sansürünü atlatmak için kullanılan açık kaynaklı bir proxy uygulamasıdır. ”Çinli bir geliştirici tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir anti-GFW aracı / protokolü / sunucusudur. Temel olarak, çoğu büyük platformda kullanılabilen bir SOCKS5 proxy'si.

dalgalanma

Bu Shadowsocks'a benzer, ancak yalnızca iOS için kullanılabilir.

lahana

Tor'dan türetilen Lahana, Tor'un yeni düğümler kurmayı “aptalca kolay” yaparak kolayca engellenen çıkış düğümleriyle ilgili sorununu çözmek için tasarlanmıştır. Lahana, Türkiye'de sansürü yenmek için tasarlandı, ancak diğer birçok sansür durumunda da iyi çalışmalı.

Psiphon

Sansürü atlamak için VPN, SSH ve gizleme teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanır. Örneğin, VPN kullanırken bir blokla karşılaşırsanız, bunun yerine SSH'ye veya gizlenmiş SSH'ye (SSH +) geçebilirsiniz. Psiphon ile ilgili en iyi şeylerden biri, Psiphon web sitesini bloke bulursanız, yazılımın size e-posta ile gönderilmesini talep edebilmenizdir..

Psiphon Windows SSH

Aslında, çoğu VPN sağlayıcısı da kaydolup yazılımlarını e-posta ile indirmenize izin verir. Sadece sor.

Bağlantı noktası numaralarını değiştirme

Birçok özel VPN istemcisi, kullandıkları bağlantı noktasını değiştirmenize izin verir. Bu, bağlantı noktası engellemeyi yenmek için iyi bir yoldur. Kullanılacak en popüler iki liman seçeneği:

TCP bağlantı noktası 80 - bu, tüm “normal” şifrelenmemiş internet trafiğinin kullandığı porttur. Başka bir deyişle, HTTP tarafından kullanılan porttur. Bu bağlantı noktasını engellemek interneti etkili bir şekilde engeller ve bu nedenle neredeyse hiç yapılmaz. Dezavantajı, en ilkel DPI tekniklerinin bile bu bağlantı noktasını kullanarak VPN trafiğini tespit etmesi.

TCP bağlantı noktası 443 - Bu, tüm güvenli web sitelerini koruyan şifreli protokol HTTPS tarafından kullanılan bağlantı noktasıdır. HTTPS olmadan, alışveriş veya bankacılık gibi hiçbir çevrimiçi ticaret mümkün olmazdı. Bu nedenle bu portun engellenmesi çok nadirdir.

Ek bir avantaj olarak, 443 numaralı TCP bağlantı noktasındaki VPN trafiği, HTTPS tarafından kullanılan TLS şifrelemesinin içine yönlendirilir. Bu, DPI kullanarak tespit etmeyi çok daha zorlaştırır. Bu nedenle TCP bağlantı noktası 443, VPN bloklarından kaçınmak için tercih edilen bağlantı noktasıdır.

Birçok VPN sağlayıcısı, özel yazılımlarını kullanarak bağlantı noktası numaralarını değiştirme olanağı sunar (özellikle OpenVPN protokolünü kullanırken).

Sizinki olmasa bile, birçok VPN sağlayıcısı sunucu düzeyinde 443 numaralı TCP bağlantı noktasını kullanarak OpenVPN'i destekliyor. OpenVPN yapılandırma (.ovpn) dosyanıza basit bir düzenleme ile geçiş yapabilirsiniz. Bu nedenle VPN sağlayıcınıza bunu sormaya değer.

Başka bir seçenek, varsayılan olarak 443 numaralı TCP bağlantı noktasını kullanan SSTP protokolünü (varsa) kullanmaktır.

Gelişmiş çözümler

Bazı VPN sağlayıcıları, daha hassas DPI tekniklerini yenmek için tasarlanmış daha gelişmiş VPN engelleme çözümleri sunar. Bu teknikler, HTTPS'nin arkasına gizlendiğinde bile OpenVPN'in oldukça belirgin tokalaşmasını tespit etmek için paket boyutunu ve / veya zamanlamayı analiz eder.

Çok hassas (ve dolayısıyla çok pahalı ve nadiren kullanılmış) DPI, aşağıda belirtilen taktikleri kullanırken VPN kullanımını bile algılayabilir. Gelişmiş VPN gizliliğine 2 temel yaklaşım vardır:

stunnel / SSL tüneli oluşturma

stunnel, TLS / SSL tünelleri oluşturan açık kaynaklı çok platformlu bir programdır. TLS / SSL, HTTPS tarafından kullanılan şifrelemedir, bu nedenle bu TLS / SSL tünelleri üzerinden yönlendirilen VPN bağlantılarının (genellikle OpenVPN) normal HTTPS trafiğinden ayrı olarak söylenmesi çok zordur.

Bunun nedeni, OpenVPN verilerinin ek bir TLS / SSL şifreleme katmanının içine sarılmasıdır. DPI teknikleri bu “dış” şifreleme katmanına nüfuz edemediğinden, “içeride” OpenVPN şifrelemesini algılayamazlar.

SSL tünelleri genellikle stunnel yazılımı kullanılarak yapılır. Bu, hem VPN sunucusunda hem de bilgisayarınızda yapılandırılmalıdır. Bu nedenle, SSL tüneli kullanmak istiyorsanız durumu VPN sağlayıcınızla görüşmek gerekir (burada referans için bir kurulum kılavuzu mevcuttur).

AirVPN SSH SSL tünelleri

AirVPN, özel açık kaynak yazılımını kullanarak “kutudan çıkarılmış” stunnel işlevselliği sunmayı bildiğim tek VPN sağlayıcısı. Anonyproz'a başka türlü aşina değilim, ancak stunnel için yapılandırılabilir ve diğer sağlayıcılar da bu özelliği sunabilir.

SSH tüneli

Bu, VPN verilerinin bunun yerine bir Güvenli Kabuk (SSH) şifreleme katmanının içine sarılması dışında SSL tünellemesine benzer. SSH, öncelikle UNIX sistemlerindeki kabuk hesaplarına erişmek için kullanılır. Kullanımı esas olarak iş dünyasıyla sınırlıdır ve SSL kadar popüler değildir..

SSL tünellemesinde olduğu gibi, çalışması için VPN sağlayıcınızla konuşmanız gerekir. AirVPN yine “kutudan çıktığı gibi” destekliyor.

SSH tüneli PuTTY telnet / SSH istemcisini kullanır ve nispeten basit bir kurulum kılavuzu burada bulunabilir.

Obfsproxy (ve benzer teknolojiler)

Obfsproxy, verileri bir gizleme katmanına sarmak için tasarlanmış bir araçtır. Bu, OpenVPN'in (veya başka bir VPN protokolünün) kullanıldığını tespit etmeyi zorlaştırır.

Bu, büyük ölçüde Çin'in halka açık Tor düğümlerine erişimi engellemesine bir yanıt olarak Tor ağı tarafından kabul edildi. Ancak Tor'dan bağımsızdır ve OpenVPN için yapılandırılabilir .

Çalışmak için, hem istemcinin bilgisayarına (örneğin, bağlantı noktası 1194'ü kullanarak) hem de VPN sunucusuna obfsproxy'nin yüklenmesi gerekir. Ancak, tüm gerekli olan sunucuya aşağıdaki komut satırının girilmesidir:

obfsproxy obfs2 –dest = 127.0.0.1: 1194 sunucusu x.x.x.x: 5573

Bu obfsproxy'ye 1194 numaralı bağlantı noktasını (örneğin) dinlemesini, 1194 numaralı bağlantı noktasına yerel olarak bağlanmasını ve kapsüllenmemiş verileri ona iletmesini söyler (tüm ağ arabirimlerini dinlemek için x.x.x.x IP adresinizle veya 0.0.0.0 ile değiştirilmelidir). VPN sağlayıcınızla statik bir IP ayarlamak muhtemelen en iyisidir, böylece sunucu hangi bağlantı noktasını dinleyeceğini bilir.

Stunnel ve SSH tünelleriyle karşılaştırıldığında, obfsproksi o kadar güvenli değildir. Bunun nedeni trafiği şifrelemeyle sarmamasıdır. Bununla birlikte, kurulumu ve yapılandırılması biraz daha kolaydır ve ek bir şifreleme katmanı taşımadığından çok daha düşük bir bant genişliği yüküne sahiptir. Bu, özellikle bant genişliğinin genellikle kritik bir kaynak olduğu Suriye veya Etiyopya gibi yerlerdeki kullanıcılar için geçerli olabilir.

Bazı sağlayıcılar, obsfproksiye benzer alternatif teknolojiler kullanabilir. Örneğin BolehVPN, XOR ile ilgili gizleme "xCloak" sunucular.

ek

BAE hakkında bir not

VPN engellemenin yukarıdaki gelişmiş çözümleri muhtemelen VPN kullanımının DPI teknikleri tarafından algılanmasını engelleyecektir (Birleşik Arap Emirlikleri gelişmiş internet gözetim sistemlerine büyük yatırım yapmasına rağmen).

Bununla birlikte, BAE ISP'nin ayrıca kapsamlı bir VPN sunucusu IP'leri veritabanı tutabileceğine inanılmaktadır. Sadece bağlandığınız IP ile bir VPN kullandığınızı kolayca belirleyebilirler (Netflix gibi web siteleri gibi).

Gerçekte, BAE'de Netflix'i izlemek için bir VPN kullandığınız için yargılanmanız pek olası görünmüyor. Ancak yetkilileri bir şekilde kızdırırsanız, bir VPN kullanmanız size karşı kullanmak için tehlikeli bir silah verebilir.

BAE'de VPN kullanmayı düşünürken her zaman çok dikkatli olmanızı öneririz..

VPN kullanıcılarını engelleyen web sitelerinde bir not

Bu engelleme biçiminin üstesinden gelmek zor olabilir. Daha düşük profilli bir VPN sağlayıcısı veya IP'lerini düzenli olarak geri dönüştüren bir sağlayıcı seçmek etkili olabilir. Deneme ve hata burada anahtar.

Sunulan ücretsiz denemelerden ve para iade garantilerinden tam olarak yararlanmanızı önemle tavsiye ederiz. Bu, yayınlamak istediğiniz içerik için hangi VPN hizmetlerinin çalıştığını kendiniz bulmanızı sağlar.

Bugün çalışan bir hizmetin yarın engellenebileceğini unutmayın. Bu nedenle, bir seferde bir aylık abonelik için ödeme yapmak iyi bir fikirdir. Bu neredeyse her zaman yıllık ödeme yapmaktan daha pahalıdır. Ancak hizmet engellenirse (kendi hatası olmadan), sizin için işe yaramayan bir yıllık aboneliğiniz kalmaz!

Bir VPN kullanmak yerine Akıllı DNS çözümlerine bakmaya değer olabilir. Akıllı DNS hizmetleri de engellenebilir, ancak bunun yapılması daha zordur ve gerçekleşme olasılığı daha düşüktür. VPN hizmetlerinden daha az Akıllı DNS hizmeti yasaklandı.

AirVPN gibi bazı VPN hizmetleri süslü DNS yönlendirmesi kullanır. Bu, ABD veya İngiltere'deki sunuculara bağlı olmasanız bile (sırasıyla) US Netflix ve iPlayer gibi hizmetlere bağlanmanıza olanak tanır! Bu her zaman% 100 etkili değildir, ancak yine de etkileyici.

Sonuç

VPN bloklarının büyük çoğunluğunun, küçük bir yanal düşünme kullanarak üstesinden gelmesi oldukça kolaydır. Gelişmiş ve son derece hassas Derin paket inceleme tekniklerinin kullanıldığı yerlerde bile, stunnel ve obfsproxy gibi teknolojiler oldukça etkilidir.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me