Oyun konsolları, medya akış dongle'ları ve akıllı TV'ler gibi cihazların tümü, bir VPN'nin coğrafi bilgi sızdırma avantajlarından yararlanabilir, ancak VPN yazılımı çalıştıramaz. Bu kılavuzda, bir VPN bağlantısını çeşitli yollarla nasıl paylaşacağınızı göstereceğiz.


VPN bağlantısı nasıl paylaşılır?

1. Bir VPN yönlendirici kullanın

Bu, en kolay yöntemdir. Çoğu orta ve üst düzey yönlendirici, bu günlerde neredeyse tüm VPN hizmetleri için yapılandırılması gereken yerleşik bir VPN istemcisine sahiptir.

Başka bir alternatif, Flashrouters'tan önceden yanıp sönen ve önceden yapılandırılmış bir DD-WRT veya Domates yönlendirici satın almak daha kolay olmasına ve tuğla yönlendirici ile sonuçlanmayacağınızı garanti etmesine rağmen, mevcut yönlendiricinizi DD-WRT veya Domates ürün yazılımı ile flaş etmektir.!

Düşük uçlu yönlendiricilerin genellikle bir VPN istemcisi çalıştırabileceğini, ancak bunu hızlı bir şekilde yapacak kadar güçlü olmadığını unutmayın. Video içeriği akışında arabelleğe alma sorunlarından kaçınmak istiyorsanız, muhtemelen iyi bir VPN yönlendiricisine en az 100 ABD Doları harcamalısınız..

2. VPN bağlantısını Windows veya Mac bilgisayarınızla paylaşın

Windows veya Mac VPN bağlantınızı, WiFi veya Ethernet kablosu üzerinden kullanabileceğiniz VPN olmayan bilgisayarınız ile paylaşabilirsiniz. Bunu aşağıda yapmak için talimatlarımız var Bu, yeni bir yönlendiriciye sıçramak istemediğinizde (veya ödeyemediğinizde) kullanışlı olabilir.

3. DNS ayarlarını değiştirin

Bu yöntem aslında cihazınızın DNS ayarlarını değiştirmeye bağlı olduğu için bir VPN kullanmaz. Bununla birlikte, bazı VPN hizmetleri standart VPN paketlerinin bir parçası olarak ücretsiz bir akıllı DNS hizmeti içerir.

VPN hizmetinizde durum buysa, hemen hemen tüm internet özellikli cihazlar, başka bir ülkede görünmesini sağlamak için DNS ayarlarını değiştirmenize izin verecektir..

Yönlendirici olmadan VPN nasıl paylaşılır

VPN üzerinden Windows 10'da VPN Bağlantısı paylaşma

1. Bu yöntemin çalışması için PC'niz genellikle WiFi üzerinden internete bağlı olmalıdır. PC'nizde iki veya daha fazla Ethernet PC bağlantı noktası varsa, bunun yerine internete bağlanmak için ikinci bağlantı noktasını kullanabilirsiniz..

2. Yukarıda listelenen VPN hizmetlerinden birine kaydolun, Windows'a yükleyin ve bir VPN sunucusuna bağlanın. Bir Ethernet kablosu kullanarak cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın. Modern dizüstü bilgisayarlarda genellikle özel bir Ethernet bağlantı noktası yoktur, bu nedenle bir USB-C - Ethernet adaptör kablosu veya benzeri satın almanız gerekebilir..

3. Başlat'a gidin -> Ağ & Internet -> durum -> Ağ ayarlarınızı değiştirin -> Adaptör seçeneklerini değiştirme.

ağ durumu

4. VPN bağlantınızı bulun. Bu bir OpenVPN bağlantısıysa, VPN sağlayıcınızdan sonra adlandırılabilir veya genel “TAP-Windows-Adapter VPN” etiketini kullanabilir. Üzerine sağ tıklayın -> Özellikleri.

Ağ bağlantıları

Paylaşım sekmesini tıklayın ve:

a) “Diğer Ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver” seçeneğini işaretleyin.

b) “Özel internet bağlantınızı seçin” açılır menüsünde Ethernet bağlantınızı seçin.

Ethernet Özellikleri

Hit Tamam.

VPN olmayan cihazınız şimdi Windows VPN bağlantınızı paylaşıyor olmalı, ancak emin olmak için yeniden başlatmanız asla acı vermiyor.

WiFi üzerinden Windows 10'da VPN Bağlantısı paylaşma

Windows 10 artık uyumlu WiFi adaptörlerine sahip bir WiFi hotspotu oluşturma yeteneğine sahiptir. Bu, VPN bağlantınızı tek bir WiFi bağdaştırıcısı kullanarak (USB dongle, WiFi kartı veya dizüstü bilgisayarınızın anakartına lehimlenmiş WiFi çipi olsun) WiFi özellikli herhangi bir cihazla paylaşmanıza olanak tanır.

1. Bunun çalışması için uyumlu bir WiFiadapter gereklidir. Başlat'a sağ tıklayın -> Komut İstemi ve yazın (veya kopyalayıp yapıştırın):

netsh wlan sürücüleri göster

“Barındırılan ağ destekleniyor:” satırını arayın.

  • “Evet” yazıyorsa, bu kılavuzla devam edebiliriz.
  • “Hayır” diyorsa yapamayız. Yeni bir WiFi dongle'ı almanız daha kolay olsa da, WiFi sürücülerinizi güncellemeyi deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, yukarıda özetlenen Ethernet yöntemini kullanabilirsiniz.

Yönetici komut istemi

Şanslıyız! Gitmeye hazırız.

2. Başlat'a gidin -> Ağ & Internet -> durum -> Ağ ayarlarınızı değiştirin -> Mobil etkin nokta. Mobil hotspot'u açın ve SSID ayarlarını (Ağ adı ve Ağ şifresi) not edin.

Mobil etkin nokta

3. VPN'nizi açın.

4. Başlat'a gidin -> Ayarlar -> Ağ & Internet -> durum -> Ağ ayarlarınızı değiştirin -> Adaptör seçeneklerini değiştirme.

Ağ durumu

5. Artık etkin nokta bağlantınızı görebileceğinizi unutmayın. “Yerel Alan Bağlantısı * xx” olarak adlandırılacak ve “Microsoft Wi-Fi Direct Sanal Bağdaştırıcı” olarak etiketlenecektir.

VPN bağlantınızı bulun. Bu bir OpenVPN bağlantısıysa, VPN sağlayıcınızdan sonra adlandırılabilir veya genel “TAP-Windows-Adapter VPN” etiketini kullanabilir. Üzerine sağ tıklayın -> Özellikleri.

Ağ bağlantıları

Paylaşım sekmesini tıklayın ve:

a) “Diğer Ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver” seçeneğini işaretleyin.

b) “Özel internet bağlantınızı seçin” açılır menüsünde etkin nokta bağlantınızı seçin (Yerel Alan Bağlantısı * xx ”).

wifi 4 özellikleri

"Diğer ağ kullanıcılarının paylaşılan Internet bağlantısını denetlemesine veya devre dışı bırakmasına izin ver" etkin bırakın ve Tamam'a basın.

6. VPN olmayan cihazınızı Adım 2.2'de not ettiğiniz SSID ayrıntılarını kullanarak WiFi üzerinden oluşturduğunuz Windows erişim noktasına bağlayın.

Ethernet üzerinden macOS'ta VPN Bağlantısı paylaşma

Bu yöntemin çalışması için Mac'inizin genellikle WiFi üzerinden internete bağlı olması gerekir.

Hiçbir Mac'te birden fazla yerleşik Ethernet bağlantı noktası yoktur ve çoğunda hiçbiri yoktur. Ancak USB-C ve Thunderbolt aksesuarları ek Ethernet bağlantı noktaları sağlayabilir. İki Ethernet bağlantı noktanız daha varsa, internete bağlanmak için WiFi yerine ikinci bir bağlantı noktası kullanabilirsiniz..

Bu yöntem yerleşik macOS VPN istemcisini kullanır ve bu nedenle yalnızca PPTP, L2TP veya IKEv2 VPN protokollerini kullanarak çalışır.

1. Yukarıda listelenen VPN hizmetlerinden birine kaydolun ve macOS VPN istemcisini kullanmak için el ile yapılandırın. Bir VPN sunucusuna bağlanma.

VPN kurulum mac

2. VPN olmayan cihazınızı bir Ethernet kablosu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.

3. Sistem Tercihleri'ne gidin -> Paylaşım. Sonra:

a) Bağlantınızı şuradan paylaşın: [el ile ayarladığınız VPN bağlantısı].

b) [Ethernet arayüzünüz] kullanan bilgisayarlara. Aşağıdaki örnekte, MacBook'umuz USB'den Ethernet'e adaptör kullanıyor.

c) Onay kutusunu tıklayarak İnternet Paylaşımını açın (kapatmak için işaretini kaldırın).

MacBook Air İnternet Paylaşımı

WiFi kullanarak macOS'ta bir VPN Bağlantısı paylaşma

Bu yöntem, Mac'inizin Ethernet kablosu veya ikinci bir WiFi adaptörü (USB dongle gibi) ile internete bağlanmasını gerektirir. Daha sonra WiFi üzerinden bağlanabilir ve VPN'den yararlanabilirsiniz. Windows 10'un aksine, macOS, ayrı bir adaptör aracılığıyla internete bağlı olmadıkça tek bir WiFi adaptörü kullanarak WiFi hotspot oluşturamaz.

Yine, bu yöntem yalnızca yerleşik macOS PPTP ile çalışır. L2TP ve IKEv2 istemcisi. OpenVPN değil.

1. macOS ile çalışan VPN hizmetlerinden birine kaydolun ve ardından VPN istemcisini kullanmak için el ile yapılandırın. Bir VPN sunucusuna bağlanma.

2. VPN olmayan cihazınızı bir Ethernet kablosu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.

3. Sistem Tercihleri'ne gidin -> Paylaşım. Sonra:

a) Bağlantınızı şuradan paylaşın: [el ile ayarladığınız VPN bağlantısı].

b) WiFi kullanan bilgisayarlara:.

c) WiFi Seçeneklerine tıklayın…

internet paylaşımı

d) Ağ ayarlarınızı kontrol edin ve yeni etkin noktanız için bir SSID şifresi seçin. İşiniz bittiğinde "Tamam" ı tıklayın.

bir internet paylaşım ağı yapılandır

e) Onay kutusunu tıklayarak İnternet Paylaşımını açın (kapatmak için işareti kaldırın).

internet paylaşımı mac

Bir VPN’in Akıllı DNS Hizmeti'ni kullanarak konumunuzu taklit edin

Bunun ayrıntıları cihaza göre değişir, ancak genellikle zor değildir. Akıllı DNS sunan çoğu VPN hizmetinde, çeşitli popüler VPN olmayan cihazlar için ayrıntılı kurulum talimatları bulunur.

DNS ayarlarını değiştir

Yukarıda ExpressVPN’in akıllı DNS talimatlarını görebiliriz. Geçerli bir akıllı DNS sunucusu IP'niz olduğu sürece, şimdiye kadar yapılmış her internet özellikli cihaz onu kullanmak için yapılandırabilir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me