Google Chrome, dünyanın en popüler tarayıcısıdır ve yaklaşık yüzde 65,5'lik bir pazar payına sahiptir (Nisan 2020 itibariyle). Ayrıca gizlilik aktivistleri tarafından casus yazılım olarak kabul edilmektedir. Neden?


Google, kullanıcıları gözetlemek için Chrome'u kullandığını kabul etmez ve Chrome büyük miktarda tescilli kapalı kaynak kodu kullanılarak oluşturulduğundan, bunu yaptığından emin olmanın bir yolu yoktur. Ancak buna inanmak için bazı zorlayıcı nedenler var…

Google nasıl para kazanıyor??

2020 net değeri 167,7 milyar dolar olan Google, gezegendeki ikinci en büyük marka olarak Apple'ın topuklarına yapışıyor.

Apple parasını nasıl netleştiriyor - çok popüler premium donanım üretiyor ve satıyor. Öte yandan Google, herkesin en sevdiği fiyat için ücretsiz olarak halka sundukları bir dizi çalıştırılması pahalı hizmetler ve geliştirilmesi pahalı ürünler sunmaktadır. Ayrıca şık, kullanımı kolay ve yüksek teknoloji işlevselliği ile aynı hizada.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu hizmetler ve ürünler, özellikle Chrome tarayıcısı, büyük bir hit oldu. Peki Google, ücretsiz olarak verdiği ürünlerden yaptığı büyük parayı nasıl kazanıyor??

Google’ın iş modeli

Google, sizinle ilgili olabildiğince fazla veri toplayarak ve bu verileri ekranınıza yüksek oranda hedeflenmiş reklamlar yayınlamak için kullanarak para kazanır. Sizi ne kadar iyi bilirse, bu reklamlar o kadar kişiselleşebilir ve istatistiksel olarak reklamcılık ortaklarından birinden bir ürün satın alma olasılığınız artar..

Reklamveren ortakları ne kadar çok para kazanırsa, reklamlarını size sunması için Google'a o kadar çok ödeme yaparlar. Google’ın doğru reklamları doğru kişilere yayınlama konusundaki uzmanlığı, reklamverenlerin Google’a para için büyük bir değer sunmak için diğer tüm şirketlerden daha fazla güvendiği anlamına gelir.

2009 ve 2013 arasında Google, NSA’nın PRISM kitlesel gözetim programı ile tam olarak işbirliği yapmıştır. Durduğunu iddia ediyor, ancak bunu kesin olarak nasıl bilebiliriz??

Sonuç olarak Google, 2020 pazar payı yüzde 32,4 ile dijital reklam gelir pazarına hakim. Bu nedenle Google’ın tüm işletme modeli, kullanıcılarının gizliliğini istila etmeye dayanmaktadır. Ve net değerinin fazlasıyla gösterdiği gibi, inanılmaz derecede başarılı.

Bunu nasıl yapıyor??

Google, çevrimiçi olarak ne yaptığımızı - ne aradığımızı (adsız arama motorunu kullanarak), bundan sonra ziyaret ettiğimiz web sitelerini (çerezler, her yerde bulunan AdSense ağı ve +1 paylaşım düğmeleri gibi taktikleri kullanarak), uygulamalarla nasıl etkileşimde bulunduğumuzu ( konum verilerini de toplayan Android Play Service Framework'ü ve hatta gerçek hayatta diğer insanlarla nasıl etkileşim kurduğumuzu (örneğin, Takvim uygulamasından günlük etkinlik programlarımızdaki sekmeleri tutarak).

2017'de Google, uyarlanmış reklamları olan kullanıcıları hedeflemek için artık e-postaları taramayacağına söz verdi. Bu, e-postaları başka amaçlarla taramayı durdurduğu anlamına gelmez. AI tabanlı akıllı yanıtlama özelliği bunu kuşkusuz kanıtlıyor.

Özellikle şaşırtıcı olan, Google'ın 2015'ten bu yana, Google'da hiçbir ilgisi olmasa bile yapılan tüm satın alma işlemlerini kaydetmek için Gmail'deki e-postaları taramasıdır.

Daha da kötüsü, bunu önlemek için bir gizlilik ayarı yoktur ve bilgileri silmenin tek yolu satın alma ile ilgili orijinal e-postaları silmektir.!

Chrome ne olacak??

Google'ın bizi gözetlediğini biliyoruz, ancak Chrome'a ​​ne olacak? Aramalarımızdan ve e-postalarımızın içeriğinden farklı olarak, Google'ın dünyanın en popüler tarayıcısından nasıl para kazandığı (ve gerçekten de).

Chrome'un bu kadar popüler olmasının nedeni, onu geliştirmek (ve geliştirmeye devam etmek) için büyük miktarda para atılmış olmasıdır. Google'ın böyle bir ürünü ücretsiz olarak piyasaya sürmesi pek olası değildir..

Chrome hesabınıza izinsiz giriş yapar

Eylül 2018'e kadar Chrome gizlilik politikası, sadeliği ve netliği açısından şok edici bir belgedir. Chrome'da oturum açabilirsiniz, bu durumda tüm verilerinizi Google'a aktarmayı açıkça kabul ettiniz.

Veya oturum açma açılır pencerelerini yok sayabilir ve Chrome'u, verilerin temel olarak tarayıcıda kaldığı ve Google'a aktarılmadığı (veya en azından Google'ın iddia ettiği şey olduğu) "Temel tarayıcı modunda" kullanabilirsiniz..

Chrome 69'dan itibaren tarayıcı, Gmail gibi bir Google hizmetinde oturum açtıklarında kullanıcıları otomatik olarak Chrome'da imzalar. Google, önemli gizlilik sonuçları olan bu değişikliği, kullanıcılarından herhangi bir uyarı veya onay istemeden tanıttı..

Kullanıcılar yalnızca Chrome görev çubuğundaki Chrome'u gördüklerini belirten simgeyi fark ettiklerinde sorunun farkına varmaya başladılar.!

Chrome'daki Gelişmiş Ayarlar menüsünü ararsanız, bu otomatik oturum açmayı devre dışı bırakmak mümkündür, ancak Google bu seçeneği olabildiğince gizlemek için kendi yolundan çıkmıştır. Bu, Google'ın konuyla ilgilenen kamu menfaatleri azaldığında katılım seçeneğini sessizce kaldırmayı planladığı korkularına yol açan bir durumdur.

Chrome reklam engelleyici

Şubat 2018'de Google, kendi kendine hizmet ettiği için hemen bir eleştiri fırtınası altına giren bir reklam engelleyiciyi tanıttı. The Guardian'ın dediği gibi:

“Plan basit ve neredeyse açık: İnsanların hepsini engelleyecek bir reklam engelleyici yükleme gereği duymadığından emin olmak için yeterli reklamları engelleyin.”

Yine, bu güveye pek ilham vermiyor.

Chrome tüm dosyalarınızı izinsiz tarar

Mart 2018'de güncellenen Chrome Gizlilik Aracı, kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyaları, klasörleri de dahil olmak üzere kötü amaçlı yazılımlara karşı taramaya başlayarak gizlilik aktivistlerini uyardı.

Her ne kadar hareketin iyi huylu olduğu kabul edilse de,

“Açık rızanın ve şeffaflığın olmayışı, Chrome Temizleme [Araç] politikasını bilgilendiren kendi" kullanıcı dostu yazılım "ölçütlerini ihlal ediyor gibi görünüyor."

Son düşünceler

Google Chrome aleyhindeki dava kesin değildir, ancak gizlilik araştırmacıları ve aktivistlerinin neredeyse oybirliğiyle kullanılmasını önleyecek kadar güçlüdür. Google bize güvenmek için çok az neden verdi ve yukarıdaki örneklerin açıkça gösterdiği gibi, kullanıcının rızası için çok büyük bir tutum var.

Dışarıda açık kaynaklı ve kullanıcılarının gizliliğine saygı göstermek için tasarlanmış bazı mükemmel güvenli tarayıcılar var. Bunlardan en dikkat çekici olanı, artık daha yapılandırılabilir ve yerleşik izleme ve tuval parmak izi korumasına sahip olan Chrome için hız ve kararlılık açısından bir eşleşme olan Mozilla Firefox'tur..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me