VeraCrypt'in en ustaca ve benzersiz özelliklerinden biri, gizli birimler oluşturma yeteneğidir (önceki TrueCrypt gibi). Bu, "normal" bir VeraCrypt şifreli birim oluşturmanın yanı sıra, içinde ikinci bir "gizli" birim de oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Dış birimin parolasını girerseniz, o zaman dış birimi açarsınız, ancak gizli birimin parolasını girerseniz, bunun yerine o birimi açarsınız. Bu sistemin güzelliği, bir rakibin ikinci bir cildin gerçekten var olduğunu bilmesinin (kanıtlansın) imkansız olmasıdır. Bu size makul bir inkâr edilebilirlik sağlar. Bununla ilgili bazı potansiyel tehlikelerin de olduğunu lütfen unutmayın.

Verileri gizlemeye ek olarak, bir VeraCrypt gizli birimi, Sanal Makinede (VN) çalışan tüm İşletim Sistemini (OS) gizleyebilir. Bu, tüm bilgisayarınızın kullanımını çok güvenli tutmanın harika bir yoludur (etkinliğinizi VM ile sınırladığınız sürece).

Neye ihtiyacınız olacak

Bu eğitimde VeraCrypt'imin içeriğine aşina olduğunuz varsayılıyor & nasıl yapılır temelleri ve VeraCrypt gizli cilt kılavuzları. Ayrıca aşağıdakilere de ihtiyacınız olacak:

  • VeraCrypt'in son sürümü (FOSS)
  • Oracle VM VirtualBox'ın (FOSS) en son sürümü
  • Bir İşletim Sistemi (Bu eğitim için Linux Mint kullanıyorum, ancak en sevdiğinizi kullanmaktan çekinmeyin). Mac OSX'i bir VM altında çalıştırmanın mümkün olmadığını unutmayın.

Adım A - VeraCrypt gizli birimi oluşturma

Bunu yapmak için, VeraCrypt gizli ciltler kılavuzumda belirtilen adımları izleyin. Birim boyutunun hem gizli işletim sistemini hem de dış klasöre yerleştirilen herhangi bir decoy dosyasını içerecek kadar büyük olduğundan emin olun.


VeraCrypt Gizli Birimi içinde VM Oluşturma

Adım B - VM VirtualBox ve VeraCrypt kullanarak işletim sisteminizi kurun

1. Tüm VeraCrypt birimlerinin bağlantısının kesildiğinden emin olun, daha sonra az önce oluşturduğunuz şifrelenmiş birimi takın.

VeraCrypt Gizli Birimi içinde VM Oluşturma

Gizli biriminizin şifresini girdiğinizden emin olun

VeraCrypt Gizli Birimi içinde VM Oluşturma

Gizli biriminiz şimdi monte edilmelidir

2. VirtualBox'ı çalıştırın ve yeni bir VM oluşturmak için “Yeni” ye basın.

VirtualBox 1

3. İşletim sisteminizi adlandırın ve seçin.

VirtualBox 2

4. VM OS'nin ne kadar RAM kullanmasını istediğinizi seçin. Daha iyi, ancak birincil işletim sisteminizin kullanabileceği RAM'den uzaklaşıyor.

VirtualBox 3

Bilgisayarım 16 GB RAM kullanıyor, bu yüzden VM'im ile cömert olmayı göze alabiliyorum!

5. Artık sanal bir sabit disk oluşturma seçeneğiniz var.

VirtualBox 4

Bu adım kesinlikle gerekli değildir, ancak gösteri amacıyla bir adım oluşturacağım.

VirtualBox 5

Yapmamanız için iyi bir nedeniniz yoksa varsayılanlara sadık kalın

VirtualBox 7

Dinamik olarak ayrılmış bir sanal sürücü iyidir. Maksimum boyutunun yine de gizli klasörünüz için ayırdığınız alanla sınırlı olacağını unutmayın.

VirtualBox 8

Aynı nedenden ötürü maksimum dosya boyutunu yüksek bırakabilirsiniz (bazı kişiler gizli biriminiz için ayrılan alandan biraz daha küçük ayarlamanızı önerir). Sanal sürücü dosyasını bağlı gizli klasörünüze kaydettiğinizden emin olun. "Oluştur" tuşuna basın.

6. VirtualBox Manager ekranında, yeni oluşturulan Sanal Makinenizi seçin, ardından “Başlat” a basın.

VirtualBox 9

7. İşletim sisteminizi seçin, ardından “Başlat” a basın.

VirtualBox 10

Benim durumumda, indirdiğim Linux Mint .iso dosyası bu

8. Yay! Açıldığında, yeni işletim sisteminizi bir Sanal Makine içinde çalıştırıyorsunuz! Kapatın…

VirtualBox 11

… Ancak makine durumunu kaydetmediğinizden emin olun (kaydetme bir sonraki adımı zorlaştırdığı için).

VirtualBox 12

9. Sanal Kutu Yöneticisi penceresinde, işletim sisteminizi seçin -> Ayarlar -> İleri. Anlık Görüntü Klasörünü bağlı gizli klasörünüzle değiştirin.

VirtualBox 13

Bu, yukarıdaki B-5 Adımında sanal diskinizi kaydettiğiniz klasörle aynı olmalıdır

10. Yeni VM'nin .vbox dosyasını gizli klasörünüze manuel olarak taşıyın. Bu dosya genellikle ana dizininizde bulunur. Örneğin, Windows'ta varsayılan olarak C: / Users / [name] / VirtualBox MS içinde bulunur.

Adım C - Bir VPM içinde yeni gizli işletim sistemi nasıl kullanılır

1. VeraCrypt kullanarak gizli biriminizi bağlayın.

2. VirtualBox'ı başlatmak için .vbox dosyasına çift tıklayın. VM'yi seçin ve “Başlat” a basın.

3. Gizli işletim sisteminizi kullanarak işiniz bittiğinde, sağ tıklayın -> VirtualBox Manager penceresinden kaldırın. “Yalnızca kaldır” ı seçtiğinizden emin olun (yani, “Tüm dosyaları silme”!).

VirtualBox 14

notlar

1. VM'yi kullanırken, VM ile ana bilgisayar arasında paylaşılan bir klasör oluşturmamaya dikkat edin, çünkü bu verilerinizin gizliliğini tehlikeye atabilir.

2. Windows kullanıcıları vbox.me dosyasından VirtualBox'ın taşınabilir bir sürümünü indirme seçeneğine sahiptir. Bu, gizli VeraCrypt klasörünün içine yüklenebilir. Bu, hiç bir VM kullanabileceğinizi gizlemek için harika bir yoldur!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me