uMatrix (Micro Matrix olarak da bilinir), çevrimiçi ortamda çok daha fazla gizlilik sunan Firefox ve Chrome için kullanışlı bir uzantıdır. Uzantının reddi nedeniyle, teknik olmayan birçok internet kullanıcısı bu fantastik uzantıyı tarayıcılarına eklememeye karar veriyor.


Umatrix Pic 001

İyi haber şu ki, gelişmiş özelliklere sahip olmasına rağmen, uMatrix kullanmak için bir inek olmanıza gerek yok. Gerçekte, teknik bilgisi az olan insanlar tarafından bile hızlı ve kolay bir şekilde kurulabilir. Ve sadece bir günlük uygulama ile, herkes uMatrix kullanarak gizliliğini büyük ölçüde artırmak için deneme yanılma yöntemini kullanmaya başlayabilir.

Bu kılavuzda, uMatrix arayüzüne bakacağız ve Chrome veya Firefox'ta uMatrix kullanmaya başlayabilmeniz için bazı yararlı ipuçları ve püf noktaları sunacağız..

UMatrix ne yapıyor?

uMatrix bir nokta ve tıklama web içerik engelleyicidir (matris tabanlı güvenlik duvarı). uMatrix, web sitelerini ziyaret ettiğinizde tarayıcınızın ne yürüteceğini kontrol etmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bu, ziyaret ettiğiniz web sitelerinden tarayıcınızın ne indireceğini belirlemenizi sağlar.

uMatrix, birçok kötü amaçlı yazılım, bloatware, izleyici, çerez ve diğer kötü amaçlı kodların makinenize girmesini engelleyecek son derece etkili bir güvenlik duvarıdır..

Bu tarayıcı eklentisiyle, çevrimiçi yaptığınız her şey daha güvenli hale gelir - sörf ve göz atma, internet bankacılığı, hesaplarda oturum açma ve hatta Facebook'ta veya web posta hizmetleri aracılığıyla tarayıcı tabanlı iletişim.

UMatrix sayesinde daha az veri tüketir

UMatrix ile ilgili güzel bir şey, güvenliği ve dijital gizliliği artırmanın yanı sıra sayfa yükleme sürelerini de hızlandırmasıdır. Dahası, bant genişliği veri tüketimini önemli ölçüde artırabilir. Mobil veri kullanan veya kısıtlayıcı bant genişliği izinlerine sahip bir VPN (ücretsiz VPN gibi) kullanan herkes için harika.

UMatrix neden gerekli web sitesi işlevlerini engelliyor??

uMatrix varsayılan olarak tüm üçüncü taraf alanlarını engeller. Bu alan adlarından bazıları, ziyaret ettiğiniz web sitelerini kullanmanız için gereklidir. UMatrix bunları neden engelliyor? Bunu bir önlem olarak düşünün, uMatrix, bir sayfadaki bir şey 1. taraf alan adından gelmiyorsa buna ihtiyacınız olmayabileceğini bilir - bu yüzden onu engeller.

Maalesef, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin çoğunun keyfini çıkarmak için bu ayarların bazılarını değiştirmek gerekir. Bazı insanlar uMatrix'i ziyaret ettikleri sitelerin çoğu için kapatmak ve yalnızca düşündükleri web sitelerinde kullanmak isteyebilir "çok tehlikeli" akış siteleri vb..

Bu karar tamamen size kalmış. Bununla birlikte, biraz pratik yaparak, uMatrix düzenleyiciyi kullanarak alanları hızlı ve kolay bir şekilde açıp kapatabileceğinizi göreceksiniz. Bu, bir web sitesinin düzgün çalışması için neleri engelleyebileceğinizi ve engelleyemeyeceğinizi anlamanıza olanak tanır!

Kullanıcı arayüzü

Biraz karmaşık görünse de, kullanıcı arayüzü bilmeniz gereken her şeyi anlaşılması kolay renk tabanlı bir formatta gösterir. Yeşil olan her şeye izin verilir ve kırmızı olan her şey engellenir. Bir şey koyu yeşilse “beyaz listeye alınır” ve koyu kırmızı ise “kara listeye alınır”.

Arayüzün sol üst köşesinde, mavi menü ve yıldız işareti / yıldız (*), tüm web sitelerini (global) veya yalnızca şu anda ziyaret ettiğiniz web sitesini etkileyen değişiklikler yapmak isteyip istemediğinizi seçmenize olanak tanır. Soldaki mavi menü site düzeyi ayarlar, yıldız / yıldız genel ayarlar içindir. Firefox'ta yıldız işaretine / yıldıza yalnızca maviye tıklayarak erişilebilir "dürbün" yıldız işareti içeren bir açılır liste almak için.

Umatrix Sol Üst Menü

Menünün bu bölümünü anlamak önemlidir, çünkü bir etki alanını global olarak (tüm web siteleri için) engellemeye karar verirseniz, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerindeki işlevselliği olumsuz etkileyebilir. Yanlış olan genel değişiklikler yaparsanız, işlemlerinizi geri almak için daha sonra genel ayarlara (*) geri dönmeniz gerekebilir. Şimdilik, düzeltilmesi daha kolay olduğundan, site düzeyindeki değişikliklere (mavi alan adını seçerek) odaklanın.

UMatrix'te her değişiklik yaptığınızda - bu değişikliğin etkisini test edebilirsiniz - sayfayı yeniden yükleyerek.

Umatrix 2

Değişikliklerden memnunsanız, kilit düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu, az önce uyguladığınız değişiklikleri kaydeder.

Değişikliklerden memnun değilseniz, ziyaret ettiğiniz sitede çalışan bazı önemli işlevleri durdurduklarından, değişiklikleri kaydetmek yerine geri alabilirsiniz. Bunu yapmak için silgi aracını tıklayın.

Umatrix 3

Kilit düğmesine tıklamadan önce sayfayı yeniden yükleyerek yaptığınız değişiklikleri test etmeyi unutmayın. Bu şekilde, uMatrix editöründe az önce test ettiğiniz değişiklikleri iptal etmek için silgi aracını kolayca kullanabilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri kolayca iptal edebilmeniz, istediğiniz herhangi bir alanı engellemeyi denemekte özgür olduğunuz anlamına gelir - olumsuz bir sonucu varsa, daha sonra geri alın!

Umatrix 4

Bu "Deneme ve hata" makalede daha önce tartıştığım yöntemdir ve uMatrix'in nasıl kullanıldığını öğrenmenin çok kolay bir yoludur.

Ayrıntılı engelleme özellikleri

UMatrix ile ilgili güzel bir şey, şeyleri kategoriye göre engellemenin mümkün olmasıdır. uMatrix, tarafından yapılan web sitesi isteklerini engelleyecek şekilde ayarlanabilir:

 1. alan adı (tümü)
 2. kurabiye
 3. css
 4. Görüntüler
 5. medya
 6. Kodlar
 7. XHR
 8. iframe'ler
 9. diğerleri

Umatrix 5

İyi haber şu ki, bir acemi olarak, “herkes” in sağındaki tüm ayarları göz ardı edebilirsiniz.

Biraz pratik yaparak, bu ayarları kullanmak için yeterince gelişmiş olacaksınız. Ancak şimdilik, anasistem adı isteklerine odaklanarak uMatrix'in avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bunlar sol tarafta bulunabilir. (Altında "herşey".)

Umatrix 6

Bir alan (editördeki belirli bir kutu) nasıl açılır veya kapatılır

Hatırlanması gereken en önemli şey, uMatrix'teki herhangi bir alanı / kutuyu, o alanın üstüne veya altına tıklayarak açıp kapatabileceğinizdir. Matris düzenleyicideki her alan aslında iki kutucuktur. Üst yarıyı tıklamak alanı yeşile döndürür (engellemeyi kaldır), alanın alt yarısına tıklamak alanı kırmızıya döndürür (engellenir).

Engellemeyi kaldırmak için burayı tıklayın

Umatrix Fotoğraf 109

Engellemek için burayı tıklayın

U Matrix Resim 110

UMatrix ile çalışmaya başlama

UMatrix'i ilk kez indirdiğinizde, web sitelerinin nasıl davrandığı ve yüklendiği üzerinde anında bir etkisi olacaktır. Bu, uMatrix tarayıcınızı bozmuş gibi görünmesini sağlayabilir. Bu biraz ezici olabilir ve birçok insanın hemen pes etmesine ve uzantıyı kaldırmasına neden olur.

Bununla devam edin, çünkü gerçekte, hangi web sitesini ziyaret ederseniz edin, ihtiyacınız olan şeylerin engelini kaldırmak çok kolaydır.

YouTube uMatrix ile nasıl çalışır?

Buna mükemmel bir örnek YouTube. UMatrix'i yüklediğinizde, YouTube'da gezinmek ve video izlemek için ihtiyacınız olan birçok işlevi otomatik olarak engeller. Bu bölümde, neye ihtiyacınız olduğunu nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz.

Unutmayın: diğer web sitelerindeki engelleri kaldırmak için kılavuzun bu bölümünü de takip edebilirsiniz. uMatrix hangi web sitesinde olursanız olun aynı şekilde çalışır!

 1. UMatrix yüklü olarak YouTube'a gidin. Hiçbir şeyin düzgün yüklenmediğini göreceksiniz. Önerilen video yok ve abone olduğunuz kanalları göremezsiniz. Bunun nedeni, uMatrix'in üçüncü taraf alanlarını otomatik olarak engellemesidir. Tüm üçüncü taraf alanları varsayılan olarak engellenir.

  Umatrix Fotoğraf 111

 2. İçeriğin YouTube'da yeniden görünmesini sağlamak için adlı bir alanın engellemesini kaldırmanız gerekir s.ytimg.com

  Umatrix Ytimg

 3. Bu alanın engellemesini kaldırmak için onu görene kadar sol tarafta aşağı doğru kaydırın ve alan adı kutusunun üst yarısında herhangi bir yeri tıklayın kırmızıdan yeşile dönmesini sağlamak için. UMatrix'teki her kutunun üstünü veya altını tıklayabilirsiniz - üst kısım kutuyu yeşil yapar ve alt kısım kırmızıya döner.

  Okun yeşile dönmesi için işaret ettiği kutunun üst yarısını tıklayın
  Umatrix Fotoğraf 112

 4. Şimdi s.ytimg.com yeşil renkteyse, YouTube yüklemesi için ihtiyacınız olan on komut dosyasına izin verilir.

  U Matrix Pic 113

 5. Üst taraftaki sayfayı yenile düğmesine bastığınızda YouTube ana sayfası düzgün bir şekilde yüklenir.

  Umatrix Fotoğraf 114

 6. Artık sayfa doğru yüklendi. UMatrix'in üst kısmındaki asma kilidi arayın. Yanında küçük bir sayı 1 olduğunu fark edeceksiniz. Bu, bir değişiklik yaptığınız anlamına gelir. Şimdi bu değişikliği kaydetmek için asma kilit düğmesine basın.

  Umatrix Fotoğraf 115

 7. Asma kilit düğmesine bastıktan sonra, değişiklik kalıcı olduğu için YouTube'dan güvenle uzaklaşabilirsiniz.

Bu değişikliği yapmanıza rağmen, YouTube'un hala düzgün çalışmadığını göreceksiniz. Bir videoyu tıklar ve yüklenmesini beklerseniz videonun yüklenmesi asla bitmez. Bunun nedeni, uMatrix'in Google Video'yu varsayılan olarak engellemesidir - ihtiyacınız olan başka bir alan.

Videoların yüklenmesini ve oynatılmasını sağlamak için yukarıdaki 7 adımı uygulamanız gerekir. Ancak bu sefer devam edin ve alanın engellemesini kaldırın: googlevideo.com

 1. Blokeyi kaldırmak için ekranın üst yarısında tıklayın. googlevideo.com Kutu. Bu kutuyu yeşile çevirecektir (ve altındaki birkaç kutu da).
 2. Şimdi yeniden yükle düğmesini kullanarak sayfayı yeniden yükleyin - videonun oynatıldığını kontrol etmek için.
 3. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek için kilit simgesine basın.

  Umatrix Fotoğraf 116

VPN, verilerinizi koruyacak, kullanıcıların sizi izlemesini durduracak ve bölgenizde bulunmayan Youtube videolarının engellemesini kaldıracak başka bir araçtır. Üst düzey VPN hizmetlerinin çoğu, reklamları engelleyen özelliklere de sahiptir.

Genel Ayarlar

Ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinde belirli bir alan adını engellemek istediğinizden eminseniz, sol üstteki mavi kapsamı kullanmak yerine - yıldız / yıldız (*) kullanmanız gerekir. Yıldız işaretini (*) seçmek, kilit simgesini tıkladığınızda yaptığınız tüm değişikliklerin "genel" olduğu anlamına gelir.

Bu işlem, bu kılavuzun YouTube bölümünde açıklanan işlemle tamamen aynıdır. Tek fark, her siteyi etkilemesidir. Örneğin, Facebook'un yanı sıra her web sitesinde Facebook takibini engellemek istiyorsanız global araç harikadır. (Veya başka bir izlemeyi engellemek için.)

Ipuçları ve Püf noktaları

UMatrix'i birkaç harika şey yapmak için hızlı bir şekilde kurmak mümkündür. Bu bölüm, uMatrix için tüm favori gizlilik ayarlarımızı seçmenize izin vermek için tasarlanmış hızlı bir kılavuzdur!

 1. UMatrix kullanıcı arayüzünün sol üst köşesindeki küçük dişliyi tıklayın. Bu ayarları açacaktır
 2. “Gizlilik” i seçin ve her kutuya bir onay işareti koyun. Bu ayarlar çok kullanışlıdır ve tarayıcınızı makinenizden bir sürü can sıkıcı çerezleri silmeye zorlar.

Umatrix Fotoğraf 118

Akılda tutulması gereken bir şey, Chrome kullanıcılarına son seçeneğin verilmeyeceğidir (Her 5 dakikada bir rastgele yeni bir tane seçerek Spoof User-Agent dizesi). Tarayıcınızın kişisel parmak izini gizleyen bu özelliği kullanmak istiyorsanız, Firefox'ta uMatrix kullanmanız gerekir. Unutmayın, parmak izine karşı korumak için kullanıcı temsilcinizi aldatmanın etkinliği sorgulandı.

Ayrıca, hatırlamakta fayda var "Katı HTTPS: karışık içeriği yasakla" bazı web sitelerinin içerik yüklemesini durdurabilir. Ancak, bu güvenlik için daha iyidir ve çoğu iyi web sitesi bugünlerde HTTPS'de bulunmaktadır. Aslında, genellikle hiçbir HTTPS sitesinden uzak durmanız önerilir (tabii ki ne yaptığınıza bağlıdır).

UMatrix Kötü Amaçlı Yazılım Önleme'yi ayarlama

UMatrix'in bir başka harika işlevi de kötü amaçlı yazılımları ve kötü amaçlı web sitelerini engelleme yeteneğidir. Bunu yapmak için, kötü niyetli siteler ve kodlarla düzenli olarak güncellenen bir dizi çevrimiçi depo kullanır..

UMatrix'i güncel tutmak için Varlıklar Ayarlar menüsünde uMatrix'in otomatik olarak güncellemeleri kontrol ettiğinden emin olun. Bu “Hosts dosyaları”, uzantının sizi korumak için ihtiyaç duyduğu çevrimiçi dizinlerdir. Bu ana bilgisayar dosyalarını güncel tutmak, uMatrix'in bir Güvenlik Duvarı yanı sıra bir kötü amaçlı yazılımdan koruma paketi olarak hareket ettiği anlamına gelir.

Umatrix Fotoğraf 119

UMatrix'teki tüm komut dosyalarını kapatma

Firefox Quantum piyasaya sürüldüğünden beri NoScript kullanan birçok kişi bazı temel işlevlerini kaybetti. Bu, uMatrix'e toplu bir geçişe neden oldu. NoScript kullanan herkes, uMatrix'te varsayılan olarak tüm komut dosyalarını engellemeye devam etmek isteyebilir. İyi haber, bunun kurulumu kolay.

Varsayılan olarak, uMatrix birinci taraf etki alanı komut dosyalarına izin verir. Yeni başlayanlar uMatrix kurulumunu böyle bırakmak isteyeceklerdir. Ancak, ileri düzey kullanıcılar tüm komut dosyalarının varsayılan olarak kapalı olduğundan ve ziyaret ettikleri her web sitesi için yeniden açılması gerektiğinden emin olmak için bir kod snippet'i kullanabilir.

 1. UMatrix arayüzünün sol üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayın
 2. Ayarlar menüsünde "Kurallarım" sekmesini tıklayın
 3. Sağ taraftaki geçici kural kodlarının en altına gidin
 4. Son mevcut geçici kuralın kodundan sonra tıklayın ve yeni bir satıra geçmek için enter tuşuna basın

  Umatrix 220

 5. Şimdi yaz * * kod bloğu
 6. Kaydet'i tıkladığınızda kural siyah renkte gösterilir.
 7. Son olarak, soldaki Kalıcı kurallara geçmesini sağlamak için ekranın üst kısmındaki "kaydet" i tıklayın..

Artık tüm komut dosyaları varsayılan olarak engellenmiştir. Bu, tıpkı NoScript'te olduğu gibi, ziyaret ettiğiniz her web sitesinde komut dosyalarının engelini kaldırmak için uMatrix kullanıcı arayüzünü kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me