Bu kılavuzda, aşağıdan yukarıya doğru her şeyi ele aldık, böylece yeni başlayan biri veya profesyonel olun, yararlı bilgiler elde edebilmeniz ve yeni bir şeyler öğrenebilmeniz gerekir.

Linux, ethOS veya Windows kullanarak madencilik yapmayı planlıyorsanız önemli değil. Her birinin adımlarını karşıladığımdan emin oldum. Ayrıca, yaygın sorun giderme sorunlarına yönelik bazı harika ipuçları, püf noktaları, optimizasyonlar ve çözümler bulacaksınız.

Bugün hepsini okumak için zamanınız yoksa, bu sayfayı yer imlerine ekleyin veya e-posta listemize kaydolun ve ücretsiz bir e-kitap olarak alın!

Gizlilikle ilgileniyorsanız, kripto madenciliği yaparken bir VPN kullanmalısınız. En hızlı, en güvenli ve özel VPN'lerin listesi için en iyi VPN kılavuzumuza göz atın.

Contents

Ethereum nedir?

Ethereum, Bitcoin'e benzer, ancak ek dahili esnekliklere sahip açık bir blockchain platformudur. Ethereum ile, Ethereum Sanal Makinesi ve Akıllı Sözleşmeler sayesinde blockchain akıllı olarak düşünülebilir. Oysa Bitcoin ile yüceltilmiş bir defter.


Akıllı Sözleşmeler

Ethereum ile blok zincirinde kodları dağıtılmış bir şekilde yürütebilirsiniz. Bunlara Akıllı Sözleşmeler denir. Bunlar, bir kişinin yalnızca belirli koşullar altında ödeme alacağı bir sistem kurmanıza izin verir. Ethereum büyüdükçe, bu sözleşmelerin ölçek ve karmaşıklıklarının artması bekleniyor. Akıllı Sözleşmeler, http://www.gridcoin.us/GridCoin gibi Ethereum'a böyle sağlam bir temel veren şeydir, blockchain işlevsel bir kullanıma sahiptir.

Ethereum'un nasıl ortaya çıktığı ve bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, COO tarafından hazırlanan bu YouTube videosunu izleyin, Stephan Tual.

Ethereum Madencilik Kârlılığı

Ethereum madencilik maceranıza devam edip etmeyeceğinizi belirlemeden önce; bunun kârlı olup olmayacağına karar vermeniz gerekecek.

Yüzeyde, bu inanılmaz derecede kolay olsa da, aşağıda göstereceğim gibi, madenciliğin ticarete çok benzediğini bilmelisiniz. Kripto para birimi fiyatları dalgalanıyor, ekipmanınız kırılabilir vb. Örneğin, bu projeyi bir araya getirmeye başladığımda, kabaca rakam tahmini, yatırımımı altı ay içinde telafi edeceğimdi. Şimdi, aynı hesaplamalarla, sekiz ay sürecekti. Madenciliğin ticaret üzerindeki avantajı, madeni para fiyatlarının biraz daha istikrarlı olması ve günün sonunda hala ekipmana sahip olmanızdır. Hangi, akıllıca seçerseniz, değerinin çok fazla kaybetmezdi.

Ethereum Madencilik Kârlılığı

Beklenen hashrate ve Payout'unuzu hesaplayın

İlk olarak, karma gücünüzün ne kadar olacağını hesaplamanız gerekir. Kullanmayı planladığınız bazı GPU'larınız varsa, karma hızını bulmak için Google'ı kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, para GPU için en iyi değerin ne olduğunu belirlemek için CryptoCompare gibi bir siteyi kullanabilirsiniz. Ancak, tam bir listeyle henüz bir veritabanı bulamadım, böylece kendi excel dosyanızı başlatmak ve harcanan dolar başına aldığınız hashrate'i karşılaştırmak isteyebilirsiniz. GPU fiyatları da ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişebilir, bu yüzden bunu da dikkate aldığınızdan emin olun.

RX480 ile gitmeyi seçtim çünkü 200 $ 'lık stok ayarlarında 25MH / s vermesi bekleniyor. Bu nedenle, 8 $ / MHs ödüyorum ve amaç bu fiyatı olabildiğince düşük tutmak. Bu nedenle, bundan daha az ödediğiniz ikinci el GPU'ları görüyorsanız, bunlar dikkate alınmaya değer olabilir.

Sizin hashrate dayanarak, beklenen ödeme hesaplamak için CoinWarz kullanabilirsiniz, bu şu anda 4.2Eth / ay olacaktır. Şu anda yaklaşık 42 $ değerinde.

Elektrik Maliyetinizi Hesaplayın

Ancak, GPU kartlarınıza sahip olduğunuzda güce ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle, ikinci en önemli faktör kartınızın ne kadar tüketeceği ve bunun için ne kadar ödemeniz gerektiği. Bunu hesaplamak için, ne kadar güç kullandığını ve KW / s başına ne kadar ödemeniz gerektiğini bulmanız gerekir. Bunlar benim için sırasıyla 150W ve KW / s başına 0.10 $. Maliyet akran saatini hesaplamak için, W'yi kW'a (1000 dalış yaparak) dönüştürün ve birlikte çarpın, böylece benim için teçhizat hayatta kalmak için 0.15 * 0.1 = 0.015 $ / saat'e mal olacak. Bu, günde 0,36 $ veya 10,80 $ / ay.

Kar ve Zararınızı ve Geri Dönüşünüzü Hesaplayın

Şimdi ne kadar para kazandığınızı ve ne kadar harcadığınızı biliyorsunuz. Yukarıdaki rakamlarla, bir RX480 ile ayda 42-10,80 $ = 31,20 $ kazanacağım.

Hesaplamalar diğer bilgisayar bileşenleri tarafından kullanılan elektriği ihmal eder, ancak özellikle tek bir donanımda birden fazla GPU'nuz varsa bunlar genellikle ihmal edilebilir. Benim durumumda, birden fazla RX480 ile madencilik yapıyorum ve ayda yaklaşık 200 $ kazanmayı umuyorum. Tüm ekipman bana 2000 dolara mal olduğundan, on ay sonra bile kırılacak ve yıl sonuna kadar 400 dolar veya% 20 kazanacağım.

Ethereum Madencilik Donanımı

Madenciliğe başlamak için ihtiyacınız olan tek şey inanılmaz derecede basit bir bilgisayardır. Bunun için bir fareye, klavyeye ve ekrana da ihtiyacınız olacak, ancak bu sadece kurulum için gereklidir, bu nedenle sahip olabileceğiniz mevcut olanları kullanabilmeniz gerekir..

Aşağıda, bu temel bileşenleri ve her biri için popüler seçenekleri seçerken aklınızda bulundurmanız gereken hususları özetledim. Seçtiğiniz parçaların birlikte çalışmasını sağlamak için PCPartPicker gibi bir web sitesi kullanabilirsiniz. Ayrıca, gpuShack'tan eksiksiz CPU, RAM ve Anakart paketleri satın alabilirsiniz.

Anakart

Anakart herhangi bir madencilik teçhizatının en önemli yönüdür. Bunun nedeni, tüm GPU'larınızı desteklemesi gerektiğidir. Sadece bir veya iki tane almayı planlıyorsanız, o kadar önemli değil. Bununla birlikte, çoğu insan tek bir teçhizatta 6 GPU'yu en üst düzeye çıkarmayı ve sahip olmayı hedefleyecektir. 6 GPU'nun çalışmasını destekleyecek çok az anakart var. Madenciliğin en büyük avantajı, GPU'ları x1 PCIe yuvalarından çalıştırabilmenizdir, bu nedenle 6 x16 PCIe yuvalarına sahip bir anakart bulmanıza gerek yoktur.

H81 Pro BTC

Madencilik 'çılgınlığı' başladığından beri, ASRock tam olarak madenciliğe yönelik anakart üretti. Bu nedenle satın alınabilecek en iyi ve en popüler anakart H81 Pro BTC veya H97 Yıldönümü.

Diğer popüler anakartlar: Gigabyte GA970, Gigabyte 990FXA, MSI Z97 Gaming 5 ve Biostar TB85. Burada başka öneriler de bulabilirsiniz.

İşlemci

CPU'yu seçerken, yalnızca minimum minimum değere ihtiyacınız vardır. Mutlak ucuz, ancak bir veya iki puan yukarıda tavsiye etmem. Bunun nedeni, kurulum sırasında bazı ekstra işlem gücünün yararlı olması ve yeniden başlatmaları biraz daha hızlı hale getirmesidir. Intel Celeron G1840 ile gitmeyi seçtim.

Veri deposu

Yine, çıplak minimum ihtiyacınız olacak, 4GB yapacak. Her ihtimale karşı 8GB ile gitmeyi seçtim. Ayrıca, solo madencilik yapacaksanız, başlangıçta mümkün olduğunca çok şey olması iyi bir fikirdir, çünkü bu, blockchain'i daha hızlı senkronize edecektir. Tabii ki, bittiğinde, fazlalığı kaldırabilirsiniz.

GPU

Yukarıdaki GPU'yu seçmeyi özetledim. Şu anda, RX480'ler en popüler madencilik kartlarından biridir, ancak Ethereum Forumları'na bakarsanız, daha fazla öneri bulacağınızdan emin olabilirsiniz..

Radeon RX480

PSU

İstediğiniz PSU'nun boyutunu hesaplamak için tüm bileşenlerinizin güç gereksinimlerini birlikte eklemeniz gerekir. PCPartPicker gibi bir site bunu sizin için mükemmel bir şekilde yapacaktır. Güvenlik faktörü olarak gerekli olana% 20 ekleyin. Ayrıca, yüksek kaliteli, iyi tanınan ve yüksek standartlı bir PSU kullandığınızdan emin olun, esiyor gibi, bazı çok pahalı ekipmanlara veda edebilirsiniz.

harddrive

Sabit sürücü için SSD kullanmak çok önemlidir. SSD'ler daha pahalı olsa da, sadece 16GB'a ihtiyacınız olacak, bu da sizi 30 dolardan daha az geri alacak. Yalnız benimkini planlıyorsanız, 32 veya 64GB'lık bir tane satın almanız önerilir, ancak yine de bu sadece birkaç dolar daha olacak.

Diğer bileşenler

Ana bileşenlerin yanı sıra GPU yükselticilerine de ihtiyacınız olacak. Amazon'dan alabileceğiniz USB ile çalışan 1x ila 16x yükselticilerini birkaç dolar karşılığında almanızı öneririm. Bazı anakart modellerinde, anakartın yükselticiyi tanıması için bazı pinleri kısaltmanız gerekir..

Motorlu PCI Yükseltici

Ayrıca, yükselticileri PSU'nuzdaki farklı raylara bağlayabilmeniz için ek PCIe - Molex (veya SATA) konektörleri satın almanız önerilir. Yine, bunları Amazon'da bulabilirsiniz ve sadece birkaç dolara mal olacak.

Genel olarak, GPU'lar hariç donanımınız size 500 dolardan fazla mal olmamalı ve bunun büyük kısmı PSU'nuz olacaktır. Aşağıda Amazon'dan önerilen bir satın alma listesi bulunmaktadır. GPU içermeyen toplam tutar 472,21 $ 'dır. 6 RX480 ile toplam maliyetiniz 1702,15 $ sans nakliye maliyeti olacaktır..

Ethereum Madencilik Rehberi

Şimdi karlılığı ve donanımı ele aldığımıza göre, maden çıkarma zamanı.

Bununla birlikte, madencilikte bile, dikkate alınması gereken üç önemli nokta vardır: işletim sistemi, solo veya havuz ve madencilik yazılımı.

Hangi işletim sistemini seçmelisiniz?

Ethereum madencilik işletim yazılımınızı seçmek söz konusu olduğunda, üç ana yarışmacı vardır: Windows, Linux ve ethOS. Mac hayranıysanız, mümkündür, ancak çeşitli nedenlerle tavsiye edilir.

pencereler

Windows'a alışkınsanız ve hiç Linux'a gitmediyseniz, Windows ile kalın. 6 GPU kullanmayı planlıyorsanız, doğal olarak yerleşik desteği olduğu için Windows 10 önerilir. Windows 7 & 8 ile biraz oynamak gerekir. Çizgi stili sistemlere komuta etmeye alışıksanız ve madencilik teçhizatın tek amacı olacaksa, o zaman ethOS'a bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ayrıca, Windows daha evrensel bir destek ve genel olarak daha iyi hız aşırtma araçlarına sahiptir. Ayrıca, TeamViewer gibi bir şeye erişmek de mutlak kolaylıktır. Biraz daha karmaşık kurulumun dezavantajı var, ancak çok zor bir şey yok, özellikle de GPU'ların performansını değiştirmeyi planlamıyorsanız.

Ayrıca, Ethereum'u normal PC'nizle sadece bir hobi olarak görmek istiyorsanız, MinerGate bunu son derece kolay bir şekilde yapmanıza izin verir.

kültür

ethOS, Ethereum'u (ve birkaç diğer kripto para birimini) madencilik amacına sahip olan Linux'un (spesifik olarak Ubuntu 14.04) soyulmuş bir sürümüdür. Kurulumu inanılmaz derecede kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanımı ve bakımı da kolaydır. Ayrıca Windows'dan daha iyi çalıştığını fark ettim. Teçhizatınızı başka bir şey için kullanamayacağınız dezavantajlara sahiptir, ancak çoğu insan yine de eğilimlidir. Ayrıca, uzaktan erişim yalnızca SSH üzerinden yapılır, bu nedenle GUI'ye sahip olmamanız gerekir. Ancak, 39 $ için, bence no-brainer.

ethOS Ana Sayfa

Linux

Bazı madencilik meraklıları Linux'un madencilik için en iyi işletim sistemi olduğuna yemin ediyorlar. Eskiden durum böyle olsa da, konuyla ilgili öncekinden daha güçlü anlaşmazlıklar var. Windows'u tercih ederken, Linux'un avantajları var ve daha ince bir sistem olması, yan taraflarına sahip olabilir. Dahası, Windows genellikle bir fiyat etiketi ile birlikte gelir, bu yüzden ücretsiz bir seçenek arıyorsanız, Linux sizin için olanıdır.

Solo ve Havuz Madenciliği

Kripto para madenciliği söz konusu olduğunda, her GPU'yu madencilik yapan bir kişi olarak gördüğünüzde durum gerçek bir madene çok benziyor.

Solo Madencilik

Yalnız madencilik, kendi başınıza madencilik yaptığınız zamandır. Bunun avantajı, bulduğunuz her şeyin tamamen size ait olmasıdır. Ne yazık ki, sadece birkaç madenciniz varsa, bulmak çok uzun zaman alabilir "altın." Ayrıca, altın bulma sıklığı da büyük ölçüde değişebilir. Altına üç kez vurduğunuz bir hafta olabilir, ancak bir ay boyunca hiçbir şey yapmazsınız. Açıkçası, çok sayıda madenciniz (GPU) varsa, sonuç daha kararlı olacaktır, ancak 1GH / s madencilik oranının altında, Kararlı bir geri dönüş istiyorsanız Solo madenciliği önerilmez. Eth'i bulduğunuzda vardiyalardan endişe etmiyorsanız, Solo madenciliği 100Mh / s'nin üzerinde iyi bir seçenektir, çünkü kimseye ücret ödemeniz gerekmez.

Havuz Madenciliği

Havuz madenciliği ile, birçok madenci madeni parayı bulmak için güçlerini birleştiriyor. Bulunan madeni paralar madenciler arasında eşit olarak dağıtılır, ancak bazı havuzlarda oranlar birkaç faktöre göre değişebilir. Ancak, hizmeti sürdürmek için havuz işletmecisine küçük bir ücret (genellikle% 1'den az) ödemeniz gerekir. Olumlu tarafı, tutarlı bir ödeme yapacağınız ve böylece parayla ilgili hesaplamaları daha doğru hale getireceğinizdir..

Bu kılavuzu okuyorsanız, muhtemelen tek bir teçhizatta madencilik yapmak istersiniz, bu yüzden öncelikle Havuz madenciliğini ele alacağım, ancak Solo madenciliğine de değineceğim.

Ethereum Madencilik Havuzu

Ethereum Madencilik Havuzları

  1. http://ethereumpool.co/ -% 0.8 ücretler. 0,5 ETH'den yüksek bakiyeler için günde 2 kez yapılan ödemeler.
  2. http://dwarfpool.com/ -% 2 ücret. 1 ETH'den yüksek bakiyeler için günde 4-6 kez ödeme yapılır.
  3. http://weipool.org/ -% 0 ücret. 1 ETH'den yüksek bakiyeler için her 24 saatte bir ödeme yapılır.
  4. http://ethpool.org/ - Öngörülebilir Solo Madencilik havuzu. % 0 ücret. 10 onaydan sonra yapılan ödemeler. @Dr_pra hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki yorumlar.
  5. http://nanopool.org/ -% 1 oranında PPLNS. 0.1 ETH'den yüksek bakiyeler için günde 2 kez yapılan ödemeler.
  6. https://www.alpereum.ch -% 0 ücret. 0.2ETH üzerindeki bakiyeler için her 30 dakikada bir ödeme.

Kayıt gerektirir

  1. https://eth.suprnova.cc/ -% 1 ücret. Ödemeler madenciye kadar (0,01 ETH'den Manuel veya Otomatik).

Madencilik Yazılımı

Gerçek dünya madenciliğinin analojisine geri dönersek, kripto para madenciliğinde, madencilik yazılımı olarak adlandırılan altın bulmak için farklı araçlar kullanabilirsiniz. Her madencilik yazılımı yıllar içinde gelişmiştir, ancak bazıları diğerlerinden daha fazla gelişmiştir. Ethereum madenciliğinin ana yarışmacıları Claymore ve Genoil.

Geth

Geth, Ethereum ekibinin orijinal yazılımıdır. Eğer benimkini yalnız bırakmak istiyorsan, bu senin en iyi seçeneğin olacak. Kullanımı basit ve kolaydır. Ayrıca cüzdanınızı sizin için oluşturabilir, ancak aşağıda tartışıldığı gibi, bir GUI seçeneğini tercih ederseniz Mist / Ethereum Cüzdan'ı da almalısınız..

MinerGate

Özel madencilik teçhizatlarına sahip olmayı planlıyorsanız MinerGate önerilmez. Bununla birlikte, mevcut bir bilgisayarda hobi olarak veya ilgisiz olarak madencilik yapmak istiyorsanız, mükemmel.

Madenciliğinizden bir ücret alsa da, GUI'nin kullanımı hızlı ve basittir ve kurduktan sonra anında madencilik yapabilirsiniz. Ayrıca, madenciliği teşvik eden bazı zorluklar da var ve eğer mutlak bir başlangıç ​​yapıyorsanız, bu yazılımın sadeliği sizi sevinç için atlatacaktır. Basitlik tercih ettiğiniz bir şeyse, NiceHash de çok sağlam bir seçenektir.

Genoil

Genoil, Ethereum için sürekli gelişen ve çok optimize edilmiş bir madencidir. Sorunsuz çalışır ve çok hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz. Şahsen, DAG üretimi ile ilgili birkaç sorun yaşadım, ancak birkaç değişiklik hızlı bir şekilde çözdü. Sadece Ethereum madenciliğini planlıyorsanız, Genoil tarafından Ethminer güçlü bir rakip.

kılıç

Şahsen, Claymore'un en güçlü ve en iyi çok yönlü madenci olduğunu gördüm. Kurulumu kolaydır, onunla hiç sorun yaşamadım ve diğer madencilerle görmediğim bir ton ek işlevsellik (örneğin fan yönetimi) var. Aynı zamanda, bazı insanların gelirlerini optimize etmek için çok yararlı buldukları bir kerede iki jeton çıkarabilir. Yüzde 3 ile 10 arasında ekstra gelir olduğu bildirildi.

Claymore Madencilik Pencereleri

Her işletim sistemi için, tercih edilen madenci için kurulum talimatlarını vereceğim.

Ethereum Cüzdanı

Madenciliğe başladıktan sonra Ethereum'unuzu güvenli bir yerde tutmanız gerekir. Bu iki şekilde mümkündür, yerel bir cüzdan veya çevrimiçi bir cüzdan. Yerel bir cüzdan her zaman kontrolünüzde olduğu için daha iyi bir güvenliğe sahiptir. Ancak, yerel bir cüzdan kullanıyorsanız, madenciniz olmayan bir bilgisayara yükleyin veya düzenli olarak başka bir yere para aktarın. Bunun nedeni bilgisayarınızın çökmesi gerektiğidir; orada tutulan herhangi bir eteri kurtarmak zor olabilir.

Mist / Ethereum Cüzdan

Mist ve Ethereum Wallet, Ethereum ekibinin resmi gelişmeleridir. Kalbinde kullanımı basit olsa da, birçok ekstra özellik barındırıyor. ShapeShift ile entegre olduğundan, Bitcoin diğer altcoin hesaplarından da ödeme kabul edebilirsiniz. Ayrıca, Akıllı Sözleşmeler olarak da bilinen Ethereum tabanlı uygulamalar ve hizmetler geliştirmenize olanak tanır..

Mist Ethereum Cüzdan

Geth (Etherwall ile)

Geth, Mist cüzdanının temel kodudur ve Ethereum blok zincirini senkronize etmek için temel hizmettir. Ne yazık ki, kullanımı zor ve sinir bozucu hale getirebilen bir komut satırı hizmetidir. http://www.etherwall.com/Etherwall, bir GUI ön ucu ekleyerek kullanımını kolaylaştırır.

EtherWallet'im

MyEtherWallet, Javascript üzerinde çalışan açık kaynaklı bir istemci tarafı Ether cüzdanıdır. MyEtherWallet, komut satırı veya bilgisayarınızda bir Ethereum istemcisi çalıştırma ihtiyacı olmadan güvenli cüzdanlar oluşturmayı kolaylaştırır. MyEtherWallet'i çevrimdışı bir bilgisayarda çalıştırarak, eter varlıklarınız için güvenli kağıt cüzdanlar oluşturabilirsiniz.
Ethereum-Wallet.net de göz atmaya değer benzer bir gelişmedir..

Poloniex ve Kraken

Poloniex ve Kraken çevrimiçi kriptocoin ticaret platformlarıdır. Doğrudan orada yaptığınız herhangi bir Eter'i aktarmak için para yatırma adreslerini kullanabilirsiniz..

pencereler

Şimdi tüm önkoşulları tartıştığım için, Windows'da madenciliğe başlamak için ihtiyacınız olacak tüm adımlar.

1. Windows'u ve C ++ Yeniden Dağıtılabilirlerini Yükleme

Bu hemen hemen bir verilen. Ancak, temiz bir kurulumla başlamak her zaman en iyisi olduğu için bundan söz edeceğimi düşündüm. 4'ten fazla GPU kullanıyorsanız, Windows 10'u kullanmanızı öneririm, yoksa bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Windows 7 veya 8 kullanacaksanız, 6xGPU Mod yazılımını da yükleyin. Yeni kurulumlarla hatırlanması gereken önemli bir gerçek, bilgisayarınızın uykuya veya hazırda bekletme moduna geçmesini devre dışı bırakmanız gerektiğidir.

Ayrıca Visual Studio için C ++ Yeniden Dağıtılabilir Paketleri yüklemeniz gerekir.

2. Sürücüleri ve Paketleri İndirin

GPU'larınız için sürücüleri ve kontrol paketlerini indirin. Hem Nvidia hem de AMD GPU'larla bir donanım elde etmek mümkün olsa da, birkaç soruna yol açabileceğinden bu tavsiye edilmez.

NVidia için, yazma sırasında CUDA 8.0 olan 347.52 sürücüsünü ve en son OpenCL CUDA paketini yükleyin.

AMD için Radeon Software Crimson Edition 15.12'yi ve OpenCL SDK Paketini yükleyin. GPU'nuza bağlı olarak, bu doğru sürücü olmayabilir. Bu nedenle, sorun yaşıyorsanız tavsiye için Ethereum Forumuna bakın.

3. Ek Yazılım Yükleme

Madenciliğe başlamadan önce, sisteminizin performansını izlemeye ve optimize etmeye yardımcı olacak bazı ek yazılımlar yüklemeniz önerilir.

Ekran Sürücüsü Kaldırıcı. DDU, ekran sürücülerinin temiz kaldırılmasına yardımcı olur. Bu, video sürücülerinde sorun yaşıyorsanız yardımcı olabilir. Windows 10'da, uyumluluk ve madencilik sorunlarına neden olabilecek otomatik ekran sürücüsü güncellemelerini de devre dışı bırakır.

Grafik işlemcisi-Z,. GPU-Z, GPU'larınızın istatistiklerini izlemek ve bununla ilgili temel ayrıntıları görüntülemek için bir araçtır. İstatistikleri kolayca çizebilir ve isterseniz günlük / dışa aktarabilirsiniz.

TeamViewer. Ekipmanınıza izlemek ve kontrol etmek için donanımınıza uzaktan erişmeyi planlıyorsanız, TeamViewer'ın ücretsiz sürümü en kolay kullanım olacaktır.

Hızaşırtma Aracı. Teçhizatınızın performansını optimize etmeyi planlıyorsanız (ki olmalısınız), bir tür hız aşırtma aracı almanız önerilir. Çoğu GPU üreticisi, kullanmanız için bir tane sağlayacaktır. Ayrıca, hangi madencilik yazılımını kullanacağınıza bağlı olarak, GPU'lardaki fan hızını kontrol etmek için buna ihtiyacınız olacaktır. Dahası, AMD'nin yeni WattMan ürününün GPU ayarlarınızı değiştiren çok iyi tasarlanmış bir yazılım olduğu kanıtlandı.

Wattman

4. Cüzdanınızı kurun

Cüzdanınız için hangi hizmeti kullanmak istediğinize karar verin ve kaydolun. Bir Poloniex hesabı oluşturdum, çünkü karımı daha da artırmak için Ether I mayınıyla biraz ticaret yapmayı planlıyorum. Adresinizi not edin. Bunun gibi bir şey olmalı: 0x7b5eff562ee17b9e27a7af6afc26944266c8b025.

Poloniex Cüzdan

Yerel bir adres istiyorsanız Mist cüzdanını indirin, blockchain'in senkronize olmasına izin verin ve hesabınızı orada oluşturun. Alternatif olarak, Geth'i indirin ve C: Ether gibi bir klasöre kaydedin. Sonra yazın "geth hesabı yeni". Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, şifrenizi KeePass gibi güvenli bir yazılımla kaydettiğinizden emin olun..

5. Kurulum Geth (Solo Madencilik için İsteğe Bağlı)

Eğer benimkileri Solo yapmak istiyorsanız, blockchain ile senkronize olmanız gerekecek. Bunu yapmak için Geth'i indirmeniz ve C: Ether gibi bir klasöre kaydetmeniz gerekir. Ardından bir komut istemi açın ve cd komutunu kullanarak bu klasöre gidin. İlk olarak, yerel bir cüzdan kullanmıyorsanız, blockchain'i senkronize etmeniz gerekir. En hızlı yol şu komutu kullanmaktır:

geth --fast --cache = 1024 --jitvm konsolu

Önbellek değeri, yukarıdaki örnekte 1 GB olan RAM miktarınızdır. Ne kadar çok RAM'e sahip olursanız, blockchain'i daha hızlı senkronize edebilirsiniz.

Not Defteri'nde aşağıdaki metne sahip bir dosya oluşturun ve dosyayı gthersync.bat olarak Ether klasörünüze kaydedin. Madenciliğe başlamadan önce bu yarasa dosyasını başlatın. Ayrıca ana ekranınızda kısayol oluşturabilirsiniz.

geth --rpc

6. Madencinizi kurun

Windows için, Genoil madenci en etkili olduğunu kanıtladı ve size bunu nasıl ayarlayacağınızı göstereceğim. Ancak, diğer alt paralarla ilgileniyorsanız, Claymore madencisine de bakmayı düşünmelisiniz..

Genoil'i indirdikten sonra kaydedin ve uygun bir klasöre çıkarın, örn. C: Eter.

Not Defteri'ni açın ve aynı klasörde aşağıdaki metinle genoil.bat adlı bir dosya oluşturun. Bu ayarlar madencilik yeteneğinizi optimize eder ve madenciliğin kendisini başlatır. Havuz ve cüzdan adresini kullandığınız adresle değiştirdiğinizden emin olun. Solo madenciyseniz, son satırı aşağıdaki komutu kullanarak değiştirin "ethminer.exe -G".

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0

setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100

setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

G - çiftlik-tekrar kontrol 200 --cl-local-work 256 --cl-global-work 8192

Genoil.bat'ı başlatın ve madenciliğe başlayacaksınız. Her başlattığınızda, sistemin hashrate olarak 0Mh / s diyeceği küçük bir süre olacaktır. Endişelenme. Bu genellikle DAG dosyanızın hala oluşturulmakta olduğu anlamına gelir. Ne kadar çok GPU'nuz varsa, o kadar uzun sürer.

7. Rig izleyin

Madencilik yaptıktan sonra, donanımınızı izlediğinizden emin olun. İlk 24-48 saat önemlidir ve sisteminizin kararlı olup olmadığını belirler. Bu süre boyunca sorunsuz çalışırsa, iyi olmalısınız. Bu süre boyunca teçhizatınıza ulaşılabilir mesafede kalmanızı tavsiye ederim, çünkü her türlü sorun ortaya çıkabilir ve son derece şanssızsanız, bir binayı yakabilirsiniz..

İstediğiniz havuzdaki karma durumunu kontrol ederek ve TeamViewer kullanarak giriş yaparak donanımınıza uzaktan göz atabilirsiniz..

8. Performansı Artırma

Karma oranınızı artırmak istiyorsanız, sondaki bu bölümü okuyun.

Ubuntu

1. Ubuntu 16.04 ve AMD Sürücüsünü yükleyin.

Ubuntu 16.04'ü indirin ve yükleyin. Kurulumunuzu yaptıktan sonra AMDGPU-Pro sürücüsünü indirin, sıkıştırmayı açın ve yükleyin.

2. Ethereum Yazılımını yükleyin

İlk olarak, havuzu eklemeniz gerekecektir. Bunun için aşağıdaki komutları kullanın.

sudo apt-get install software-properties-common

sudo add-apt-havuz ppa: ethereum / ethereum sudo apt-get güncellemesi

Şimdi tercih edilen Ethereum yazılımını, madenciyi ve Geth'i yükleyin. Bunlar blockchain ile senkronize etmenize ve ardından benimkine başlamanıza yardımcı olacak.

sudo apt-get install ethereum

sudo apt-get kurulum etminer sudo apt-get kurulum geth

İsterseniz, cüzdanınızı oluşturmak için Geth'i kullanabilirsiniz, ancak daha önce tartışıldığı gibi çevrimiçi bir cüzdan kullanıyorsanız daha idealdir.

3. Kıyaslama ve madenciliğe başlama

Artık teçhizatınızın ilk komutu kullanarak madencilik yaptığını test edebilir ve ardından ikincisini kullanarak madenciliğe başlayabilirsiniz. Bu kadar basit. Nanopool'dan farklı bir havuz kullanmak istiyorsanız, elbette, onu seçtiğiniz havuzla değiştirin..

etminer -G -M
etminer -G -F http://eth-eu1.nanopool.org:9999/0x --farm-recheck 200

Madencilerinizden biriyle ilgili sorun yaşıyorsanız, hangi GPU'nun sorun olduğunu bulmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz

ethminer -G -M --opencl-device x (burada x, 0'dan başlayan GPU kimliğinizdir)
list - cihazlar (sahip olduğunuz tüm GPU'ları gösterir)

kültür

ethOS muhtemelen bir madencilik teçhizatı kurmanın en basit yoludur ve yeni bir tane oluştururken benim tercihimdir. 39 $ 'a mal olmasına rağmen, sorun giderme için kazandığı zaman buna değer. Muhtemelen, sadece SSH aracılığıyla erişebileceğiniz veya özel gösterge tablonuza bakabildiğinizden izlemek daha kolay ve daha akıcıdır. İncelememi buradan okuyabilir veya satın almak için gpuShack'a gidebilirsiniz..

1. ethOS Satın Alma, İndirme ve Yükleme

Bir lisans satın aldıktan sonra, size bir indirme bağlantısı verilecektir. İndirin ve talimatlara göre küçük bir SSD'ye kurun.

2. İlk Açılış & Kurmak

İlk açtığınızda, CPU'ya en yakın x16 yuvasına bağlı tek bir GPU'nuz olması gerekir. İlk açılış birkaç dakika sürecektir. Bunu yaptıktan sonra, uzak ve yerel yapılandırma dosyalarını değiştirmeniz gerekecektir. Bu konuda yardımcı olmak için gpuShack'ın fantastik bir bilgi tabanı vardır. Tabii ki, henüz yapmadıysanız, kendinize bir Ethereum Cüzdanı / adresi almanız gerekir.

3. GPU'lar ekleyin

Sistemin her seferinde kararlı çalıştığından emin olarak her GPU'yu tek tek ekleyin. Böylece, sistemin her birini doğru şekilde tanımasını sağlayacaksınız ve herhangi bir sorun varsa, kesin olarak belirlemek daha kolay olacaktır.

4. Donanımınızı izleyin

Donanımınızı izlemek için iki seçeneğiniz vardır. SSH üzerinden giriş yapabilir veya oluşturulan istatistikler paneline bakabilirsiniz. İstatistik paneli, basit bir web sayfası olması avantajına sahiptir ve bunu istediğiniz yerden kolayca görüntüleyebilirsiniz. SSH avantaj sağlar, herhangi bir sorun yaşarsanız, sistemi kolayca uzaktan yönetebilirsiniz (Linux komut satırı işlemlerinden memnun olduğunuz sürece).

5. Performansı Artırma

Karma oranınızı artırmak istiyorsanız, sondaki bu bölümü okuyun.

6. ethOS için ipuçları

Şifreni değiştir: Hem root hem de ana ethOS kullanıcı şifrelerini değiştirmek için aşağıdaki komutları kullanın. Bu, özellikle SSH üzerinden uzaktan erişmeyi planlıyorsanız önemlidir. Aksi takdirde, makineniz kötü niyetli olarak ele geçirilebilir.

sudo passwd

sudo passwd ahlakı

SSH'yi ayarlayın: SSH kuracaksanız, yapmanız gereken iki önemli şey vardır. Öncelikle, yönlendiricinize bağlantı noktası yönlendirmeyi ayarlayın, böylece trafik teçhizatınıza yönlendirilir. İkinci olarak, SSH bağlantı noktasını farklı bir şeye değiştirmek için aşağıdaki komutları kullanın; 2221. Bağlantı noktası taraması varsa bu bir saldırıyı durdurmazken, bir tarayıcı tarafından saldırı olasılığı azalır. Özel kullanmayı da düşünebilirsiniz & % 100 genel anahtarlar teçhizata yalnızca sizin erişebilmenizi sağlar.

sudo nano / etc / ssh / sshd_config

'# Port 22' yazan satırı 'Port 2221' olarak veya tercih ettiğiniz portla değiştirin.

Bulut Madenciliği

AWS veya DigitalOcean gibi çevrimiçi hizmetleri kullanarak Ethereum'u çıkarmak mümkündür. Ancak, hiç kimse bu gerçek zamanlı karlı yapmayı başaramadı ve bu kökü sadece kendi teçhizatınızı inşa etmek istemiyorsanız ve fiyatlandırma üzerinde spekülasyon yapmak istiyorsanız almalısınız..

Genesis Madencilik gibi Ethereum Madencilik Sözleşmeleri de var. Bu şirketler size kendi özel madencilik teçhizatınızı sağlar ve bunun için ön ödeme yapmanız gerekir. Yine, fiyatlandırmaya yoğun bir şekilde spekülasyon yapmadığınız sürece, bunlar buna değmez.

Madencilik Performansını Artırmaya Yönelik Genel İpuçları

Anakart Ayarları

Bazı durumlarda, anakart BIOS'unuz hemen doğru şekilde ayarlanmamış olabilir. GPU'larınızı tek tek ekliyorsanız ve bir noktada teçhizatınız çöküyorsa ve GPU ile ilgili sorunları ortadan kaldırdıysanız, büyük olasılıkla anakartınız sorun olabilir. Yardım için forumlara göz atın, ancak genellikle birkaç ayarın değiştirilmesi gerekir. Şahsen, bazı BIOS özelliklerini kapatmak ve tahsisleri değiştirmek için devre dışı bırakmak zorunda kaldım, ancak sistem kurulumları büyük ölçüde değişti, bu yüzden Google'ın en iyi arkadaşınız olduğunu söyleyebilirim.

Fan ve sıcaklık: kontrol ve izleme

Her zaman, fanlarınızı ve sıcaklığınızı izlemek için bir sisteminizin bulunduğundan emin olun ve bunları uzaktan kontrol edebilirsiniz. Genoil kullanıyorsanız, sistem kendini düzeltmeye çalışır ve ethOS kullanıyorsanız, aşırı ısınma sorunu varsa bir GPU'yu kapatır. Ancak, tüm madenciler eşit yaratılmamıştır ve dikkatli değilseniz, evinizi yakabilirsiniz. Bu, teçhizatınızı sürekli olarak izlemenin ve ilk 24 saat içinde stabil çalışmasını sağlamanın önemli nedenlerinden biridir. Ayrıca, bu birkaç derece farkın büyük bir etkisi olabileceğinden, yaz ve kış aylarında ısı dalgalanmalarını unutmayın..

Performans arttırmak

Performansı artırmak istiyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: overclock ve özel BIOS. Özel bir BIOS'ta genellikle overclock ve diğer birkaç değişiklik var.

Overclock: Hız aşırtma iki yöntemden daha basittir. Windows ve ethOS bunları sırasıyla Wattman ve ethos overclock ile kolayca destekliyor. Genel kural, mem saatini% 10 arttırmanın hashratınızı% 10 artırmasıdır. Ayrıca çekirdek saatini de değiştirebilirsiniz. Ancak bunun daha küçük bir etkisi vardır. Ayrıca, çekirdek saatini azaltmak faydalı olabilir, çünkü güç kullanımınızı azaltabilir ve hashratınız biraz daha düşük olsa da, daha az güç kullanacağınız için genel olarak olumlu olabilirsiniz. Doğru çekirdek / mem dengesi elektrik maliyetinize ve hashratınıza bağlı olacaktır.

Özel BIOS. Özel BIOS 'daha karmaşıktır. GPU'nuzu flaşlamak için AtiFlash gibi bir aracı kullanmak kolay olsa da, riskli olduğunu unutmayın. PolarisBiosEditor gibi bir araçla kendiniz ayarlayamazsanız, GPU'nuz için uygun bir BIOS bulmanız gerekir. Ancak, bu en büyük kazanca sahip olabilir. Örneğin, RX480 için özel bir BIOS hash oranını 30Mhs + 'ya yükseltebilir, bu da% 30'luk önemli bir gelişme!

Ekstra Fanlar. Özellikle birden fazla donanımınız varsa, kasanıza / muhafazanıza bazı ek fanlar taktığınızdan emin olun. Bazı insanlar normal masa fanlarını veya bazı durumlarda yüksek güçlü endüstriyel fanları kullanır. Aynı zamanda kullanışlı ama çekici bir madencilik teçhizatı nasıl yaratılacağı hakkında bazı yaratıcı fikirler edinmek için bakır boru madencilik teçhizatımı kontrol edin!

Ultimate Madencilik Ekipmanı

Ethereum Madencilik Sonuçları

İşte bu kadar. Umarım bu Ethereum madencilik rehberini okumaktan zevk almışsınızdır, şimdi teçhizatınızı inşa etmeye başlayın, böylece madenciliği mümkün olduğunca çabuk başlatabilirsiniz!

Herhangi bir geri bildirim, soru, yorumunuz var mı? Yorumlarda bana bildirin, bu makaleyi güncel tuttuğunuzdan emin olacağım..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me