Çoğu modern tarayıcı, web sitelerinin coğrafi konumunuzu istemesine izin verir. Bu, web sitelerinin hizmetlerini bireysel ihtiyaçlarınıza göre uyarlamasına ve konuma özgü özellikler sağlamasını kolaylaştırdığından, meşru faydalara sahiptir..


Ayrıca, gizlilik kabusu gibi bir şeydir, çünkü tarayıcınız bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanırken bile gerçek konumunuzu web siteleriyle paylaşabilir. Neyse ki, bu özellik varsayılan olarak etkindir ve duruma göre kullanılıp kullanılmayacağını seçebilirsiniz. Bununla birlikte, tamamen kapatmak isteyebilirsiniz.

HTML5 Coğrafi Konum nasıl çalışır??

Coğrafi konumun nasıl çalıştığının tam ayrıntıları tarayıcıya bağlı olarak değişir. Masaüstü tarayıcılar, IP adresiniz, tarayıcı kullanıcı aracısı bilgileri ve bölgenizdeki algılanan Wi-Fi ağlarının bir listesi gibi ipuçlarını, konumunuzu tahmin etmek için sinyal güçlerini bir araya getirir.

Bu korkutucu geliyorsa, konumunuzu daha da belirlemek için yukarıdaki bilgilerin cep telefonu izleme verileriyle birleştirildiği mobil cihazlarda daha da kötüleşir. Bu, GPS verilerinizi, mobil ağ bilgilerinizi ve telefonunuzun benzersiz IMEI kimlik numarasını içerir.

Coğrafi konum ne kadar doğrudur?

Testlerimde, oldukça doğru! VPN'in etkin olmasına rağmen, mylocation.org, Tarayıcı Coğrafi Konum özelliği ile bir masaüstü tarayıcı kullanırken beni gerçek adresime bulabildi. Bir telefonda, doğruluk birkaç fit oldu!

Coğrafi Konum

Ama panik yapma!

Tarayıcı coğrafi konum desteği etkinleştirildi

Varsayılan olarak, tüm tarayıcılar web sitelerine coğrafi konum verileri göndermeden önce izninizi ister.

Coğrafi Konum Opsiyonel

Bununla birlikte, sizin (veya belki de bir aile üyesinin) varsayılan olarak coğrafi konumu etkinleştirmek için tarayıcınızın ayarlarını yanlışlıkla değiştirmiş olabilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımların tarayıcı coğrafi konum ayarlarını değiştirmesi de yaygındır.

VPN'ler ve HTML5 coğrafi konumu

Bir VPN, IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyecektir, ancak web sitesinin coğrafi konumu kullanmasına izin verirseniz bu atlanır.

Daha önce de belirtildiği gibi, tarayıcınız bu verileri göndermeden önce izin istemelidir, ancak vermeyebilir. Coğrafi konum verileri göndermek, bulunduğunuz yerden bağlantılara izin vermiyorsa sayfanın sizi engellemesine neden olabilir.

Bir web sitesi, bir VPN çalışırken konumunuzu algılayabilirse yapılacak ilk şey ipleak.com adresini ziyaret ederek bir IP sızıntısı olup olmadığını kontrol etmektir. Bu sayfada, kişisel olarak veya İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) ait herhangi bir IP adresi görebiliyorsanız, sorun bir IP sızıntısıdır - HTML5 coğrafi konumu değil.

IP sızıntısının suçlu olmadığından emin olduktan sonra, tarayıcınızda coğrafi konumu devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

VPN Kullanıcılarını Engelleyen Web Siteleri

Akış hizmetlerinin VPN kullanıcılarını algıladıklarında engellemesi giderek yaygınlaşmaktadır. Bunun nedeni, birçok kişinin lisanslama nedeniyle belirli ülkelerdeki kitlelerle sınırlı içeriği izlemek için VPN kullanmasıdır.

Bununla birlikte, bu hizmetlerin bir şekilde gerçekte nerede olduğunu bilmiyorum. Sadece VPN servislerine ait olduğu bilinen bir IP veritabanı tutarlar ve bu IP'lerden birini kullanarak web sitelerine erişmeye çalışan herkesi engellerler.

IP sızıntılarını önlemek ve tarayıcı coğrafi konumunu devre dışı bırakmak, bu kadar basit ama etkili bir taktiğin üstesinden gelmek için hiçbir şey yapmaz.

HTML5 Coğrafi Konumunu Devre Dışı Bırakma

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak tarayıcınızda coğrafi konumu tamamen devre dışı bırakabilirsiniz:

Firefox'ta (masaüstü ve Android) Coğrafi Konum özelliğini devre dışı bırakma

  1. URL çubuğuna about: config yazın ve “Riski kabul ediyorum” u tıklayın (yalnızca masaüstü).
  2. Arama kutusuna geo.enabled yazın ve ardından değerini ayarlamak için girişine çift tıklayın. yanlış.

Coğrafi Konum Firefox

Chrome'da Coğrafi Konumu Devre Dışı Bırak (masaüstü)

Menüye Git () -> Ayarlar -> ileri -> Gizlilik ve güvenlik -> İçerik ayarları -> Konum ve “Erişmeden önce sor (önerilen)” seçeneğini Engellenmiş olarak değiştirin.

Coğrafi Konum Krom

Konum Belirlemeyi Devre Dışı Bırak Chrome (Mobil)

Yukarıdakilerle tamamen aynı, Menü (⋮) -> Ayarlar -> site ayarları -> yer.

Konum Belirlemeyi Devre Dışı Bırak Safari (macOS)

Safari'ye gidin (Görev Çubuğu'nda sol üst) -> Tercihler ... -> Web siteleri - > Yer. Coğrafi konumunuza istemediğiniz listelenen web siteleri için "Reddet" i seçin. Gelecekte tüm web sitelerinin coğrafi konum verilerine erişmesini önlemek için Diğer web sitelerini ziyaret ederken seçeneğini belirleyin: -> Reddetmek.

Coğrafi Konum Safari

Safari'de Coğrafi Konumu Devre Dışı Bırakma (iOS)

Ayarlara git > Gizlilik > Konum Servisleri -> açma / kapatma düğmesi kapalı.

Coğrafi Konum Safari Ios

Microsoft Edge'de Coğrafi Konumu Devre Dışı Bırak

Edge bir Windows Mağazası uygulamasıdır, bu nedenle coğrafi konumu devre dışı bırakmak için Window’un Start (Başlat) bölümüne gidin -> Ayarlar -> Gizlilik -> Konum ve "Konum" u Kapalı konuma getirin.

Coğrafi Konum Kenarı

Microsoft Internet Explorer'da Coğrafi Konumu Devre Dışı Bırak

Menüye gidin (sağ üstteki dişli çark simgesi) -> İnternet Seçenekleri -> Gizlilik sekmesi -> Konum ve "web sitelerinin fiziksel konumunuzu istemesine asla izin verme" seçeneğini işaretleyin -> tamam.

Coğrafi Konum Ie

Opera'da Coğrafi Konumu Devre Dışı Bırak

Menüye Git -> Ayarlar -> Web siteleri -> Konum'u seçin ve "Hiçbir sitenin fiziksel konumumu izlemesine izin verme" seçeneğini belirleyin.

Tarayıcı Operası

Tarayıcıda Coğrafi Konumu Devre Dışı Bırakma: Sonuç

HTML5 tarayıcı coğrafi konumu gizlilik söz konusu olduğunda çok invaziv olsa da, özellik varsayılan olarak tercih edildiğinden genellikle sorun olmaz.

Ancak paranoyak bir eğiliminiz varsa veya bir web sitesi bir VPN açıkken bile nerede olduğunuzu biliyorsa ve IP sızıntılarını kontrol ettikten sonra, tarayıcınızda coğrafi konumu devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Fotoğraf kredisi: Nucleartist / Shutterstock tarafından.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me