Sabit diskinizi, SSD'nizi veya USB belleğinizi biçimlendirerek kişisel verilerinizi başarıyla sildiğinizi düşünüyor musunuz??SSD Nasıl Biçimlendirilir


Ne yazık ki, bu yaygın bir yanlış anlamadır.

Gerçek şu ki, bu SSD Nasıl Biçimlendirilir kılavuzundaki adımları izlemezseniz, doğru becerilere sahip olan herkes silinmiş verileri eski sürücülerinizden geri yükleyebilir.

Birçok kişi bir SSD sürücüsünü biçimlendirmenin yeterli olduğunu varsayar. Bununla birlikte, silinen veriler hala kurtarılabilir. Eski bilgisayarınız başkasının eline geçerse bu risk oluşturabilir. Bir uzman veya siber suçlu ondan çok miktarda veriyi kolayca kurtarabilir.

SSD'yi Güvenli Biçimlendirme

Daha sonra göreceğiniz gibi, bir SDD'den veri kurtarmak son derece kolaydır.

Aslında, tüm verilerin eski sürücülerden yeterince silinmemesini sağlamak çok saçma.

Neyse ki, verilerin tamamen silinmesi için SSD sürücülerini doğru bir şekilde biçimlendirmenin yolları vardır. Şu andan itibaren, bu adımları izlemenizi önemle tavsiye ederiz..

HDD Yazılım Silgisi

Bir sürücüyü tamamen silmenin en ucuz ve en kolay yolu profesyonel bir yazılım silgisidir. Darik'in Boot And Nuke (DBAN) yazılımı ücretsizdir ve bir SSD'yi formatlamak için sorunsuz bir yoldur. Kullanmak için, istediğiniz sabit sürücüyü bir PC'ye bağlayın ve yazılımı çalıştırın.SSD Güvenli Biçim

Ancak, yazılımın çok uzun sürdüğünü lütfen unutmayın. Ayrıca, arızalı disklerde çalışmaz.

Yazılımı kullanmak için bir CD veya DVD silin. Şimdi silmek istediğiniz sürücüyü bir PC'ye takın ve yazılımı çalıştırın. İstediğiniz verileri içeren bir sürücüyü yanlışlıkla silmemeye çok dikkat edin, çünkü daha sonra geri alamazsınız.

Güvenli tarafta olmak için yedek bir bilgisayar kullanmanızı veya en azından ihtiyacınız olan tüm sabit sürücülerin bağlantısını kesmenizi öneririm. Bunu yapmak uygun, çünkü yaptığınız Boot And Nuke diskinden önyükleme yapacaksınız, dahili sürücüden değil.

Lütfen Boot ve Nuke belgelerini iyice okuyun. Bir hata yapar ve yanlış diski silerseniz, veriler sonsuza kadar kaybolur.

SSD'ye Özel Biçimlendirme Araçları

Katı Hal Sürücüsü (SSD) üretici yardımcı programları kullanılarak güvenli bir şekilde biçimlendirilebilir. Bu yardımcı programları bulmanın en iyi yolu, SSD üreticinizin web sitesinde arama yapmaktır. İşte en popüler üreticilerin bazılarına bağlantılar:

 • SanDisk SSD Araç Kutusu
 • Samsung Magician Yazılımı
 • Intel Katı Hal Araç Kutusu
 • Corsair SSD Araç Kutusu

Bu yardımcı programlar süreç boyunca size yol gösterecek ve oldukça açıklayıcı.

HD / SSD Yıkımı

SSD sürücülerini silmek için bir yardımcı program bulmakta zorlanan herkes için, bir çekiç ve altı inç çivi ile “parçalamak” mükemmeldir. Bu yöntem normal sabit sürücülerle de çalışır.

Çivileri sadece sürücünün içinden birkaç yerde çekiçleyin. Bunu dışarıda bir tahta bloğuna yapmak en iyisidir. Tahrikin içinden geçen dört eşit aralıklı çivi, onu yok etmek için yeterli olmalıdır. Maalesef bu, herhangi bir yeniden satış değerini de yok edecek.

Sabit Sürücüyü veya SSD'yi Geri Yükleme

Yazılım hem 'kalıcı olarak silinmiş' dosyaları (Windows'ta SHIFT + DELETE) hem de tam biçimlendirilmiş sürücüleri kurtarmak için kullanılabilir.Sabit Sürücüyü Geri Yükleme

Ayrıca, sabit sürücüleriniz bir virüs tarafından hasar görmüş veya etkilenmişse, dosya kurtarma yazılımı bir nimet olabilir. Bununla birlikte, siber suçlular bu tür yazılımları, sabit disklerden eski verileri geri almak için de kullanırlar. Bu onlara hayatınıza bir pencere verebilir ve her türlü belaya neden olabilir.

Kredi kartı hırsızlığı, hesap hırsızlığı, veri hırsızlığı, fikri mülkiyet hırsızlığı: eski sabit diskleri geri yükleyerek olası suçların listesi rahatsız edicidir. Bu nedenle, eski verileri atmadan, satmadan veya vermeden önce sürücülerden eski verileri düzgün bir şekilde çıkarmak için zaman ayırmanız çok önemlidir..

Bir sürücü doğru biçimlendirilmemişse oluşabilecek bazı sorunların tam listesi:

 • Kimlik Hırsızı
 • İstihdamla ilgili dolandırıcılık
 • Telefon veya hizmet sahtekarlığı
 • Banka sahtekarlığı
 • Devlet sahtekarlığı
 • Vergi kaçakcılığı
 • Kredi sahtekarlığı
 • Kredi kartı dolandırıcılığı
 • Hacklemek

Kurtarma Süreci

Piyasada birçok farklı profesyonel kurtarma yazılımı vardır. Siz veya bir bilgisayar korsanı bu programlardan birine sahip olduktan sonra, dosyaları kurtarmak kolaydır.

Dosyaları kurtarmak için, sabit sürücüyü ikincil sürücü olarak çalışan bir bilgisayara yerleştirirsiniz. Bir kez yükledikten ve bilgisayar explorer'da gösterdikten sonra, ondan veri kurtarmaya hazırsınız. Veri kurtarma Sihirbazı'nı çalıştırın ve kurtarılması gereken kalıcı olarak silinen dosyaların bulunduğu konumu (sabit sürücü) seçin. Şimdi tıklayın taramak.

Kurtarma yazılımı genellikle Hızlı tarama veya Derin tarama tüm kayıp dosyaları bulmak için.

Yazılım eski dosyaları bulmaya başladığında, önizleyebilir ve seçebilirsiniz. İlgilenilen bir şey varsa tıklayın Kurtarmak bu verileri bilgisayardaki bir klasöre veya harici bir depolama aygıtına kaydetmek için. Verileri sabit sürücüye geri yükledikten sonra, bu bilgilere tamamen erişilebilir.

Sonuç

Bu makalede, sabit sürücüleri güvenli bir şekilde biçimlendirmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıkladık. İşlem kolaydır, bu nedenle gelecekte bu prosedürleri izleyerek kendinizi korumak için hiçbir nedeniniz yoktur. Buna değer!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me