Proxy sunuculardaki bu kılavuza hoş geldiniz. Proxy'ler ve proxy sunucuları hakkında bilmeniz gereken her konuda size rehberlik edeceğiz.


Proxy Sunucusu nedir?

Proxy sunucusu (veya "proxy"), bilgisayarınız ve daha geniş bir ağ arasında bulunan bir bilgisayardır. Bu “daha ​​geniş ağ” genellikle internettir.

Böylece bir proxy sunucusu bilgisayarınız ile internet arasında aracı görevi görür..

Proxy Nasıl Çalışır??

Proxy, İnternet Protokolü (IP) adresinizi İnternet'teki herkesten gizler. Bir web sitesi, gerçek IP adresiniz yerine proxy sunucusunun IP adresini görür.

Proxy sunucunun fiziksel olarak bulunduğu yerden internete eriştiğiniz görülecektir. Proxy bulunduğunuz ülkeden farklı bir ülkede bulunuyorsa, o ülkeden İnternet'e erişiyor gibi görüneceksiniz.

Proxy sunucunun dezavantajları:

 • Proxy'yi kim çalıştırıyorsa, şifrelenmemiş tüm internet trafiğinizi izleyebilir. Çoğu güvenli web sitesinin HTTPS kullanarak bağlantınızı koruduğunu unutmayın. Buna bankalar, e-posta hizmetleri ve çevrimiçi mağazalar dahildir. İnternet Servis Sağlayıcınızda (İSS) olduğu gibi, bir HTTPS web sitesine bağlandığınızda proxy sahibi bir web sitesine eriştiğinizi görebilir. Ancak, o sitede ne yaptığınızı bilemez.
 • Proxy sahibi gerçek IP adresinizi de bilir.

Çoğu (ancak tümü değil) proxy şifreleme kullanır. Bu, sizinle sunucu arasındaki trafiği şifreleyeceği anlamına gelir.

 • Şifreli bir proxy kullanırken, İSS'niz internette ne yaptığınızı göremez.
 • ISS'ler genellikle devlet gözetimi ile işbirliği yaparlar. Bu nedenle, şifreli vekiller battaniye, hedeflenmemiş hükümet gözetiminin önlenmesinde etkili olabilir.
 • Proxy sahibi, HTTPS web sitelerine bağlı olmadığında trafiği izleyebilecektir, çünkü giriş ve çıkış trafiğini şifreleyen ve şifresini çözen proxy sunucusu.
 • Proxy sağlayıcınıza güvenmeniz gerekecek

Hem Sanal Özel Ağlar (VPN'ler) hem de Tor Ağı şifrelenmiş proxy'lerin spesifik örnekleridir.

Genel ve Ücretsiz Proxy Sunucuları

Genel vekil, birisinin halka ücretsiz olarak sunabileceği bir vekil sunucudur. Teorik olarak, bunlar genellikle iyi niyetli gönüllüler tarafından yönetilir. Alternatif olarak, ücretsiz veya açık proxy sunucuları olarak bilinen genel proxy'ler, şifrelenmemiş (HTTP), şifreli (HTTPS) ve Soket Güvenli (şifrelenmiş veya şifrelenmemiş olabilir) lezzetlerle gelir.

Kamu vekillerinin en önemli avantajı, elbette, kullanmak için paraya mal olmamasıdır. Dünyanın her yerinde bulunan proxy'ler arasında serbestçe geçiş yapabilmeniz de gizlilik avantajlarına sahiptir. Ancak:

 • Çok kararsız olabilirler ve bildirimde bulunmaksızın düzenli olarak çevrimdışı olabilirler.
 • Ayrıca çok yavaş olma eğilimindedirler.
 • Bir HTTPS web sitesine veya hizmetine bağlanmayan tüm internet trafiğini izleyebilecek proxy operatörüne güvenmek için hiçbir nedeniniz yok.
 • Birçok proxy sunucusu suçlular tarafından yönetilir. Gerçekten de, serbest vekillerin neredeyse% 70'inin güvenli olmadığı hesaplanmıştır.!
 • Şifrelenmemiş web trafiğini gözetlemeye ek olarak, ücretsiz proxy'lerin neredeyse% 40'ı, içinden geçerken verilerinizi aktif olarak kurcalar. % 18'i görüntülenen statik web sayfalarına (reklamlar) HTML enjekte ederken,% 20,6'sı JavaScript enjekte ediyor.
 • Flip tarafında, proxy sahibi gerçekleştirdiğiniz herhangi bir yasadışı etkinlik için sorun yaşayabilir! Bunun nedeni, bu etkinliğin sunucularından geliyormuş gibi görünmesidir.

Ücretsiz kamu vekilleri kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Kesinlikle yapmanız gerekiyorsa, yalnızca HTTPS kullanarak web sitelerine ve hizmetlere bağlanın. Ve asla HTTPS kullanımını yasaklayan genel bir proxy kullanmayın. Bunu yapmanın tek nedeni, web trafiğinizi gizleme veya bunlara müdahale edebilmesidir..

Gerçekten… sadece yapma! Benzer sorunların ücretsiz bir VPN'i rahatsız ettiğini unutmayın.

Ücretsiz Proxy Sunucu Listesi

Diğer bazı web sitelerinden farklı olarak, onlara güvenmek için bir neden olmadığı için ücretsiz proxy sunucuları önermeyeceğiz.

Herkese açık bir proxy kullanmak istiyorsanız, Google size bol miktarda ücretsiz proxy sunucu listesi sağlayacaktır.

Özel Proxy Sunucusu

Kişiler veya şirketler, kişisel kullanımları veya personellerinin kullanımı için kendi özel proxy sunucularını çalıştırabilir. Bununla birlikte, “özel vekil” terimi, sunucularının bir ücret karşılığında kullanılmasını sağlayan ticari vekilleri de belirtir. VPN'ler, en yaygın özel ticari proxy biçimidir.

Özel proxy'ler ve VPN hizmetleri çok daha hızlı

Özel proxy'ler ve VPN hizmetleri genellikle ücretsiz proxy'lerden çok daha hızlı ve daha güvenilirdir. Rastgele bireylerden ziyade işletme olmaları, onları hesaba katılabilecek bilinen bir miktar haline getirir.

Gerçekten de, birçok VPN şirketi güvenlik ve gizliliğe olan bağlılıkları için korkunç şöhretler oluşturmuştur. Bununla birlikte, saygın bir VPN hizmeti seçmeye dikkat etmek önemlidir.

Aynı tavsiye tüm ticari proxy hizmetleri için de geçerlidir, ancak VPN'lerin popülaritesi sayesinde, diğer ticari proxy hizmeti biçimleri oldukça küçük ve incelenmemiş bir pazarı temsil eder. Tanınmış olduğum hiçbir proxy hizmeti, büyük isim VPN şirketleri kadar itibar kazanmamış veya neredeyse inceleme almamıştır..

Bazı VPN şirketlerinin de daha geleneksel HTTP / HTTPS veya SOCKS proxy sunucuları sunduğunu belirtmek gerekir..

Proxy Sunucu Türleri

HTTP Proxy'si

HTTP, World Wide Web öğelerini bağlamak için kullanılan standart protokoldür. Önemlisi, HTTP sunucularına bağlantılar şifrelenmez.

Artı tarafta, hiçbir şifreleme büyük ölçüde azaltılmış hesaplama yükleri anlamına gelmez. Bu, HTTP proxy'lerinin kullanıcılar için internet hızlarını ciddi şekilde etkilemeden birden çok bağlantıyı kolayca kabul edebileceği anlamına gelir. Ancak, verilerinizin kat etmesi gereken fiziksel mesafenin internet hızlarınızı etkileyeceğini unutmayın.

Bir HTTP proxy, ağ trafiğini yorumlar. Bu, trafikle üst düzey şeyler yapmasını sağlar. Hedefe gitmeden bir yanıt sunup sunamayacağını görmek için önbelleğinde arama yapın. Veya bir URL'ye izin verilip verilmediğini görmek için bir beyaz listeye / kara listeye başvurun.

Varsayılan olarak, HTTP proxy sunucuları İletim Denetimi Protokolü (TCP) trafiğine "kör" olur ve bunu yoksayar. Bu, onları şifrelenmemiş HTTP web sayfalarına erişmek için harika yapar, ancak çok az.

HTTP proxy, HTTP CONNECT yöntemi kullanılırsa TCP trafiğini işleyebilir ancak kullanımı tamamen proxy sahibine bağlıdır. HTTP protokolü TCP trafiğini yorumlayamadığından, tüm TCP trafiği basitçe iletilir. Bu, SOCKS proxy'lerinin esnekliğinin çoğunu CONNECT kullanan HTTP proxy'lerini verir.

Proxy'ye bağlanmak için her yazılım istemcisini yapılandırmanız gerekir. Aynısı HTTPS ve SOCKS proxy'leri için de geçerlidir.

HTTPS Proxy'si

HTTPS, HTTP Güvenli (veya SSL / TLS üzerinden HTTP) anlamına gelir. Kullanıcıların iletişimini güvence altına alması gereken tüm web siteleri siteyi kullanacaktır. Bir HTTPS proxy'sine bağlandığınızda, sizinle sunucu arasındaki tüm verileri şifreler.

HTTPS, 443 numaralı TCP bağlantı noktasını kullanır, bu nedenle TCP bağlantısı kurmak için tüm HTTPS proxy'lerinin HTTP CONNECT yöntemini kullanması gerekir.

ÇORAP Vekili

Soket Güvenli (SOCKS) proxy'ler, HTTP proxy'lerinden daha düşük bir seviyede çalışır. Web trafiğini yorumlamaya çalışmazlar ve aldıkları tüm talepleri iletirler. Bu onları normal HTTP proxy'lerinden çok daha çok yönlü hale getirir.

SOCKS proxy'leri, web sitelerine dosya yüklemek için POP3 ve SMTP, İnternet Aktarım Sohbeti (IRC) ve Dosya Aktarım Protokolü (FTP) dahil olmak üzere her türlü internet trafiğini işleyebilir. Ayrıca torrent trafiğini de işleyebilirler, bu nedenle SOCKS proxy'lerine bazen "torrent proxy'leri" denir.

SOCKS sunucuları HTTP sunucularından daha fazla trafiği işleyebilir ancak sonuç olarak yavaşlar

Bu esneklik nedeniyle, SOCKS sunucuları genellikle HTTP sunucularından çok daha yüksek bir trafik hacmine sahiptir. Bu, SOCKS proxy'lerinin genellikle normal proxy sunucularından çok daha yavaş olduğu anlamına gelir.

SOCKS5, SOCKS protokolünün en son sürümüdür ve çeşitli kimlik doğrulama yöntemleri ekler. Bu, proxy sunucularına erişimi yalnızca müşterilerle sınırlamak isteyen ticari sağlayıcılar için yararlıdır.

SOCKS protokolü HTTPS'yi tam olarak destekler ve SOCKS proxy'lerinin trafiği bu şekilde şifrelemesi yaygındır. Bununla birlikte, bir dezavantaj, SOCKS proxy bağlantılarının yazılım istemcileri tarafından HTTP proxy bağlantıları kadar iyi desteklenmemesidir..

Torrent kullanırken VPN kullanma hakkında daha fazla bilgi için Torrent için en iyi VPN'lerimize bakın.

Web Proxy'si

Web proxy sunucuları, tarayıcı pencerenizin içinden bir proxy sunucuya bağlanmanıza olanak tanır. Bu proxy sunucusu bir HTTP veya HTTPS proxy'si olabilir. Web proxy sunucuları genellikle ücretsizdir ve herhangi bir ek yazılım indirip yüklemeniz veya tarayıcı ayarlarınızı yapılandırmanız gerekmemesi avantajına sahiptir. Bu nedenle kullanımı çok kolaydır.

Bununla birlikte, birçok ücretsiz proxy web sitesi, kapsamlı reklamcılık kullanarak kendilerini finanse eder. Web proxy sunucuları, karmaşık web sayfası düzenlerini ele alma konusunda zayıftır ve Flash, Java ve JavaScript komut dosyaları gibi şeylerle karşılaştıklarında düz düşme eğilimindedir (bu her zaman kötü bir şey olmamasına rağmen!). VPN sağlayıcı Hide.me ayrıca ücretsiz bir web proxy sunuyor.

İleri Vekil Sunucu

Ters proxy'ler (aşağıya bakın) dışında, bu makalede tartışılan tüm proxy'ler teknik olarak ileri proxy'ler olarak adlandırılır.

Bilgisayarınız ve genellikle internet anlamına gelen daha geniş bir ağ arasında otururlar. Bu kurulum altında, sizi internete bağlayan proxy sunucusuna bağlanırsınız.

Ters Proxy

Adından da anlaşılacağı gibi, bir ters proxy standart bir ileri proxy'nin tam tersini yapar. İnternet ve çok daha küçük bir sunucu grubu arasında yer alıyor.

Tipik bir kurulum, internet ile kurumsal bir Yerel Alan Ağı (LAN) arasında bir ağ geçidi görevi gören ters bir proxy olacaktır. LAN ağındaki kaynaklara erişmek için önce ters proxy'ye bağlanmanız gerekir.

Ağ geçidi görevi görmenin yanı sıra, ters proxy HTTPS kullanarak tüm ağı koruyabilir. Ayrıca yük dengeleme, içerik önbelleğe alma, veri sıkıştırma ve kurumsal LAN ağları için yararlı diğer görevleri de gerçekleştirebilir.

Şeffaf Proxy

Saydam proxy'ler, sizin tarafınızdan herhangi bir yapılandırma gerektirmediği için adlandırılır. Sık kullandığınızı bile bilmiyorsunuz.

Şeffaf vekillerin birçok iyi kullanımı vardır. Örneğin, kütüphanelerde içerik filtreleme veya herkese açık WiFi kullanıcılarının kimliğini doğrulamak için. Dizüstü bilgisayarınızı Starbucks'taki WiFi'ye bağladığınızda tarayıcınızda gördüğünüz bu oturum açma sayfası mı? Bu şeffaf bir vekil.

Ters şeffaf proxy'ler genellikle web siteleri tarafından DDoS saldırılarına karşı korunmak için kullanılır. Bununla birlikte şeffaf vekiller ağrı olabilir. İyi uygulanmazsa, önbellekleme ve kimlik doğrulama ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Tarayıcılar ayrıca proxy sunucusunu algılayabilir ve bir güvenlik riski oluşturduğunu belirleyebilir. Bu durumda, proxy sunucusu üzerinden tüm bağlantıları reddedebilirler.

Potansiyel olarak çok sinir bozucu olsa da, tarayıcıların bunu yapması için iyi bir neden var. Şeffaf proxy kullanımı, Man-in-the-Middle (MitM) saldırısının klasik bir biçimidir. Bu durumlarda, saldırgan sizin bilginiz olmadan trafiğinizi kötü niyetli bir sunucuya yönlendirir..

Yukarıdaki kütüphane örneğinde, “içerik filtrelemesinden” iyi bir bağlamda bahsetmiştim. Ama bunun için başka bir kelime var - sansür. Örneğin İSS'ler içeriği politik, sosyal ve dini gerekçelerle filtrelemek için şeffaf proxy'ler kullanabilir.

Bir VPN, şifreli proxy kullanmanın veya yalnızca bir HTTPS web sayfasına bağlanmanın şeffaf bir proxy'nin web trafiğinize göz atmasını veya içeriği filtrelemesini engelleyeceğini unutmayın.

Saydam bir proxy'nin sizi gözetlemesini önlemek için bir VPN, şifreli proxy veya HTTPS web sayfası kullanabilirsiniz.

Sadece hayatın asla basit olmadığını kanıtlamak için, proxy listeleri sunucuları genellikle anonimlik düzeylerine göre derecelendirir. Bunu biraz sonra ayrıntılı olarak tartışacağım, ancak çok az “anonimlik” sağlayan vekiller şeffaf vekiller olarak derecelendirildi.

Konut vekilleri

Konut proxy'si, bir veri merkezi yerine bir internet servis sağlayıcısı (İSS) tarafından işletilen bir proxy sunucusudur. Bunun aşağıdaki avantajları vardır:

 • IP “gerçek” bir IP'dir, bu yüzden Netflix'in beğenileri tarafından kara listeye alınmayacaktır, çünkü VPN veya proxy kullanımı için IP kiraladığı bilinen bir veri merkezine aittir. Veri merkezi IP'leri bazen kullanıcının gerçek IP'sini gizledikleri için “gölgeli” olarak görülür. Konut IP'leri, tüm amaç ve amaçlara göre, gerçek IP'lerdir.

 • Gerçek bir fiziksel adrese işaret ediyor. Sadece gerçek fiziksel adresiniz değil. Konumunuzu coğrafi bilgi sızdırma konusunda ciddi iseniz hangisi harika.

Konut IP'leri paylaşılabilir veya ayrılabilir. Luminati gibi şirketler onları popüler hale getirmeye yardımcı olsa da, piyasada nispeten yeni bir üründür. Tüm vekillerde olduğu gibi, bir konut vekilinin ne kadar özel olduğu tedarikçisine bağlıdır.

Tor Ağı

Tor ağı ücretsizdir ve kullanıcılara gerçek anonimlik sağlamayı amaçlamaktadır. Bunu, tüm internet bağlantılarını en az üç rastgele düğüm üzerinden yönlendirerek yapar. Bu "düğümler" gerçekten gönüllü olarak çalışan proxy sunuculardır.

Veriler, bir düğümden her geçtiğinde defalarca yeniden şifrelenir. Her bir düğüm yalnızca "önündeki" IP adreslerinin ve "arkadaki" düğümünün IP adreslerinin farkındadır.

Bu hiç kimsenin bilgisayarınız ve bağlanmaya çalıştığınız web sitesi arasındaki tüm yolu bilemeyeceği anlamına gelmelidir. Ana dezavantajı, Tor ağının kullanımı çok yavaş olmasıdır.

Proxy URL'si

Proxy URL'si gerçekten bir proxy (sunucu) değildir! Başka bir adrese yönlendiren bir web adresidir (URL). Proxy URL'leri için en yaygın kullanım sansür bloklarından kaçınmaktır.

Proxy ve VPN karşılaştırması

Daha önce belirtildiği gibi, VPN sunucuları özel bir proxy biçimidir. VPN'ler ve normal proxy'ler arasındaki birincil farklar şunlardır:

 • VPN'ler uygulama başına değil sistem düzeyinde çalışır. Bu nedenle, yalnızca bir kez yapılandırılması gerekir.
 • Genellikle çok güçlü olan çeşitli şifreleme protokolleri kullanırlar..

Genel olarak, VPN bağlantılarının yapılandırılması, normal proxy bağlantılarından daha güvenli ve daha kolaydır. Bu, ticari VPN hizmetlerini ticari proxy hizmetlerinden daha popüler hale getirir. Bu da bazı VPN servislerinin çok iyi itibarlar sağlamasına izin verdi.

Proxy Nasıl Kullanılır

Özel proxy hizmetleri (VPN'ler dahil), sunucularına bağlanmak için ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları sağlar. Genellikle çok ayrıntılı kurulum kılavuzları sağlarlar.

VPN'ler dışında, proxy sunucusuna bağlanmak için kullandığınız her programı (veya uygulamayı) ayrı ayrı yapılandırmanız gerekir. Bir proxy'ye bağlanmak için IP adresine (proxy sunucu adresi) ve bağlantı noktası numarasına ihtiyacınız vardır. Kimlik doğrulama gerekiyorsa bir kullanıcı adı ve parolaya da ihtiyacınız olabilir..

İnternette “yüz binlerce” vekalet olduğu tahmin edilmektedir. Birini bulmak için arama motorunuza “ücretsiz proxy”, “genel proxy sunucuları”, “açık proxy listesini” (veya benzeri) yazın. İyi örnekler burada ve burada.

Firefox'ta bir proxy sunucusu yapılandırmak için Seçenekler'e gidin -> Genel -> Ağ ayarları -> Ayarları. “Manuel proxy yapılandırması:” seçeneğini seçin ve sunucunun IP adresini ve bağlantı noktası numarasını girin.

Yazıcılar ve NAS sürücüleri proxy gibi yerel ağ kaynaklarına erişmek istiyorsanız, localhost, 127.0.0.1 (varsayılan ayar) seçeneğini hariç tutun. Yapılandırma ayrıntıları tekil yazılıma bağlıdır, ancak umarım fikriniz olur.

Proxy'ler için Anonimlik Düzeyleri

Birçok proxy listesi, proxy'leri sağladıkları “anonimlik” düzeyine göre sınıflandırır. Açık olmak gerekirse, bu derecelendirmeler proxy'yi kullanırken web sitelerinin ve diğer internet kaynaklarının gördüğü şeylerle ilgilidir.

Proxy sahibi, IP adresinizden kim olduğunuzu tam olarak bilir ve HTTPS dışı internet trafiğinizi izleyebilir. Böylece asla “anonim” olmazsınız. Bu nedenle, bu derecelendirmeleri gizlilik derecelendirmeleri olarak tanımlamak daha iyi olur. Seviye 1 en yüksek gizlilik derecesini sağlayan üç seviyede gelirler.

Şeffaf Vekiller (Seviye 3)

Kafa karıştırıcı bir şekilde adlandırılan şeffaf proxy'ler, ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesine sizinle ilgili birçok bilgi iletir. Bu nedenle, neredeyse hiç gizlilik sağlamazlar ve öncelikle önbellekleme için kullanılırlar (bu yüzden genellikle önbellek proxy'leri denir).

Teknik olarak, şeffaf bir proxy (bu bağlamda) gerçek IP adresinizi gizleyecektir, ancak sadece yüzeysel olarak. Gerçek IP adresiniz hala web sayfasına gönderilen istek başlığında görünüyor ve bu nedenle öğrenmesi çok kolay.

Anonim Vekiller (Seviye 2)

Anonim proxy'ler çok daha yüksek düzeyde gizlilik sağlar. IP adresinizi ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesinden gizlerler, ancak proxy sunucusu kullandığınızı gizlemezler.

Gerçekten de, anonim sunucular genellikle her sayfa isteğine “FORWARDED” üstbilgileri ekleyerek kendilerini proxy sunucuları olarak tanımlar.

Elit Proxy'ler (Seviye 1)

Yüksek anonimlik proxy'ler olarak da bilinen elit proxy'ler yalnızca IP adresinizi gizlemekle kalmaz, aynı zamanda bir web sitesini (veya başka bir internet kaynağını) isteklerin bir proxy üzerinden yapıldığını da uyarmaz.

Web sitesi, elbette, proxy sunucusunun IP adresini hala bilecektir. Elit sunucular en popüler açık sunucu olma eğilimindedir, bu da en yavaş olabilecekleri anlamına gelir.

Proxy ayrıcalığı

Ticari proxy sağlayıcıları bazen proxy'leri münhasırlığa göre sınıflandırır. Proxy ne kadar özelse, maliyeti de o kadar artar.

 • Özel / özel proxy - kendinize ait bir proxy var. Adanmış bir proxy'ye sahip olmak genellikle statik bir IP adresinizin olduğu anlamına gelir. Adanmış proxy'lerin diğerleriyle paylaşılanlardan daha iyi performans sağlaması olasıdır ve Netflix tarafından dayatılanlar gibi IP bloklarından kaçınmak için kullanışlıdır. Öte yandan, IP adresi yalnızca size ait olduğu için daha az anonimdir.
 • Yarı paylaşılan proxy - genellikle proxy'yi diğer üç kişiyle paylaştığınız anlamına gelir.
 • Genel vekil - herkesin kullanabileceği ücretsiz bir vekil ile aynı - bu nedenle o vekili diğer birçok kişiyle paylaşacaksınız.

Sonuç

Proxy'ler çok popüler ve çok faydalı olabilir. Ancak açık vekiller yavaş ve kararsız olma eğilimindedir. Ayrıca kullanımı da tehlikelidir. Ticari HTTP / HTTPS ve SOCKS proxy hizmetleri çok daha tatmin edici bir deneyim sunar ve kullanımı çok daha güvenlidir.

Bununla birlikte, bunların VPN hizmetleri kadar popüler olmamalarının bir nedeni vardır. Aylık benzer bir fiyatla VPN hizmetlerinin yapılandırılması, tüm internet bağlantınızın korunması ve genellikle daha güçlü şifreleme kullanılması daha kolaydır. Birçoğu (ancak hiçbir şekilde) gizliliğinizi koruyacak güvenilir şirketler olarak güçlü itibarlar oluşturmuştur.

öneriler

Teorik olarak, bazı ticari vekilleri önermek mümkün olurdu, ancak sunulan geniş bir hizmet yelpazesini gözden geçirmeden bunu yapamayız.

Gelecekte bir noktada bu sorunu çözebiliriz, ancak şu anda bir proxy hizmetini diğerine göre önermemiz için bir nedenimiz yok.

Bununla birlikte, bildiğimiz şey VPN'ler! Ve bu makalede tartıştığım gibi, VPN'ler neredeyse her zaman proxy'lerden daha iyidir!

 1. NordVPN - Çok iyi değeri ve uygun fiyatı ile büyük marka
 2. VPNArea
 3. ibVPN
 4. PrivateVPN - En ucuz VPN'lerden biri, ama yine de iyi bir hizmet
 5. ExpressVPN - Test ettiğimiz en hızlı VPN, her alanda inanılmaz hizmetle her şeyin engelini kaldırıyor
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me