İnceleme Sürecimize Giriş

ProPrivacy.com'da, bir VPN inceleme formatına ve şimdi sayısız daha az sayıda web sitesi tarafından kopyalanan bir dizi prosedüre öncülük ettik. Amacımız, her incelemeyi olabildiğince kapsamlı, objektif ve bilimsel hale getirmektir.


Bu amaçla, iyi bir VPN hizmeti yapan veya bozan tüm önemli unsurları analiz edip analiz ediyoruz. Ayrıca, bir VPN'nin benzersiz özelliklerini ve onu rakiplerinden ayıran diğer yönlerini inceliyor ve bu özelliklerin gerçekten bir hizmetin teklifine gerçek değer katıp katmadığını değerlendirmeye çalışıyoruz.

Elbette, dikkate alınması gereken birçok faktörle birlikte, her gözden geçirenin nihai değerlendirmesi zorunlu olarak öznel bir karar çağrısıdır. Bununla birlikte, bu kadar kapsamlı incelemelere sahip olmanın güzelliği, bir hizmetin tüm yönlerinin ayrıntılı olarak açıklanmasıdır.

Bu, okuyucularımızın sizin gözden geçirdiğimiz herhangi bir VPN hakkında kendi sonuçlarınızı çıkarmak için gerekli tüm bilgilere sahip olmanız gerektiği anlamına gelir..

Bu makale, inceleme sürecimize ayrıntılı ve şeffaf bir genel bakış sunmayı amaçlamaktadır. Umarız okuyuculara VPN'lerin kalitesini nasıl değerlendirdiğimize dair bir fikir verir ve VPN hizmetlerini kendiniz nasıl değerlendireceğiniz konusunda bir şablon sağlayabilir.

İnceleme sürecimizin zaman içinde iyileştirildiğini ve rafine edildiğini ve artık bizimle birlikte olmayan yazarların bazı eski incelemelerinin mevcut standartlarımızı karşılamayabileceğini unutmayın. Önümüzdeki aylarda bu eski incelemeleri aşamalı olarak kaldırmayı hedefliyoruz.

VPN'lerin öne çıkan özelliklerinin kısa bir özet listesinin ardından VPN'i sunuyoruz. İdeal olarak, bu bir VPN'nin arka planını ve geçmişini hızlı bir şekilde açıklar. Daha yeni ve daha az bilinen VPN'lerle, bu, incelemenin sonuçlarının basit bir özeti olabilir.

VPN’in Fiyatlandırması ve Planları

Her zaman başlamak için iyi bir yer! Genellikle aylık olarak ödenirse aylık fiyatı ve yıllık olarak ödenirse aylık fiyatı vurgularız. Bunun gibi hizmetleri karşılaştırmak için web sitemizde kullandığımız ikinci fiyat, aylık ödenen yıllık fiyat olduğunu lütfen unutmayın..

Bugünlerde birçok VPN, tek bir boyuta uyan basit bir ödeme planı sunuyor. Bazıları çeşitli planlar sunar, ancak her biri farklı bir hizmet seviyesi sunar. Bu durumda, her bir planın neler sunduğunu ve maliyetini özetliyoruz.

Ayrıca hangi planı incelemeye karar verdiğimizi de açıklıyoruz. Genel olarak, sunulan tüm özellikleri değerlendirmek için mevcut en tam özellikli planı incelemeye çalışacağız.

Daha sonra, sunulan ücretsiz denemeleri ve / veya para iadesi garantilerini tartışacağız ve sahip olabilecekleri gizli sınırlamalara dikkat çekeceğiz.

Son olarak, bu bölüm için, VPN tarafından kabul edilen ödeme yöntemlerini listeleriz. Özellikle, potansiyel olarak anonim ödeme yöntemlerini vurgularız - bunlar Bitcoin, mağaza kartları ve hatta posta yoluyla gönderilen nakitleri içerebilir..

Böyle bir tartışmaya, ne kadar anonim olarak ödeme yaparsanız yapın, VPN sağlayıcısı her zaman gerçek İnternet Protokolü (IP) adresinizi bilecek bir dikkatle birlikte verilmelidir. Unutmayın: VPN'ler gizlilik sağlar - anonimlik değil.

Özellikleri

Bu bölüm, söz konusu VPN tarafından reklamı yapılan bir VPN'nin özelliklerini listeleyerek başlar. Bu içerir:

 • VPN'nin sunucuları çalıştığı ilçe sayısı
 • Aynı anda kaç bağlantıya izin verilir (yani, VPN'yi aynı anda kaç cihazla kullanabilirsiniz)
 • Desteklenen VPN protokolleri
 • P2P'ye (torrent) izin verilip verilmediği
 • Standart olmayan, olağandışı veya benzersiz özellikler

Bunu, yukarıdaki özellikler hakkında bazı kısa gözlemler, ardından gözden geçirenin daha fazla açıklama veya değerlendirmeye ihtiyaç duyduğunu düşündüğü standart olmayan özelliklerin incelenmesi takip eder..

VPN günlükleri, yetki alanı, destek seçenekleri, teknik güvenlik, kill switch'leri ve DNS sızıntı koruması gibi yazılım özelliklerinin ve VPN'nin Netflix veya BBC iPlayer'ın engellemesini kaldıramayacağını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Bu nedenle burada listelenmemişlerdir.

Standart olmayan özellikler

Standart olmayan her özelliğe kendi alt başlığı verilir. Özellik açıklanır ve gözden geçiren, gerçekten ne kadar yararlı olduğunu değerlendirir. Örnek olarak “çift VPN”, VPN üzerinden Tor, olağandışı VPN protokolleri desteği, akıllı DNS, bağlantı noktası yönlendirme ve sansür önleme ve gizleme teknolojileri desteği.

Gizlilik

Bu bölüm öncelikle sağlayıcının kayıt politikasına olabildiğince ayrıntılı bir bakış ve ayrıca VPN'nin dayandığı ülkenin kullanıcıların gizliliğini nasıl etkileyebileceğine dair bir analiz sunar.

Yasal Durum

Bir VPN'nin dayandığı ülkeye bakıldığında, ilgili gizlilik yasaları, gözetim yasaları, veri saklama yasaları ve genel hükümet gözetim seviyeleri (yasal veya başka türlü) değerlendirilir. İnternet Gözetim Sağlayıcıları (İSS'ler) ve telekom operatörleri için oldukça müdahaleci gözetim yasalarına sahip bazı ülkelerin bu yasaları VPN hizmetlerine uygulamadığını unutmayın. Mümkün olduğunda bu not edilir.

Gözetim yasalarının değerlendirilmesinin çok zor olabileceğini vurgulamakta fayda var. Genellikle kasıtlı olarak belirsizdir ve mahkemede hiç test edilmemiş gri alanlarla doludur. Dili inceleyen kişinin konuşmadığı ülkelerle uğraşırken bu durum daha da zorlaşmaktadır. Yasaların kendisi nadiren tercüme edilmez, aynı zamanda onlarla ilgili çevrimiçi tartışmaların çoğu yabancı bir dildir.

Buna ek olarak, hükümetler gerçekten gerçekleştirdikleri gözetim miktarını gizlemek için genellikle büyük çaba harcarlar. Bununla birlikte, gözden geçirenlerimiz durum hakkında neler yapabileceğini öğrenmek için çok fazla zaman ve çaba harcıyorlar..

Ayrıca, kullanıcıları hakkında hangi günlükleri veya diğer bilgileri topladığını belirlemek için her VPN'in gizlilik politikasını ince dişli bir tarakla inceliyoruz. Bu, bir VPN'in ne zaman meşru olarak çok istismarı, ancak çok kötü muamele gördüğü iddiasını “kayıt tutmama” iddiasında bulunabileceği hakkında notlar içerir.

Gözden geçirenler ayrıca bir VPN gizliliğiyle ilgili diğer gerçekleri ortaya çıkarmak için araştırma yaparlar. Bu, diğer web sitelerindeki röportajlar sırasında personel tarafından yapılan yorumları, veri ihlallerine ilişkin kanıtları ve bir VPN'nin geçmişte kullanıcılarının gizliliğini başardığını veya koruduğunu kanıtlayabilir. Daha fazla bilgi için bir VPN’nin desteğine de başvurabiliriz.

Ödeme işlemcileri

Geçmişte ele almadığımız ancak gelecekteki tüm incelemelerde (mümkünse) ele almayı planladığımız yasal yönlerden biri, ödeme işlemcisinin kim olduğudur. Birçok VPN, kredi kartlarını ve diğer ödemeleri (kripto para birimi ödemeleri dahil) işlemek için üçüncü taraf şirketleri kullanır. Bu şirketlerin bulunduğu yerlerde gizlilik etkileri olabilir.

Örneğin, Beş Göz ülkesinin dışında olduğu için belirli bir VPN seçerseniz, ödemelerinizin bir ABD şirketi tarafından işlendiğini ve bu nedenle NSA incelemesine tabi olduğunu bilmek hoşunuza gitmeyebilir..

Bir VPN aboneliği satın almanın dünyanın birçok yerinde yasadışı olmadığını veya hatta herhangi bir şekilde kabul edildiğini vurgulamakta fayda var. "şüpheli." Yine de gizlilik fanatikleri olarak, okuyucularımızı olası tüm gizlilik sorunları hakkında bilgilendirmeye inanıyoruz..

Web sitesi izleme

Web sitelerinin ziyaretçileri Google Analytics gibi araçları kullanarak izlemesi yaygındır. Bu, ziyaretçilerin web siteleriyle nasıl etkileşime girdiğine dair çok fazla bilgi sağladığı için anlaşılır bir şekilde popülerdir. Bu, web sitesi sahiplerinin web sitelerinin tasarımını geliştirmelerine izin verir, bu da elbette kârların artmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, bu tür izleme, web sitesi ziyaretçilerinin gizliliğine son derece invaziftir. İzleme, Facebook gibi üçüncü taraflarca gerçekleştirildiğinde daha da kötüdür. Bunlar, ayrıntılı bir profil oluşturmak için internette gezinirken sizi benzersiz bir şekilde tanımlar ve takip eder. Bu profil daha sonra son derece kişiselleştirilmiş reklamlarla sizi hedeflemek için kullanılır.

Bir VPN tarafından web sitesi izleme, VPN oturumlarınızın gizliliğinden hiçbir şekilde ödün vermez. Bununla birlikte, gizliliğinize önem vermeyi vaat eden şirketlerin kapsamlı web sitesi izlemesinin çok kötü bir form olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, bir sağlayıcıya, güvenin her şey olduğu bir işte güven yaratmak için çok az şey yapar.

Tüm yeni incelemeler (bu yeni bir özelliktir ve eski incelemelerde mevcut değildir) bir VPN'nin web sitesi izlemesinin ne kadar kapsamlı olduğuna dair bir bölüm içerecektir. Bu, Elektronik Sınır Vakfı'ndan (EF) Gizlilik Porsuk tarayıcı eklentisi kullanılarak kolayca belirlenir. Bilgiler, gözden geçirenin sonuçlarla ilgili düşüncelerinin eşlik ettiği Privacy Badger'ın ekran görüntüsü kullanılarak kolayca sunulur..

İzleme 1

Bu VPN oldukça fazla web sitesi izleme yapıyor...

İzleme 2

... bu değil

Genel olarak web sitesi izleme konusunda endişeleriniz varsa, bunu önlemek için kendi önlemlerinizi alabileceğinizi belirtmek gerekir..

VPN Güvenli mi??

Bu bölümü Gizlilik ile birleştirirdik, ancak şimdi her bir konuyu tam olarak dikkate almak için genellikle ayrı bölümlere ayırıyoruz. Bu bölümde teknik güvenliği ve özellikle kullanılan VPN şifrelemesini tartışacağız.

VPN şifrelemesini değerlendirirken OpenVPN şifrelemesine odaklanıyoruz. Bunun nedeni ise:

 1. OpenVPN tamamen güvenli olduğunu bildiğimiz tek VPN protokolüdür. IKEv2 de güvenli kabul edilir, ancak büyük ölçüde test edilmemiştir.
 2. Hemen hemen her VPN OpenVPN sunar. Bu, VPN'lerde olduğu gibi karşılaştırmamızı sağlar.
 3. Bir sağlayıcının OpenVPN şifrelemesinin ayrıntılarını üstlendiği bakım, genel olarak güvenliği üstlendiği bakımın güçlü bir göstergesidir.

OpenVPN güvenliği ile şeytan ayrıntıda gizlidir. Doğru yapmak için rahatsız edilemeyen VPN sayısından daha şok edici olan şey, bu ayrıntıları sağlayamayan VPN'lerin sayısıdır..

Gerekirse, VPN protokolleri ve nitritli OpenVPN şifrelemesi hakkında tartışma son derece tekniktir.

Alternatif olarak, kullanışlı OpenVPN şifreleme grafiğimiz, VPN'nin güvenliğini bir bakışta değerlendirmek için bir trafik ışığı sistemi kullanır..

Bir VPN'nin teknik güvenliği ile ilgili olarak, IP sızıntılarını önleyip önlemediği ve yazılımında bir öldürme anahtarı olup olmadığı da söz konusudur. Bu noktalar incelemenin ilerleyen bölümlerinde daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır, ancak burada da bir yer edinmelidir..

İnternet sitesi

Sağlayıcının web sitesini ziyaret ederken genel izlenimlerimiz hakkında kısa bir tartışma. Güzel görünüyor mu? Çok yararlı bilgiler sağlanıyor mu? Bilgi bulmak kolay mı? Anlamak kolay mı? Yararlı kaynaklar ve kurulum kılavuzları sağlıyor mu? Web sitesi ile ilgili her şey burada da bulunur.

Destek

Bu bölümde hangi destek seçeneklerinin mevcut olduğu açıklanmaktadır. VPN canlı sohbet Desteği sunuyor mu? Eğer öyleyse, bu günde kaç saat çalışmaktadır? Değilse, e-postayla yanıt almanız ne kadar sürer?

Her zaman desteğe başvuruyoruz ve onlara zor sorular atmaya çalışıyoruz! Daha sonra ne kadar iyi olduklarını rapor ediyoruz.

Frontline canlı sohbet personelinin son derece ayrıntılı teknik bilgiye sahip olmasını beklemediğimizi unutmayın. Bu haksızlık olur. Bununla birlikte, zor soruların daha bilgili birine geçmesini ve makul bir zamanda cevaplanmasını bekliyoruz (VPN'nin dikkate alındığı mesai saatlerini alarak).

Süreç

Ne kadar kişisel bilgi talep edildiğine / gerekli olduğuna ilişkin bir not da dahil olmak üzere, kayıt işleminin kısa bir açıklaması.

Masaüstü İstemcileri

İdeal olarak, bu, Windows, macOS ve Linux için sağlayıcı tarafından sunulan tüm özel VPN istemcilerine ayrıntılı bir bakış sağlar. Uygulamada, tüm hakemlerimiz şu anda tüm bu platformlara erişememektedir. Gelecekte bu durumu iyileştirmek için planlar var, ancak şimdilik, gözden geçirenler tüm yazılımları inceliyorlar.

İstemciler, temiz kurulum işletim sistemleri ile Sanal Makineler (VM) içinde test edilir. Bu, TAP çakışmaları gibi sorunları önler ve imzalanmamış sürücülerle yüklenen istemci gibi düzensizliklerin fark edilmesini kolaylaştırır.

Tipik biçim, yazılım tarafından kullanılan her pencerenin / sekmenin ekran görüntüsünü yayınlamak ve yakındaki metinle ilgilenen herhangi bir şeyi vurgulamaktır. Mümkün ve uygun olan yerlerde, her bir özelliği test ediyoruz.

Kill anahtarları

Yazılımı bir Sanal Makinede (VM) test ediyoruz. İstemcinin bir öldürme anahtarı varsa, üzerinde birkaç basit test gerçekleştiririz. Ana makinenin internet bağlantısının kesilmesi ve yeniden bağlanması, standart bir VPN dağıtımı için bir öldürmenin işe yarayıp yaramadığını simüle etmenin iyi bir yoludur.

Kill switch'ler reaktif veya güvenlik duvarı tabanlı olabilir. Reaktif kill anahtarları VPN sunucusuna bağlantının kesildiğini algılar, ardından sızıntıları önlemek için internet bağlantınızı kapatın. Bununla birlikte, VPN çıkışını tespit etmek ve internet bağlantınızı kapatmak için gereken mikro saniye boyunca bir IP sızıntısı oluşması tehlikesi vardır.,

Güvenlik duvarı tabanlı kill anahtarları, tüm internet bağlantılarını VPN arayüzü üzerinden yönlendirerek bu sorunu çözer. VPN çalışmıyorsa, cihazınıza hiçbir trafik giremez veya çıkamaz. Güvenlik duvarı tabanlı kill anahtarları reaktif olanlardan daha iyidir, ancak herhangi bir kill anahtarı hiçbirinden daha iyidir!

Şimdi ... güvenlik duvarı tabanlı kill anahtarlarının kendileri iki tiptir. İlk tür istemcide uygulanır ve bu nedenle istemci çökerse çalışmaz. İkinci tür Windows veya OSX güvenlik duvarı kurallarını değiştirir, böylece VPN yazılımı çökse bile trafik cihazınıza giremez veya cihazdan çıkamaz. Bu yöntemle ilgili tek sorun, en azından teoride, bir üçüncü taraf güvenlik duvarı kullanırsanız çakışmalara neden olabilmesidir..

Tamamen uygulama tabanlı bir kill anahtarının reaktif mi yoksa güvenlik duvarı tabanlı mı olduğunu (VPN Sağlayıcısına sormak dışında) anlamanın kolay bir yolu yoktur. Bununla birlikte, bir kilitlenme simülasyonu yapmak için tüm VPN yazılımlarını ve sürücülerini zorla kapatarak sistem düzeyinde güvenlik duvarı tabanlı bir öldürme anahtarı olup olmadığını test edebiliriz. İnternet bağlantısı hala mevcut değilse, sistem düzeyinde bir öldürme anahtarıdır.

Performans (Hız, DNS, WebRTC ve IPv6 Testleri)

Hız testleri

ProPrivacy.com yakın zamanda VPN hız performansını ölçmek ve karşılaştırmak için bilimsel ve objektif bir yol sağlayan yepyeni bir hız test sistemi başlattı. Her test sonucuna, gözden geçirenin sahip olabileceği herhangi bir gözlem eşlik eder.

Ortalama küresel indirme hızı sonuçları, bir VPN'nin ne kadar hızlı olduğuna dair temel ölçümümüzdür.

Bu canlı grafiğin yalnızca üst düzey VPN'lerimiz için yararlı olduğunu unutmayın. İncelemenin yazıldığı tarihte doğru bir ekran görüntüsü diğer VPN'ler için yeterli olabilir.

DNS arama süresi, kullanıcıların web sayfası yükleme sürelerini etkilediğinden bağlantılarını ne kadar hızlı algıladıklarının iyi bir ölçüsüdür. Daha hızlı arama süresi = daha hızlı web sayfası yükleme (yani daha düşük daha iyidir).

Purevpn Hız Testleri 2

VPN bağlantı süresi, "connect" düğmesine basın ve kurulacak VPN bağlantısı. Muhtemelen bu hız ölçümlerinin en önemsizidir, ancak kimse takılmaktan hoşlanmamaktadır..

Purevpn Hız Testleri 2

Mümkün olduğunda, tüm yeni incelemeler yeni hız testi formatını kullanacak ve elde edilen çeşitli ölçümlerin analizini sağlayacaktır. Bununla birlikte, çeşitli teknik nedenlerle, bazen eski hız testi formatımıza geri dönmemiz gerekebilir..

IP sızıntı testleri

Ayrıca ipleak.net adresini ziyaret ederek temel test IP sızıntı testlerini gerçekleştiriyoruz. Bunlar IPv4 ve IPv6 DNS sızıntı testlerini ve Ipv4 ve IPv6 WebRTC sızıntı testlerini içerir.

Temel olarak, VPN'yi kullanırken gerçek IP adresimizi veya gerçek ISS'mize ait bir IP adresini görebiliyorsak, bu iyi değildir. Denizaşırı bir VPN sunucusuna bağlanmak IP sızıntılarının ön plana çıkmasına yardımcı olabilir.

Ip Sızıntısı Örnek 2

Yukarıdaki örnekte kötü bir IPv6 sızıntısı durumu gösterilmektedir. IPv4 DNS sonucu, ABD'deki bir VPN sunucusuna bağlı olduğumu doğru bir şekilde gösteriyor, ancak web sitesi gerçek İngiltere IPv6 adresimi hem normal bir DNS sızıntısı hem de WebRTC aracılığıyla görebiliyor. Başarısız!

ExpressVPN tarafından geliştirilen çok daha kapsamlı bir açık kaynaklı IP kaçak tespit aracının pilini kullanmaya geçiş yapmayı planlıyoruz. Ancak şimdilik, ipleak.net temel testler için iyi bir pil sağlar.

Bu testler, sonuçları karıştıran önbellek sorunlarını önlemek için özel / gizli modda gerçekleştirilir. WebRTC'yi destekleyen değiştirilmemiş bir tarayıcıda da gerçekleştirilir, böylece WebRTC sızıntılarını (Firefox, Chrome veya Opera) test edebiliriz.

Şu anda IPv6 testlerimizde (hem DNS hem de WebRTC) bir sorun olduğunu kabul ediyoruz. Bunun nedeni, bazı hakemlerimizin IPv6 özelliğine sahip olmaması ve bu nedenle bu testleri yapamamasıdır. Bununla birlikte, bu sorun için geçici çözümler geliştiriyoruz ve yakında kesin bir çözüm olmasını umuyoruz. Özel Kullanım RFC IP'lerinin yalnızca yerel IP'ler olduğunu lütfen unutmayın. Bireyi tanımlamak için kullanılamazlar ve bu nedenle bir IP sızıntısı oluşturmazlar.

Ayrıca hızlı BBC iPlayer ve US Netflix testleri de yapıyoruz. Bunlar, sırasıyla İngiltere ve ABD VPN sunucularına giriş yapmayı ve ardından hizmetlere erişip erişemeyeceğimizi görmek için bu web sitelerini ziyaret etmeyi içerir. Bazen VPN'den destek istemeyen, engellenmeyen özel sunucuları olup olmadığını öğrenmek gerekir..

Diğer Platformlar

Burada VPN tarafından desteklenen tüm platformlar hakkında hızlı bir tartışma bulacaksınız. Bunlar özel yazılım veya manuel kurulum yoluyla olabilir. Platformlar genellikle masaüstü platformlarını (örn. Windows, macOS ve Linux), mobil platformları (örneğin iOS, Android), yönlendiricileri (genellikle DD-WRT yönlendiricileri) ve tarayıcı uzantılarını içerir.

Mobil uygulamalar

Özel mobil uygulamalar mevcutsa ve inceleyen kişinin ilgili platforma erişimi varsa, onlara burada ekran görüntüleri ile derinlemesine bir görünüm vereceğiz..

Tarayıcı uzantıları

Sağlayıcıların “VPN” tarayıcı uzantıları sunması giderek yaygınlaşmaktadır. Bunlar neredeyse her zaman proxy uzantılarıdır, gerçek VPN uzantıları değildir. Yine de yararlı olabilirler ve burada böyle bir özelliği bir kez daha ekran görüntüleri ile veriyoruz.

VPN İnceleme Sonucu

Beğendim:

 • Sağlayıcı tarafından reklamı yapılan özelliklerin listesi yerine gözden geçirenin sevdiği şeylerin listesi

Aşağıdakilerden emin değildim:

 • İnceleyen kişinin kafasını karıştıran şeylerin listesi
 • Ve ikna olmadığımız “özellikler” in gerçekten
 • Ayrıca büyük değildi, ama altında listelenmeyi hak edecek kadar kötü değildi noktaları da…

Nefret ettim

 • Bir anlaşma kırıcı şeyler

İncelemenin VPN kullanarak geçirdiği zamanla ilgili kişisel görüşlerini ifade ettiği hizmetin yüksek ve düşük noktalarının hızlı bir özetini bitiriyoruz..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me