İPhone'da VPN kurmak zor bir iş değildir. Bununla birlikte, hangi VPN'ye karar verdiğinize bağlı olarak, birkaç farklı yol vardır. En iyi iPhone VPN hizmetleri, iTunes mağazasından veya VPN'nin web sitesinden indirilebilen özel uygulamalara sahiptir. Bu VPN'leri indirmek ve yüklemek, başka herhangi bir uygulamayı yüklemekle aynıdır. Ancak, süreç boyunca size yol göstermek için bu kılavuzu yazdık.


Bazı VPN'lerde iOS cihazlar için özel VPN yazılımı (VPN istemcisi olarak bilinir) yoktur. Bununla birlikte, VPN'lerin büyük çoğunluğu abonelere OpenVPN yapılandırma dosyalarına (.ovpn dosyaları) erişim sağlar. Bu dosyalar mükemmel üçüncü taraf OpenVPN Connect yazılımı ile kullanılabilir.

OpenVPN Connect, OpenVPN protokolünün geliştiricileri tarafından yazılan bir VPN istemcisidir. Bu, mevcut en güvenli VPN protokolüdür. OpenVPN Connect'i kurmak ve .ovpn dosyalarını içe aktarmak son derece kolaydır ve teknik açıdan dikkatli olmanıza gerek yoktur. Ancak, size yardımcı olması için bu makalenin ilerleyen kısımlarında bir rehber ekledik.

İPhone'da VPN Uygulaması Nasıl Kurulur

İPad'de bir VPN uygulaması ayarlamak, iPhone'da bir VPN ayarlamak veya başka bir iOS cihazında bir VPN ayarlamak için aşağıdaki basit adımları izleyin:

 1. Bir VPN seçin en iyi iOS VPN hizmetleri listesinden.
 2. VPN'nin web sitesine gidin bağlantıyı tıklayıp favori iOS VPN'inize abone olun. Bu örnekte ExpressVPN kullandık. Unutmayın, yıllık abonelik size çok para kazandıracaktır.
 3. Abone olduktan sonra, Abone olduğunuzda girdiğiniz kimlik bilgilerini ve şifreyi kullanarak giriş yapın.İPhone için ExpressVPN
 4. Üzerine dokunun Hesabım veya İndirilenler VPN'ye bağlı olarak. Alternatif olarak, "ExpressVPN Kur" u tıklayın (veya hangi VPN'ye abone olursanız olun).
 5. Şimdi iOS kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz.

  "Uygulama mağazasından indir" i seçin. Şimdi VPN yazılımına yönlendirileceksiniz. Kurulum kolaydır, bu yüzden ekrandaki talimatları izleyin. Kurulum sırasında iOS cihazınız sizden cihazınızın şifresini isteyebilir, girebilir veya dokunmatik kimliği kullanabilir ve izin ver'i tıklayabilir.İPhone için ExpressVPN

 6. İOS VPN uygulamasını yükledikten sonra, yazılımı çalıştır. Kimlik bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekecek.
 7. VPN menünüzde, ayarları şeç (genellikle bir hamburger veya dişli menüsünde).
 8. Tercih ettiğiniz VPN protokolünü seçin

  . Açık VPN şifreleme TCP veya UDP kullanmanızı öneririz. UDP akış için en iyisidir. Bu mevcut değilse lütfen Katman 2 Tünel Protokolü (L2TP) / İnternet Protokolü Güvenliği (IPSec) veya IKEv2'yi seçin. Her iki protokol de güçlü. PPTP güvensiz olduğu için lütfen Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP) kullanmayın.İPhone için VPN Protokolü

 9. En sonunda, listeden bir VPN sunucusu seçin

  seçin ve Bağlan'ı tıklayın.İPhone için ExpressVPN

 10. VPN bağlantısı kurulduktan sonra, iPhone / iPad VPN'iniz bağlantının ekranda etkin olduğunu gösterecektir. IP adresiniz artık VPN adresidir ve verileriniz güvende, Böylece yapabilirsiniz istediğiniz herhangi bir web sitesine erişin.

Bazı VPN'lerin otomatik başlatma ve otomatik bağlantı özelliği vardır. İnterneti her kullandığınızda VPN'nizi aktif tutmak istiyorsanız, VPN ayarlarında bu seçenekleri seçin. Alternatif olarak, uygulamayı her kullanmak istediğinizde manuel olarak başlatın, bir sunucu seçin ve Bağlan'ı tıklayın..

İPhone için Express VPN

İPhone İçin En İyi VPN Protokolü

İOS'ta bir dizi şifreleme protokolü vardır:

 • PPTP - daha az güvenlik ve gizlilik sağlar ancak hızlıdır.
 • L2TP / IPSec - PPTP'den daha güçlü ancak yine de mükemmel değil.
 • Internet Anahtar Değişimi sürüm 2 (IKEv2) - iOS VPN istemcileri için en yaygın kullanılan protokol. Güvenli, ancak Açık VPN kadar güçlü değil.
 • OpenVPN - açık kaynaklı ve oldukça güvenli bir protokol. Bu protokol doğru şekilde uygulanırsa askeri düzeyde şifreleme sağlar. Bu makaledeki iOS için tüm VPN'ler, güvenli bir şekilde uygulanmasını sağlar. Bazen üçüncü taraf Connect yazılımını indirmek gerekebilir. Bu çok kolaydır ve isterseniz OpenVPN'i kullanmanıza izin verir. VPN'inizi manuel olarak nasıl kuracağınıza ilişkin talimatlar için aşağıdaki kılavuzuma bakın.

Hangi şifrelemeyi kullanacağınızdan emin değil misiniz? Bizim göz atın Üst Düzey Şifreleme Kılavuzu daha fazla bilgi için.

İPhone'da OpenVPN'i Yapılandırma

Bazen bir iOS cihazında üçüncü taraf OpenVPN Connect kullanarak VPN'nizi kurmanız gerekebilir. VPN'nin özel iOS yazılımında OpenVPN şifrelemesi yoksa, üçüncü taraf VPN istemci yazılımını indirmeniz gerekir. Bu çok kolay:

 1. OpenVPN Connect uygulamasını indirin

  .İPhone için OpenVPN

 2. Yazılımı cihazınıza yükleyin.
 3. VPN'nizin web sitesine gidin ve OpenVPN yapılandırma dosyalarını (.OVPN dosyaları) indirin. Sıkıştırılmış oldukları için genellikle bunu bir PC'de yapmanız gerekir. Bu dosyalar VPN yazılımını aldığınız indirme alanında olacaktır. Bu dosyaları VPN'nizin web sitesinde bulmakta sorun yaşıyorsanız destek ekibine sorun. Kullanmak istediğiniz sunucular için yapılandırma dosyalarını indirin.İPhone için VPN Yapılandırması

 4. Dosyaları açın ve kendinize e-posta ile gönderin (böylece iPhone'unuzda açabilirsiniz). İPhone'unuzdaki e-postayı açın ve dosyaları uygulamada kullanmak için cihazınıza indirin.
 5. Connect uygulamasını açın ve İçe Aktar'ı tıklayın. Dördüncü adımda cihazınıza kaydettiğiniz dosyaları seçin.İPhone için Open VPN

 6. Dosyalar içe aktarıldıktan sonra, bağlanmak istediğiniz sunucuyu tıklayın ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın.İPhone için OpenVPN

 7. Uygulama bağlandığında, cihazınız şifreleme ile korunur ve IP adresiniz uzak sunucunun adresidir.
 8. Artık tek yapmanız gereken Connect uygulamasını başlatmak ve VPN'nizi kullanmak istediğinizde bir sunucuya bağlanmaktır. Parola, bağlanma uygulamasına otomatik olarak kaydedilmelidir, böylece her seferinde yeniden girmeniz gerekmez.

Unutmayın: VPN'nizin bunun için kendi kılavuzu olacaktır. Kullanmak istiyorsanız, müşteri desteğinden sizi bu kılavuza bağlamasını isteyin veya web sitesinin SSS bölümüne bakın. Bu kılavuz abone olduğunuz VPN'ye özel olacaktır. Ancak, burada listelenen adımlarla aynı olacaktır..

İPhone için VPN Nasıl Test Edilir

ProPrivacy.com'da, performanslarını kontrol etmek için VPN'leri düzenli olarak test ediyoruz. Bu, hızlarını ve genel performanslarını bireysel incelemelerinde okuyabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, VPN istemcinizin performansını kendiniz kontrol etmek isteyip istemediğinizi tamamen anlıyoruz. Bunu yapmak için, bir VPN ile ve VPN olmadan internet hızlarınızı test etmek için bu web sitesine gidin.

Yapılacak en iyi şey, size en yakın test sunucusunu seçmektir. Ardından ‘birleşik test’i tıklayın. Bu yükleme ve indirme hızlarınızı test edecektir. Performans seviyelerini karşılaştırmak için VPN ile veya VPN olmadan hızlarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

İPhone'unuzdan VPN Nasıl Silinir?

Bir VPN'den cihazınızdan kurtulmak, Apple mağazasından başka bir uygulamayı silmekle aynıdır. Sadece uygulamalar ekranınızdan seçin ve silin. Cihazınızda hâlâ kalıcı bir VPN profilinizin olmadığından emin olmak için şu adımları izleyin:

 1. Açık Ayarlar.
 2. Tıklamak Genel, sonra aşağı kaydır ve seç Profil.
 3. seçmek VPN Yapılandırma Profili.
 4. VPN yapılandırma profiliniz açıldıktan sonra, Profili sil.
 5. Bir açılır pencere istemi sizden onay isteyecektir. Sil.

Profil dosyası şimdi iOS aygıtınızdan da kaldırılacak.

Başlık resim kredisi: Chayantorn Tongmorn

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me