Son zamanlarda bir 'Özel Yönlendirici Bellenimine Genel Bakış' yaptık, ancak her türlü bellenimi çalıştırabilecek bir yönlendiricimiz olmadığı için yüzeyin ötesine geçemedik. Artık popüler Asus RT-N66U'nun arkadaşlarımızın izniyle Sabai Technology'nin eline geçebilecek kadar şanslıyız..

Çoğu insanın kapsamının üzerinde olduğu için OpenWRT'yi dahil etmemeye karar verdik ve bunun yerine stok ürün yazılımını karşılaştırma için bir temel olarak eklemeye karar verdik.

1. Hızlı Bakış

Kişilerin yönlendiricilerine özel ürün yazılımı yüklemelerinin temel nedeni, stok yapılandırmasında bulunmayan ek hizmetler sağlaması veya belirli bir çalışma alanını optimize etmek istemeleri. İşte bakacağımız ürün yazılımı türlerine çok hızlı bir bakış. Sadece temel bir karşılaştırmayla ilgileniyorsanız, bu yazının başında belirtilen makaleyi de görüntüleyebilirsiniz.

Stok Ürün Yazılımı Bu, yönlendiricilerin birlikte geldiği ve marka ve modele göre değiştiği stok yazılımıdır. Asus N66U'nun birçok gelişmiş özelliği vardır, bu da özel bellenimin alt uç yönlendiricilerde olduğu kadar eklenti sağlamadığı anlamına gelir.
DD-WRT Kapsamlı donanımı nedeniyle bugüne kadarki en yaygın özel aygıt yazılımı, sahip olduğu geniş topluluğu desteklemektedir. Ürün yazılımı kullanabileceğiniz birçok eklentiye izin verir ve kullanmak istediğiniz her şey için çok fazla esneklik sağlar. Yine daha fazla esneklik ve donanım desteği sağlayan bir dizi farklı boyutlu yapı da vardır. Ön flaşlı yönlendiriciler FlashRouters'tan satın alınabilir veya bazı VPN sağlayıcıları da bunları satabilir.
Domates Domates, DD-WRT'de bulunan özelliklerin çoğuna sahiptir, ancak donanım desteğiyle sınırlıdır (yalnızca Broadcom yönlendiricilerine yükleyebilirsiniz). Domates, çoğu değişiklikten sonra yeniden başlatma gerektirmeme avantajına sahiptir - bu, diğer bellenimle ortak bir sorundur - ve genellikle performans izleme ve VPN kurulumu için daha iyi olmaktır. Domatesin birkaç farklı dalı olmasına rağmen, TomatoUSB / Shibby'yi (bizim görüşümüze göre) en yuvarlak olduğu gibi kullanacağız.
Sabai İşletim Sistemi Sabai OS, Sabai Technology tarafından geliştirilen gelişmiş bir Domates yapımıdır ve VPN kurulumunu ve hızlarını optimize etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, yönlendiricinize bağlı hangi cihazın VPN kullandığını ve hangisini kullanmadığını belirlemenize izin veren Gateways gibi bazı özel özelliklere de sahiptir. Açık kaynak olmasına rağmen, özel bir destek ekibine sahip olmasına rağmen, bu ekstra bir maliyetle geliyor.

2. Kurulum

Kurulum aşamasında iki farklı alanı ele alacağız; firmware'i kurmanın ne kadar kolay olduğunu ve firmware'e ekstraları kurmanın ne kadar kolay olduğunu, böylece yönlendiricinizi daha da fazla kullanabilmeniz için.

2.1 Yazılım

Kurulum yönlendiriciden yönlendiriciye değişecektir, ancak işlem genellikle aynıdır ve önce NVRAM belleğini temizlemenizi ve ardından istediğiniz yeni / yükseltme sabit yazılımını yüklemek için yükseltme seçeneğini (ürün yazılımının GUI'sini kullanarak) kullanmanızı gerektirir. N66U ile işlemler benzerdir, ancak oldukça gelişmiş bir model olduğundan, işlemi yüklediğiniz bellenimden bağımsız yapan ve böylece her birini diğeri kadar kolay hale getiren özel bir sıfırlama menüsüne sahiptir. Bununla birlikte, bir dereceye kadar değişiklik gösterebileceğinden, başlamadan önce yönlendiriciniz için Googling işlemini gerçekleştirmenizi öneririz. Ürün yazılımı kurulumunu gerçekleştirmek için gereken süre 15 dakikadır, ancak ürün yazılımını bulmanız ve en azından kurulumdan sonra temel ayarları yapmanız gerekeceğinden en az bir saat ayırmanızı öneririz..


Aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, bellenimin boyutu büyük ölçüde değişebilir. Hem DD-WRT hem de Tomato'nun 2MB kadar küçük boyutlarda olduğunu ve böylece eski / daha az güçlü yönlendiricilere yüklenebileceğini unutmamalıyız. Bellenim boyutu, yönlendiricinize ek kod ve eklentiler yüklemeniz için daha az yer kapladığı için önemli olabilir. Yönlendiricinizde tamamen yer açmak da hızını sınırlayabilir. Bu nedenle, tüm özel bellenimin, daha fazla işlevselliğe sahip olmalarına rağmen, stok bellenimine kıyasla oldukça küçük olduğunu görmek güzel.

Yazılım Nerede bulunur Boyut (N66U için)
Stok Üretici Web Sitesi 25,1 MB
DD-WRT DD-WRT Desteklenen Yönlendiriciler 7.46MB (mega)
Domates (Shibby) Domates Shibby tarafından 11,7 MB (AIO - Hepsi Bir Arada)
Sabai İşletim Sistemi Sabai GitHub veya Sabai Teknoloji Web Sitesi 6.45MB

2.2 Ekstralar

Tüm ürün yazılımı ile birlikte, yönlendiricinize eklentiler yüklemek için PuTTy (veya benzeri) kullanmak mümkündür. Bunu üç yazılımı da Transmission (torrent istemcisi) kurarak test ettik. Hepsini yapmak kolaydı, ancak Sabai için yönlendiricinin IP adresini 192.168.1.1 olarak değiştirmesi gerekiyor (veya iletim yapılandırma dosyaları ama bu biraz daha zor). Kullandığımız kılavuzlar DD-WRT için ve Domates / Sabai için buradaydı.

Yönlendiricinizle çok şey oynamayı planlıyorsanız, bazı temel Linux komutlarını öğrenmeniz şiddetle tavsiye edilir, çünkü bu tam olarak neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır..

3. Fiyatlandırma

Teorik olarak, tüm bellenim ücretsizdir, ancak kullanmak istediğiniz bir yönlendiriciniz yoksa önceden yanıp sönen yönlendiriciler satın almak mümkündür. Burada gösterilen fiyatlar Asus RT-N66U'ya özeldir, ancak farklı yönlendiriciler için benzerdir.

Stok Ürün Yazılımı Gerçekleştirilecek ekstra adımlar olmadığından bu en ucuzudur. Doğrudan üreticiden satın alabilir veya en ucuz fiyatlarla internette arama yapabilirsiniz. Şu anda Amazon'da 179,99 $.
DD-WRT FlashRouters aracılığıyla önceden parladı satın almak için 249,95 $ için kendiniz kurabilirsiniz
Domates FlashRouters aracılığıyla önceden parladı satın almak için 249,95 $ için kendiniz kurabilirsiniz
Sabai İşletim Sistemi Kendiniz yükleyebilir veya bir yıl boyunca büyük gelişmiş destek ve donanım garantisi aldığınız Sabai Technology üzerinden 289,99 $ satın alabilirsiniz (aksi takdirde 75 $ ve kendiniz kurarsanız satın almanızı öneririz).

Kuşkusuz, hem FlashRouters hem de Sabai hisse senedi ile karşılaştırıldığında biraz pahalıdır, ancak Sabai ile bu fiyat, fiyat için büyük bir gerekçe olan kapsamlı destek ve garantileri içerir..

4. Özellikler

Her bellenimin farklı bir görünümü, hissi ve gezinmesi vardır ve aşağıdakilere bir göz atacağız.

4.1 Estetik

Gerçekten bir belirleyici faktör olmamasına rağmen, bir yazılımın estetiği, yazılımdan ne bekleyebileceğiniz hakkında bir fikir verir. Aşağıdaki tabloda, her bellenimin ana sayfasının ekran görüntülerini görebilirsiniz. Bu görüntülerden birkaç kesinti yapabiliriz. Asus ürün yazılımı, açık şemaları ve basit menü seçenekleriyle, gündelik kullanıcılara yönelik olduğunu açıkça göstermektedir. Aynı şey Sabai için de söylenebilir, ancak bir kez gelişmiş ayarlarında DD-WRT / Tomato'ya çok benzeyen bir arayüz elde edersiniz, ancak biraz zihin bozucu olsa da, yönlendiricinin ne kadar daha fazla kullanılabileceğini açıkça gösterir.

Asus Ana Sayfası DD-WRT Ana Sayfası
Asus Yazılım Ana Sayfası DDWRT Bellenim Ana Sayfası
Domates Homapage Sabai Teknoloji Ana Sayfası
Domates Firmware Ana Sayfası Sabai Yazılım Ana Sayfası

4.2 Gezinme

Yukarıdaki resimler ayrıca gezinti ağacının kök menülerini gösterir ve istediğiniz kurulumları gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bu menü seçenekleri ayrıca yönlendiricinizle ne kadar başarılabileceğinize dair bazı göstergeler sağlar. Belirtildiği gibi, Asus stok ürün yazılımı sıradan kişiye yöneliktir, bu yüzden çok basittir.

DD-WRT navigasyonunu en mantıklı göründüğü için en çok tercih ediyoruz ve nerede olduğunu bilmediğiniz tüm ayarları / komutları bulmak kolaydır. Ayrıca yatay olması ve sekme sisteminin seçenekler arasında görmeyi kolaylaştırmasını da seviyoruz.

Sabai ve Domates, Sabai par VPN'de öncelikli olan Gelişmiş seçenekleri açtığınızda esasen aynıdır. Biraz garip bir düzenleri olmasına rağmen aşırı karmaşık değil ve sadece biraz alışması gerekiyor.

5. Hızlar

Bilgisayarımız modeme bağlı olan yönlendiriciye bağlandığında, bellenimden bağımsız olarak, tümünü kullanabileceğimiz 30.0 / 3.0Mbps internet bağlantımız var. WiFi Hızlarını test etmek için hayal ettik ve hane halkı ortalama ve yönlendiriciyi bilgisayardan yaklaşık 10 metre kalın bir beton duvarın diğer tarafına yerleştirdik. Testler için tüm anten konumlarını aynı tuttuk ve bunun yerine bağlantı hızlarını ne kadar artırabileceğimizi görmek için yazılım ayarları kullandık.

5.1 WiFi Hızları

Aşağıdaki hızlardan görebildiğimiz gibi, tüm yazılımlar, marjinal olarak geride kalan stok ürün yazılımı ve Tomato'nun en iyi performansa sahip olmasıyla hızın çoğunu koruyabilir. Ayrıca, beklendiği gibi 5GHz kanalındaki hızlar daha hızlıydı, ancak elbette, bu daha düşük bir aralığa sahip.

Stok DD-WRT Domates Sabai
2.4GHz 29.5 / 3.0 29.6 / 3.0 30.0 / 3.0 29.6 / 3.0
5GHz 29.9 / 3.0 30.0 / 3.0 30.0 / 3.0 30.0 / 3.0

5.2 Hız Optimizasyonu

Sonuçlar oldukça harika olmasına rağmen, sistemden biraz daha fazla sıkıp sıkamayacağımızı görmeye çalıştık. Bunu, aşağıdaki tabloda açıklanan şekillerde ve elde edebildiğimiz iyileştirmelerle yaptık. Bir çeşit WiFi Analyzer kullanmanız önemlidir (Android için bunu tavsiye ediyoruz ve yazılımlar da yerleşiktir).
Kullandığınız bellenimden bağımsız olarak performansı artırmak için iki önemli not:
1. Farklı SSID'ler kullanarak daima 5GHz ve 2.4GHz kanallarını ayrı tutun
2. En az sıkışık kanalları kullanın ve tüm cihazlarınız bunu destekliyorsa özel n veya a / c kanal ayarını kullanın

En iyi internet verimini elde etmeye odaklandık, ancak bir NAS kullanırken dahili verim konusunda endişeleriniz varsa, LAN Hız Testi (Lite) gibi bir araç kullanabilirsiniz. Kullandığımız bazı ayarlar yönlendiricinizi dengesiz hale getirebilir ve ömrünü kısaltabilir, bu nedenle yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız değişiklikler yapın.

Stok Ürün Yazılımı Çok fazla şey yapamadık ve bu nedenle sadece yukarıdaki iki değişikliği yapmanın yanı sıra farklı Kanal Bant Genişliklerini denedik. Ondan belirgin bir gelişme elde edemedik.
DD-WRT Kanalları değiştirmenin yanı sıra, CPU'yu 632MHz'e hız aşırtmanın yanı sıra TX Gücünü 150'ye çıkardık. Bundan sonra her iki kablosuz hızı da 30.0 / 3.0'a kadar elde edebildik..
Domates Domatesi 663Mhz'de biraz daha fazla overclock edebildik ve TX Gücünü 150'ye çıkardık. 30.0 / 3.0'a kadar olduğu için herhangi bir değişiklik fark etmedik (öğrenmek için dahili testi kullanabilirsiniz) ama VPN hızlarımızı artırmaya yardımcı olduğunu fark ettik.
Sabai İşletim Sistemi Domates ile aynı değişiklikleri yaptık ve her iki kanalda da 30.0 / 3.0 elde edebildik.

6. VPN

Her zamanki gibi, burada ProPrivacy'de bizim için en önemli faktör bir VPN kullanmaktır. Kullandığımız yönlendirici çok gelişmiş olduğundan, stok ürün yazılımı hem OpenVPN hem de PPTP istemcilerini destekliyor, ancak çoğu yönlendirici için durum böyle değil ve özel yazılımların büyük bir avantajı burada.

Güvenlik kusurlarıyla dolu olduğu için PPTP kullanılmasını önermiyoruz ve bu nedenle testimizde sadece OpenVPN'i düşündük.

6.1 OpenVPN Kurulumu

Testlerimiz için VyprVPN'i kullandık çünkü piyasadaki en yüksek hızlardan bazılarını sağlıyor, ancak henüz bir VPN hesabınız yoksa, sizin için en iyi olanı bulmak için etrafa bakmanızı öneririz..

VyprVPN'in bir avantajı, çok basit bir .ovpn dosyasına sahip olmasıdır, bu da tüm platformlarda kolayca kurulabileceği anlamına gelir, ancak çoğu şirketin karmaşık dosyaları vardır ve stok ürün yazılımının bunları nasıl işleyeceğinden emin değildik - bir gerçeği biliyoruz diğer platformlarda iyi çalışıyorlar.

openvpn ddwrt kurulumu

openvpn kurulum domates yönlendirici

sabai kurulum openvpn

Stok Ürün Yazılımı Bağlantıyı kurmak oldukça kolaydı ve .ovpn dosyasının yüklenmesi ve kullanıcı adı ile parolanın girilmesi gerekiyordu. Ancak bununla ilgili bazı küçük sorunlar yaşadık ve manuel olarak kullanmak istediğimiz DNS sunucusunu kurmamız gerekiyordu.
DD-WRT Hem Domates hem de DD-WRT'de iki ana farklı kurulum yöntemi vardır ve hangisini kullandığınız gerçekten sağlayıcınızın hangisini tercih ettiğine bağlıdır. Tüm ayrıntıları komut kabuklarına girmek ve bu şekilde çalıştırmak mümkündür veya iyi yapılandırılmış istemciyi kullanarak ayarlayabilirsiniz.
Domates Domates kurulumu çok optimize edilmiştir ve DD-WRT'den daha fazla esneklik sağlar. Ayrıca DD-WRT'den çok daha iyi bir durum izleme özelliğine sahiptir.

  • İstemci YapılandırmasıDomates OpenVPN Kurulumu 1
  • Durum İzleme
    Domates OpenVPN Kurulumu 2
Sabai İşletim Sistemi Sabai'nin 3 tıklama kurulum mekanizması var. .Ovpn dosyasını yüklersiniz, adınızı ve parolanızı girersiniz. Stok kurulumu kadar basittir ve Shibbyit tarafından Domates ile aynı miktarda izleme almamanıza rağmen, başarılı bağlantıyı ve konumunu gösterir.

  • Adım 1 - Dosya içe aktarmaSabai OpenVPN Kurulumu 1
  • Adım 2 - Gerekli değişiklikleri yapmaSabai OpenVPN Kurulumu 2

6.2 VPN Hızları

İlk önce Windows VPN yazılımını kullanarak bağlantıyı test ettik ve bir taban hattı numarası elde etmek için Ethernet üzerinden yönlendiriciye bağladık: 28.3 / 2.7 hızlarına ulaştık. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, düşük CPU hızları ve gücü, sadece mevcut internet hızımızın bir marjının gerçekte kullanıldığı anlamına gelir.

Sonuçlardan, şaşırtıcı bir şekilde stok ürün yazılımının en yavaş olduğunu görebiliriz. Bunu üçüncü sırada DD-WRT takip ediyor. İlginçtir ki, her iki yazılım için de 5GHz kanalındaki VPN hızları 2.4GHz'den daha yavaştı ve neden olduğundan emin değiliz - eğer yaparsanız, bize bildirin.

Sabai gelişmiş bir Domates yapımı olduğundan, hızlarının çok yakın olması şaşırtıcı değildir, Sabai biraz daha hızlıdır.

Stok DD-WRT Domates Sabai
telli 11.7 / 2.7 10.8 / 2.9 12.9 / 2.9 13.4 / 2.9
2.4GHz 8.5 / 2.7 10.2 / 2.9 10.5 / 2.8 10.5 / 2.9
5GHz 6.1 / 2.7 9.5 / 2.8 11.0 / 2.9 11.6 / 2.9

6.3 VPN Yorumları & Tartışma

Sabai Technology bir VPN kurulumuna sahip olduğunu ve optimize edilmiş bir sistem kullandığını iddia ediyor. Bu, sadece kolay bir kurulum sürecine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda en iyi hızlara sahip olduğunuzu gösterir. Ayrıca Sabai'nin 'Gateways' adı verilen ve kesinlikle en iyi özelliklerinden biri olan ve diğerlerine benzer bir şey bulamadık. Ağ geçitleri, yönlendiriciye bağlı olan, hangi aygıtların VPN kullandığını ve hangilerinin kullanılmadığına karar vermenizi sağlar.

Topluluk tarafından vurgulandığı gibi, VPN bağlantılarının kurulumu, hızları ve izlenmesi sadece Tomato'da daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda 2 istemci kurmanıza izin verir, böylece kullanmak istediğiniz farklı sunucular / sağlayıcılar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Stoktaki VPN istemcisi açıkça bir hile ve DD-WRT orta yerde yatıyor.

7. Destek

Stok Ürün Yazılımı Asus desteğinin birçok karışık görüşü var, ancak çoğunlukla olumsuz olarak görülüyor. Ne yazık ki, hızlarını optimize etmeye veya OpenVPN kurulumu ile yaşadığımız sorunları çözmeye çalışırken, onlardan çok olumsuz / yararsız yanıtlar aldık ve arkasında sağlam bir topluluk bulamadık. (Bununla birlikte, biraz gelişmiş bir stok ürün yazılımı olan Merlin, bu cephede biraz daha iyi duruyor).
DD-WRT DD-WRT kuşkusuz en büyük topluluk desteğine sahiptir. Bazı Googling ve Wiki Forumlarını aramanıza rağmen, sorununuza oldukça hızlı bir şekilde bir cevap / çözüm bulmak zorundasınız. DD-WRT ile yaşadığımız sorunların% 99'u çözemedik veya en azından neden çalışmadığını bulabildik.
Domates Domates toplumu DD-WRT kadar büyük değil ama hala çok yardım var. Ayrıca bu yazılımların her ikisi de bazı durumlarda Linux derlemeleri olduğundan DD-WRT forumlarında çözümler bulabilirsiniz.
Sabai İşletim Sistemi Sabai'nin yukarıda bahsedilen 'Ağ Geçitleri' dışında harika bir özelliği, en iyi teknik destek. Çok gelişmiş kurulumlar söz konusu olduğunda biraz eksik olsalar da, çoğu sorunu uzaktan, bilet veya hatta telefon desteği ile çözebilirler.Ayrıca Domates forumlarını da kullanabilirsiniz, çünkü aynı zamanda hedeflerinize ulaşmanız için size yardımcı olacaklardır. Uzaktan veya telefon desteği istiyorsanız fiyatlandırmada belirtildiği gibi, bunun maliyeti 75 $ / yıl.

8. Sonuç

Özel bir firmware kullanmak kesinlikle buna değer, özellikle de daha düşük performansa ve ayarlara sahip olmanıza izin verdiği için bir alt uç yönlendiriciniz varsa. Hisse senedi yazılımları kötü değil, ancak genellikle çok tıkanmışlar, karmaşık kurulumlara ulaşmak imkansız..

Kişisel olarak, kullanım kolaylığı ve şaşırtıcı topluluk desteği nedeniyle her zaman DD-WRT'nin büyük hayranları olduk. Ancak, Domates'i daha uzun bir süre denedikten sonra, kesinlikle yeniden başlatmayı görebiliyorum, çünkü sonsuz yeniden başlatmalar yapmak zorunda kalmadan çok fazla zaman kazanabilirsiniz ve elde edebileceğiniz gelişmiş izleme ve VPN performansı. Domates ve DD-WRT arasında seçim yapmak gerçekten kişisel bir seçimdir ve hangi çalışma alanlarını optimize etmek istediğinize ve hangi donanıma sahip olduğunuza bağlıdır. Ancak, performansı biraz artırmak ve bazı ekstra özellikleri etkinleştirmek için sadece özel bir ürün yazılımı kullanıyorsanız, DD-WRT'yi öneriyoruz.

Sabai'nin en iyisini elde etmek için bir miktar maliyeti olsa da, özellikle özel yönlendirici ürün yazılımını kullanma ve kurma konusunda çok az deneyiminiz varsa kesinlikle buna değer..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me