OpenVPN Connect, iOS, Android, Windows ve macOS için OpenVPN protokolünü destekleyen herhangi bir VPN hizmetiyle kullanılabilen genel bir OpenVPN uygulamasıdır.


Bu inceleme, her büyük platformdaki ana genel OpenVPN uygulamalarını inceleyen bir dizi makalenin bir parçasını oluşturuyor - diğerleri Windows için OpenVPN GUI, macOS için Tunnelblick ve Android için OpenVPN.

OpenVPN Connect, iPhone ve iPad kullanıcıları için mevcut olan tek OpenVPN seçeneği olarak dikkat çekiyor. Bu seride incelenen diğer uygulamaların aksine, OpenVPN Connect açık kaynak değildir. Ancak, açık kaynak kodlu OpenVPN protokolünü geliştiren ekip OpenVPN Inc.'in resmi uygulamasıdır..

Fiyat

Mobil sürümler OpenVPN Inc tarafından işletilen ücretli Özel Tünel VPN hizmetine bir bağlantı içermesine rağmen, OpenVPN Connect uygulaması ücretsizdir..

Tabii ki, OpenVPN Connect sadece bir uygulamadır, bu nedenle kullanmak için genellikle ayda birkaç dolara mal olan bir VPN hizmetine kaydolmanız gerekir..

OpenVPN Connect özellikleri

  • Tam DNS sızıntı koruması (hem IPv4 hem de IPv6)
  • Tam IPv6 yönlendirme
  • Kesintisiz tünel (yalnızca mobil)
  • Proxy desteği
  • OpenVPN Access sunucusuyla doğrudan uyumluluk

Tüm genel OpenVPN istemcilerinde olduğu gibi, OpenVPN yapılandırma (.ovpn) dosyasında yapılan basit düzenlemeler yüksek düzeyde özelleştirmeye izin verir (sağlayıcınız tarafından destekleniyorsa). Kullanılabilir olmayan küçük bir liste olmasına rağmen, bu tür düzenlemelerin çoğu desteklenir.

Herhangi bir onay bulamıyoruz, ancak OpenVPN Connect'in her zaman OpenVPN protokolünün en güncel sürümünü kullandığını varsaymanın adil olduğunu düşünüyoruz.

Erişim Sunucusu

OpenVPN Connect, OpenVPN Erişim Sunucusu yazılımını kullanarak bir VPN sunucu kurulumuna bağlanmayı çok kolaylaştırır. Bu işlevsellik bu incelemenin odağı değildir, ancak kendi VPN sunucunuzu nasıl oluşturacağınız hakkındaki kılavuzumuzda ele alınmıştır..

Kesintisiz tünel (yalnızca mobil uygulamalar)

Belgelere göre, bu özellik “duraklatma, devam ettirme ve yeniden bağlanma durumlarında tünelin etkin kalması için en iyi çabayı gösterir.” “Tüneli elle bağlantısı kesilene kadar sürekli meşgul ederek paket sızıntısı insidansını azaltabilir.”

Bu nedenle, bir öldürme anahtarı olarak birçok yönden çalışır, ancak gerçek bir öldürme anahtarı kadar sağlam görünmemektedir..

Android'in yeni sürümünün (Nougat 7+) herhangi bir VPN uygulamasıyla (OpenVPN Connect dahil) çalışan gerçek bir kill anahtarı içerdiğini belirtmek gerekir..

Gizlilik ve güvenlik

OpenVPN Inc. ABD merkezli bir şirkettir ve OpenVPN Connect kapalı kaynaklı bir uygulamadır.

Özel VPN uygulamaları söz konusu olduğunda, açık kaynak normalden daha az önemliydi, çünkü VPN sağlayıcısı çevrimiçi yaptığınız her şeyi yine de görebiliyordu. Ancak OpenVPN Connect, hangi VPN sağlayıcısını kullanacak şekilde yapılandırılmış olursa olsun, internet etkinliğinizde casusluk yapmak için kullanılabilecek genel bir uygulamadır..

En güvenilir VPN protokolü olan OpenVPN protokolünü geliştiren aynı ekip tarafından geliştirilmesinin kendisi lehine konuşur. Bununla birlikte, NSA hakkında bildiğimiz her şeyin OpenVPN Connect gibi bir gizlilik aracından taviz vermeyi önerdiği gerçeğinden, yapılacaklar listesinde yüksek olabilir..

İOS kullanıcısı olmayanlar için bunun yerine açık kaynak alternatifleri kullanmanızı önemle tavsiye ederiz.

İOS'ta OpenVPN

Apple’ın katı iOS geliştirici yönergeleri (ve lisanslama kısıtlamaları) temel olarak iOS'ta OpenVPN kullanımını yasaklamaktadır. Bu nedenle, bildiğimiz hiçbir özel iOS VPN uygulamasının OpenVPN protokolünü kullanmaması.

Ya da başka bir deyişle, OpenVPN'i bir iOS cihazında kullanmanın tek yolu OpenVPN Connect'tir. Bu uygulamanın VPN uygulamalarının OpenVPN kullanmasını engelleyen kısıtlamaları nasıl kaldırdığına dair hiçbir fikrimiz yok, ancak durum böyle.

DNS sızıntıları

Hiçbir platformda IPv4 DNS sızıntısı tespit etmedik. İnternet bağlantımız şu anda IPv6'yı desteklemediğinden IPv6 performansını test edemedik.

OpenVPN Connect tam Pv6 yönlendirmesini destekler, bu nedenle IPv6 adreslerini herhangi bir şekilde sızdırırsa şaşırırız. Uygulamanın VPN bağlantılarını yalnızca IPv4 üzerinden yönlendirmek için bir seçenek içerdiğine dikkat edilmelidir. Olası bir durumda, bir IPv6 sızıntısı veya IPv6 DNS sızıntısı yaşadınız, bu seçeneği seçmek neredeyse sorunu çözecektir.

WebRTC RTC sızıntıları

İOS'ta, Safari, Chrome ve Firefox'un WebRTC'yi desteklememesi, iOS için OpenVPN Connect'in WebRTC sızıntılarını oldukça tartışıp engellememesi sorununu ortaya çıkarıyor.

Diğer platformlarda herhangi bir WebRTC sızıntısı tespit etmedik, ancak hiçbir uygulama tabanlı koruma tarayıcı tabanlı bir çözüm kadar sağlam olmayacak.

Kullanım kolaylığı

Mobil uygulamaları doğrudan App Store veya Play Store'dan ve Windows ve macOS uygulamalarını resmi OpenVPN web sitesinden indirebilirsiniz. Uygulamalar geçerli herhangi bir OpenVPN yapılandırma dosyalarıyla çalışır veya doğrudan bir OpenVPN Access sunucusuyla IP adresi ve oturum açma ayrıntılarına sahip olursunuz..

Bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, sağlayıcınız gerekli .ovpn dosyalarını sağlayacaktır.

iOS

İOS'un iOS olması sayesinde, OpenVPN Connect'te standart bir OpenVPN profili (.ovpn dosyası) açmak diğer platformlarda olduğundan biraz daha dahil olabilir.

Profili içe aktar

Hemen belli olmasa da, Safari indirilen .ovpn dosyalarını OpenVPN Connect'te (kurulduktan sonra) açmayı önerecektir. Bu hayatı kolaylaştırır.

openvpn içindeki .ovpn dosyaları

Uygulama bağlandıktan sonra oldukça güzel bağlantı istatistikleri sağlar.

bağlantı istatistikleri

OpenVPN Connect, iOS’un yerleşik VPN işlevine eklentiler. Bir kez ayarlandığında, varsayılan profil iOS Ayarlar panelinden etkinleştirilebilir, bir VPN bağlantısı aktif olduğunda bildirim çubuğunda gösterilen “VPN” simgesi.

VPN'nin bağlı olduğunu gösteren bildirim çubuğu

Kesintisiz tünel dışında, ayar seçeneklerinin çoğu minimum TLS sürümü (TLS 1.2'ye kadar) ve OpenVPN UDP veya TCP'nin kullanılması gibi oldukça tekniktir.

Bu parametreler zaten VPN sağlayıcınız tarafından .ovpn yapılandırma dosyalarında tanımlanmış olmalıdır ve bu nedenle yalnızca kendi erişim Sunucusu kullanıcıları içindir..

Android

Android uygulaması iOS kardeşiyle neredeyse aynı, ancak Android'in daha geleneksel dosya sistemi sayesinde .ovpn yapılandırma dosyalarını içe aktarmanın daha kolay olması (ör. İndirme klasöründen veya USB aktarımı ile).

Masaüstü

Yüzeysel İşletim Sistemi tabanlı farklılıklar bir yana, Windows ve macOS istemcileri aynı görünmektedir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, OpenVPN GUI'ye çok benziyorlar.

Mac ve Windows masaüstlerinde VPN

Konuşacak hiçbir özelliği olmayan basit uygulamalardır, ancak gayet iyi çalışırlar.

Son düşünceler

Edward Snowden olsaydık, gizliliğimizi korumak için bir ABD şirketi tarafından geliştirilen kapalı kaynaklı bir uygulamayı kullanmazdık. Durum böyle olmadığından, bir iOS cihazında OpenVPN kullanabilmenin kolaylık ve güvenlik avantajları bu endişelerden daha ağır basmaktadır. Bu nedenle, OpenVPN Connect işini iyi yapan iyi bir uygulamadır. OpenVPN Inc.'in kendisi tarafından geliştirildiğinden bu şaşırtıcı değildir.!

Yine de kesintisiz tünelden daha sağlam bir öldürme anahtarı görmeyi tercih ederiz. Hiç şüphe yok ki, neden hala olmasa da iyi teknik nedenler var. OpenVPN işlevselliği isteyen iOS kullanıcıları için sonuç, OpenVPN Connect'in hala en iyi seçenek olması.

Bununla birlikte, Access Server olmayan masaüstü veya Android kullanıcılarının neden üstün açık kaynak alternatifleri üzerinden seçmeleri gerektiğini düşünemiyoruz..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me