OpenELEC nedir?

OpenELEC, özellikle medya oynatmak için tasarlanmış Linux tabanlı bir İşletim Sistemidir (OS). Birçok kişi Kodi'yi çalıştırmak için OpenELEC kullanır - bunu varsayılan kullanıcı arabirimi olarak kullanır. OpenELEC popüler çünkü "yeterli işletim sistemi" işi yapmak için. Ayrıca son derece hızlı önyükleme yapabilir. Küçük boyutu nedeniyle, bir flash bellek kartından veya herhangi bir minimum set üstü kutu donanım kurulumundan çalışabilir. Bazı insanlar, gerçekten taşınabilir bir Kodi sistemine sahip olmalarını sağlayan Raspberry Pi gibi cihazlara yükler.

Göründüğü kadar zor değil

OpenELEC'in yerel bir dosya gezgini olmadığı için dosyaları ve diğer basit görevleri aktarmak ilk başta biraz göz korkutucu görünebilir. Ancak, birkaç basit Linux komutunda ustalaştıktan sonra yeni depolar ve eklentiler yüklemek oldukça kolay hale gelir. Bu kılavuzda, yazmanız gereken tüm komutlar dahil olmak üzere OpenELEC üzerinde bir VPN kurma ve kullanma adımlarında size yol göstereceğiz.

Neden Kodi için bir VPN'e ihtiyacım var??

Kodi için bir VPN çeşitli nedenlerden dolayı yararlıdır. İlk olarak, tüm verilerinizi şifreleyerek ve gerçek IP adresinizi gizleyerek gizlilik ve güvenlik sağlar. Bu, ISS'nizin çevrimiçi olarak ne yaptığınızı bilmesini engeller, aynı zamanda ABD'deki ISS'lerin web tarama alışkanlıklarınızı üçüncü taraflara satamamasını da engeller. Bir VPN'nin sağladığı gizlilik, Kodi kullanıcılarının keşfedilmekten korkmadan istedikleri içeriğe erişmekte özgür oldukları anlamına gelir.

Bir VPN ayrıca insanların farklı bir ülkede gibi davranmalarına izin verir. Genellikle coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin engellemesini kaldırmak istiyorsanız bu harika bir şeydir. Bu, Kodi sisteminizde kullanılamayacak yabancı spor müsabakalarına, tv kanallarına ve abonelik hizmetlerine erişmenizi sağlar.

OpenELEC Sistemlerine VPN Yükleme

OpenELEC sistemindeki bir VPN'ye bağlanmak için VPN bağlantısını manuel olarak ayarlamanız gerekir. VPN'nizin yazılımını web sitesinden indiremezsiniz. Bu çok zor olduğu anlamına gelmez - sadece biraz daha fazla çaba gerektirdiği anlamına gelir. İlk olarak, Zomboid deposunu almanız gerekir. Zomboid'i kurmak için gereken adımlar şunlardır:


 1. İhtiyacınız olan yazılımı OpenELEC sisteminize kurmak için Güvenli Kabuk (SSH) protokolü aracılığıyla başka bir bilgisayara bağlanması gerekir. PuTTY'yi bu bilgisayara indirerek başlayın. Bu, bilgisayarınız ile OpenELEC sisteminiz arasında iletişim kurmanız için gereken arabirimdir.
 2. PuTTY kurulduktan sonra, programı çalıştırın ve Bağlantı türü için SSH.
 3. Şimdi OpenELEC sisteminizdeki bazı ayarları değiştirmeniz gerekiyor. Kodi’nin ana sayfasında, dişli simgesini. şimdi tıkla OpenELECsağdaki seçenek.

  OpenELEC'e bir VPN yükleyin

 4. Şimdi tıklayın Hizmetler sekmesini soldaki listeden seçin. Listeden SSH'yi bulun ve SSH'yi etkinleştir seçeneği. Kaydırıcı etkinleştirildiğinde beyaza dönecektir - gri ise lütfen tekrar tıklayın.

  OpenELEC üzerinde VPN kurma

 5. Şimdi ayarlar sayfasına geri dönün. Seçin Sistem ayarları seçeneği. Tıkla Eklenti sekmesini ve ardından Bilinmeyen kaynaklar. Üçüncü taraflardan yazılım kullanmanın riskli olabileceğini söylediğinde Evet. İhtiyacınız olan VPN Yöneticisi güvenilirdir, bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, VPN'inizi kurmayı bitirdikten sonra, gelecekte güvenilmeyen yazılımlar yüklemediğinizden emin olmak için geri gelip bunu kapatmak isteyebilirsiniz..
 6. Ayarlar sayfasına dönün ve Sistem bilgisi buton. OpenELEC cihazınızın IP adresini bulun ve not edin. Gizlilik için ekran görüntüsünde boş bıraktım.
  OpenELEC'e bir VPN yükleyin
 7. OpenELEC sisteminizin IP adresini Ana Bilgisayar Adı bilgisayarınızda PuTTY alanında. Şimdi tıklayın Açık Programın altındaki düğme.

  OpenELEC Üzerinde VPN Nasıl Yapılandırılır

 8. Ardından, giriş bilgileriniz istenir. Varsayılan kullanıcı adı: kök ve şifre openelec. Yazarken yıldız işareti göstermez, ancak ayrıntıları doğru giriyorsunuz. Verileri girdiğinizde, Giriş anahtarı tıklayın. Artık OpenELEC sisteminizi kontrol edebileceksiniz.
 9. Bağlandıktan sonra lütfen aşağıdaki metin komutunu tam olarak burada yazıldığı gibi yazın:
  wget https://github.com/Zomboided/service.vpn.manager/archive/master.zip
 10. Dosya indirilir indirilmez OpenELEC sisteminize geri dönün ve Kodi'nin ana ekranına gidin
 11. Tıkla Eklenti sekmesini, ardından kutu simgesi sonraki ekranın sol üst köşesinde.
 12. seçmek Zip dosyasından yükle ve Seç Ana klasör Bir sonraki ekranda açılır. Şimdi seçin master.zip. Bu VPN yöneticisini kuracaktır.
 13. OpenVPN için VPN Yöneticisi eklentisi kurulduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bir bildirim alacaksınız.

OpenVPN için VPN Yöneticisi Nasıl Kurulur

OpenELPN sisteminize OpenVPN için VPN Yöneticisi kurduğunuza göre VPN bağlantınızı kurabilirsiniz. Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

 1. Kodi ana sayfasında, Eklenti sekmesini tıklayın ve sağ tıklayın OpenVPN için VPN Yöneticisi.
 2. Tıklayın Ayarlar listeden VPN sağlayıcınızı seçin. Henüz bir VPN'ye abone olmadıysanız, lütfen aşağıdakiler için en iyi 5 VPN'imize göz atın.
 3. Şimdi VPN giriş bilgilerinizi (kullanıcı adı ve şifre) girin.
 4. Seçin VPN Bağlantıları sekmesini tıklayın ve ilk tercih ettiğiniz sunucuyu seçme seçeneğini tıklayın.
 5. Bir açılır pencere VPN sağlayıcınıza bağlanmaya çalışır. Seçtiğiniz giriş bilgileri doğruysa, kullanılabilir tüm sunucuların bir listesi görünecektir. Birincil VPN sunucunuz olmasını istediğiniz herhangi bir sunucuyu seçebilirsiniz. Gezinmek için en fazla 10 sunucu seçebilirsiniz. Bu sunucu konumlarını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
 6. Artık VPN bağlantınızı test edebilirsiniz. OpenVPN için VPN Yöneticisi uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

OpenELEC üzerinde OpenVPN için VPN Manager'da manuel olarak VPN kurma

Piyasadaki birçok popüler VPN otomatik olarak VPN Yöneticisi'nde (Özel İnternet Erişimi, IPVanish, VyprVPN, Görünmez Tarama VPN, NordVPN, tigerVPN, HMA !, PureVPN, LiquidVPN, AirVPN, CyberGhost, Mükemmel Gizlilik, TorGuard, HideIPVPN, LimeVPN, VPN Sınırsız, BTGuard VPN, ExpressVPN, SaferVPN, Celo VPN.ht, TotalVPN, WiTopia, proXPN, Windscribe, VPN.ac, VPNSecure, IVPN (denenmemiş), SecureVPN.to (denenmemiş), RA4W (denenmemiş) ve VPNArea (denenmemiş).

Ancak, 2. adımda listelenmeyen bir VPN'ye abone olursanız "OpenVPN için VPN Yöneticisi Nasıl Kurulur " (yukarıda), yine de VPN bağlantınızı manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. İlk olarak, VPN'nizin web sitesinden belirli dosyaları indirmeniz gerekir. Bu dosyalar VPN'nizin ağına bağlanmanıza izin verecektir. Bu dosyalar genellikle VPN'nizin web sitesinde sağlanan Linux kurulum kılavuzunda belirtilir. Bir .crt dosya ve bir (veya daha fazla) .ovpn dosya. Bu dosyaları bulamıyorsanız, lütfen onlar için doğrudan VPN'nize başvurun.
 2. Kodi ana menüsünde, dişli simgesini sol üstte.
 3. Seçin Dosya Yöneticisi seçeneğini tıklayın ve tıklayın Kaynak ekle.
 4. Görünen kutuya VPN'nizin yapılandırma (VPN tarafından sağlanan URL) dosyalarının konumunu yazın ve kaynağa bir ad verin.
 5. Kodi eklentileri sayfasında, OpenVPN için VPN Yöneticisi Ayriyeten.
 6. seçmek Ayarlar ve sonra Kullanıcı tanımlı altında değer VPN Sağlayıcısı.

  VPN'i OpenELEC olarak yapılandırma

 7. Aşağı kaydırın ve Kullanıcı Tanımlı içe aktarma sihirbazı seçenek.

  OpenELEC'e bir VPN yükleyin

 8. Şimdi VPN Yöneticisine sağlayıcınızın dosyalarını nerede bulacağını söyleyin. Bunlar, Ana klasör, oraya gidin ve hepsini yüklediğinizden emin olun.
 9. VPN Yöneticisinin sunucu dosyalarını güncellemesini isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bu, bozuk bağlantıları otomatik olarak düzeltir. Tıklayın Evet.
 10. Sihirbaz bittikten sonra, VPN Yöneticisinin ayarlar sayfasına geri dönün ve VPN Bağlantıları çıkıntı.

Başlık resmi kredisi: OpenELEC logosu

Diğer Kodi Kılavuzları için Aşağıdaki Bağlantıları Tıklayın:

 • VPN Kodi
 • 50 En İyi Kodi Eklentisi
 • Akış Hayranları için Ultimate Kodi Rehberi
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me