Dünyanın dört bir yanındaki vatandaşlar dijital gizliliklerinin saldırı altında olduğu gerçeğine uyanıyorlar. 'İşlev sünmesi' olarak bilinen şeye tanık oluyoruz; teknolojilerin kullanımının başlangıçta amaçlandıkları amaçların ötesinde kademeli olarak genişlemesi.

World Wide Web, kullanıcıların bilgi paylaşarak iletişim kurabilecekleri ortak bir alan olarak tasarlanmıştır. Bundan çok daha fazlası olarak gelişti. Sosyal dokumuza kazınmış ve fiziksel dünyamızın bir uzantısı haline gelmiştir.

Ancak fiziksel dünyada sahip olduğumuz haklar dijital yaşamımıza uzanmıyor.

Gizlilik, nitelikli ve temel bir insan hakkıdır. Bu hak, tüm önemli uluslararası ve bölgesel insan hakları bildirimlerinde dile getirilmiştir:

 • Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi (UDHR) 1948, Madde 12
 • Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi (ICCPR) 1966, Madde 17
 • Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesi, Madde 11
 • Amerikan İnsan Hakları ve Görevleri Bildirgesi, Madde 5
 • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Madde 8

Aslında, dünyanın dört bir yanında, 130'dan fazla ülkede mahremiyetin korunmasına ilişkin anayasal açıklamalar var..


Gizliliğin yaşamın kendisiyle aynı inancı taşıyan bir hak olduğunu evrensel olarak kabul etmesine rağmen, birçoğumuz sürekli erozyona uyuşmuyor; ve yaşam tarzlarımızı korumakla görevlendirdiğimiz kurumlar, onların ölümünden sorumlu olanlardır..

ProPrivacy olarak, yeterli olduğunu söylüyoruz. Bizim için, halkın [meşhur] silahları alma ve doğru dijital gizliliğimiz için savaşma zamanı. Dövüşe katılmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

"İnterneti temel bir insan hakkı olarak tanıma zamanı. Bu, herkes için uygun fiyatlı erişimi garanti etmek, internet paketlerinin ticari veya politik ayrımcılık olmadan teslim edilmesini sağlamak ve nerede yaşadıklarına bakılmaksızın web kullanıcılarının gizliliğini ve özgürlüğünü korumak anlamına gelir." - Sir Tim Berners-Lee

Gizliliğimi kimden koruyorum?

Genel olarak konuşursak, bugün dijital gizliliğe yönelik dört acil tehdit var:

İnternet servis sağlayıcınız

Çevrimiçi yaptığınız her şey internet servis sağlayıcınız (ISS) üzerinden yönlendirilir. Bu, ziyaret ettiğiniz her sitenin günlüklerine sahip oldukları anlamına gelir. Yasal veya etik olarak sorgulanabilir bir şey yapmadıkça çoğu insan bunu ikinci bir düşünce olarak vermez.

'Saklanacak hiçbir şeyleri olmadığını' iddia ederek ISS gözetimini reddedenler, teleskopun yanlış ucundan mahremiyete bakıyorlar. Birkaç kötü aktör yüzünden mahremiyet hakkımızı dalgalandırmamalıyız. Ve 'normal davranış' spektrumunun dışına düşebileceğinden korktuğumuz için çevrimiçi olarak gerçek benliklerimiz olmaktan korkmamalıyız.

Hükümetiniz

Kendi hükümetlerimizin dijital gizliliğimizi doğrudan tehdit ettiğini fark edememe, belki de bir nesildeki en büyük el ve konuşulmamış skandal. Beğenileri daha önce imkansız olduğu düşünülen küresel bir gözetim aparatının ayrıntılarını ortaya çıkaran Snowden vahiylerinden sonra bile, ortalama vatandaş düşünce için duraklamadı.

Şimdi gerçekleri biliyoruz - yaptığımız her çağrı, gönderdiğimiz her e-posta, ziyaret ettiğimiz her site potansiyel olarak devlet kurumları tarafından toplanıyor; ve yine de boş oturuyoruz.

Ticari kuruluşlar

Web, bir avuç güçlü şirket tarafından yönetiliyor. Her saniye 63.000 Google araması yapılıyor; Facebook'ta yaklaşık 2,4 milyar aktif kullanıcı, dünya nüfusunun üçte birine yakın. Bu hizmetler, bir ihtiyacı karşıladıkları, çok iyi yaptıkları için sosyal makyajımızda şekillendirildi… ve kullanım noktasında serbestler. Karşılığında istedikleri tek şey özel verilerinize izinsiz erişim.

Ve çoğumuz yapmaya hazırız, çünkü bununla yüzleşelim, bu hizmetler şüphesiz dijital yaşamlarımızı zenginleştiriyor - ve bu süreçte gizlilik hakkımızın bir kısmını vermek zorunda kalırsak - öyle olsun. Sağ?

hackerlar

Hükümetler karmaşık kitlesel gözetim programları kullanmaktadır. Ticari kuruluşlar, hizmetlerine erişim karşılığında çerezleri ve kendilerine teslim ettiğimiz verileri kullanır.

O zaman gizlilik yaklaşımlarında çok daha işlemsel, ama aynı derecede invaziv olan kötü niyetli aktörler var. Adınız, evcil hayvanınızın adı veya kredi kartı numaranız olsun, tüm özel verileriniz birisine değer verir.

Gizliliğinizi korumak için ihtiyacınız olan araçlar

ProPrivacy, internet kullanıcılarını çevrimiçi gizliliklerini korumak için ihtiyaç duydukları araç ve bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır. Aşağıda, dijital gizliliğinizi korumak için ilk 'olmazsa olmaz' araçlarımızı listeledik.

Her araç gizliliğinizi her tehdide karşı koruyamaz, ancak birbirleriyle birlikte kullanıldığında, çevrimiçi ayak izinizi önemli ölçüde azaltabilir ve dijital gizliliğinizi geri almaya yönelik bir adım atabilirsiniz..

 1. İyi bir VPN

  Gizlilik cephaneliğinizde olması gereken tüm araçlardan bir VPN listenin en üstünde olmalıdır. VPN'ler veya sanal özel ağlar, tüm web trafiğinizi şifrelemek ve IP adresinizi maskelemek için tasarlanmıştır.

  Bu, ISS'nizin ve devlet kurumlarının çevrimiçi etkinliğinizi izlemesini önler. Ayrıca, web sitesi bloklarından ve diğer sansür biçimlerinden kaçabileceğiniz anlamına gelir.

  Bölgenizde bulunmayan hizmetlere erişim kazanarak konumunuzu kolayca 'sahtecilik' yapabilirsiniz.

  ProPrivacy (eski adıyla BestVPN.com) piyasadaki ilk VPN inceleme sitesiydi. İhtiyaçlarınız için doğru VPN'yi bulmanıza yardımcı olacak sektör lideri karşılaştırma araçlarımız var. VPN bulmak için En İyi VPN Hizmetleri 2020 listemize bir göz atın.

 2. Güvenli bir tarayıcı

  Chrome, Edge ve Safari gibi tarayıcılar kullanıcı verilerini aktif ve agresif bir şekilde toplar. Sonuçta Google, Microsoft ve Apple'a aitler. Bu üç sağlayıcı, web tarayıcılarının yaklaşık% 84 pazar payına sahiptir. Bu, tarayıcılardan birini kullanarak bu makaleyi okuma şansınız olduğu anlamına gelir.

  Kendinize bir iyilik yapın ve güvensiz bir tarayıcı kullanarak ziyaret ettiğiniz son site olun. Gizliliğinizi güvende tutmak için hangi tarayıcılara ve uzantılara güvenebileceğinizi görmek için En Güvenli Tarayıcılar Kılavuzumuza gidin.

 3. İyi bir reklam engelleyici

  Bir noktada hepimiz korkunç pop-up'la karşılaştık. Bizimki gibi harika web siteleri bile yararlı bilgilerle dolup taşan reklamları yayınlar (hey, ışıkları bir şekilde açık tutmalıyız). Çoğumuz bir veya iki reklamla başa çıkabiliriz, ancak ticari çıkarlar kullanıcı deneyimini engelliyorsa, iyi bir reklam engelleyiciye ihtiyacınız vardır.

  Bazı pop-up'lar düpedüz kötüdür ve sizi kötü amaçlı yazılım enjekte eden sayfalara yönlendirir.

  Bir reklam engelleyici hem sinir bozucu reklamverenleri hem de kötü niyetli aktörleri uzak tutar. En iyi önerilerimiz için En İyi Reklam Engelleyici Kılavuzumuza göz atın.

 4. Katı bir anti-virüs çözümü

  Yukarıdaki tüm araçlar gizliliğinizi korumak için proaktif önlemler olarak görülebilir. Anti-virüs çözümleri gizliliğinizi korumanın reaktif yöntemidir. Ne kadar çabalarsanız deneyin, kişisel verilerinizi korumak için ne kadar çaba sarf ederseniz edin, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar bugünlerde kaçınılmaz.

  Web'de bulunan kötü amaçlı yazılımların çoğu nispeten iyi huyludur. Ancak kötü amaçlı kodlar, gizliliğinizi asla düşünemeyeceğiniz şekillerde gizleme potansiyeline sahiptir. Anti-virüs yazılımı genellikle sizinle zarar vermek isteyenler arasındaki son savunma hattıdır..

  Önerilen anti-virüs çözümlerimizi okuyun.

Biz gizlilik profesyoneliz

Misyonumuz, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların araştırma, inceleme, bilgi paylaşımı, soruşturma ve doğrudan eylem yoluyla gizlilik haklarını geri kazanmalarına yardımcı olmaktır. Bu ağır yasa ihlallerini ve çevrimiçi gizliliğin erozyonunu tersine çevirmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız..

İnternet sizinkiler kadar sizindir.

Sizi sitemizi keşfetmeye, araçlarımızı kullanmaya ve incelemelerimizi okumaya davet ediyoruz. Herhangi bir sorunuz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Her soruya cevap vermeyi amaçlıyoruz.

Bu arada, sitemiz satış ortağı bağlantıları aracılığıyla finanse edilmektedir, yani bir bağlantıyı tıklayarak belirli ürünleri satın alırsanız, bir komisyon oluştururuz. Bu, görüşlerimizi hiçbir şekilde etkilemez. Tıklamalarınız yaptığımız işi doğrudan finanse eder. teşekkür ederim.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me