Mac kullanıcılarının çevrimiçi ortamda güvenli olduğu teorisi sonsuza dek sürüyor. Maalesef, durumun böyle olmadığını söylediğimiz için üzgünüz! Mac'ler bazı yönlerden daha güvenli olsa da, internete bağlandığında hiçbir sistem güvenli değildir.


Neyse ki sizin için Mac'inizi güvende tutmak için bu kılavuzu oluşturduk. aşağıda size yetenekleriniz ne olursa olsun uygulayabileceğiniz on Mac güvenlik ipucu veriyoruz.

Contents

En İyi 10 Mac Güvenlik İpuçları

Zamanınız kısıtlıysa uygulamanız gereken ilk 10 şey. Bunları uygulamadan Mac'iniz gerçekten risk altında olabilir.

1. Güvenlik Duvarı Kullanın

Güvenlik duvarını açmak istenmeyen ağ bağlantılarını engeller. Birçok kişi Apple'ın bunu varsayılan bir ayar olarak etkinleştirdiğini düşünüyor, ancak bu her zaman böyle değil.

Mac Güvenlik Duvarınızı açmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Sistem Tercihlerine Git > Güvenlik & Gizlilik
 2. Güvenlik Duvarı Sekmesini tıklayın
 3. Asma kilit simgesini tıklayın
 4. Sekmeyi yapılandırmak için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Diğer bir kullanışlı seçenek, Güvenlik Duvarı Seçenekleri düğmesini tıklatıp iletişim kutusunda Gizli Modu Etkinleştir'i tıklatarak Gizlilik Modunu etkinleştirmektir. Bu, bilgisayarınızı genel ağlarda görünmez yapar.

2. Otomatik Güncelleştirmeleri Etkinleştir

Bilgisayarınızı korumak için otomatik güncellemeleri etkinleştirmeniz önemlidir. Apple'ın geliştiricileri macOS'u güncellemek için sürekli çalışıyor. Bu, makinenizin savunmasız kalabileceği ortaya çıkan tüm saldırılara tepki vermeyi içerir.

Otomatik güncellemeleri etkinleştirmek çok basit - Sistem Tercihleri'ni açmanız ve güncelleme ayarlarını özelleştirebileceğiniz App Store'u tıklamanız yeterlidir.

3. Güçlü Parolalar Kullanın

Kullanıcı hesaplarınız için güçlü şifreler kullanmak çok önemlidir.

Bunu yapmak için, Güvenliğin Genel bölümüne geri dönün & Gizlilik ayarları.

Güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmanıza yardımcı olması için bir şifre yöneticisi de kullanmalısınız. 1Password'u öneririz, ancak bunu daha sonra bu kılavuzda tartışın..

4. Otomatik Girişi Devre Dışı Bırak

Özellikle taşınabilir bir Mac kullanıyorsanız, gelişmiş güvenlik için bu işlevi devre dışı bırakın. Birisi Mac'inizi çalarsa, otomatik girişi devre dışı bırakmak özel verilerinizi hırsızdan korumanıza yardımcı olur.

Şifre gücünüzü kontrol etmek veya şifrenizi kırılmasını zorlaştırmak (ancak hatırlaması kolay) istiyorsanız, makalemize göz atın: https://proprivacy.com/password-strength-checker/

5. Güvenli Olmayan Uygulamaları Çalıştırmayı Devre Dışı Bırakma

Genel Ayarlar sekmesinde, Mac'inizde hangi uygulamaların çalışabileceğini değiştirebilir ve yetkilendirebilirsiniz. En güvenli seçenek, yalnızca App Store'daki uygulamaların çalışmasına izin vermektir.

Ancak, daha fazla özgürlük istiyorsanız, Apple tarafından bilinen geliştiricilerin yanı sıra App Store'dan uygulamalar çalıştırmayı seçebilirsiniz.

6. FileVault'u etkinleştirin

FileVault'un etkinleştirilmesi çok önemlidir. Açıkken, kullanıcı hesabınızdaki tüm dosyaları şifreleyebilirsiniz. Bunların şifresini çözmek için, FileVault'u açtığınızda hesap şifrenizi veya oluşturduğunuz kurtarma anahtarını girmeniz gerekir.

7. Java'yı devre dışı bırakın

En iyi özelliklerden biri Java'yı devre dışı bırakma seçeneğidir. Java güvenlik açıklarıyla doludur. Java'yı düzenli olarak çalıştırmazsanız, kapatın. Çalışamazsa, kodların Mac'inizde güvenlik boşlukları oluşturmasına izin veremez.

Java'yı tarayıcınızın güvenlik tercihlerinde kapatabilirsiniz. Safari'de Tercihler'e gidin > Güvenlik'i tıklayın ve Java Java’yı Etkinleştir ’sekmesinin işaretini kaldırın.

8. Uyandırma / Ekran Koruyucu için Parola İsteme

MacBook'unuz varsa, Güvenliği açmayı düşünün & Sistem Tercihleri'nden Gizlilik bölmesi ve Parola İste alanını "hemen". Açıkken, Mac'iniz uyku moduna geçtikten veya ekran koruyucu etkinleştirildikten sonra hesabınıza giriş yapmak için giriş kimlik bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekir..

9. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

İki adımlı veya iki faktörlü kimlik doğrulama, hizmetlere veya web sitelerine girişinizin yalnızca kullanıcı adınız ve şifrenizden daha fazlasını gerektirdiği bir sistemdir. Ayrıca sayısal bir kod gerekir. Bu iki adımlı kod genellikle size kısa mesaj veya telefon görüşmesi yoluyla gönderilir. Bilgisayar korsanlığı, bilgisayar korsanlarına ek bir zorluk getiriyor.

Google’ın Gmail gibi hizmetleri bu özelliğe sahiptir, ancak bunu kullanmak için etkinleştirmeniz gerekir. Dropbox'ın yanı sıra Microsoft hizmetleri ve siteleri için de açabilirsiniz. İki adımlı kimlik doğrulama, kullanıcı deneyiminde hafif bir rahatsızlık anlamına gelebilir, ancak kazandığınız güvenlik, küçük zorluklardan çok daha ağır basar.

10. Kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulaması yükleme ve yapılandırma

Giderek daha fazla kötü amaçlı yazılım Mac'leri hedefliyor (yine de Windows kullanıcılarının karşılaştığı seviyenin yakınında değil). OS X, Xprotect adlı güçlü, her zaman çalışan ama görünmez bir kötü amaçlı yazılım önleme aracına sahiptir. Yine de, dosyalarınızı taramak için zaman zaman Malwarebytes gibi bir uygulamayı çalıştırmalısınız. Kötü amaçlı yazılımlardan tam korumayla ilgileniyorsanız, kötü amaçlı yazılımları kaldırma ve koruma ile ilgili makalemize göz atın.

Mac Ağ Güvenliği

Mac veya herhangi bir bilgisayar kullanmanın en büyük tehlikelerinden biri çevrimiçi olmaktır.

Ağ güvenliği ile bir şeyler başlatmamız şaşırtıcı değil.

Ağ seçeneklerinizi yapılandırmak için ekranın sol üst köşesindeki Apple menüsünü tıklayın. Sistem Tercihleri'ni açın ve Ağ'ı seçin.

Ağ Bağlantılarını Kontrol Edin

Uzmanlığa sahipseniz, kendi başınıza ağ ve bağlantı kuralları oluşturabilirsiniz. Ne yazık ki, çoğumuz için durum böyle değil. Aşağıda listelediğimiz uygulamalar bağlantılarınızı izlemenize ve güvenli hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Dokunma!

Dokunma! arka planda çalışan uygulamaların tüm etkinliklerini gizlice izler. Bir uygulama önceden tanımlanmış bir kural olmadan çalışmayı denediğinde, Hands Off! bir bildirim ile sizi uyarır. Bu mesaj, işlemle ilgili tüm bilgileri içerir ve sizden bir karar vermenizi ister. Bildirime cevap verene kadar, Hands Off! operasyonu engeller ve sizi korur.

Küçük kaçırmak

Little Snitch, gelen bağlantılar için bir güvenlik duvarıdır. Giden ağ bağlantısı girişimlerini gösterir, özel verilerinizin bilgisayarınızdan çıkmamasını sağlar. Gelen bağlantılar için aynı düzeyde kontrol sunar.

Murus

Murus bir güvenlik duvarı yönetim aracıdır. Bu kolaylaştırılmış ve kullanıcı dostu uygulamanın tüm işlevlerini kullanmak için güvenlik konusunda uzman olmanız gerekmez. Murus'un büyük bir avantajı, her durum için özelleştirilmiş kural kümeleri oluşturmak için kullanabileceğiniz yerleşik grafik kural düzenleme aracıdır..

Radyo Sessizliği

Radyo Sessizlik süper küçük bir ağ monitör uygulaması. Gizliliğinizi korumanıza ve uygulamaların hassas verilerinizi arka planda göndermesini önlemenize yardımcı olur. Bu uygulamayı kullanmanın Mac’inizin performansında herhangi bir yan etkisi yoktur ve size her zaman pop-up bildirim göndermez.

Mac'te güvenlik duvarı

Ağ bağlantılarını kontrol etmek bir şeydir. Ayrıca, hiçbir şeyin içeri girmediğinden emin olmanız gerekir. Bu nedenle, bir güvenlik duvarı kullanmak bir zorunluluktur.

Tiger denilen 10.4'ten sonraki tüm Macintosh sürümlerinde, kullanıcıyı kötü niyetli saldırılardan korumak için Unix tabanlı bir güvenlik duvarı sistemi vardı. Apple buna ipfw adını verdi. Gelen ve giden bağlantıları yöneterek kullanıcının bunları geçmesine veya engellemesine izin verdi. Bu güvenlik duvarı sistemleri trafiği türe, kökene ve hedefe göre düzenler.

Mac OS'nin (Leopard) bir sonraki sürümünde Apple, uygulamaların ağ isteklerini yönetmek için ipfw'yi Uygulama Güvenlik Duvarı adlı yeni bir eklenti ile güncelledi. Bir program ağ trafiği istediğinde, soket filtresi bunu yapma hakkını kontrol eder. Program listede yoksa, OS X sizden devam etmesine izin vermenizi ister.

Varsayılan güvenlik duvarını etkinleştirirken, yukarıda belirtilen üçüncü taraf güvenlik duvarlarından birini kullanmanızı da öneririz. Bunlar, özel işleri olduğundan faydalıdır, bu nedenle istenmeyen trafiği durdurma olasılıkları daha yüksektir.

VPN

Ağınıza kötü bir şey girip çıkmadığından emin olmak bir şeydir. Bağlantılarınızı gizli tutan başka bir şey.

Bir VPN (Sanal Özel Ağ) verilerinizi şifreler. Böylece istenmeyen gözlerden saklanıyor. Sınırsız global akış gibi bir VPN kullanmanın daha birçok avantajı vardır. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Mac için en iyi VPN'lerin derinlemesine karşılaştırmasını okuyun.

Veri koruması

Artık ağınızı kontrol altına aldığınıza göre, dosyalarınızı elinize alma zamanı geldi. Ancak, veri koruma söz konusu olduğunda dikkatli olun. İşleri yanlış yaparsanız, kendinizi dosyalarınızdan kilitleyebilirsiniz. Bu nedenle, başlamadan önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun (verilerinizi düzenli olarak yedeklemelisiniz).

Aşağıda belirtilen FileVault ve TimeMachine'e ek olarak MiniTool'u da kontrol etmeyi düşünebilirsiniz..

Dosya kasası

Verilerinizi şifrelemek için FileVault kullanın.

FileVault nedir?

FileVault, Apple’ın işletim sistemi macOS içindeki bir disk şifreleme programıdır. FileVault, diski ve içindeki tüm dosyaları kilitlemek için 256 bit anahtarlı 128bit AES şifrelemesi kullanır.

FileVault'u Neden Kullanmalısınız??

Kişisel verilerinizin şifrelenmesi, verilerinizi ve dosyalarınızı güvenceye almak için taşınabilir cihazlar için şiddetle önerilir. Birçok durumda, özellikle de birisi yetkisiz erişim elde etmeye çalıştığında yararlı olabilir. Ayrıca, Mac'inizi yanlış yerleştirir veya kaybederseniz verileriniz güvende olur.

FileVault Güvenli mi??

Şifrenizi ve kurtarma anahtarınızı kaybederseniz, verilerinize sonsuza kadar erişilemez - dosyalarınızdan hiçbirini kurtaramazsınız. FileVault şifrelemesi o kadar güçlü ki kırılması 100.000 yıl sürecek, bu yüzden onu kesmek imkansız.

Apple, kurtarma anahtarını yedeklemesinde saklamanıza yardımcı olur. Bu, kaybetme riskini azaltır. Ancak, unutursanız veya bir şeyleri kaybetme eğilimindeyseniz, FileVault sizin için olmayabilir.

FileVault Nasıl Açılır

  1. Apple menüsünden Sistem Tercihleri'ni açın ve Güvenlik'e gidin & Gizlilik.

  2. FileVault sekmesini seçin ve sol alt köşedeki küçük kilit simgesini tıklayın, ardından yönetici şifresini girin.

  3. Ardından, kurulum işlemini başlatmak için “FileVault'u Aç” düğmesine tıklayın.

  4. Mac'inizde birden fazla kullanıcı varsa, her biri için FileVault erişimini etkinleştirmeniz gerekir.

  5. 24 karakterlik alfasayısal şifreniz için güvenli bir alan bulun ve Devam'ı tıklayın.

  6. Apple'dan kurtarma anahtarınızı saklamasını isteyebilirsiniz. Bunu yapmayı seçerseniz, üç güvenlik sorusunu yanıtlamanız gerekir. Bu, Apple ile bağlantı kurmanıza ve kendinizi yetkilendirmenize yardımcı olacaktır.

  7. Güvenlik sorularını yanıtlamayı bitirdikten sonra Yeniden Başlat düğmesine basın.

Verilerinizi şifrelemek çok yavaş bir süreç olabilir. Mac'inizin performansına bağlı olarak her 50 GB'ın şifrelenmesi 5-15 dakika sürer. En iyi yol, geceleri koşmasına izin vermektir. Güvenlik bölümündeki FileVault sekmesine geri dönerseniz ilerlemeyi kontrol edebilirsiniz. & Gizlilik.

FileVault'u kapatmak için yukarıdaki adımların sırasını tersten uygulayın. Şifre çözme, şifrelemenin yaptığı kadar zaman alacaktır. Her şey sürücü boyutunuza, sürücü hızınıza ve Mac’in performansına bağlıdır. Şifreleme / şifre çözme sırasında bilgisayarınız yavaş hissedebilir, ancak endişelenmeyin.

Güvenlik Deliğini Düzelt

FileVault’un güvenliği konusunda ikna olmadıysanız ve hala saldırıya uğramak konusunda endişeleniyorsanız, yardımcı olabiliriz.

Mac'iniz Uyku Moduna girdiğinde potansiyel bir güvenlik boşluğu vardır. Bunun nedeni FileVault'un şifresini çözmek için gereken parolaların belleğinde saklanmasıdır. Esasen, birisi onu uyandırabilir ve giriş şifresi olmadan anahtarı alabilir.

Güvenlik konusunda paranoyaksanız aşağıdakileri yapabilirsiniz.

DİKKAT: Günlük kullanımda, oturum açma parolanızı iki kez yazmanız gerekir ve uyku modundan çıkarken Mac'iniz biraz daha yavaş olacaktır.

İsteğe bağlı alt başlık

 1. Terminal'i açın (İzlenceler klasöründe bulabilir veya aramak için Spotlight'ı kullanabilirsiniz)
 2. Şunu yazın: sudo pmset -a destroyfvkeyonstandby 1 hibernatemode 25
 3. Enter tuşuna basın ve Mac'inizi yeniden başlatın

Bu komut Mac'inizin uyku modu yerine bekleme moduna girmesini sağlar. Bekleme modunda, belleğin içeriği diske kaydedilir ve bilgisayar derin uyku moduna girer. Komut ayrıca, bilgisayarınıza Bekleme modunda FileVault tuşunu bellekte tutmamasını söyler.

Özelliği kapatmak için Terminal'i tekrar açın ve şunu yazın: sudo pmset -a destroyfvkeyonstandby 0 hibernatemode 3

Ardından Enter tuşuna basın ve yeniden başlatın.

Zaman makinesi

FileVault ile verileriniz güvende olacaktır. Ancak, yedeklemeniz de gerekir. Verilerinizi geri alamazsanız, dizüstü bilgisayarınız çalınırsa verilerinizin güvenli olduğunu bilmenin bir faydası yoktur.

Zaman Makinesi Nedir?

Time Machine, Apple tarafından geliştirilen ve macOS'un bir parçası olarak dağıtılan bir yedekleme yazılımıdır. Çok sayıda başka yedekleme seçeneği olsa da, TimeMachine Mac sahipleri için mükemmel.

Zaman Makinesi Nasıl Çalışır?

Time Machine, son 24 saat için saatlik yedeklemeler, geçen ay için günlük yedeklemeler ve önceki her ay için haftalık yedeklemeler yapar. Yedekleme, Mac'inizin yerel anlık görüntülerini oluşturur. Her 24 saatte bir günlük görüntü kaydedilir. Bilgisayarınızı açtıktan veya yeniden başlattıktan sonra başlar.

Çok fazla yedek gibi geliyor, ancak Time Machine yalnızca dosyalarda yaptığınız değişiklikleri yedekliyor. Her dosyanın birden çok sürümünü depolar. Örneğin, bir belgeyi 50 kez düzenlediyseniz, 15. sürümü geri yükleyebilirsiniz.

Bu yüzden Apple buna Time Machine diyor: çünkü dosyaların geçmişini görmek için zamanda geriye gidebilirsiniz.

Time Machine Nasıl Kullanılır

İsteğe bağlı alt başlık

 1. Mac'inize bir depolama sürücüsü bağlayın.
 2. Sürücüyü Time Machine ile kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir uyarı görmelisiniz. Yedek Disk Olarak Kullan'ı tıklayın.
 3. Uyarıyı görmüyorsanız Sistem Tercihleri'ni açın > Zaman makinesi.
 4. Yedekleme Diski'ni seçin, yedeklemek istediğiniz depolama cihazını seçin ve Diski Kullan'ı tıklayın..
 5. Yedeklerinizi şifrelemeyi seçebilirsiniz. Bu durumda, bunlara erişmek için bir parola gerekir.

Mac Paylaşım Ayarları

Mac'iniz verileri yalnızca diğer Mac'lerle değil, birçok şekilde paylaşabilir. Bu, uzaktan çalışma gibi bazı durumlarda yararlı olabilir. Ancak, Mac'inizde bir bağlantı noktası açarsanız, potansiyel saldırıları önlemek için güvenliğine dikkat etmeniz gerekir..

Paylaşım ayarlarınızı yapılandırmak için Sistem Tercihleri'ni açın ve Paylaşım simgesini tıklayın.

Ekran

Şirket ortamlarında, teknik destek ekranınızı görebilmeleri ve belki de uzaktan onarım veya güncelleme yapabilmeleri için bu seçeneği açabilir. Windows ve Linux bilgisayarlar da Mac'inizin ekranına erişmek için bu seçeneği kullanabilir. Bu destek seçeneğine ihtiyacınız olmadığı sürece, kapalı olduğundan emin olun.

Dosya

Dosya, ağdaki diğer bilgisayarların bilgisayarınızın dosya sistemine erişmesini sağlar. Teknik olarak, dosya paylaşım sistemi, Mac'inizin dosyalarına internet üzerinden başka bir Mac'ten erişmenizi sağlayan Back To My Mac hizmeti tarafından da kullanılır. Bu hizmetlerin hiçbirini kullanmıyorsanız, Dosyayı kapatın.

Yazıcı

Bu, Mac'inize bağlı tüm yazıcıları Windows ve Linux makineleri de dahil olmak üzere ağdaki diğer bilgisayarlarla paylaşır. Yazıcınızı kullanmıyorsanız ayarı kapatın.

Uzaktan oturum açma

Uzaktan Giriş, Mac'inize SSH / SFTP üzerinden bağlantı kurmakla ilgilidir. Teknisyenler bu ayarı uzaktan çalışmak için kullanır. Kullanmıyorsanız kapatın.

İnternet paylaşımı

Mac'inizin internetini başka bir Mac ile paylaşabilirsiniz. Bu ayarın geçmişi, insanların çevirmeli internet kullandığı 20 yıl öncesine dayanır. Giderek değersizdir, bu yüzden kapatın.

Bluetooth

Bunu açtığınızda Mac'iniz cep telefonu gibi Bluetooth özellikli başka bir cihaza dosya gönderip alabilir. Apple iPhone'lar ve iPad'ler dosyaları bu şekilde paylaşamaz (Bluetooth'ları olmasına rağmen). Bu nedenle, yalnızca Android çalıştıran bir telefonunuz varsa kullanmanız olasıdır. Bu özelliği kaçırmadıysanız, muhtemelen buna ihtiyacınız yoktur.

Kullanıcı yönetimi

Bilgisayarınızı kullanan tek kişi değilseniz, bilgisayarınıza erişimi olan diğer kişilerin bilgisayarınıza zarar veremediğinden emin olmanız gerekir.

Bilgisayarınızı kullanan tek kişi sizseniz, bu bölümü atlamaktan çekinmeyin.

Çok Kullanıcılı Ne Anlama Geliyor?

Kullanıcı yönetimi, hassas verilerinizi düzenlemelerine izin vermeden bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşmanıza yardımcı olur. Mac kullanıcısı olmanın en büyük avantajlarından biri.

Ebeveynler ayrıca kurallar ve kısıtlamalar oluşturarak çocuklarının hesaplarını kontrol etmek için Kullanıcı Yönetimi'ni kullanabilir.

Birden Çok Kullanıcı Nasıl Yönetilir

Birden çok kullanıcıyı yönetmek için Sistem Tercihleri'ni açın ve Kullanıcılar'ı tıklayın. & Gruplar. Sol tarafta, bilgisayarın kullanıcılarını görebilirsiniz. Pencerenin sol alt tarafındaki Kilitle işaretini tıklatırsanız, yeni kullanıcılar oluşturabilirsiniz.

Oturum Açma Seçenekleri altında Hızlı Kullanıcı Değiştirme özelliğini ayarlayabilirsiniz. Bu, yalnızca birkaç fare tıklamasıyla başka bir kullanıcının profiline geçebileceğiniz anlamına gelir. Bunu yapmak için Hızlı Kullanıcı Değiştirme Menüsünü Göster'e tıklayın. Geçiş, her hesapta kaç uygulamanın açık olduğuna bağlı olarak iki saniyeden az sürer.

Kullanıcı Yönetimi, hesap oluşturmaktan ve Mac'inizde yer değiştirmelerine yardımcı olmaktan daha fazlasıdır. Birden çok kullanıcı hesabı oluşturmanın birçok nedeni vardır. Örneğin:

1. Sorun Giderme

Sık kullanılan bir uygulamayla ilgili sorun yaşıyorsanız, uygulamayı temiz bir ortamda test etmeniz gerekebilir. Örneğin, tarayıcınızı yıllardır mutlu bir şekilde kullandığınızı, ardından yeni bir eklenti yüklediğinizi ve her şeyin çatladığını düşünün. Eklentinin olup olmadığından veya yanlışlıkla bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım indirip indirmediğinizden emin değilsiniz. Test etmek için bir "test kullanıcısı" hesabı oluşturabilir ve sorunu burada analiz edebilirsiniz. Orada iyi çalışıyorsa, sorunun normal kullanıcı hesabınızda olması gerektiğini bilirsiniz.

2. Yönetici olmayan bir kullanıcı olun

Tam erişimli bir kullanıcı olmak her zaman bilgisayarınızı kullanmanın en güvenli yolu değildir. Mac bilgisayarlardaki güvenlik kısıtlamaları hakkında NSA'nın gizlice arama kılavuzuna bakın. Diğer yandan, yönetici olmayan bir kullanıcıysanız uygulamaları yüklemek için yönetici erişimi istemek acı verici olabilir. Bu nedenle, tam yönetici haklarına sahip bir "yalnızca yönetici" hesabı oluşturabilir ve giriş yapmış olarak bırakabilirsiniz. Normal hesabınızı her zamanki işiniz için kullanabilirsiniz, ardından herhangi bir yönetici yapmanız gerekiyorsa yalnızca yönetici hesabına hızlıca geçiş yapabilirsiniz iş.

3. Sunum Hesabı

Mac'inizi düzenli olarak sunum yapmak için kullanıyorsanız, size bildirimleri ileten ve performansınızı bozan uygulamalardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Sunumlar için hesap oluşturmak bundan kaçınabilir. Ayrıca, dağınık masaüstünüzü kitlenizden gizleyebileceğiniz anlamına gelir!

4. Oyun

Oyun oynamak için temiz bir hesap oluşturmak size gelişmiş performans sağlayabilir ve böylece oyun deneyimini daha keyifli hale getirebilir.

5. İş ve Özel Yaşamınızı Ayrı Tutun

Bazen işi eve getirmeliyiz, ancak bu, Mac'inizdeki işinizi ve özel hayatınızı karıştırmanız gerektiği anlamına gelmez. Ayrı kullanıcı profilleri ile, her profilin performansının korunmasını sağlayabilirsiniz. Tam bir dosyaya ulaşmanız gerekiyorsa, bunu hızlı geçiş yaparak yapabilirsiniz.

Mac Virüsleri - Kentsel Bir Efsane?

Mac bilgisayarım virüs bulabilir mi? Virüsten korumaya ihtiyacım var mı? Bunlar cevaplaması kolay sorular değil. Mac'ler işletim sistemi içinde Xprotect ile donatılmıştır ve Mac için hala Windows'dan daha az virüs vardır. Bununla birlikte, Mac'lerin artan popülaritesi nedeniyle sayılar artıyor.

Yakın tarihli bir raporda, Mac kötü amaçlı yazılımlarının 2017 yılında% 270 oranında büyüdüğü ileri sürüldü. Macworld, çok çeşitli Mac virüslerini görebileceğiniz kötü amaçlı yazılım ve güvenlik kusurlarının bir listesini derledi. Buna rağmen, Mac Unix tabanlı bir işletim sistemidir, bu yüzden hala en güvenli işletim sistemlerinden biridir. Buna ek olarak, Apple ürünlerini sürekli olarak daha güvenli hale getirmeye çalışıyor.

Mac için En İyi AntiVirus Yazılımı

Kaspersky Internet Security, Mac için favori antivirüs yazılımımızdır. Virüs bulmanın yanı sıra, kötü amaçlı bir şeyin bilgisayarınıza saldıracağından endişe etmeden web'e özgürce göz atmanızı sağlar. Tarama biraz yavaş olabilir, ancak ayrıntılı bir raporla sonuçlanır. Çevrimiçi ödemeleri korumak için harika bir Güvenli Para özelliği de var.

Şifre Yönetimi

Güçlü parolalar ayarlamak ve hatırlamak kolay değildir. Karmaşık, ultra uzun şifreler için Apple Anahtarlık gibi şifre yönetim araçları harika bir hafıza yardımıdır.

Apple Anahtarlık

Anahtarlık nedir?

Anahtarlık, Apple'ın bulut tabanlı bir şifre yöneticisi aracıdır. İOS ve macOS'ta yerleşiktir. KeyChain, kullanıcıların şifrelerini oluşturmalarına, düzenlemelerine ve erişmelerine yardımcı olur.

Anahtarlık Nasıl Kullanılır

Parolalarınızı saklamak için iPhone veya iPad'inizde Ayarlar'ı açarak KeyChain'i açın. İCloud'u açın ve geçiş anahtarını etkinleştirerek etkinleştirmek için Anahtarlık'a hafifçe vurun.

Daha önce yapmadıysanız, bir iCloud Anahtarlık parolası ayarlamanız gerekir. Daha önce bir tane ayarladıysanız, kendinizi başka bir cihazla doğrulamanız gerekir. Bu işlev hangi cihazı kullanırsanız kullanın, tüm güvenli verilerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Rastgele Oluşturulan Parolalar

Şifre fikirleriniz biterse veya şifrenizin olabildiğince güvenli olduğundan emin olmak istiyorsanız, Keychain sizin için harika bir özelliğe sahiptir - şifre üreticisi. Kullanmak için:

 1. Uygulamalar ekranından Anahtarlık Erişimi'ni açın ve kategorinizi seçin.
 2. Ekranın altındaki artı (+) düğmesine tıklayın. Açılır pencerede, şifrenizi test etmek gibi birçok seçenek vardır. Password Assistant'ı açmak için sağdaki anahtar işaretine tıklayın.
 3. Unutulmaz harfler ve rakamlar, yalnızca rakamlar, rastgele veya farklı uzunluklarda FIPS-181 uyumlu şifreler oluşturmak için Password Assistant'ı kullanın. Kalite çubuğu şifrenizin güvenlik seviyesini gösterecektir.

Mac için En İyi Şifre Yöneticileri

Mac'inizin Anahtarlık'tan memnun değilseniz veya başka bir şeyle ilgileniyorsanız, şifre denetleyicileri ve araçları kılavuzumuza göz atın. Kısacası, bunlar en iyi alternatif seçenekler:

 • 1Password
 • Dashlane
 • Son Geçiş

Mac'inizi İzleme

Mac'inizi veya iPhone'unuzu kaybettiyseniz, bunun korkunç bir duygu olduğunu anlayacaksınız. Çalınması daha da kötü. Neyse ki orada bulmanıza / almanıza yardımcı olacak araçlar var.

Mac'imi Bul

Mac'imi Bul Nedir?

Mac'imi Bul, bir sahibinin kayıp ürünlerini bulmasını ve gerekirse uzaktan silmesini sağlayan bir Apple hizmetidir.

Mac'imi Bul nasıl açılır

 1. Sistem Tercihlerine Git.

 2. İCloud bölmesini tıklayın.

 3. Mac'imi Bul onay kutusunun işaretli olup olmadığını görmek için aşağı kaydırın.

 4. Mac'imi Bul zaten açık değilse, kutuyu tıklayın ve istendiğinde açmak için İzin Ver'i tıklayın..

Mac'inizi Bulma

Mac'inizi kaybettiyseniz, iCloud.com adresine gidin. Yakındaki tüm cihazlarınızı gösteren bir harita göreceksiniz. Tüm Cihazlar'ı tıklayarak cihazlarınız hakkındaki bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Bilgiler, cihazın çevrimiçi veya çevrimdışı olup olmadığına ve en son ne zaman kullanıldığına ilişkin ayrıntıları içerir.

Çeşitli seçeneklere erişmek için bir aygıta tıklayabilirsiniz: Ses Çal, Kayıp veya Sil.

Mac'iniz yakındaysa ancak ses bulamazsanız ses çalmak yararlı bir seçenektir.

Gizli

Undercover, eksik bir Mac'i uzaktan izlemek ve izlemek için yapılmış bir yazılım parçasıdır. Çalınan makineyi kurtarmaya bile yardımcı olabilir. Konumunuzu sürekli olarak izlemek için bilgisayarınızın arka planına yüklersiniz.

Not

Undercover'i kaldırmak neredeyse imkansız: yalnızca Yönetici Mac'ten kaldırabilir.

Mac Güvenliği: Sonuç

Mac güvenliği son yıllarda çok değişti. Mac kullanıcılarının artık artan tehditler karşısında cihazlarının güvenliğine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Mac'inizin bu günlerde mümkün olduğunca güvenli olmasını istiyorsanız, güvenli hale getirmeye ve korumaya yatırım yapmanız önemlidir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me