Çoğu VPN sağlayıcısı, web sitelerinde ayrıntılı Mac kurulum kılavuzlarına sahiptir, ancak bu makalede Mac için bir VPN'nin nasıl yükleneceği hakkında genel bir genel bakış sunulmaktadır.


Bir VPN’nin özel Mac yazılımını kullanın

macOS, Windows gibi özel VPN istemcileri tarafından yeterince desteklenmemektedir, ancak çoğu VPN'de özel Mac yazılımı sunulmaktadır. Birazdan göreceğimiz gibi, MacOS'ta bir VPN'yi manuel olarak yapılandırmak zor değil, ancak özel bir VPN kullanmak son derece kolay.

Yazılımın özel doğası nedeniyle kurulum ayrıntıları VPN'den VPN'ye biraz değişebilir. Ancak, genel olarak:

  1. Bir VPN'ye kaydolun, daha fazla bilgi için en iyi VPN kılavuzumuza bakın.
  2. Mac yazılımını indirin.
  3. Uygulamayı yükle. Bu genellikle indirilen .dmg dosyasına çift tıklamayı ve aşağıdaki talimatları içerir.
  4. Uygulamayı çalıştırın. Muhtemelen ilk çalıştırmada hesap ayrıntılarınızı girmeniz istenir. VPN uygulamalarının yönetici ayrıcalıklarının çalışmasını gerektirmesinin normal olduğunu unutmayın.

Uygulamaya girdikten sonra, bağlanmak istediğiniz bir VPN sunucusu seçin ve “Bağlan” a basın. Ancak, uygulamanın seçeneklerinden geçmeye değer. DNS sızıntı koruması ve kill anahtarları gibi önemli ayarlar genellikle isteğe bağlıdır ve manuel olarak etkinleştirilmelidir. Neden olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, ama işte gidiyorsun.

Expressvpn Mac 2

ExpressVPN’in “Ağ Kilidi özelliği güvenlik duvarı tabanlı bir kill switch ve DNS sızıntı koruması sağlar. Bu yüzden açık olduğundan emin olun.

Ayrıca, uygulamanın daha az güvenli (ancak muhtemelen daha hızlı) VPN protokolleri için varsayılan olarak birçok OpenVPN protokolünü kullandığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. VPN protokolleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya bakın.

Tunnelblick

Tunnelblick, özel Tunnelblick yapılandırma dosyalarıyla (.tblk) veya herhangi bir standart OpenVPN yapılandırma dosyasıyla (.ovpn ve .conf) çalışacak şekilde yapılandırılabilen, OpenVPN istemcisini indirebileceğiniz ücretsiz bir açık kaynaktır..

Artık tam DNS sızıntısı ve Web Gerçek Zamanlı İletişim (WebRTC) sızıntı koruması içeriyor. En son beta istemcisinde ayrıca güvenlik duvarı tabanlı bir kill anahtarı bulunur.

1. Seçtiğiniz VPN hizmetinden Tunnelblick veya normal OpenVPN yapılandırma dosyalarını indirin. Tek bir zip dosyasına birden çok yapılandırma indirmek genellikle mümkün olsa da, VPN sunucusu konumu başına bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda, kullanılmadan önce dosyaları açmanız gerekir..

2. Tunnelblick'i indirin, yükleyin ve başlatın. Hoş Geldiniz ekranında, “Yapılandırma dosyam var” ı seçin.

Tunnelblick 1

3. Yapılandırma dosyasını (veya birden çok sunucu yapılandırması için birden çok dosyayı) menü çubuğundaki Tunnelblick simgesine sürükleyin.

Tunnelblick 3

4. “Install” a basın, sonra sadece kendiniz mi yoksa Mac'inizin tüm kullanıcıları için mi yükleneceğini seçin. Muhtemelen Yönetici şifrenizi isteyecektir.

Tunnelblick 6

5. Ve bu kurulum tamamlandı! Bir VPN sunucusuna bağlanmak için, menü çubuğundaki Tunnelblick simgesine tıklayın ve bir VPN sunucusu seçin.

Tunnelblick 4

Simge, bağlandığınızı belirtmek için daha koyu bir renk tonu döndürür. İmleci üzerine getirdiğinizde ek bilgiler görüntülenir.

Zeyilname:

DNS sızıntı korumasını açma

IPv4 ve IPv6 DNS sızıntı koruması, Tunnelblick'te varsayılan olarak etkin değildir. DNS sızıntı korumasını etkinleştirmek için Yapılandırmalar'a gidin -> Ayarlar ve "Tüm IPv4 trafiğini VPN üzerinden yönlendir" ve "IPv6'yı devre dışı bırak" öğelerinin yanındaki kutuları işaretleyin.

Tunnelblick 7

Tunnelblick'in WebRTC sızıntılarına karşı koruma sağlamadığını unutmayın. Bu nedenle, sorunu manuel olarak düzeltmeniz gerekir (Safari yine de etkilenmez).

Mac'te kill anahtarını açma

Tunnelblick'in en son beta sürümünde yeni olan çok hoş bir kill switch özelliği. Bu, VPN bırakılması durumunda gerçek İnternet Protokolü (IP) adresinizin gösterilmemesini sağlar.

Kill switch'i etkinleştirmek için Konfigürasyonlar'a gidin ve tek tek VPN yapılandırmasına tıklayın (kill konfigürasyonu her konfigürasyon için etkinleştirilmelidir). “Beklenmeyen bağlantı kesme” alanını tıklayın ve açılır menüden Ağ Erişimini Devre Dışı Bırak'ı seçin..

Tunnelblick Kill Anahtarı

Mac için VPN PPTP, L2TP / IPsec veya IKEv2'yi Manuel Olarak Yapılandırma

macOS, PPTP, L2TP / IPsec ve IKEv2 VPN protokollerini destekleyen yerleşik bir VPN istemcisi ile birlikte gelir. VPN Şifreleme: Tam Kılavuz'da ayrıntılı olarak tartışılan nedenlerden ötürü, bunun yerine her zaman bir OpenVPN uygulaması kullanmanızı öneririm. Ancak IKEv2 de iyi bir seçenektir.

PPTP, L2TP / IPsec ve IKEv2 VPN bağlantısının en büyük avantajı, üçüncü taraf bir VPN uygulaması indirmeye gerek kalmadan ayarlanabilmeleridir.

  1. Sistem Tercihlerine Git -> Ağ. + Düğmesini tıklayın ve Arayüz: VPN açılır iletişim kutusunda.
  2. Bir VPN protokolü (“VPN Tipi”) seçin ve VPN bağlantısı için bir ad seçin (isteğe bağlı).

Macos 1

  1. Sunucu ayrıntılarını, seçtiğiniz VPN hizmeti tarafından sağlanan ayarlarla doldurun.

Macos2

Yerleşik macOS VPN istemcisi herhangi bir WebRTC sızıntı korumasına sahip değildir, bu nedenle savunmasız bir tarayıcı kullanıyorsanız WebRTC'yi manuel olarak devre dışı bırakmalısınız. Safari'nin WebRTC kullanmadığını ve bu nedenle WebRTC sızıntılarına karşı savunmasız olmadığını unutmayın. Ancak, kapalı kaynaklı özel yazılımdır.

Mac için VPN Nasıl Test Edilir

Ne tür bir VPN kullanırsanız kullanın, macOS, VPN her bağlandığında bildirim çubuğunda bir simge görüntüler. Bu, bir bakışta korunduğunuzu bilmenizi sağlar.

Airvpn Mac

Simgeyi tıkladığınızda genellikle ek ayrıntılar ve seçenekler görüntülenir. VPN'nin bağlandığını ve düzgün çalıştığını doğrulamak için bir IP sızıntı testi çalıştırabilirsiniz…

Mac VPN'de IP sızıntısı olup olmadığını kontrol edin

VPN'ye bağlandıktan sonra (herhangi bir yöntemi kullanarak), IP sızıntıları için iyi bir fikir kontrolüdür.

Ip Sızıntısı Örnek 2

Yukarıdaki örnekte kötü bir IPv6 sızıntısı durumu gösterilmektedir. IPv4 DNS sonucu, ABD'deki bir VPN sunucusuna bağlı olduğumu doğru bir şekilde gösteriyor, ancak web sitesi gerçek İngiltere IPv6 adresimi hem normal bir DNS sızıntısı hem de WebRTC aracılığıyla görebiliyor. Başarısız!

İngiltere'de çevrimiçi güvenliğinizi sağlama hakkında daha fazla bilgi için En İyi VPN İngiltere kılavuzumuza göz atın..

Özel Kullanım - [RFCxxxx] IP'lerinin yalnızca yerel IP'ler olduğunu unutmayın. Bir kişiyi veya cihazı tanımlamak için kullanılamazlar ve bu nedenle bir IP sızıntısı oluşturmazlar.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me