VPN'inizi Ubuntu, Kali veya Mint ile kurmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede, kullanarak bir VPN yüklemek için basit bir nasıl yapılır kılavuzu Linux VPN GUI'leri, Ağ yöneticisi ve diğer yöntemler.


Popülerliği nedeniyle, bu makale Ubuntu'ya bir VPN yüklemeye odaklanmaktadır, ancak aynı talimatlar Linux Mint, Debian ve Kali (Debian'a dayanmaktadır) için geçerlidir ve diğer Linux dağıtımlarının kullanıcıları için yararlı yönergeler sağlamalıdır..

Çevrimiçi ortamda güvenli kalma hakkında daha fazla bilgi edinin

Verilerinizi nasıl koruyabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki kılavuzlara göz atın:

 • En güvenli Linux dağıtımları - Bu kılavuzda, en güvenli iki Linux dağıtımını listeliyoruz.
 • VPN Şifrelemesi - PPTP'den OpenVPN'e VPN şifrelemesi hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bir VPN’nin özel Linux yazılımını yükleyin

Çoğu İşletim Sisteminde, bir VPN kurmanın en kolay yolu bir VPN sağlayıcısının özel yazılımını kullanmaktır. Bu, Linux'ta da geçerlidir, ancak çok az VPN sağlayıcısı özel bir Linux GUI istemcisi sunar.

Aslında, Linux için VPN GUI'leri sunmayı bildiğim tek VPN sağlayıcıları genellikle Windows ve macOS yazılımlarında bulunan özelliklerin tamamı AirVPN ve Mullvad'dır. .

Linux Müşteri Yazılımında VPN Kurun

AirVPN’in “Eddie” istemcisi bir dizi Linux yapılandırmasını destekler ve açık kaynaklıdır.

Mullvad’ın VPN istemcisi Ubuntu (Debian), Fedora, Linux Elementary Freya ve Arch Linux'u destekler. Aynı zamanda açık kaynak kodlu.

Linux'a bir VPN yükleyin

ExpressVPN ayrıca özel bir Linux istemcisi sunar, ancak yalnızca komut satırıdır ve tam özellikli değildir. Ubuntu, Fedora ve Raspbian için kullanılabilir, ancak açık kaynak değildir.

NetworkManager ile Linux için OpenVPN

Özel istemciler dışında, çoğu Linux sistemine OpenVPN kurmanın ve kullanmanın en kolay yolu NetworkManager arka plan programıdır..

AirVPN'in “çoklu, kritik sorunlardan dolayı” NetworkManager'ı kullanmayı önermesini önermek gerekir. Bununla birlikte, bununla ilgili daha fazla ayrıntı oluşturamadım ve çoğu VPN kullanmaktan mutluluk duyuyor.

Ubuntu GNOME'a OpenVPN Kurulumu

 1. Seçtiğiniz VPN sağlayıcısına bir hesap kaydedin.
 2. Bağlanmak istediğiniz sunucular için sağlayıcınızın .ovpn yapılandırma dosyalarını indirin. Bunlar genellikle bir .zip dosyası olarak toplu olarak indirilebilir, bu durumda kullanmadan önce açmanız gerekir..

  Geçmişte, NetworkManager satır içi sertifikaları ve anahtarları sevmiyordu. Bu nedenle, birçok VPN bunları ayrı olarak indirmenizi önerir. Ancak bu artık gerekli görünmüyor.

 3. Terminal penceresini açıp şunu yazarak NetworkManager için Ubuntu OpenVPN paketlerini indirin ve yükleyin:

  sudo apt-get install ağ yöneticisi-openvpn-gnome

 4. Bildirim çubuğundaki NetworkManager Simgesini tıklayarak OpenVPN'in doğru bir şekilde kurulduğunu kontrol edin.

  Ubuntu'ya VPN Yükleme

  Ardından VPN Kapalı'ya gidin -> VPN Ayarları -> VPN -> ve + düğmesini tıklayın.

  Ubuntu'da bir VPN kur

  VPN ekle kutusunda bir OpenVPN seçeneği görmelisiniz. OpenVPN görmüyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Bir VPN Ubuntu yükleyin

 5. OpenVPN seçeneğini gördüğünüzü varsayarsak, üzerine tıklamayın. Bunun yerine “Dosyadan içe aktar…” seçeneğini tıklayın. .Ovpn dosyalarını indirdiğiniz yere gidin ve bir dosyayı çift tıklayın..

  Ubuntu için VPN Kurma

 6. Sunucunun VPN ayarları tarafından doldurulmuş bir VPN Ekle kutusu görünür. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve “Ekle” ye basın.
 7. VPN şimdi ayarlanmıştır. Yaşasın! Başlamak için NetworkManager'a gidin -> VPN kapalı -> ve bağlanmak istediğiniz sunucuyu seçin.

  Bir Ubuntu VPN nasıl kurulur

Doğrudan Linux Terminali üzerinden OpenVPN

AirVPN'e göre, Linux Terminali üzerinden OpenVPN kullanmak NetworkManager'ı kullanmaktan daha güvenlidir, ancak bunu bağımsız olarak doğrulayamadım veya ayrıntıları açamadım.

Ne yazık ki, ayrıntılar VPN'ye ve hangi Linux lezzetini kullandığınıza göre çok değiştiğinden bunun için genel bir kurulum kılavuzu yapamıyorum. Bununla birlikte, en iyi sağlayıcıların çoğu kılavuzlara sahiptir..

OpenVPN doğrudan kullanılıyorsa, DNS isteklerinin VPN sağlayıcının DNS sunucularına aktarılmayacağını unutmayın. IP sızıntıları, DNS'yi VPN'nizin DNS sunucularına iletmek için resolvconf değiştirilerek çözülebilir.

Alternatif olarak, iptables güvenlik duvarını tüm trafiğin (DNS istekleri dahil) VPN sunucusu üzerinden geçmesi için manuel olarak yapılandırabilirsiniz. Bu, en azından, tüm DNS isteklerinin VPN'niz tarafından proxy'sini sağlayacaktır. Aynı zamanda bir öldürme anahtarı görevi görür.

VPN'nizin web sitesindeki belgeler size bu konularda daha fazla rehberlik sağlayabilir.

NetworkManager üzerinden PPTP kullanarak Linux için VPN'yi manuel olarak yapılandırma

PPTP güvenli bir VPN protokolü değildir, bu nedenle genellikle bundan kaçınmanızı öneririz. NetworkManager, "kutudan çıktığı gibi" PPTP desteği ile birlikte gelir..

 1. Ağ Yöneticisine gidin -> VPN Ayarları. VPN kutusunun yanındaki + simgesini tıklayın -> Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP)

  bir Ubuntu VPN kurma

 2. VPN'niz tarafından size verilen PPTP ayarını girin. Bu ayarların Linux'a özgü olmadığını unutmayın, bu nedenle genel ayarları veya başka bir platform için verilen ayarları kullanabilirsiniz.

  Ubuntu Linux'a VPN Ekleme

L2TP / IPsec kullanarak Linux için VPN'yi Manuel Olarak Yapılandırma

Tam VPN Şifreleme Kılavuzumuzda kullanılmadığı gibi, L2TP, içinden geçen trafiğe herhangi bir şifreleme veya gizlilik sağlamayan bir tünel protokolüdür, bu nedenle genellikle IPsec kimlik doğrulama paketi (L2TP / IPsec) ile uygulanır..

NetworkManager için L2TP / IPsec nasıl kurulabilir

NetworkManager-l2tp, NetworkManager 1.2+ için L2TP / IPsec desteği içeren bir VPN eklentisidir.

Yüklemek için Terminal'i çalıştırın ve aşağıdaki komutları girin:

sudo add-apt-havuz ppa: nm-l2tp / ağ yöneticisi-l2tp

sudo uygun-güncelleme

sudo apt-get install ağ-yöneticisi-l2tp

Ek ikili dosyalar (örn. GNOME için) yüklemeniz istenebilir, bu durumda devam edin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve L2TP artık NetworkManager'da etkinleştirilmelidir.

Bir VPN L2TP PPTP Kurulumu

Kurulum, bazı ek IPSec kimlik doğrulama ayrıntılarını girmeniz gerekmemesi dışında, PPTP kullanmaya çok benzer (yukarıya bakın). Yine, VPN'iniz bunları sağlayabilmelidir ve genel ayarlar iyidir.

Bir VPN L2TP ve IPsec kurma

Mayıs 2018 Güncellemesi: Şu anda xl2tpd'de IPSec protokolüyle kullanımından ödün verebilecek bir hata var. Sorun Fedora'da zaten düzeltildi, bu yüzden yakında Ubuntu ve Debian'da yamanmasını beklerdim. Ayrıntılar ve en son güncellemeler için lütfen buraya bakın.

IKEv2 kullanarak Linux için VPN'yi Manuel Olarak Yapılandırma

IKEv2, VPN hizmetleriyle hızla popülerlik kazanan güvenli ve hızlı bir VPN protokolüdür. Linux'ta strongSwan aracılığıyla desteklenir. strongSwan paketleri çoğu Linux sürümü için mevcuttur veya kendiniz derleyebilirsiniz.

NetworkManager için IKEv2 nasıl kurulabilir. Bunu kaynaktan oluşturabilir veya Debian / Ubuntu kullanıcıları Terminal'i açabilir ve şunları girebilir:

sudo apt-get install ağ yöneticisi-strongswan

Kullanımda, eklenti yukarıda açıklanan L2PT NetworkManager eklentisi gibi çalışır.

VPN'niz tarafından sağlanan IKEv2 ayarlarını girin (IKEv2'yi destekliyorsa).

Linux için IKEv2 VPN

Linux için VPN Nasıl Test Edilir

NetworkManager kullanıyorsanız, bildirim çubuğundaki küçük bir ağ kilidi simgesi, bir bakışta bağlı olduğunuzu bilmenizi sağlar.

Linux'ta bir VPN nasıl test edilir

VPN'nin bağlandığını ve düzgün çalıştığını doğrulamak için IP sızıntı testi yapabilirsiniz ...

VPN'nizde IP sızıntısı olup olmadığını kontrol edin

VPN'ye bağlandıktan sonra (herhangi bir yöntemi kullanarak), IP sızıntıları için iyi bir fikir kontrolüdür.

IP Sızıntıları için Linux VPN'yi Kontrol Etme

Yukarıdaki örnekte kötü bir IPv6 sızıntısı durumu gösterilmektedir. IPv4 DNS sonucu, ABD'deki bir VPN sunucusuna bağlı olduğumu doğru bir şekilde gösteriyor, ancak web sitesi gerçek İngiltere IPv6 adresimi hem normal bir DNS sızıntısı hem de WebRTC aracılığıyla görebiliyor. Başarısız!

İngiltere veya ABD'de bir VPN ile güvende kalma hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuzlara göz atın:

 • VPN İngiltere
 • VPN birleşik devletleri

Özel Kullanım - [RFCxxxx] IP'lerinin yalnızca yerel IP'ler olduğunu unutmayın. Bir kişiyi veya cihazı tanımlamak için kullanılamazlar ve bu nedenle bir IP sızıntısı oluşturmazlar.

Linux için VPN Kurulumu: Sonuç

Çoğu şeyde olduğu gibi, Linux hiçbir zaman daha genel platformlarda olduğu kadar kolay değildir. Bununla birlikte, deneyimsiz Debian / Ubuntu kullanıcılarının bile NetworkManager kullanarak bir VPN kurmakta sorun yaşamaması gerekir..

Resim kredisi: Profit_Image / Shutterstock tarafından.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me