Alma Kötü Amaçlı Yazılım bulaşmış, başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir!

Bilgisayarınızın gerektiği gibi çalışmadığını fark edebilirsiniz.

Bilgisayarınızın tamamen iyi olduğunu düşünebilir veya aniden bilgisayarınızda bir şeyin çok yanlış gittiğini söyleyen bir kapatma, çökme veya uyarı mesajı yaşayabilirsiniz..

Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızda aylarca fark edilmeden kalabilir ve sonra aniden çarpabilir.

Kötü amaçlı yazılımlar haberlerde giderek daha fazla gözüküyorsa, kendinizi zararlara karşı korumak için mümkün olduğunca çok önlem almalısınız. VPN hizmetleri ve yedeklemeleri iyi bir ilk adım olsa da, dikkat etmeniz gereken çok şey var.


Kötü amaçlı yazılım nedir?

"Malware" terimin kısaltılmış halidir "Kötü amaçlı yazılım". Bu terim, aşağıdakileri içeren bir dizi müdahaleci program kategorisini kapsar:

 • Bilgisayar virüsleri
 • Truvalılar
 • Spyware
 • adware
 • Ransomware
 • scareware
 • Clickjackers
 • Botnet programları

Kötü amaçlı yazılım yalnızca bilgisayar korsanlarının ve hırsızların alanı değildir. Ticari işletmeler pazar araştırması ve hedefli reklamcılık için düzenli olarak izleme kodları ve casus yazılımlar kullanır.

Kötü amaçlı yazılımın genel tanımı, bir bilgisayarda çalışan, o bilgisayarın sahibine herhangi bir yarar sağlamayan programları kapsar, ancak bunun yerine, izinsiz veya aldatma yoluyla bu programı bilgisayara alan bir üçüncü tarafın amaçlarına hizmet eder..

Kötü amaçlı yazılım bulaşıp bulaşmadığımı nasıl anlarım?

Çoğu kötü amaçlı yazılım algılanamaz. Doğası gereği, casus yazılım ve izleme sistemleri, bilgisayarınızda olduklarını bilmenizi istemez. Virüsler bilgisayarınızın davranışını bozabilir ve Truva Atları geleneksel olarak izniniz olmadan bir dizi web sitesi açar.

Petya veya WannaCry gibi fidye yazılımlarında, para isteyen bir mesaj alacaksınız. Bu gibi durumlarda, kötü amaçlı yazılım bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreler ve tekrar erişmenizi sağlamak için ödeme talep eder.

WannaCry Fidye Yazılımı

Bazı kötü amaçlı yazılımlar, tercih edilen arama motorunu varsayılan olarak ayarlayarak veya bağlantılarınız için bir proxy sunucusu ayarlayarak İnternet'e erişiminizi ele geçirerek bilgisayarınızdaki önemli ayarları değiştirir.

Bazı kötü amaçlı yazılımların İnternet erişiminizi kontrol etmek için kullanabileceği başka bir gizli yöntem DNS hizmetinizi ele geçirmektir. Etki Alanı Adı Sistemi, Web adresleri ile Internet adresleri arasında eşleşen bir dizin gibidir. Bir davetsiz misafir bu ayarı kontrol edebilirse, yaptığınız tüm çağrıları posta sistemleri gibi tanınmış web sitelerine yönlendirebilir ve tarayıcınızın bunun yerine sahte bir kopya göstermesini sağlayabilir.

Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca bilgisayarınızın önbelleğini değiştirerek tarayıcınızı sahte bir web sitesine yönlendirmeye zorlayabilir.

Bilgisayarınızın ayarlarında kaçırma aramak için yapabileceğiniz bazı hızlı kontroller.

Proxy Ayarlarınızı kontrol edin

Windows Proxy Ayarları

Windows için, internet trafiğinizin ele geçirilip yönlendirilmediğini görmek için bu talimatları uygulayabilirsiniz. Bu adımlar aynıdır, hangi Windows sürümünü kullandığınızdan bağımsızdır.

 1. Başlat düğmesine tıklayın
 2. Internet Properties (veya Properties) yazın ve Enter tuşuna basın
 3. Bağlantılar sekmesine gidin ve Lan Ayarları'nı tıklayın.Windows Internet Özellikleri
 4. Proxy Sunucusu ayarlarının boş olup olmadığını kontrol edinVekil sunucu Ayarları

Mac Proxy Ayarları

Mac'te, ağınızın ele geçirilip kaçırılmadığını öğrenmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

 1. Apple Menüsünü Seçin > Sistem Tercihleri'ni ve ardından Ağ'ı tıklatın.
 2. Kullandığınız ağı seçin, ör. Ethernet veya WiFi
 3. Gelişmiş'i ve ardından Proxy'ler'i tıklatın
 4. Ayarlar boş olmalı

DNS Ayarlarınızı kontrol edin

Trafiği yeniden yönlendirmek için proxy kullanmak yerine, kötü amaçlı yazılım DNS ayarlarınızı değiştirebilir. Bu, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızı uzaktan izlemesine ve denetimini ele geçirmesine de olanak tanır. DNS'inizin yeniden yönlendirilip yönlendirilmediğini görmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Windows'ta DNS Ayarlarınızı kontrol edin

Windows'da, DNS ayarlarınızı kontrol etmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

 1. Görev çubuğunda internet bağlantınızı sağ tıklayın ve Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç'ı tıklayın.
 2. Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir'i tıklayın
 3. Kullandığınız Ağı sağ tıklatın ve Özellikler'i tıklatın.
 4. TCP / IPv4 girişini çift tıklatın.
 5. Altındaki ayarlar "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullanın" boş olmalı
 6. TCP / IPv6 girişi için de aynı kontrolü yapın

Mac'te DNS Ayarlarınızı kontrol edin

Mac bilgisayarlarda, DNS ayarlarınızı kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Apple Menüsüne Git > Sistem Tercihleri'ni ve Ağ'ı tıklayın.
 2. Kullandığınız Ağı seçin ve Gelişmiş'i tıklayın
 3. DNS menüsü altında boş olmalıdır

Tam Zararlı Yazılım Kontrolü

Yukarıdaki kontroller kötü amaçlı yazılım olup olmadığını belirlemeye yardımcı olsa da, kesinlikle bir garanti değildir. Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, bulmak için profesyonel bir araç kullanmaktır..

Şu anda piyasada bulunan en iyi kötü amaçlı yazılım denetleme ve kaldırma araçları Malwarebytes ve Bitdefender'dir. Bunlar birden çok platform ve işletim sistemi için kullanılabilir. Bir fiyatla gelirken, bir enfeksiyon nedeniyle verilerinizi kaybetmekten daha ucuzdur.

Kötü amaçlı yazılımı nasıl kaldırabilirim?

Önceki bölümde açıklanan ayarlarda değişiklik tespit ederseniz, abone olduğunuz hizmetlerin denetimini yapın. Örneğin, tarayıcı tabanlı bir VPN yüklüyse, bu proxy ayarlarınızı değiştirir ve bunları yalnız bırakmanız gerekir. Akıllı bir DNS hizmetine abone olursanız, SNS ayarında değerler bulunur. Diğer tüm durumlarda, bu ayarlar bölümlerinin üst kısmındaki radyo düğmelerini tıklayarak DNS ve proxy özelliğini kapatmanız yeterlidir. Bu işlem, bu bölümlere yazılan ayarları silecektir.

Kötü amaçlı yazılım kaldırma yazılımı

Neyse ki, orada birkaç kötü amaçlı yazılım kaldırma uygulaması var. Birçoğu ücretsizdir ve saygın yazılım şirketleri tarafından üretilen araçları seçerseniz güvende olabilirsiniz.

Bu beş harika kötü amaçlı yazılım kaldırma programından birini deneyin:

 • bitdefender
 • Malwarebytes
 • Spybot
 • SUPERAntiSpyware
 • Emsisoft Acil Durum Kiti

Kötü amaçlı yazılımla ilgili sorun, çok geç olana kadar sahip olduğunuzu bilmemenizdir. Microsoft'un Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı gibi en kaliteli kötü amaçlı yazılım algılama programları bile, tarama sırasında uykudaysa kötü amaçlı bir programı tanımlayamaz..

Rootkit programları varlıklarını gizlemek için işletim sistemine girer. Kendilerini başka, meşru programlar olarak tanımlayarak veya görev yöneticisinin etkinliklerini algılamasını engelleyerek, işlemlerini kötü amaçlı yazılım temizleme araçlarının dokunmayacağı görünmez veya kabul edilebilir programlara dönüştürürler. Aktif kötü amaçlı yazılımın kurbanı olduysanız, kaldırmanız çok zor olacaktır. Sahip olduğunuz en iyi seçenek, bu kötü amaçlı yazılımı bilgisayarınıza en başta getirmekten kaçınmaktır.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma

Konut kullanıcılarının çoğunluğu İnternet'e zaten güvenlik duvarı koruması bulunan bir WiFi yönlendirici üzerinden erişiyor. Bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza uzaktan girip kötü amaçlı yazılım ekleyebilme özelliği artık tamamen engellendi.

Bilgisayarınıza beklenmedik bir şekilde kötü amaçlı yazılım gelmiyor. Bilgisayar korsanları sizi bu zararlı yazılımı davet etmek için kandırmak için yöntemler geliştirdiler. Kötü amaçlı yazılımlardan korunmanın tek yolu alışkanlıklarınızı değiştirmektir..

Bunlar, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza girmek için kullandıkları bazı temel yöntemlerdir:

 • PDF dosyaları
 • Flash videolar
 • Email ekleri
 • Standart olmayan torrent indirme dosya formatları
 • Özgür yazılım için ekstra yardımcı programlar

İnternet'teki içeriğe erişirken şüphe düzeyinizi yükseltmeniz ve umutsuzluğunuzu ve aciliyetinizi azaltmanız gerekir. Harika bir ücretsiz uygulama keşfederseniz, bir tuzak olabilir, sadece bir kötü amaçlı yazılım yüklemesi için ön cephede olabilir.

İşte bu uyarı madde işaret noktalarının her biri hakkında daha fazla ayrıntı.

PDF Dosyaları

Adobe PDF biçimi, bilgisayar korsanlarının belgenin biçimlendirme yönergelerine gizli bir kod enjekte etmeleri için bir dizi fırsat içerir. Bu dosyalar tamamen normal görünse de, onları açtığınızda, içerideki kötü amaçlı yazılım programları bilgisayarınıza kopyalar ve hatta bilgisayar korsanının sunucusuna bağlantı oluşturur. Güvenlik duvarları beklenmeyen gelen bağlantı isteklerini önler, ancak giden bağlantıları durdurmaz.

PDF'lerde gizlenen kötü amaçlı yazılım genellikle virüsten koruma taramaları geçirir, bu nedenle kendinizi bu programlara karşı korumanın tek yolu onları açmamaktır. İyi bilmediğiniz kaynaklardan gelen PDF'leri açarken dikkatli olun.

PDF dosyaları aracılığıyla kötü amaçlı yazılımların sisteminize girmesini önlemek için atabileceğiniz üç adım şunlardır:

 • Adobe Acrobat'ta JavaScript'i devre dışı bırakma
 • PDF'lerin tarayıcılarda gösterilmesini engelleyin
 • PDF okuyucuların dosya sistemine ve ağ kaynaklarına erişmesini engelleyin

Adobe Flash Player

Acrobat formatına ek olarak Adobe, Flash Player'ın da sahibidir. Bu yazılım, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulabilmesi için başka bir yol sunar.

Akış Flash videosu bilgisayarınızın programlar bölümündeki geçici bir klasöre indirilir. Flash dosya sistemi, bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılımları indirmek için kullanabileceği çerezler için bir dizi dizin içerir.

Kötü amaçlı yazılım bir video olarak gizlenmez, bir akış oynatımı için piggyback yapar, bu nedenle bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı, videonun oynatılması için gereken temel kodun bir parçası olduğunu düşünerek kötü amaçlı programa izin verir..

Tarayıcınızın önbelleğini temizlemek için standart yöntemler kullandığınızda veya tüm çerezleri sildiğinizde, Flash dosyaları tarayıcı programının dosya yapısına ait standart dizinlerde saklanmadığı için yerinde bırakılır.

E-posta ekleri ve torrent indirmeleri

E-postalarda ve torrent indirmelerinde kötü amaçlı yazılımlara karşı en iyi koruma önlemdir. E-posta eklerini yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz birinden geliyorsa açın. Tanımadığınız dosya uzantılarına sahip dosyaları indirirken özellikle dikkatli olun. MP3 veya MP4 gibi iyi bilinen dosya türlerine sahip medya dosyalarına yapıştırma.

Özellikle zip dosyalarına karşı dikkatli olmalısınız. Bu sıkıştırılmış dizinler büyük dosyaları kısa sürede aktarmak için mükemmeldir, ancak yükleyici programları olarak da gizlenebilirler..

Bilgisayarınızda çalışan bir virüsten koruma programınız varsa, şüpheli dosyaları indirmeye veya çalıştırmaya çalıştığınızda sizi uyarır..

Torrent kullanırken bir VPN kullanmak sizi güvende tutabilir, ancak torrent'i destekleyen bir sağlayıcı seçtiğinizden emin olun ve ücretsiz bir VPN kullanmanızı önermiyoruz. Daha fazla bilgi için torrentle ilgili en iyi vpn makalemize bakın.

Mac'ler için koruma

Mac OSX işletim sistemi hakkında kötü amaçlı yazılımlara karşı bağışıklık kazandıran hiçbir şey yoktur. 2016'da 7.000'den fazla Mac KeRanger fidye yazılımı tarafından enfekte oldu. Bu kötü amaçlı yazılım Transmission BitTorrent istemcisi aracılığıyla bilgisayarlara girdi..

Ne yazık ki, Mac kullanıcılarının kötü amaçlı yazılımdan koruma programlarını yükleme konusunda bile dikkatli olması gerekiyor, çünkü orada aslında kötü amaçlı yazılım olan bir dizi sahte güvenlik sistemi var. Bunlara Mac Defender, Mac Protector ve Mac Güvenliği dahildir.

Apple, işletim sistemi için yazılımın kullanılabilirliği üzerinde sahip olduğu kontrol düzeyi ile ünlüdür. Mac'inizi kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutmak amacıyla yalnızca Apple Store'dan bilgisayarınıza yazılım izin verme ilkesine bağlı kalın.

Mac'ler için şu ücretsiz antivirüs sistemlerine göz atın:

 • AVG
 • Sophos Anti-Virüs
 • Avira
 • dur

Özgür yazılım için ekstra yardımcı programlar

Bir program veya güncelleştirme yüklediğinizde, muhtemelen yüklemenin hızlı bir şekilde tamamlanmasını istersiniz ve yükleyici ile aynı anda çalıştırdığınız başka bir uygulama tarafından dikkatiniz dağılabilir. Bu bir hata. Meşru yazılım şirketleri bile bilgisayarlara fazladan istenmeyen yardımcı programlar eklemek ve araç çubukları yüklemek ve tarayıcı ayarlarını değiştirmek için program yükleyicileri kullanır. Birdenbire farklı bir Yeni Sekme düzeniniz olduğunu ve varsayılan arama motorunuzun değiştiğini görebilirsiniz..

Tarayıcınızın ayarlarında bu değişiklikler muhtemelen sizin izninizle yapılmıştır. Bir programı yüklemek için geçmeniz gereken tüm sayfalar bazen gizli küçük ekstralar içerebilir. Bu sayfaların her birinin gerçekte ne söylediğine dikkat etmezseniz, sadece 'İleri' düğmesine tıklarsanız, yükleyiciye ekstra yazılım yükleme ve tarayıcınızın ayarlarını değiştirme izni verirsiniz..

Anti-virüs yazılımınız, yükleyicinin çalışmasına zaten izin verdiğiniz için bu ekstra programların yüklenmesi konusunda sizi uyarmaz. Bilgisayarınızı sinsi ekstralara karşı korumanın tek yolu temkinli ve uyanık olmaktır.

Verilerinizi Yedekleyin

Kötü amaçlı yazılımların zararlarına karşı yardım etmenin bir diğer önemli adımı verilerinizi sürekli olarak yedeklemektir. 3-2-1 yedekleme yöntemini kullanarak, kötü amaçlı yazılım veya başka bir nedenle verileriniz tehlikeye girse bile, tüm verilerinizi kurtarabilirsiniz..

3-2-1 yedekleme yöntemi, 2 farklı konumda toplam 3 yedeğiniz olduğu anlamına gelir. Genel olarak, bu şu anlama gelir:

 • Kullandığınız bilgisayarda bir yedekleme bölümü
 • Ek bir cihazdaki yerel yedek, ör. bir NAS
 • Üçüncü bir site dışı yedekleme. Depolama alanı kiralayarak bunu kendiniz yapabilir veya daha fazla güvenlik ve güvenlik için bir yedekleme hizmeti kullanabilirsiniz.

Haberlerde Kötü Amaçlı Yazılım

Fidye yazılımı son birkaç yıldır kötü amaçlı yazılımlardan oluşan bir başlık haline geldi. 2016 KeRanger saldırısından sonra, 2017 başlarındaki WannaCry saldırısı hastane ekipmanlarını ve hükümet sunucularını ve bireylerin bilgisayarlarını sakatladı. 2017'nin ortalarına doğru, Petya adlı başka bir fidye yazılımı saldırısı manşetlere çıktı. WannaCry ve Petya kodunun analizi, bu iki programın aslında ABD'de NSA tarafından oluşturulan aynı temel hackleme yöntemine dayandığını ortaya koydu..

Ransomware

WannaCry ve Petya, Windows'ta bir güvenlik boşluğundan yararlandı. Yazılım devi zaten bu zayıflığa karşı korumak için sistem güncellemelerine sahipti, ancak dünyadaki herkes bu düzeltmeyi yüklememiş ve onları savunmasız bırakmıştı. Yani, WannaCry etkinliğinden çıkarılacak önemli bir ders, tüm yazılımlarınızı güncel tutmanın akıllıca olmasıdır.

Petya, güncel tutulmayan kurban bilgisayarları bulma konusunda daha az şansa sahipti. Ancak, bu yazılımın hedef bilgisayarlara iki yolu daha vardı. Bunlar, bir muhasebe programının güncelleme yükleyicisine atlanan bir yöntemi içeriyordu.

Ransomware sık sık e-posta ekleri aracılığıyla dağıtılır, bu yüzden bunları açmaktan kaçınmak bir saldırıyı önlemenize yardımcı olur.

Siber güvenlik şirketleri WannaCry ve Petya'ya karşı bağışıklayıcılar üretmiştir. Bu iki program aynı hacker araç setinden oluşturulduğundan, diğer değişkenlerin yıl boyunca düzenli olarak görünmesi muhtemeldir. Bir bağdaştırıcı yüklemek, fidye yazılımının bu gelecekteki tüm sürümlerine karşı sizi güvende tutmalıdır.

Minerva Labs, Vaccinator adında ücretsiz bir WannaCry immünizatörüne sahiptir. CyberGhost adında bir VPN şirketi, Petya ve diğer fidye yazılımlarına karşı ücretsiz bir bağışıklık kazandırıcı sunuyor. Yazılımınızı güncel tutmak, indirmeler ve ekler konusunda dikkatli olmak ve uzman koruma yazılımı yüklemek, bir sonraki fidye yazılımı dalgası dünyayı süpürdüğünde sizi döngüden uzak tutmalıdır..

Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Sonucu

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayar virüslerinin ilk günlerinden beri gelişmiştir. Bilgisayarınızı güncel tutun ve indirmelerle risk almaktan kaçının. Kötü amaçlı yazılımlar yıkıcı olsa da, herhangi bir hasarı en aza indirmek için atabileceğiniz basit adımlar vardır.

Yani, her zaman, her zaman sağlam bir güvenlik çözümüne (VPN, Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Savunması) sahip olun ve tüm sistemlerinizi düzenli olarak yedekleyin.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me