Bu öğreticide, Nextcloud'u kullanarak kendi bulut depolama çözümünüzü oluşturmanın ve kullanmanın iki yolunu gösteriyoruz. Tam Nextcloud incelememizde tartıştığımız gibi, Nextcloud kendi donanımınızda yerel olarak veya kiralanan sunucu alanında uzaktan barındırılabilir.


Bir Nextcloud bulut örneği oluşturmak istediğiniz kadar karmaşık olabilir, ancak bu kılavuz Dropbox, Google Drive, iDrive, OneDrive ve benzeri gibi ticari hizmetlerden bir bulut çözümüne geçmenin ne kadar kolay olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. üzerinde tam kontrole sahipsin.

Bu nedenle, aşağıda tartışılan her iki yöntem de barındırılmaktadır. Yani, Nextcloud örnekleri uzak sunuculara yüklenir.

Tamamen barındırılan bir Nextcloud hesabı oluşturma

Kendi bulut depolama alanınızı kurma fikri korkutucu gelebilir, ancak Nextcloud masaüstü yazılımı bunu son derece kolaylaştırır. Bir Dropbox hesabı kurabilirseniz, tamamen barındırılan bir Nextcloud hesabı oluşturabilirsiniz.

Nextcloud, sizin için bir Nextcloud örneği ayarlayıp yönetecek bir dizi bulut depolama sağlayıcısıyla ortaklık kurdu. Bunların çoğu, belirli bir ücret karşılığında genişletilebilen sınırlı depolama alanına sahip ücretsiz deneme katmanı sunar.

Bununla birlikte, “kişisel” Nextcloud hesaplarının tamamen sağlayıcı tarafından yönetildiğinin farkında olmalısınız. Gizlilikle ilgili sonuçlara ek olarak (sağlayıcının dosyalarınıza ve hesap verilerinize tam erişimi vardır) bu hesapların çoğu sağlayıcı tarafından belirlenen sınırlı bir özellik kümesiyle birlikte gelir.

Bu hesaplar genellikle çoğu kişinin fotoğraf galerisi ve müzik çalar da dahil olmak üzere kişisel bulut hizmetinden ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlar, ancak dosya sürümü oluşturma ve uçtan uca şifreleme gibi daha gelişmiş özellikler sunamayabilir.

Çoğu durumda, yalnızca depolama alanını genişletmek yerine, (ücretli) bu “kişisel” hesaplar yönetici hesaplarını yükseltmek mümkündür. Yönetici erişimine sahip olduğunuzda, ilgili Nextcloud uygulamasını yükleyerek kalbinizin içeriğini değiştirebilir ve istediğiniz özellikleri ekleyebilirsiniz..

Hesap sağlayıcısının hala hesabınıza yönetici erişimine sahip olduğunu unutmayın, ancak bunun gizlilik etkileri uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirerek büyük ölçüde azaltılabilir..

1. Platformunuz için Nextcloud masaüstü istemcisini veya mobil uygulamasını indirin, yükleyin ve çalıştırın. Bu öğreticide, Windows uygulamasını kullanacağız, ancak işlem tüm platformlarda aslında aynı.

2. “Bir sağlayıcıya kaydolun” u seçin.

sonraki bulutu bir sağlayıcıya kaydet

3. E-posta adresinizi girin ve bir hesap sağlayıcısı seçin. Yazılım sizin için bir tane önerecektir veya coğrafi konumunuza yakın hizmetlere öncelik veren bir liste için "sağlayıcı değiştir" i tıklayın (veya bir VPN kullanıyorsanız, görünür coğrafi konumunuz!).

Bir sonraki bulutu bağlamak için bir hizmet seçme

Bu eğitim için OwnCube'u seçtik çünkü 5GB ücretsiz kişisel hesap oldukça cömert ve Almanya'da Avusturya'ya dayalı sunucuları gizlilik gerekçesiyle tercih ediyoruz.

Seçiminizi yaptıktan sonra, "İleri" yi tıklayabilmeniz için Nextcloud'un Hizmet Şartları'nı kabul etmeniz gerekir.

4. Hangi klasörleri sunucudan bilgisayarınıza senkronize etmek istediğinize ve PC'nizde hangi klasörleri sunucuya senkronize etmek istediğinize karar verin.

nextcloud yerel klasör kurulumu

Connect'e basın… hazır olduğunuzda. Ve tüm yapmanız gereken bu. Kolay olduğunu söyledik!

sonraki bulutta bir klasörü senkronize etme

Sağlayıcınız size hesabınızın oluşturulduğunu onaylayan bir e-posta gönderecek ve web portalına erişmek ve diğer cihazlardaki uygulamaları bağlamak için ihtiyaç duyacağınız sunucu adresini ve giriş bilgilerini sağlayacaktır.

sonraki bulut kendi küp entegrasyonu

Muhtemelen yapmak isteyeceğiniz ilk şey, hesabınızda bulunan tüm özellikleri keşfetmek için web portalına giriş yapmaktır.

Uzak sunucuda Nextcloud örneği oluşturma

Kurulumu çok kolay olmasına rağmen, yukarıda tartışılan gibi tamamen barındırılan bir hesap, kendi bulutunuz üzerinde tam kontrolünüz olmadığı anlamına gelir. Yönetici erişimi için ödeme yapmış olsanız bile sizin için yönetilir.

Tam kontrol istiyorsanız (sonuçta, ilk olarak Nextcloud'un ana cazibesi), bunu yapmanın en kolay yolu Nextcloud web yükleyicisini kullanmaktır.

1. Biraz sunucu alanı satın alın. Teorik olarak, ücretsiz bir sunucu hesabı kullanabilirsiniz, ancak bu makaleyi araştırırken Nextcloud sunucu sistemi gereksinimlerine uyan çok az sayıda ücretsiz hesap bulduk. Lütfen kaydolduğunuz hizmetlerin bu gereksinimlere uygun olup olmadığını kontrol edin.

2. nextcloud web yükleyici dosyasını indirin, setup-nextcloud.php.

3. Sunucunuzun kontrol paneline giriş yapın ve Dosya Yöneticisi sayfasına gidin. Yükle düğmesini tıklayın ve son adımda indirdiğiniz setup-nextcloud.php dosyasını seçin. Bu ayrıntılar web barındırma sağlayıcısı tarafından biraz değişebilir, ancak genellikle çok benzer.

4. Herhangi bir tarayıcıda, Nextcloud kurulum sihirbazını açmak için şu URL'yi yazın: www. [Alanadiniz.com.tr] /setup-nextcloud.php ([alan adınız.com] yerine kendi alan adınızla değiştirin). İleri'yi tıklayın.

Setup-nextcloud.php dosyasını doğrudan kök yerine bir alt dizine yüklediyseniz URL'nin tam yolunu eklemeniz gerekir.

kurulum sihirbazı adım 1

5. Nextcloud, ihtiyaç duyduğu tüm bağımlılıkların mevcut olduğundan emin olmak için bir kontrol gerçekleştirecektir. Bu bir kaç dakika alabilir. Daha sonra istediğiniz yere kurabilirsiniz. Mevcut kök dizine kurmaktan mutluluk duyuyoruz, bu yüzden “.” Yazıyoruz. İleri'yi tıklayın.

kurulum sihirbazında nextcloud bağımlılık kontrolü

6. Birkaç dakika sonra, yüklemenin başarılı olduğunu bildiren bir mesaj almalısınız. Şimdi İleri'ye basın.

Bir sonraki bulut yüklendi

7. Yeni bulutunuza giriş yapmak için kullanılan bir yönetici kullanıcı adı ve şifresi oluşturmanız gerekir. İşiniz bittiğinde Kurulumu tamamlayın.

sonraki kurulumu tamamla

Performans uyarısını dikkate aldık ve SQL kütüphanemizi güncelleyeceğiz!

8. Alan adınızı tarayıcınızın URL çubuğuna girin ve az önce oluşturduğunuz kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapın. İlk oturum açtığınızda, konsol çok çıplak olacaktır, bu nedenle sağ üst köşedeki Hesap simgesine özellik eklemek için -> Uygulamalar.

sonraki bulut uygulama ekle

9. Uygulamalar listesine bakın ve İndir İstediğiniz herhangi birini etkinleştirin. Aradığınızı bulamıyorsanız, kullanışlı Arama işlevini kullanın.

sonraki bulut uygulaması ekranı

Ve hazırsınız! Açıkçası, yönetici olarak oynayabileceğiniz bir ton seçenek var, ancak bunlar bu öğreticinin kapsamı dışında.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me