Bu öğreticide, KeePass 2.x'in nasıl kurulacağına adım adım bir göz atacağız. Güçlü uçtan uca şifreleme kullanarak şifrelerinizi koruyan bu popüler açık kaynaklı şifre yöneticisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen tam KeePass İncelememize göz atın..

KeePass yalnızca Windows'a yönelik bir programdır, ancak macOS, Linux, Android ve iOS için çapraz uyumlu bağlantı noktaları mevcuttur. Bu eğitimde KeePass'ın kendisi, Windows, macOS ve Linux için KeePassXC gibi masaüstü bağlantı noktaları çok benzer bir şekilde çalışıyor.

KeePassXC'yi gelecekteki bir makalede daha ayrıntılı olarak inceleyebiliriz ve Android kullanıcıları KeePass2Android incelememize göz atabilir.

KeePass şifre yöneticisini kurma

1. KeePass 2.x'in en son sürümünü indirin, yükleyin ve çalıştırın. KeePass1.x artık sadece geriye dönük uyumluluk nedeniyle var. Örneğin, birçok işletme bu geriye dönük uyumluluğu gerektirir, ancak yeni kullanıcıların bunu seçmesinin bir nedeni yoktur..

2. Dosyaya Git -> Yeni… (veya ana pencerenin görev çubuğundaki simgeyi tıklayın) tıklayın ve yeni .kdbx dosyanız için bir konum seçin.


Bu .kdbx dosyası, kaydedilmiş şifrelerinizi barındıran şifreli kapsayıcıdır. Kendi başına güvenli bir şekilde şifrelenmiş olduğundan, her yerde güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Şifreleri cihazlar arasında senkronize etmeyi planlıyorsanız, şimdi bir bulut depolama klasörüne de kaydedebilirsiniz..

3. Bir ana şifre oluşturun. Ya da daha iyisi, bir ana parola (boşluklarla ayrılmış birkaç kelimeden oluşan bir cümle).

Bu ana şifre diğer tüm şifrelerinizi korur ve tekrar hatırlamanız gereken tek şifre olmanız gerekir! Bu nedenle, güçlü olmalı, aynı zamanda unutmayacağınız bir tane olmalıdır. KeePass güçlü bir ana şifre seçmenizi teşvik etmek için kullanışlı bir tahmini kalite çubuğu sağlar.

Unutursanız, kaydedilen şifrelerinize erişme konusunda oyun biter. Yedeklemeye ihtiyacınız varsa, şifreyi biraz kağıda yazın ve çevrimdışı güvenli bir yerde saklayın.

.Kbdx dosyanızı korumak için sadece bir ana şifre kullanmaktan memnunsanız, Tamam'ı tıklayın. Ek 2FA güvenliği için Uzman seçeneklerini göster kutusunu işaretleyin.

Parolanın yanı sıra, bir anahtar dosyasını ve / veya Windows Kullanıcı Hesabınızı bileşik ana anahtara bağlayabilirsiniz.

Bir anahtar dosyası oluşturacağız ancak .kbdx dosyasını bir Windows Kullanıcı Hesabına bağlamayacağız çünkü KeePass veritabanımıza Windows olmayan cihazlardan erişmek istiyoruz.

Bir anahtar dosyası oluşturuyorsanız, talimatları izlemeniz yeterlidir. İşiniz bittiğinde Tamam'a basın. Bu anahtar dosyasını çevrimdışı güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. KeePass veritabanını diğer cihazlarda kullanmak için anahtar dosya mevcut olmalı, ancak asla çevrimiçi aktarılmamalıdır. Bellek kartlarını, USB çubukları, USB kablolarını ve benzerlerini kullanarak çevrimdışı olarak aktarabilirsiniz..

4. İsterseniz veritabanı ayarları ile uğraşabilir veya varsayılanlarla gitmek için Tamam'a basabilirsiniz..

Önemli veritabanı ayrıntılarını yazdırma seçeneği sunulur (şifrenizi elle doldurma). Bunu yaparsanız, çıktıyı çevrimdışı güvenli bir yerde saklayın.

5. Yeni .kbdx veritabanı dosyanızı çift tıklatarak açın. Parolanızı ve (kullanılıyorsa) ilişkili .key dosyasının saklandığı yolu girin. Veritabanını oluştururken bir Windows Kullanıcı Hesabı belirttiyseniz, dosyayı açmak için oturum açmış olmanız gerekir.

KeePass yakın zamanda açılmış veritabanlarını hatırlıyor ve bu işlemi günlük kullanımda oldukça ağrısız hale getiriyor.

6 (isteğe bağlı). Dosyaya git -> İçe aktar… başka bir şifre yöneticisinden şifreleri içe aktarmak için. KeePass, en popüler şifre yöneticileri, Firefox ve Chrome'dan dışa aktarılan dosyaları destekler.

KeePass veritabanınız artık kullanıma hazır! Parolaları yönetebilir ve dilediğiniz yere kesip yapıştırabilirsiniz. Ancak KeePass'tan en iyi şekilde yararlanmak için gerçekten tarayıcı entegrasyonunu uygulamak isteyeceksiniz…

Tarayıcı entegrasyonu

Tarayıcı entegrasyonu, eklentiler + tarayıcı eklentileri kombinasyonu kullanılarak gerçekleştirilir. Diğerleri var, ama KeePassHTTP-Connector'ı öneriyoruz.

1. KeePassHttp eklentisini indirin ve KeePass kurulum klasörünüze kopyalayın (C: \ Program Files (x86) \ KeePass Password Safe 2 varsayılan olarak).

2. Firefox ve / veya Chrome için KeePassHTTP-Connector tarayıcı eklentisini yükleyin.

Açık KeePass veritabanınızdan ayrıntıları otomatik olarak doldurmak için KeePassHTTP-Connector için web sayfalarındaki herhangi bir kullanıcı adı veya şifre alanına sol tıklayın. Alternatif olarak, daha fazla seçenek için sağ tıklayabilirsiniz.

KeePass'dan memnun değilseniz, neden bazı alternatif şifre yöneticilerine göz atmıyorsunuz??

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me