Sanal Özel Ağlar (VPN) konusunda yeniyseniz, IP adresinizi neden tam olarak gizlemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Düşünmeniz için affedilebilirsiniz: "Sorun ne - bu sadece bir sayı."


Bir IP adresinin sadece bir grup sayı olduğu doğrudur, ancak bu numaralar size özeldir. Benzersiz IP adresiniz olmadan web siteleri trafiği size yönlendiremez. Ne yazık ki, IP adreslerinin çalışma şekli, konumunuzu gösterebilecekleri anlamına da gelir.

Bu makalede, bir IP adresiyle yapılabilecek her şeyi açıklayacağız. IP'lerin en sık nasıl kullanıldığına ve hangi durumlarda IP'nizi bir VPN ile korumanın hayati olduğuna bakacağız.

IP adresi izleme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde IP adresiniz görülür ve genellikle günlüğe kaydedilir. IP adreslerini takip ederek şirketler müşterilerinin profillerini oluşturabilirler. Sitede ilk defa olup olmadığınızı veya tekrarlı bir müşteri olup olmadığınızı, önceki günlerde satın aldıklarınızı ve ekstrapolasyon ile gelecekte ne isteyebileceğinizi biliyorlar..

Dolayısıyla, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, bir şey satın aldığınızda veya yalnızca Google'da bir şey ararken - IP adresiniz günlüğe kaydedilir. IP adresleri, bu nedenle, bir dizi başka gizli taktik de kullanıyor olsalar da, web sitelerinin kullanıcıları çevrimiçi olarak izlemesinin önemli bir yoludur..

Google'a ve ziyaret ettiğiniz web sitelerine ek olarak, İnternet servis sağlayıcınız (İSS) da sıklıkla tarama geçmişinizi izler ve IP adresinizin yanında dosyada tutar.

IP Adresi Resmi

Zorunlu Veri Tutma

İngiltere veya Avustralya gibi bazı ülkelerde, web tarama geçmişleri ISS'ler tarafından hükümet adına saklanmalıdır. ABD'de bu zorunlu değildir, ancak ISS'ler web tarama geçmişlerini IP adreslerinin yanında saklar, çünkü yasa bu verileri üçüncü taraflara satmalarına izin verir.

Çevrimiçi yaptığınız şey, hakkınızda ayrıntılı çıkarımlarda bulunmak için kullanılabilir. Bu nedenle firmalar genellikle IP adresinize bağlı verileri pazarlama firmalarına satarlar. Sonuç olarak, gittikçe daha fazla insan verilerinize erişebilir ve sizinle ilgili her şeyi bulabilir.

Kanada Gizlilik Komiseri Ofisi

Tek bir IP adresinden ne kadar veri çıkarılabileceğini görmek için Kanada Gizlilik Komiseri Ofisi (OPC) bir çalışmayı finanse etti. Araştırmacılar, aşağıdaki sitelere ve hizmetlere belirli bir IP adresinden erişildiğini belirlemek için bir arama motoru kullandılar:

  • Sigorta hukuku ve kişisel yaralanma davalarına ilişkin hukuki danışmanlık
  • Belirli bir dini grup
  • Fitness siteleri
  • Çevrimiçi fotoğraf paylaşımı
  • Wikipedia girişinin düzeltme geçmişi
  • Cinsel tercihlerle ilgili bir site

Yukarıda keşfedilenler gibi ayrıntılar, bir kişi hakkında çok özel ve ayrıntılı bir profil oluşturulmasına izin verir. En sıkıntılı mı? Bu ayrıntılar ikincil çıkarım yapmak için kullanılabilir. Kişinin sadece bu uygulamaların ne kadar invaziv olduğunu anlamak için birisinin Facebook “beğenilerini” analiz ederek çıkarılabilecek kişisel çıkarımların seviyesini anlaması gerekir..

Soru işareti güven Fbi

Bir kişi benim hakkımda IP'mden ne öğrenebilir??

IP adresinizi bilen herkes, ISS'nizin kim olduğunu bulmak için bu adresi kullanabilir. Ayrıca, yaklaşık konumunuzu (bölge / şehir / kasaba) kolayca bulabilirler. Bunun nedeni, ISS'lerin aynı alanlara kolaylıkla IP blokları atama eğilimindedir. Yeterli çaba göstererek, belirli bir IP adresinin fiziksel adresini ISS ile iletişim kurarak bulmak bile mümkündür.

Ancak, bir suç işlemedikçe İSS'lerin kişisel verilerinizle (genellikle) ayrılma olasılığı yoktur. ABD'de, Trump yönetimi, ISS'lerin web tarama geçmişlerini üçüncü taraflara satmasını yasal hale getirdiğini söyledi. Bu, kayıtlarınızın rastgele bir üçüncü taraf tarafından satın alınmasını mümkün kılar.

Peki bu ISS kayıtları ne kadar sürer? Avustralya'da, İSS'lerin web tarama geçmişlerini iki yıl boyunca saklaması gerekirken, Birleşik Krallık'ta zorunlu veri saklama 12 ay sürer. İSS'lerin bu tür kayıtlardan kar elde etmesine izin verilen ABD'de, süresiz olarak takılabilirler.

Bir IP sonsuza kadar dayanır mı??

Çoğu zaman, ISS'niz tarafından size atanan IP adresi sabit değildir. Çoğu ISS dinamik IP'leri bir adres havuzundan dağıtır. Bu sadece geçici oldukları anlamına gelir. Bazı durumlarda, yönlendiricinizi kapatmak size havuzdan yeni bir IP atamak için yeterli olabilir.

Buna rağmen, dinamik IP'niz her zaman İSS'niz tarafından bilinir. Bu nedenle, otomatik olarak yeni bir IP adresi tahsis edilmiş olsanız bile (ilk gelen, ilk sunum bazında yapılır), web tarama alışkanlıklarınız hala İSS'niz tarafından kaydedilmektedir..

Hedeflenen Reklamlar

IP adresli hedefli reklamcılık

IP adreslerinden ayrıntılı bir kullanıcı profili oluşturmak tam bir bilim değildir. Dinamik adresler yeniden atandıklarında değişir ve birçok kişi genellikle tek bir IP adresini paylaşır. Örneğin, her evin genellikle farklı ilgi alanlarına sahip bir aile tarafından paylaşılan tek bir IP adresi vardır. Bu, IP adreslerine dayalı hedefleme reklamlarını biraz verimsiz hale getirir.

Buna rağmen, eşiniz, arkadaşınız veya aile üyenizden sonra, saatler veya el çantaları gibi bir şey aradıktan sonra cihazlarınızda bu ürünler için reklam aldığınızı fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni IP adresi hedefli reklamcılıktır.

IP hedefli reklamcılık, yere duyarlı reklamcılık gerçekleştirmek için de kullanılır. Bu, yalnızca yaşadığınız yere yakın olan şeylerin reklamlarını görmenizi sağlar. Ayrıca, hedefli reklamların başka birçok izleme yöntemi kullandığını da belirtmek gerekir..

IP P2P

BitTorrent kullanıyorsanız neden IP adresinizi gizlemeniz gerekiyor?

Korsan içerik indirmek için bir BitTorrent istemcisi kullanıyorsanız, bir telif hakkı sahibinin IP adresinizi görmesi kolaydır, çünkü eşler her zaman aynı içeriği indiren diğer eşlerin IP adresini görebilir. Telif hakkı sahibi, ISS'nizden, suçun gerçekleştiği sırada söz konusu IP'nin kullanıcısını tanımlamasını isteyebilir ve sizi dertte bırakabilir.

Telif hakkı sahipleri adına çalışan hukuk firmalarının, P2P aracılığıyla korsan içerik oluşturduğuna inandıkları kişilere para cezası gönderdikleri bilinmektedir. Örneğin, ACS Yasası bireyleri yasa dışı indirmelere bağlamak için IP adresleri kullandı. Söz konusu hukuk bürosu, telif hakkı sahipleri adına 500 dolara kadar tazminat talep eden mektuplar gönderdi.

Bu nedenle, P2P ile indirmeyi düşünüyorsanız bir VPN ile kendinizi korumanız şiddetle tavsiye edilir..

Hack IP Adresi

Bilgisayar korsanlarının IP adresimi bildikleri konusunda endişelenmem gerekiyor mu?

Genel olarak, bu sorunun cevabı hayır. Bununla birlikte, IP adresinizi bilmenin birisinin sizi hacklemesi için yeterli olabileceği belirli durumlar vardır. Eski bir işletim sisteminiz (OS), güvenlik duvarınız ve / veya virüsten koruma yazılımınız yoksa, birisinin sizi hacklemeye çalışabileceği düşünülebilir..

Eğer güncel bir sisteminiz varsa, bir bilgisayar korsanının size saldırması için zaten kötü amaçlı yazılım veya virüs bulaşmış olması muhtemeldir. Günümüzde sayısız güvenlik açığı, yönlendiriciler için kötü amaçlı yazılım ve hatta kullanılabilecek donanım güvenlik açıkları bulunmaktadır. Bu nedenle, interneti kullanırken gerçek IP adresinizi gizlemenin faydalı olacağı genellikle kabul edilir..

Bilgisayar korsanları IP adresime saldırabilirsem BitTorrent?

Bir BitTorrent istemcisi kullanarak P2P üzerinden indirdiğinizde, dünyadaki birçok bilgisayara doğrudan bağlanırsınız. Bu işlem sırasında bir bilgisayar korsanına ait olan kötü niyetli bir eşe bağlanabilmeniz mümkündür..

Bilgisayar korsanının nasıl kullanıldığını bildiği bir virüs bulaşmışsa, açık bağlantı noktalarınız varsa, eski bir işletim sisteminiz çalışıyorsa veya güvenlik duvarınız yoksa, bilgisayar korsanı size saldırabilir. Kali kullanarak uzaktaki bir bilgisayarı kesmek için kullanılan bir IP örneği.

Bu nedenle, IP adresinizi bir VPN ile BitTorrent eşlerinden gizlemek genellikle akıllıca olur.

Birisi IP adresimle ne yapabilir - Sonuç

IP adresinizden çevrimiçi olarak yaptığınız şeyler sonunda size (veya internet faturanızı ödeyen kişiye) bağlanabilir. Her ne kadar tek başına bir IP adresi ile hackleme olasılığı düşük olsa da - duyulmamış değildir. IP'nizi gizleyerek kendinizi korumaya değer.

Bir VPN, sizi izlemelerini ve üzerinde profil oluşturmalarını engellemek için gerçek IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizlemenize olanak tanır. Ayrıca İnternet Servis Sağlayıcınızın çevrimiçi ortamda yaptığınız işlemleri takip etmesini engeller. VPN, hem çevrimiçi güvenliğinizi hem de dijital gizliliğinizi artırmanın son derece uygun bir yoludur.

Başlık resim kredisi: Imilian / Shutterstock.com

Görüntü kredileri: FlashMovie / Shutterstock.com, WEB-DESIGN / Shutterstock.com, Rawpixel.com/Shutterstock.com, Profit_Image / Shutterstock.com, Gorodenkoff / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me