Günümüzde, insanlar Ethernet veya WiFi üzerinden yönlendiricilerine bağlı bir dizi cihaza sahiptir. PC'ler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı cihazlar, oyun konsolları - birkaç isim. Cihazları internete bağlandığında, web siteleri ve çevrimiçi hizmetler genel IP adreslerini kullanarak onlarla iletişim kurmalıdır..


Genel IP adresi, İnternet servis sağlayıcınız tarafından size verilen dijital bir adrestir. Ancak, bu genel IP adresi evinizdeki her bir aygıta değil yönlendiricinize atanır. Bu, yönlendiricinizin verileri ağınızdaki her bir cihaza doğru şekilde iletmesi için başka bir adresin gerektiği anlamına gelir.

Özel IP Adresi

Özel / yerel IP adresleri

Cihazlarınız ağınızın yönlendiricisine bağlandığında, her birine Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) kullanılarak özel bir IP adresi atanır. Bu yerel IP adresi yalnızca yerel ağda veya alt ağda (evinizde) görülebilir. Bu yerel IP adresleri her bir cihazı tanımlamak için kullanılır.

Bununla birlikte, cihazlar internet aracılığıyla dış dünya ile iletişim kurmak istediklerinde, ağ oluşturmanın gerçekleşmesi için üçüncü bir adres kullanılması gerekir. Medya Erişim Kontrolü (MAC) adresi burada devreye girer.

MAC adresi nedir?

Ağınızdaki her cihazın benzersiz bir MAC adresi vardır. MAC adresi, yerel bir ağa bağlı her bir makineyi tanımlar. MAC'i her bir aygıta ait kişisel kimlik numarası olarak düşünün.

Bir MAC adresi, üretildiğinde ve ürün yazılımına sabit kodlandığında cihazınıza atanır.

Bir MAC adresi genellikle iki nokta üst üste ile ayrılmış altı basamaklı iki karakter / karakter kümesidir. (00: 0a: 95: 9d: 68: 16). Ayrıca, her ağ arabirim kartının bir MAC adresine sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle, birden çok LAN bağlantı noktasına veya WiFi modülüne sahip bilgisayarlarda birden fazla MAC adresi bulunur.

Mac Adresi

MAC adresi nasıl çalışır??

Bir YouTube bağlantısını tıklarsanız, isteğiniz en son hedefine ulaşmak için seyahat etmeli veya birçok sunucu ve yönlendiricide 'sekmeli' olmalıdır. Herkese açık ve özel IP adresiniz yolculuk boyunca aynı kalır, ancak MAC adresi verileriniz dünya çapında atlandığında sürekli olarak değişir. Bir web sitesine istek gönderdiğinizde, MAC adresi, verilerin son hedefine yolculuk sırasında yeni bir yönlendiriciye her ulaştığında güncellenir.

Bir yönlendirici giden istekleri izlediğinde, özel IP adresini onlara ekler, böylece paketler internetten döndüğünde bunları hangi cihaza yönlendireceğini bilir..

Question İki Gerçek

Yararlı MAC

MAC adresleri hiçbir zaman değişmediği için, ağdaki veri alıcılarını ve alıcılarını saptamak için güvenilir bir araçtır. Ayrıca ağ yöneticilerinin yerel ağlarındaki sorunları tanımlamaları için son derece kullanışlı bir tanı aracıdır..

Ayrıca, her cihazın benzersiz bir MAC adresi olması nedeniyle, istenmeyen numaraların bir ağda iletişim kurmasını engellemek için MAC numaraları kullanılabilir. Bu, örneğin bir bilgisayar korsanının makinesinden gelen verileri hariç tutmak için kullanışlıdır.

Bu işleme MAC filtreleme denir ve bir bilgisayar korsanı bir ağ IP adresini ele geçirmeye çalışıyorsa son derece yararlıdır. MAC filtreleme etkinken, yalnızca MAC adresleri onaylanan bilgisayarlar ağda iletişim kurabilir. Sonuç olarak, davetsiz misafirin istekleri filtrelenir - ve siber suçlu ağ üzerinde kötü amaçlı bir şey yapamaz.

Üretici kodları

MAC adresleri, adresin başında üretici verilerini içerir. Bunlara Organizasyona Özgü Tanımlayıcılar veya OUI denir. Tanınmış Ağ kartı üreticileri arasında Dell, CISCO ve Belkin bulunmaktadır. İşte bu üreticiler için OUI kodları:

  • Dell: 00-14-22
  • Cisco: 00-40-96
  • Belkin: 00-30-BD

Bu nedenle, bir MAC numarasının kaynaklandığı sistem hakkında bazı bilgiler sağladığını hatırlamakta fayda var..

IP adresi VS MAC adresi - Sonuç

Hem IP adresleri hem de MAC adresleri, bilgisayarların (ve diğer bağlı cihazların) internet üzerinden iletişim kurması için gereklidir. İki adresleme şeması birbirinden bağımsız olmakla birlikte, meydana gelen ağın farklı katmanlarında gerekli hizmetleri sağlayarak birlikte çalışırlar..

IP adresleri periyodik olarak değişir. MAC adresleri farklıdır, çünkü hangi ağa bağlandığınız önemli değildir..

Bu nedenle, MAC adresi fiziksel konum izleme amacıyla (çok özel koşullar altında) kullanılabilen kalıcı ve benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bununla birlikte, bir IP adresinden farklı olarak, bir MAC adresi bir alt ağdan diğerine yayılmaz ve bu nedenle web siteleri tarafından izlenemez.

Fotoğraf: Profit_Image / Shutterstock.com, Peshkova / Shutterstock.com, SeventyFour / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me