Başka biriyle iletişim kurmanın en güvenli ve özel yolu kulağına fısıldamaktır.


Bununla birlikte, günümüzün hiper bağlantılı dünyasında, bu nadiren pratiktir, ancak hayal edebileceğinizden daha güvenlidir.

Teknoloji patlaması sayesinde diğer kişilerle güvenli ve özel iletişim kurma katsayısı katlanarak arttı.

Verilerinizi güvende tutmak hayati olmakla birlikte, aynı zamanda rutininizde ciddi bir zorluk yaratır.

Bu kılavuzda, çevrimiçi iletişimlerinizi nasıl kolayca koruyacağınızı göstereceğiz.

Telefon ve SMS iletişimi güvenli değil

Anlaşılması gereken ilk şey, daha geleneksel iletişim teknolojilerinin güvenli olmadığıdır. Eminim hepiniz çocukken izlediğimiz TV şovlarından telefon görüşmelerinin “telefona bağlanabileceğini” biliyorsunuzdur.

Comm Sms Telefonunu Şifrele

Her ne kadar bir telefon “kablosu” kavramı oldukça tuhaf görünse de, çağrılarınızı dinleme yeteneği çok canlı ve mevcut. Gerçekten de, teknolojideki gelişmeler artık çok çok az çaba harcayarak veya hiç çaba harcamadan büyük miktarda telefon verisini toplu olarak toplamak kolay.

Hükümetler artık telefon verilerinizi rutin olarak saklıyor ve izliyor. Bu, cep telefonu verilerini ve SMS verilerini içerir. Toplu toplama genellikle yalnızca meta verileri içerir.

Bu yeterince kötü, ancak telefon görüşmeleri ve SMS mesajları şifrelenmediğinden, içeriklerine erişmek de son derece kolaydır.

Başka bir deyişle, hükümetiniz ve diğer suçlularınız telefon konuşmalarınızı dinleyebilir ve kısa mesajlarınızı okuyabilir. Çözüm, yalnızca siz ve hedeflenen alıcının bir görüşmeye katılabilmesi ve / veya gönderdiğiniz mesajları okuyabilmesi için iletişimlerinizi şifrelemektir..

Şifreli İletişim

Şifreleme için en basit benzetme bir kilittir. Doğru tuşa sahipseniz, açmak kolaydır. Doğru tuşa sahip değilseniz, kilidi kırmayı deneyebilirsiniz. Tüm niyet ve amaçlara göre, iyi şifrelemenin kırılması imkansızdır.

Güvenli geçişi düşünürsek, fikir daha karmaşık hale gelir. İletişim kurmak istediğiniz herkesin kilidi açabilmesi gerekir. Bunu başarmanın en kolay yolu, üçüncü bir tarafa (e-posta sağlayıcısı gibi) sohbetinizi, herkesin erişebileceği merkezi bir sunucuda barındırmaktır..

Bu, belirli bir güvenlik derecesi sağlar, çünkü bir konuşmadaki her katılımcı o sunucuya güvenli bir şekilde bağlanır (büyük olasılıkla HTTPS kullanıyor). Gerçek tartışmanın kendisi (ve kayıtları) muhtemelen bilgisayar korsanlarının ve diğer kötü niyetli aktörlerin dinlememesini sağlamak için şifrelenecektir. Ama…

Şifreli İletişim Sorunu

Bunun için, dönüşümü güvence altına almak (kilitlemek) için üçüncü taraf ana bilgisayara güvenmeniz gerekir. Bu, ana makinenin anahtarlara sahip olduğu ve konuşmayı istediği zaman (veya gerekli olduğunda) "açabileceği" anlamına gelir..

Şifreli Mesaj

Yani, onu dinleyebilir ve erişebilir daha sonraki tüm kayıtları. Metin görüşmeleri durumunda, bu neredeyse her zaman mesajlarınızın tüm içeriğine erişebileceği anlamına gelir. Çoğu e-posta ve mesajlaşma hizmeti, bu güç konumunu kötüye kullanmama sözü veren sıkı gizlilik politikalarına sahiptir. Fakat bu iktidar konumu mevcut olduğundan, sömürülebilir.

Neredeyse her gün güvenli çevrimiçi hizmetlerden ödün veren bilgisayar korsanları hakkında okuyoruz ve kolluk kuvvetleri, kullanıcılarına ait bilgiler için iletişim hizmetlerine rutin olarak yasal olarak bağlayıcı subpoenalar ve mahkeme emirleri sunuyor..

Dolayısıyla, üçüncü bir tarafça barındırılan ve depolanan iletişimin gerçekten güvenli olduğu düşünülemez..

Uçtan Uca Şifreli İletişim

Çevrimiçi gözetim ölçeğinde yaygın alarm, yukarıdaki soruna yönelik çözümlerin geliştirilmesini hızlandırmıştır. Ve böyle bir çözümün anahtarı uçtan uca (e2e) şifrelemedir.

Bu, anahtarlarınızla iletişimi şifrelediğiniz anlamına gelir. Yalnızca anahtarlarınızı paylaşmayı seçtiğiniz kişiler tarafından şifresi çözülebilir. Bu, verilerinizi güvende tutmak için herhangi bir üçüncü tarafa güvenme gereğini ortadan kaldırır.

En büyük teknik zorluk, anahtarlarınızı güvenli bir şekilde paylaşmanın bir yolunu bulmak ve onları paylaştığınızı düşündüğünüz kişinin o kişi olduğunu doğrulamaktır. İyi yapılır, ancak iletişimin gerçekten güvenli olduğunu garanti etmenin tek yolu uçtan uca şifrelemedir.

Açık kaynak

Açık kaynak

Açık kaynak yazılım, kaynak kodu telif hakkı sahibi tarafından kamuya açık hale getirilen bir yazılımdır. Bu, hatalar için bağımsız olarak denetlenebileceği ve yapmaması gereken bir şey yapmadığından emin olabileceği anlamına gelir..

Kapalı kaynak koduyla, kodun gerçekten ne yaptığını bilmenin bir yolu yoktur ve bu nedenle iletişimlerinizi güvende tutmak için kapalı kaynak koduna güvenilemez. Bu yüzden, sadece açık kaynaklı uygulamalara ve programlara inanmalısınız konuşmalarınızı güvenli ve gizli tutmak için. Bu konu hakkında daha fazla tartışma için lütfen Açık Kaynak'ın neden bu kadar önemli olduğunu görün.

Güvenli İletişim Türleri

İnternet üzerinden güvenli bir şekilde iletişim kurmanın üç yolu vardır. En azından en güvenli olanlar:

 • Uçtan uca şifreli e-posta
 • Uçtan uca şifreli VoIP (internet telefonu)
 • Uçtan uca şifreli mesajlaşma

Uçtan Uca Şifreli E-posta

Geleneksel e-posta, iletişim kurmanın en az güvenli yollarından biridir. Bu durumu iyileştirmenin yolları vardır, ancak o zaman bile, güvenlik çok önemliyse e-postadan kaçınılır. Bir zamanlar dünyaca ünlü bir kriptograf ve gizlilik savunucusu Bruce Schneier'in belirttiği gibi:

Kilitli E-posta

“Son zamanlarda, e-postanın temelde güvenilmez olduğu sonucuna vardım. E-posta ve bir e-posta sistemi dışında istediğimiz şeyler şifreleme ile uyumlu değildir. İletişim güvenliği isteyen kişilere e-posta kullanmamalarını, bunun yerine OTR veya Signal gibi şifreli bir mesaj istemcisi kullanmalarını öneriyorum. ”

Bu iyi bir tavsiye ve daha sonra OTR ve Signal hakkında konuşacağım. Bahsedilen, e-posta modern yaşamın gerekli bir kötülüğüdür, bu yüzden mümkün olduğunca güvenli hale getirmeye çalışmalısınız.

Bunu yapmak için üç seçeneğiniz vardır:

 • Mevcut e-posta hizmetinizle e-postaları şifrelemek için PGP'yi kullanın
 • E2e şifrelemesi sunan güvenli bir özel e-posta hizmetine geçin
 • Kendi e-posta sunucunuzu kendiniz barındırın.

PGP

Pgp Çevrimiçi

Artıları:
 • Bedava!
 • E-postaların alabileceği kadar güvenli
 • Mevcut e-posta hizmetinizle çalışır
Eksileri:
 • Çok dik öğrenme eğrisi
 • İyi şanslar başkalarının size katılmasını sağlama!

PGP ücretsiz ve açık kaynaklı bir protokoldür e-postaları güvenli bir şekilde şifrelemek için kullanılabilir ve mevcut e-posta sağlayıcınızla kullanılabilir. Doğru yapılırsa, e-postalarınızın içeriğini çok güvenli bir şekilde şifreleyecektir, ancak onları kime ve ne zaman gönderdiğiniz gibi meta verileri şifrelemez.

Doğru şekilde yapılırsa, PGP şüphesiz bir e-posta göndermenin mümkün olan en güvenli yoludur. Ancak bu “doğru yapılırsa” bir katildir. kullanma PGP karmaşık ve kafa karıştırıcı aramızda daha teknik olarak yetkin olmak için.

Bu sadece e-postalarınızın güvenliğini tehlikeye atabilecek hatalar yapmanın kolay olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda birçok arkadaşınızı, kolejinizi ve iş arkadaşınızı PGP deliliğine bağlayabilmenizi pek mümkün kılmaz..

Kilitli Mesaj

Ancak henüz tasarlanmamış bir e-posta göndermenin en güvenli yoludur.

Mailvelope tarayıcı uzantısı PGP kullanımını kolaylaştırır, ancak aynı zayıflıktan muzdarip diğer tarayıcı tabanlı şifreleme gibi (aşağıya bakın). Bununla birlikte, parmak izlerini gönderen ile karşılaştırarak bir anahtar çiftini doğrulamanıza izin vererek bunu hafifletir..

Mailvelope geliştiricileri dışarı çıkmaya başlarsa, bu sorunu tamamen çözmez kötü amaçlı güncellemeler ama uzun bir yol kat ediyor. Ve muhtemelen PGP yapmanın mümkün olan en rahat yolu olmasına rağmen, hala kıçından kullanmak oldukça acı verici.

Güvenli Gizlilik E-posta Hizmetleri

ProtonMail Web Görüntüsü

Artıları:
 • Kolay ve kullanımı rahat
 • Normal e-postalardan çok daha güvenli ve özel
 • Meta veriler gizlendi (hizmete bağlı olarak)
 • Kullanıcı olmayanlara şifrelenmiş e-posta gönderebilir (servise bağlı olarak)
Eksileri:
 • Tarayıcı şifrelemesi çok güvenli değil
 • Muhtemelen bunun için ödeme yapmanız gerekecek

ProtonMail ilk e-posta hizmeti oldu gerçek uçtan uca e-posta şifrelemesi Gmail kadar kullanışlı ve kullanımı kolaydır. Şimdi mükemmel bir rekabet var, ancak.

İletilerin içeriğini güvenli bir şekilde şifrelemeye ek olarak, bu hizmetlerin çoğu IP adreslerini e-postalardan çıkararak gönderilen meta verileri en aza indirir. Çok güzel, bu hizmetlerin bazılarının hizmeti kullanmayan diğerlerine şifreli e-posta göndermenize bile izin vermesi.

Tüm bu güvenli gizlilik posta hizmetlerinin bir dezavantajı, normal e-postadan sonsuz daha güvenli, PGP kadar güvenli bir yere yakın değiller. Birçoğu için, toplam güvenlik ve bu hizmetlerin sağladığı kolaylık arasındaki bu denge kolayca buna değer..

Diğer büyük dezavantajı Kurşunu ısırmanız ve aslında ödemeniz gereken bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanın onlar için. Benim görüşüme göre, güvenli özel e-posta hizmetine geçmek günlük iletişimlerinizin güvenliğini artırmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Bu hizmetlerin bazılarına ayrıntılı bir göz atmak ve tarayıcı şifrelemesinin neden çok güvenli olmadığına dair eksiksiz bir tartışma için lütfen Güvenli Gizlilik E-posta Seçenekleri'ne bakın..

Kendi kendine barındırılan e-posta

Şifreli İletişim Kılavuzu Mailcow

Artıları:
 • % 100 e-postanızı kontrol ediyorsunuz!
Eksileri:
 • Yapması zor
 • Doğru olmak zor
 • Düzenli bakım gerektirir
 • Yanlış bir güvenlik hissi verebilir

Yukarıdakilerden herhangi biri için en uç seçenek kendi e-posta sunucunuzu barındırmaktır. Bu ya kendi PC'nizde veya kiralık bir sunucuda yapılır. Bu, Google'ın ve benzerlerinin e-postalarınızı gözetlemeyeceğini garanti eder (en azından doğrudan - hizmetlerinin kullanıcılarına gönderilen şifrelenmemiş e-postaları yine de okuyabileceklerdir).Kendi kendine barındırılan e-posta

Bununla birlikte, kendi e-posta sunucunuzu kurmak ve bakımını yapmak, teknik açıdan daha eğimli olanlar için bile önemsiz bir iştir. Ve Hillary Clinton'un zor yolu öğrendiği gibi, güvenli olduğundan emin olmak daha da zor. Aslında, doğru yapılmazsa, o zaman sahte bir güvenlik duygusu sağladığından kendi e-posta sunucunuzu çalıştırmak tehlikeli olabilir.

Bu imkansız olduğunu söylemek değildir ve e-postalarını kendileri barındırarak yemin eden çok sayıda gizlilik fanatiği vardır..

Mail-in-a Box ve Mailcow gibi yazılımlar işlemi otomatikleştirerek işi kolaylaştırır, ancakr maksimum güvenlik, kendi sunucunuzu oluşturmalısınız sıfırdan. Bunun nasıl yapılacağı konusunda mükemmel eğitimler burada ve burada bulunabilir.

Uçtan uca şifreli VoIP

VOIP

İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP), normal bir telefon kullanmakla aynı şekilde İnternet üzerinden başkalarıyla konuşmanıza olanak tanır - genellikle video görüşmelerine izin verme bonusu ile.

Skype gibi VoIP barındırma hizmetlerinden farklı olarak (NSA'ya dönüşüm sağladığı bilinmektedir), uçtan uca şifreli VoIP uygulamaları, yalnızca davet ettiğiniz ve onayladığınız katılımcıların duyabildiğini veya görebildiğini garanti eder Ne dedi.

işaret

Sinyal Web Görüntüsü

Artıları:
 • Açık Kaynak ve tam denetimli
 • Perfect Forward Gizlilik ile güçlü şifreleme kullanır
 • Artık bir .apk dosyası olarak kullanılabilir, bu nedenle Google Play Hizmetleri çerçevesine gerek yoktur
 • Neredeyse hiç meta veri depolamaz
 • Grup sohbetleri şifreli
Eksileri:
 • Kişiler gerçek telefon numaraları kullanılarak eşleştirilir
 • (ancak bu rakamlar Signal ile gösterilmez)

Sinyal yaygın güvenli kısa mesajlaşma için altın standart olarak kabul edilir (aşağıya bakın), ancak video görüşmeleri dahil VoIP özelliklerine de sahiptir. Mart 2017 itibarıyla, Signal’ın sesli ve görüntülü aramaları, metin mesajlarını koruyan aynı Signal protokolü kullanılarak güvence altına alınmıştır.

Jitsi

Jitsi Webshot

Artıları:
 • Açık kaynak
 • Güvenli
 • Skype'ın tüm işlevleri
Eksileri:
 • Sinyal Değil

Jitsi, masaüstünde Skype'ın tüm işlevlerini sunan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Dışında tüm VoIP görüşmeleri ZRTP kullanılarak şifrelenir. Buna sesli aramalar, video konferans, dosya aktarımı ve mesajlaşma dahildir.

Biriyle ilk kez bağlandığınızda, şifreli bağlantıyı kurmak (bir asma kilit ile gösterilir) bir iki dakika sürebilir. Ancak şifreleme daha sonra şeffaftır. Masaüstü için doğrudan Skype'ın yerini alan Jitsi, yenmek için zorlanıyor.

Uçtan uca şifreli mesajlaşma

Sinyal, mesafeden iletişim kurmak için icat edilen en güvenli yol olarak kabul edilmektedir. Ancak Kayıt Dışı Mesajlaşma (OTR) protokolü de mükemmel.

işaret

Artıları:
 • Açık Kaynak ve tam denetimli
 • Perfect Forward Gizlilik ile güçlü şifreleme kullanır
 • Artık bir .apk dosyası olarak kullanılabilir, bu nedenle Google Play Hizmetleri çerçevesine gerek yoktur
 • Neredeyse hiç meta veri depolamaz
 • Grup sohbetleri şifreli
Eksileri:
 • Kişiler gerçek telefon numaraları kullanılarak eşleştirilir
 • (ancak bu rakamlar Signal ile gösterilmez)

Bir masaüstü sürümü olmasına rağmen, Signal öncelikle bir mobil uygulamadır. Telefonunuzun varsayılan kısa mesaj uygulamasının yerini alır ve telefonunuzun normal kişi listesini kullanır. Bir kişi ayrıca Signal kullanıyorsa, bunlara gönderilen veya onlardan alınan tüm mesajlar güvenli bir şekilde uçtan uca şifrelenir.Şifreli İletişim

Bir kişi Sinyal kullanmıyorsa, uygulamayı kullanmaya davet edebilir veya normal SMS yoluyla şifrelenmemiş bir kısa mesaj gönderebilirsiniz. Bu sistemin güzelliği Sinyal kullanımda neredeyse şeffaftır, arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş arkadaşlarınızı uygulamayı kullanmaya ikna etmeyi kolaylaştıracaktır.!

Bazıları, Signal'nın sizi diğer Signal kullanıcılarıyla gizlilik riskiyle eşleştirmek için telefonunuzun kişi listesini kullandığını düşünebilir, ancak kişileriniz Signal ile açıklanmaz. Aslında, yalnızca meta veri bilgileri Signal, “Signal'da kayıtlı bir kullanıcının tarih ve saatini ve kullanıcının Signal hizmetiyle bağlantısının son tarihini tutar..”Bu iddia mahkemede kanıtlandı.

Geçmişte, Signal’ın mesaj bildirimlerini iletmek için Google Play Hizmetleri çerçevesine güvenmesi gizlilik fanatikleriyle ilgiliydi, ancak artık resmi olarak bir .apk dosyası olarak kullanılabilir. Google Play Hizmetleri çerçevesine gerek yok.

OTR

Şifreli İletişim Kılavuzu Pidgin Messenger

Artıları:
 • Açık kaynak
 • Güvenli
 • Kişiler takma adlarla tanımlanır
Eksileri:
 • Sadece masaüstü bilgisayar (Adium hariç)
 • Sinyal kadar güvenli değil

OTR protokolü Signal tarafından kullanılan kadar güvenli değildir, ancak yine de çok güvenlidir. Pidgin messenger için bir eklenti olarak geliştirildi, ancak Miranda IM gibi diğer messenger uygulamaları için bir eklenti olarak kullanılabilir. OTR ayrıca Jitsi (metin için), Adium ve Gibberbot (The Guardian Project tarafından geliştirilen) gibi diğer haberciler tarafından yerel olarak desteklenmektedir..Eklenti

OTR esas olarak masaüstü mesajlaşma uygulamaları tarafından kullanılır, ancak Jitsi artık Android ve iOS için kullanılabilir. Jabber / XMPP sayesinde, çoğu OTR uyumlu uygulama sorunsuz bir şekilde konuşabilir.

OTR'nin sahip olduğu potansiyel bir avantaj, takma adların gerçek dünyadaki telefon numaralarını kullanarak eşleştirmek yerine kişileri tanımlamasıdır. Bunun Signal ile ilgili önemli bir sorun olduğunu düşünmüyoruz.

ek

Sinyal protokolünü kullanan uygulamalar hakkında bir not

Sinyal, uçtan uca güvenli şifreli mesajlaşma için altın standart haline geldi. Bu itibar, makul görünmeyen bazı şirketleri, kullanıcıların Sinyal protokolüyle gizliliğini ve güvenliğini korumak için onunla ortaklık kurmaya teşvik etti..

WhatsApp, Facebook Messenger ve Skype artık mesajları uçtan uca şifrelemek için Sinyal protokolünü kullanıyor. Teorik olarak, bu u anlamına gelirbunların favori mesajlaşma uygulamaları, Signal uygulamasını kullanıyormuş gibi birbirleriyle güvenli iletişim kurabilir….Skyep WhatsApp Messenger logosu

Bu uygulamaların kapalı kaynaklı özel yazılım olması dışında, kullanıcıların şifreleme anahtarlarının bir kopyasını geri göndermediklerinden emin olmanın bir yolu yok Facebook veya Microsoft'a. Ve şimdi olmasalar bile, kötü amaçlı kod kolayca gelecekteki güncellemelere kaydırılabilir.

Diğer taraftan, gerçek Signal uygulaması, dilerseniz kendiniz için yeniden derleyebileceğiniz tamamen denetlenmiş açık kaynak kodunu kullanır..

Öte yandan, muhtemelen, zaten WhatsApp, Facebook Messenger ve Skype kullanan ve yakın zamanda Signal'a geçme olasılığı düşük olan bir grup arkadaşınız ve iş arkadaşınız var. Bazı teorik konulara rağmen, artık uçtan uca Sinyal şifrelemesi kullanmaları gizlilik ve güvenlik için önemli bir kazançtır.

Telegram Messenger hakkında bir not

Telegram Messenger, IŞİD'in geniş çaplı kullanımı nedeniyle kötü şöhretlidir. Gerçekten de, bu kötü şöhret, Telegram'ın son derece güvenli ve özel olduğu konusunda popüler bir anlayışı körükledi ve genellikle bunun gibi makalelerde önerildiğini göreceksiniz..

Bu talihsiz bir durum çünkü gizlilik ve güvenlik uzmanları tarafından paylaşılan bir görüş değil. Signal gibi, Telegram da kullanıcıların telefon numaralarını kullanarak kimlik doğrulaması yapar, ancak Signal'ın aksine, Telegram Messenger LLP bu bilgileri saklar.

Telegram Webshot

Bu, (teoride) uçtan uca şifrelenmemiş konuşmaları tek tek kullanıcılarla ilişkilendirebileceği anlamına gelir. Bu bilgileri hükümetlerle paylaşır mı? Muhtemelen hayır, ama kim bilir?

Daha fazla endişe duyulması, Telegram bu bilgileri sunucularında saklar. Dolayısıyla bilgisayar korsanlığı ve gözetimine karşı savunmasızdır. Geçen yıl Rusya'da, muhtemelen aktivistlerin mobil sağlayıcısının işbirliğiyle Rus güvenlik hizmetleri tarafından iki aktivistin Telgraf hesabı saldırıya uğradı.

Telegram’ın gizlilik ve güvenlik iddialarının merkezi Gizli Sohbet seçeneğidir. Bu, özel ve güvenli görüşmelere izin vermek için uçtan uca şifreleme kullanır. Telegram, varsayılan olarak Gizli Sohbeti etkinleştirmediği için ağır bir şekilde eleştirildi. Gizli Sohbeti özellikle etkinleştirmediğiniz sürece, Telegram kullanılarak gönderilen mesajlar güvenli değil.

Telgraf logosu

Bu, Telegram Messenger LLP ve bilgisayar korsanlarının bunlara erişebileceği anlamına gelir. Telegram’ın, kullanıcıların telefon numaralarını kullanarak kimlik doğrulaması yöntemiyle birleştirildiğinde, hükümetlerin hesapları ele geçirmesini ve şifrelenmemiş iletilere erişmesini kolaylaştırır.

Buna ek olarak, araştırmacılar Telegram tarafından kullanılan şifrelemeyi de eleştiriyorlar. Denenmiş, test edilmiş ve tamamen denetlenmiş şifreleme standartlarını kullanmak yerine, Telegram kendi MTProto şifreleme protokolünü kullanır. Kendi şifreleme özelliğiniz, güvenlik uzmanları tarafından önemli bir hayır olarak kabul edilir.

Durumları daha da kötüleştirmek için, Telegram istemcisi birincil olarak açık kaynak olmasına rağmen, olmayan bazı öğeler (ikili blob adı verilir) içerir. Bazı uzmanlar da Telegram'ı son sürümlerinin açık kaynak kodunu yavaş yayınladığı için eleştirdiler. Bu bir güvenlik sorunudur,e kodu, kimse farkında olmadan değiştirilebilir.

Uzun bir hikaye kısaltmak için Telegram kullanmanızı tavsiye etmiyoruz gizlilik ve güvenlik sizin için bir öncelikse.

Şifreli İletişim Üzerine Sonuç

Gibi yenilikler ProtonMail ve Signal, şifrelenmiş iletişim ortamı üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Genelde uçtan uca şifrelemenin ve özellikle Signal'ın yükselişi, artık diğer insanlarla daha önce hiç olmadığı kadar güvenli ve özel bir şekilde uzaktan konuşmanın mümkün olduğu anlamına geliyor.

Sorunsuz olmasa da, dünyanın en ünlü messenger uygulamaları artık uçtan uca şifreleme kullanıyor Sinyal protokolünün izniyle çok önemlidir. Bu, farkında olmasalar bile, sıradan insanların günlük iletişimlerinin de hiç olmadığı kadar güvenli olduğu anlamına gelir..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me