Güçlü uçtan uca şifreleme ile güvenli bir şifre yöneticisi kullanarak, tüm şifrelerinizin güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Sonuç olarak, şifrelerinizin kendinizden başka hiç kimseye erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Çoğu insan gibiyseniz, şimdiye kadar muhtemelen tarayıcınızın şifrelerinizi sizin adınıza saklamasına izin veriyorsunuz. Bu riskli olabilir, çünkü birisi masanızdan uzakta olduğunuzda bilgisayarınızı kullanıyorsa, özel hesaplarınıza erişmek için saklanan şifreleri kullanabilecek.

İyi haber şu ki, çoğu premium şifre yöneticisi Chrome ve Firefox'tan şifreleri içe aktarmanıza izin veriyor. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken, tüm şifrelerinizi tarayıcınızdan virgülle ayrılmış değerler (CSV) biçiminde dışa aktarmaktır. Bunu takiben, şifrelerinizi bir şifre yöneticisine aktarabilir ve tarayıcınızdan silebilirsiniz - çevrimiçi güvenliğinizi anında iyileştirebilirsiniz.

Google Chrome'dan Şifreleri CSV Dosyasına Dışa Aktarma

Çoğu şifre yöneticisi, şifreleri CSV biçiminde içe aktarmanıza izin verir. Bu, tüm şifrelerinizi manuel olarak girme ihtiyacını atlamanızı sağlar. Sonuç olarak, tüm şifrelerinizi Chrome'dan yeni şifre yöneticinize hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

 1. Google Chrome tarayıcısını başlatın.
 2. Chrome menüsünü tıklayın (ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta).
 3. Tıklamak Ayarlar.


 4. seçmek Şifreler.
 5. Yanındaki üç noktayı tıklayın Kayıtlı Şifreler.
 6. Tıklamak Şifreleri Dışa Aktar ve şifrelerinizi dışa aktarmak istediğinizi onaylayın.
 7. Şifrelerinizi sabit diskinize aktarmak için bir konum seçin ve CSV dosyasına bir ad verin.
 8. Şimdi tıklayın Kayıt etmek.

Şifreleriniz artık sabit sürücünüzde saklanıyor ve istemcideki içe aktarma özelliği kullanılarak şifre yöneticinize aktarılabiliyor.

Sabit sürücünüze indirdiğiniz parolaların hiçbir şekilde şifrelenmediğini veya güvenli olmadığını unutmayın. Bu nedenle, şifrelerinizin düz metin olarak takılmadığından emin olmak için şifre yöneticinize aktarmanız ve hemen CSV dosyasını silmeniz önerilir..

Şifreleriniz şifre yöneticinize başarıyla aktarıldıktan sonra, bunları Chrome'da da silebilirsiniz. 4. adıma kadar yukarıdaki adımları izleyin. Kayıtlı şifrelerinize ilerleyin ve bunları tek tek kaldırın..

Firefox'tan CSV Dosyasına Parola Verme

Şifreleri Firefox'tan dışa aktarmak Chrome ile olduğu kadar basit değildir, bunun nedeni Firefox'un yerel bir dışa aktarma özelliği olmamasıdır..

Bir seçenek, şifrelerinizin her birini tek tek seçip yeni şifre yöneticinize manuel olarak aktarmaktır. Ancak, bu son derece zahmetlidir - özellikle Firefox'ta kayıtlı çok sayıda şifreniz varsa.

Daha iyi bir seçenek, girişlerinizi Firefox'tan Google Chrome'a ​​aktarmak ve ardından bir CSV dosyası olarak indirmektir. Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

 1. Firefox'u kapatın.
 2. Chrome'u açın ve ekranın sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayın.
 3. seçmek Ayarlar bunu takiben Yer işareti ayarlarını içe aktarın.
 4. seçmek Mozilla Firefox açılır menüden.
 5. Dışındaki tüm kutuları işaretini kaldırın Kayıtlı Şifreler ve tıkla İthalat.
 6. Şimdi şifrelerinizi içe aktardığınızı onaylayan yeni bir pencere açılacaktır. Bitti'yi tıklayın.

Şifreleriniz şimdi Chrome'a ​​içe aktarıldı ve şifrelerinizi bir CSV dosyası olarak dışa aktarmak için şifre yöneticinizde kullanıma hazır olarak bu makalenin başındaki kılavuzu takip edebilirsiniz..

Şifreleriniz yeni güvenli şifre yöneticinize aktarıldıktan sonra, daha fazla güvenlik için hem Firefox hem de Chrome'daki şifreleri silebilirsiniz.

FF Password Exporter aracını kullanarak Firefox'tan Parolaları Verme

Şifrelerinizi Firefox'tan dışa aktarmak için Chrome'u kullanmamayı tercih ederseniz, bunun yerine bir uygulama kullanabilirsiniz. FF Password Exporter uygulamasını indirmek için bu bağlantıya tıklayarak başlayın. FF Password Exporter, Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir.

Yüklendikten sonra uygulamayı başlatın ve açılır menüden otomatik olarak algılanan Firefox profillerini seçin.

Eğer bir hesabınız varsa, Firefox ana şifrenizi girin. Şimdi tıklayın Şifreleri Dışa Aktar ve CSV dosya biçimini seçin (isterseniz JSON kullanılabilir). Parolalar artık sabit sürücünüzde seçtiğiniz yere aktarılacak.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me