Sahip olmak güçlü şifre son derece önemlidir (veya güçlü bir şifre yöneticisi).


VPN hizmeti kullanmaktan daha da önemli!Parola Gücü Denetleyicisi

Bana inanmıyor musunuz? Bu kılavuzu okumaya devam et.

Ama önce, bu şifre gücü denetleyicisini şifrelerinizin gerçekten ne kadar güçlü olduğunu görün!
(Endişelenmeyin, şifre gücü kontrollerini / verilerini kaydetmiyoruz)

Şifre Ölçer

Ayrıntılı puan buraya gelecek

Bu Parola Gücü Denetleyicisi Hakkında

Oldukça basit olsa da, şifre gücü denetleyicimiz şifrenizin gücünü kontrol etmede iyi bir iş çıkarır. Tıklayarak "bana nedenini göster", hangi faktörleri analiz ettiğimizi ve şifre gücünüz üzerindeki önemini görebilirsiniz. Aşağıda açıkladığım gibi, hiçbir şifre gücü denetleyicisi ideal olmasa da, kullandığınız şifrelerin yükseltilip yükseltilmeyeceği konusunda iyi bir gösterge vermelidir..

Araç, doğal olarak sözlük saldırılarına karşı analiz etmese de (bunun hakkında daha fazla bilgi edinin), birbirinden önceki benzer karakterlerin (örn. Küçük harfler) sayısını dikkate alır, bu da kullanılan kelimelerin iyi bir göstergesidir..

Ayrıca, sisteminiz veya kişiliğiniz hakkında herhangi bir veri olmadığından, sizinle ilgili ve tahmin edilebilen şifrelerinizin olup olmadığını kontrol edemiyoruz..

Gerçek şifre gücü - şifre gücü denetleyicileri doğru mu??

Kısacası, hayır. Aracımız basittir ve şifrenizi herhangi bir şekilde kırmaya çalışmaz (bu gerçek test olacaktır). Ayrıca, çevrimiçi olarak başka pek çok güç denetleyicisi bulacaksınız ve muhtemelen çoğuyla tutarsız sonuçlar elde edeceksiniz. Bu aslında Montreal'deki Concordia Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır..

Öyleyse hala birini kullanmalısın? Evet! Elde edilen sonuçlar değişebilse de, şifre gücü denetleyicileri iyi endikasyonlar verir ve Microsoft tarafından yapılan bir araştırmada gösterildiği gibi, insanları daha güçlü şifreler kullanmaya itebilir. Tam olarak neden sizi bu konuda eğitmeye çalışıyoruz.

Güçlü Parola Nedir??

Güçlü bir parola yüksek düzeyde entropiye sahip olmalıdır. Layman'ın terimleriyle, mevcut olan bozukluk miktarıdır. Parolanız yalnızca rastgele sayılar, karakterler ve harflerle doldurulmamalı, aynı zamanda uzun olmalıdır. KeePass gibi yüksek kaliteli şifre üreteçleri, tam olarak bu tür şifreler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Şifre Kırma

Şifre Kırma Yöntemleri

Şifrelerin nasıl kırıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken üç ana yöntem vardır. Bu teorileri temsil etmek için 4 basamaklı bir asma kilit kullanacağım.

Kaba Kuvvet Saldırısı

Kaba kuvvet saldırıları doğanın en basitidir ancak en fazla zaman alır. Hızlı bir şekilde arka arkaya her seçenek arasında bisiklete binmeyi içerir. Asma kilit ile, 0000'da başlayacak, 0001'e, ardından 0002'ye geçecek ve 9999'a ulaşana kadar veya açana kadar - toplam 10000 olası kombinasyon için.

Bir asma kilit ile bu çok zaman alacaktır, John the Ripper gibi yaygın araçlarla, ortalama bir ev bilgisayarı bir dakikadan kısa bir süre içinde çatlamış olurdu.

Bu nedenle çeşitli rakamlar, harfler ve karakterler kullanmak önemlidir. Örneğin, bir parolanın yalnızca küçük harfleri olduğunu biliyorsanız, her konum için sadece 26 seçeneği denemeniz gerekir. Daha düşük ve daha yüksek olabilirse, bu otomatik olarak 52'ye çıkar. Sayılarla, bu 62'ye yükselir. Bu nedenle, asma kilitlerimiz de küçük ve büyük harfli karakterlere sahipse, maksimum 14776336 (62 ^ 4) çatlamak için kombinasyonlar. Bir bilgisayar hala saniyeler içinde çatlardı, ama şansın olmazdı!

Sözlük Saldırısı

Sözlük saldırıları kaba kuvvet saldırılarına benzer şekilde çalışır. Ancak, tek karakterleri tahmin etmenin yanı sıra, belirli bir sözlükteki kelimeleri de dener (genellikle zayıflatılmış geleneksel bir sözlük).

Asma kilit durumunda, aşağıdaki öğeleri içeren sayısal bir sözlüğümüz olabilir 0000,1111, 2222, ..., 9999, 42, 69, 1234 ve muhtemelen birkaç ortak sayı kombinasyonu. Hatırlaması kolay şifreler seçtiğimizden, sözlük saldırıları çok daha hızlı olabilir.

Sosyal Saldırı

Sosyal saldırılar, sözlük saldırıları sürecini hızlandırmak için sisteminizi ve kişisel bilgilerinizi dikkate alır. Diyelim ki köpeğiniz Pickle, anneniz Jane ve 01/07/1980'de doğdunuz, bu verilere daha yüksek öncelik verirdim.

Asma kilit ile ilk önce 1980'i sanırım. Sonra annelerinizin doğum yılına veya muhtemelen Pickle'ı kabul ettiğiniz yıla geçirdim. Bunlar işe yaramazsa, asma kilit üreticisine de bakabilir ve birlikte gönderdikleri varsayılan bir kombinasyona sahip olup olmadıklarını görebilir ve deneyebilirim..

Genel olarak, basit bir şifreniz varsa, kırılması uzun sürmez!

XKCD'den Şifre Gücü

Gerçekten doğru olmasa da (sözlük kırılmasını hesaba katmadığı için), bu XKCD şifre entropi komik, şifre gücünü çevreleyen bazı yaygın yanılgıları temsil etmeye yardımcı olur.

Şifre Güvenlik İpuçları

Şifre gücünüz ve güvenliğiniz konusunda size yardımcı olacak bazı basit ipuçları:

  • Son derece güçlü şifreler depolamak ve oluşturmak için bir şifre yöneticisi kullanın
  • Parolalarınızı asla hiçbir yere yazmayın (özellikle passwords.doc adlı sözcük dosyasında değil!)
  • Ana şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin
  • Aynı şifreyi iki kez kullanma
  • Cihazlarınızı gözetimsiz bırakmayın
  • Şifrenizi asla kimseyle paylaşmayın
  • Korkunç, klişe ve aşırı şifrelerden kaçının!

Parola Gücü Denetleyicisi Özeti

Sızan ve kırılan şifrelerin her ay ortaya çıkmasıyla birlikte, güçlü bir şifreye sahip olmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Umarım, bu kısa kılavuz şifre gücü hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmuştur ve çevrimiçi ortamda daha güvenli kalmak için gerekli yardım ve bilgileri vermiştir (ve elbette, şifre gücü denetleyicimiz nedeniyle iyi bir şifre almanız gerekir)..

Haftalık olarak böyle daha iyi haberler almak istiyorsanız, bültenimize kayıt olduğunuzdan emin olun..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me