Bazen ticari VPN'ler ideal değildir ve kendi VPN hizmetinizi oluşturmak istersiniz.


Bu kılavuzda, size özel ve kişisel VPN'inizi oluşturmak için Hamachi ve Privoxy'yi nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

Ancak, buna girmeden önce Hamachi'yi kullanarak kendi VPN hizmetinizi yaratmanın avantajlarını ve eksilerini keşfedelim.

Neden Kendi VPN'inizi Oluşturmalısınız

Bununla birlikte, VPN, esas olarak, iş çalışanlarının ofis dışındayken şirketlerinin sunucularına güvenli bir şekilde oturum açmasına izin vermek için geliştirildi:

Kullanıcı [-> ISS ->] şirket sunucusu.

Bir ev bilgisayarı, bir işletme VPN sunucusu gibi çalışacak şekilde kurmak mümkündür. Ev bilgisayarınıza güvenli bir şekilde uzaktan oturum açmanıza ve IP adresi üzerinden internete erişmenize olanak tanır:

Kullanıcı [-> ISS ->] ev bilgisayarı -> ISS -> internet. (parantez içindeki trafik [] şifreli)

Evde VPN'nin avantajları

  • Ücretsiz - üçüncü taraf bir VPN hizmeti için ödeme yapmaya gerek yoktur
  • Herkese açık WiFi erişim noktalarını kullanırken internet bağlantınızı korur
  • Bilgisayarınızdaki içeriğe uzaktan ve güvenli bir şekilde erişebilir ve uzak bir cihaza film, müzik vb.
  • Ev bilgisayarı bir proxy görevi görür. Bu, evden uzaktayken coğrafi kısıtlamalı web hizmetlerine erişmek için mükemmeldir. Kullanıcı kısıtlayıcı bir ülkedeyse çok etkili bir sansür önleme aracı da olabilir. Ancak, daha az kısıtlayıcı bir ülkede ev sunucusu kurmak isteyen bir arkadaşınıza ihtiyacınız olacak.

Çin gibi ülkeler ve örneğin coğrafi kısıtlamalı hizmetler için örneğin Hulu'yu ABD dışında izlemek istiyorsanız bir VPN'e ihtiyacınız olacak. Özel bir ev VPN'i ayrıca okul, kolej veya iş kısıtlamalarını atlatmak için mükemmeldir. Çin VPN hakkında bilgi için Çin için en iyi VPN kılavuzumuza bakın.

Evde VPN'nin dezavantajları

  • Ev bilgisayarı bir proxy görevi görür - internete ev bilgisayarınızın IP adresi üzerinden erişirsiniz, böylece herhangi bir internet etkinliği bu adresle kolayca izlenebilir. Bu aynı zamanda görünür konumunuzu değiştiremeyeceğiniz anlamına da gelir (ör. Farklı bir ülkeye).
  • Uzak bilgisayarınız ile ev VPN sunucusu arasındaki bağlantı şifreli olmasına rağmen, giden ev internet bağlantınız şifrelenmez. Bu, İSS'nizin (ve izleyen herkesin) internet etkinliğinizi kolayca izleyebileceği anlamına gelir.
  • Ev bilgisayarınızı her zaman açık tutmanız gerekecektir, bu da elektrik faturalarınızı artıracaktır.

Kısacası, özel bir ev VPN sunucusu kurmak, ticari bir VPN hizmeti kullanmanın birçok avantajını sunar. Ancak, interneti kullanırken gizlilik / anonimlik sağlamaz..

Özel VPN Oluşturmak için Hamachi Nasıl Kullanılır

Özel bir VPN kurmanın en kolay yolu, LogMeIn Hamachi'yi Privoxy ile birlikte kullanmaktır.

Hamachi, normal LAN'lar gibi çalışan sanal ağlar oluşturmanıza izin veren bir yazılımdır.

'Sıfır yapılandırmalı sanal özel ağ' oluşturur, yani bağlantı noktası yönlendirme veya diğer karmaşık yapılandırma sorunları hakkında endişelenmenize gerek yoktur (bu kesinlikle onun lehine çok güçlü bir noktadır). Aktarılan veriler 256 bit AES şifrelemesi kullanılarak korunur.

Hamachi ile ilgili en büyük dezavantaj, özel bir yazılım olmasıdır (yani açık kaynak değildir). Ancak, yukarıda tartıştığımız gibi, özel bir Hamachi VPN zaten çok fazla gizlilik sağlamaz. Yani bu muhtemelen çok fazla endişelenmeye değmez. Gizlilik büyük bir endişe kaynağıysa, Tor veya günlük olmayan bir üçüncü taraf VPN sağlayıcısı çok daha iyi seçeneklerdir.

LogMeIn Hamachi'nin temel sürümü ücretsizdir ve tamamen işlevseldir. Ancak, ağ başına yalnızca beş üye kullanabilir. Ayrıca, ücretsiz sürüm boştaki bilgisayarlarda arka planda çalışmaz (ücretli sürümün yapabileceği gibi).

LogMeIn Hamachi Windows, macOS ve Linux (beta) için kullanılabilir.

Hamachi çalıştıran ev bilgisayarımız aracılığıyla internete uzaktan erişmek için ücretsiz bir açık kaynak web proxy'si olan Privoxy'ye ihtiyacımız olacak. Privoxy'yi kendi başınıza çalıştırabilirsiniz, ancak tüm bağlantılar şifrelenmemiş HTTP üzerinden olur. Bu yüzden Hamachi kullanıyoruz.

Privoxy, Windows, macOS, Linux ve iOS için kullanılabilir ve istediğiniz herhangi bir tarayıcı ile kullanabilirsiniz.

1. Hamachi VPN kurulumu

İlk önce Hamachi'yi kurmanız gerekecek. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

a) Hamachi'yi evdeki bilgisayarınıza indirin ('Hamachi Yönetilmeyen' modunu seçin) ve yükleyin. LogMeIn, ücretsiz bir hesaba kaydolmak için sizi çeşitli noktalarda gösterecektir, ancak bu şimdilik göz ardı edilebilir.

Hamachi İndir

b) Başlamak için güç düğmesine tıklayın ve müşteriniz için bir ad girin.

Hamachi Kimliği

c) "Yeni bir ağ oluştur" a basın ve ona bir ad ve şifre verin. "Oluştur" u tıklayın.

Hamachi Ağı Oluştur

d) Hamachi'yi ev VPN'ine bağlayabileceğiniz diğer bilgisayarlara kurun. Bu seferki tek istisna, yeni oluşturduğunuz ağa katılmak için yeni oluşturduğunuz ağa katılmak için existing Mevcut bir ağa katıl’ı seçmeniz gerektiğidir.

Artık Ev Bilgisayarınıza tıpkı yerel (LAN) bir ağdaymış gibi göz atabilirsiniz.

2. Privoxy'yi kurun

Bunu internete güvenli uzaktan bağlantıya izin vermek için yaparsınız.

a) Privoxy'yi indirin, kurun ve başlatın. Windows'da Privoxy boş bir pencere olarak açılır, ancak bunun iyi olduğu için endişelenmeyin. Pencereyi bile kapatabilirsiniz, Privoxy sistem tepsinizde çalışmaya devam eder. Sistem tepsisindeki Privoxy'ye sağ tıklayın ve Düzenle'yi seçin -> Ana Yapılandırma.

b) Not Defteri, Privoxy’nin config.txt adlı yapılandırma dosyasını açar. Düzenle'ye git -> "Dinleme adresi 127.0.0.1:8118" i bulun ve arayın. Bir yorum olarak işaretlemek için satırın önüne bir # koyun, ardından altına satırı ekleyin:

listen-address [Hamachi pencerenizin üstünde gösterilen IP adresi]: 8118

c) config.txt dosyasını kaydedin ve kapatın.

3. Tarayıcı Proxy Ayarlarınızı Yapın

Son adım, tarayıcınızın proxy ayarlarını Hamachi ağ IP adresini gösterecek şekilde yapılandırmaktır. 25.46.156.2, Port 8118 bizim örneğimizde.

Firefox'ta bu ayarları Seçenekler'e giderek bulabilirsiniz -> Ağ sekmesi -> Bağlantı Ayarları

Uzak bilgisayarınızın tarayıcı arama çubuğuna "http://config.privoxy.org/" yazarak her şeyin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz..

("Privoxy kullanılmıyor" yazıyorsa, bir şeyler ters gitti)

Artık ev bilgisayarınızı bir VPN sunucusu olarak kullanıyorsunuz! Uzak tarayıcınızın tüm trafiği evdeki bilgisayarınızdan geçer. Bu nedenle, ev bilgisayarınızın IP adresinden geliyormuş gibi görüneceksiniz.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me