Kabul edelim: Google Arama geçmişinizden daha utanç verici birkaç şey var. Bu nedenle, birisinin bilgisayarınızı kullanmasını istemesi durumunda tarayıcı geçmişinizi düzenli olarak temizlersiniz, yalnızca en son yaptığınız aramanın "kolunda gizemli kırmızı yumru" ve uçurtma uçurma meraklıları için bir forumun, mektubu yazdıklarında açılan ilk web sitesi olduğu "k".

Tarayıcı geçmişinizi temizleyerek, bu şeyleri küçük sırrınızda saklayabilirsiniz, doğru?

Yanlış.

Tarayıcı geçmişinizi temizlemenin Google arama geçmişinizi gerçekten silmediğini söylersek ne olur? Tarayıcı geçmişinizi temizlemeniz yalnızca kişisel bilgisayarınızda depolananları kaldırır ve hiçbir şekilde Google'ın sunucularında depoladığı geçmişi etkilemez?

Daha da kötüsü, size Google'ın 2005'ten beri insanların arama geçmişine sahip olduğunu söylesek?


Evet dedim "2005".

bunun içine sinmesini bekle biraz.

Muhtemelen aradığınız tüm utanç verici şeylere korkunç geri dönüşler yaptınız mı? İyi. Ardından, dijital ayak izinizin büyük bir bölümünü kaldırabilmeniz, çevrimiçi gizliliğinizi artırabilmeniz ve - şükürler olsun - sonsuza dek değerli aramalar.

Silmeden Önce Google Web Geçmişinizi İndirme

Gösterilmemelerine rağmen, Google, silmeden önce tüm arama geçmişinizi indirmenize izin veren bir özelliğe sahiptir. Bu başlangıçta oldukça garip bir özellik gibi görünse de, bu kılavuzda daha ayrıntılı olarak ele alacağım duygusallığın ötesinde bir işlev sunuyor. Şimdilik, Google arama geçmişinizi indirmek ve kaydetmek için izlemeniz gereken basit adımlar şunlardır:

 1. Google hesabınızın Etkinliğim sayfasına gidin.
 2. Sağ üst köşedeki dikey üç noktaya tıklayın, ardından "Diğer Google etkinliği."
  Google arşivi
 3. Konuya ulaşıncaya kadar sayfayı aşağı kaydırın "Geçmiş aramalarınızı indirin." Tıklayın "Arşiv Oluştur."
 4. Eklemek istediğiniz verileri seçin. Her şeyi otomatik olarak seçer, ancak yalnızca peşinde olduğunuz aramalar varsa, alttan dördüncü bulabilirsiniz.
 5. Arşiv biçiminizi özelleştirin. İsteğe bağlı dosya türleri .zip, .tgz ve .tbz'dir; arşiv boyutunuz 1 GB, 2 GB, 5 GB, 10 GB veya 50 GB olabilir.
 6. Tercih ettiğiniz dağıtım yöntemini seçin. E-posta yoluyla bir indirme bağlantısı olarak gönderilmesini veya alternatif olarak Drive, Dropbox veya OneDrive'a eklenmesini sağlayabilirsiniz.
 7. Tıklayın "Arşiv oluştur." Arşivin alındığından emin olmak için e-postanızı veya çevrimiçi yedeklemenizi kontrol edin.

Google Arama Geçmişinizi Silme ve Devre Dışı Bırakma

Google arama geçmişiniz artık bir e-postaya veya çevrimiçi yedeklemeye güvenli bir şekilde yerleştirildiğine göre, sonunda işlevi silmeye ve devre dışı bırakmaya devam edebilirsiniz. Aşağıdaki iki bölümde her işlem adım adım ilerliyoruz.

Google Geçmişinizi Silin

Etkinlik günlüklerinizi temizlemek için şu dört adımı izleyin:

 1. Etkinliğim sayfanıza dönün. Dikey üç noktaya tıklayın ve "Etkinliği sil."Google arama geçmişini sil
 2. İçinde "Tarihe göre sil," seçmek "Her zaman."
 3. Doğrudan aşağıdaki bölümde, "Tüm ürünler" Seçilen. Alternatif olarak, yalnızca belirli bir şeyi silmek istiyorsanız, bunu bu açılır menüden yapabilirsiniz. Bununla birlikte, hepsini silmenizi önemle öneririz!
 4. Tıklayın "SİL". Tıklayın "tamam" Google tarafından yeniden düşünmesi istendiğinde bir sonraki sayfada.

Başarılı olursa, Etkinliğim sayfasında artık günlük görmemeniz gerekir.

Google Etkinlik Günlüğünü Devre Dışı Bırakma

Google’ın arama motorlarındaki ileride yapacağınız herhangi bir etkinliği izlemesini engellemek için, aşağıdaki adımları uygulayarak bunu yapma becerilerini devre dışı bırakın:

 1. Etkinliğim sayfasına dön. Dikey üç noktaya tıklayın ve "Etkinlik kontrolleri."Google veri toplamayı devre dışı bırak
 2. Yanındaki mavi düğmeyi kaydırın "ağ & Uygulama Etkinliği" sola.
 3. Bir pop-up görünecektir "Web'i Duraklat & Uygulama Etkinliği?". Verilen bilgileri dikkatlice okuyun ve ardından Tamam "DURAKLAT."
 4. Başarılı olursa, yanındaki anahtar "ağ & Uygulama Etkinliği" gri olacak ve etkinliğin duraklatıldığını açıkça söyleyecektir.
 5. Sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederseniz, duraklatma seçenekleri sunulur "Konum Geçmişi," "Cihaz bilgisi," "ses & Ses Etkinliği," "YouTube Arama Geçmişi," ve "YouTube İzleme Geçmişi." Anahtarlar gri ise, bırakın. Mavi renkteylerse, duraklatmak için sola kaydırın.
 6. Başarılı olursa, tüm anahtarlar şimdi gri olacak ve etkinliğin duraklatıldığını açıkça söyleyecektir.

Arama geçmişinizin silinmesinden farklı olarak, Google etkinliğinizin günlüğe kaydedilmesinin devre dışı bırakılması tersine çevrilebilir. Ancak, yukarıdaki tüm işlevleri duraklatarak gerçekten kaybettikleri tek şey kişiselleştirilmiş arama sonuçları (ve beraberinde gelen tüm hedefli reklamlar) olduğundan, okuyucularımızın bunu yapmasını reddediyoruz..

Google Geçmişimi Neden Temizle??

Bu kılavuzun girişindeki nedenler sizi tarama geçmişinizi kalıcı olarak silmeye ikna etmek için yeterli değilse ve ekstra ikna etmeye ihtiyacınız varsa, işte burada.

Arama geçmişiniz boyunca Google sizinle ilgili her şeyi bilir. Tıkladığınız her resim ve bağlantıyı, ziyaret ettiğiniz her web sitesini ve arama motorlarına daha önce girdiğiniz her şeyi bilir.

On yılı aşkın süredir topladıkları ve sakladıkları bu verileri kullanarak inanılmaz hassas bir resminizi bir araya getirebiliyorlar. Buna yaşınız, cinsiyetiniz, hangi dilleri konuştuğunuz, nereden geldiğiniz, hobileriniz ve ilgi alanlarınız, hangi okula gittiğiniz ve çok daha fazlası dahildir. Bu profili kullanarak sizi belirli reklamlar için hedef yapabilir ve sizi belirli web sitelerine yönlendirebilirler.

Çok paranoyak görünmüyor, ama bu Orwellian topraklarına oldukça uzak duruyor. Ya seninle ilgili bu kadar büyük miktarda bilgi yanlış ellere ulaşırsa? Gerekli güvenlik önlemlerini almayı ve çevrimiçi göz atma işleminizin mümkün olduğunca güvenli ve gizli olmasını sağlayın..

Çevrimiçi Gizliliğinizi Geliştirmenin Diğer Yolları

Google arama geçmişinizi silmek, çevrimiçi gizlilik buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. ProPrivacy.com'daki Ultimate Gizlilik Kılavuzu'nda çevrimiçi gizliliğinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda derinlemesine ilerlerken, bu makaleden uzaklaştırabileceğiniz bazı ısırık boyutlu ipuçları:

Anonim bir arama motoru kullanın

Google, inkar edilemez bir şekilde çevrimiçi arama motorlarının kralıdır, ancak tek seçenek değildir. Yahoo! veya Bing, burada. Bunun yerine, sizi StartPage veya DuckDuckGo gibi arama etkinliğinizin günlüklerini takip etmeyen veya tutmayan arama motorlarına bakmanızı öneririm.

Kullanılmayan hesapları sil

Herkesin unuttuğu veya terk ettiği forumlardan, çevrimiçi alışveriş sitelerinden ve benzerlerinden eski hesapları vardır. Bu tehlikeli bir adımdır, sanki birisi bu hesaplardan birine girmeyi başarırsa, Gmail veya Facebook gibi daha önemli hesaplara saldırmak için kolayca kullanabilir. Bu nedenle, eski hesaplarınız olan siteleri kontrol etmek için indirdiğiniz Google arama geçmişini kullanmanızı öneririz (kullanışlı olabileceğini söyledim!). Daha sonra bunları geri izleyebilir ve silebilirsiniz.

Bir VPN hizmetine kaydolun

Google My Activity işleviniz gıcırtılı temizlendiğinde ve devre dışı bırakıldığında, bir VPN sağlayıcısına kaydolarak gelecekteki çevrimiçi tarama etkinliklerinize ekstra bir güvenlik dozu verebilirsiniz. İyi bir hizmet (ExpressVPN veya NordVPN gibi) en üst düzey şifrelemeyi kullanacak ve dünya çapında bir dizi farklı sunucuyu kullanımınıza sunacaktır.

Sizin için mükemmel VPN'i bulmak için ProPrivacy.com'un derinlemesine VPN incelemeleri bölümüne göz atın veya yeni başlayanlar için ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için VPN'ler sayfamızı okuyun..

Google Arama Geçmişi Sonuçlarınızı Silme

Arama motoru devinin on yıldan uzun bir süredir verilerinizi sakladığı göz önüne alındığında, Google arama geçmişinize iyi bir fırçalama zamanı gelmiştir. Etkinliğim işlevinizi silmek ve devre dışı bırakmak, hedefli reklamcılıktan kurtulmakla kalmayacak ve daha utanç verici aramalarınızın izinden kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda çevrimiçi gizliliğinizi de büyük ölçüde artıracaktır. Çevrimiçi güvenliğinizi nasıl artıracağınız hakkında daha fazla bilgi için kılavuzlarımızı okumaktan çekinmeyin. Ya da eklemek için kendi ipuçlarınız varsa, aşağıdaki yorum kutusuna bırakarak diğer okuyucularınıza yardımcı olun.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me