NoScript Firefox, Seamonkey ve diğer Mozilla tabanlı tarayıcıların yanı sıra Chrome için kullanılabilen bir gizlilik ve internet güvenlik uzantısıdır. Birçok gizlilik savunucusunun sahip olması gereken bir uzantıdır. Bu kılavuzda, nasıl çalıştığını ve NoScript'in nasıl kullanılacağını göstereceğiz.

NoScript, ziyaret ettiğiniz sayfalardaki gereksiz ve istenmeyen komut dosyalarını engelleyerek çalışır. Bu, JavaScript ve diğer potansiyel olarak zararlı komut dosyalarından yararlanan istismarlara kurban gitmenizi engelleyebilir. NoScript ile engelleyebileceğiniz şeyler arasında reklamlar, kötü amaçlı komut dosyaları ve can sıkıcı pop-up'lar bulunur.

NoScript'in yararlanmaya değer mükemmel bir uzantı olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, diğer birçok gizlilik uzantısından daha kullanmak için biraz daha zorlayıcı bir üne sahiptir. Bunu akılda tutarak, NoScript'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırladık.

NoScript logosu


NoScript nasıl çalışır?

Web'de gezindiğinizde, web siteleri sayfalarıyla ilişkili görselleri ve işlevleri sağlamak için komut dosyaları yükler. Bu komut dosyalarının niteliğine bağlı olarak, bazıları tarayıcınızın istemci tarafına yüklenebilir.

Bazı komut dosyaları doğrudan ziyaret ettiğiniz sayfalardan yüklenirken, diğerleri ziyaret ettiğiniz sayfalara bağlı üçüncü taraf sitelerden gelir. Bilgisayar korsanları tarafından güvenliği ihlal edilmiş web sitelerine yerleştirilmiş kötü amaçlı komut dosyaları gibi diğer komut dosyaları tamamen istenmeyebilir.

NoScipt tamamen ücretsiz ve tamamen açık kaynaklıdır

NoScript, JavaScript, Java, Flash ve diğer eklentilerin güvenilir web siteleri dışında herhangi bir şey tarafından yürütülmesini engelleyen ücretsiz ve açık kaynaklı bir uzantıdır. Hangi web sitelerine güveneceğinize dair karar sizin tarafınızdan yapılır, yani hangi komut dosyalarının yükleneceği üzerinde tam kontrolünüz vardır.

NoScript ayrıca tarayıcınızın içinden siteler arası komut dosyası oluşturma (XSS) koruması da sağlar. Bunlar, korsanların bir siteden diğerine kötü amaçlı kod enjekte etmesine neden olan uygunsuz web sitesi uygulaması ve geliştirici hatalarının neden olduğu yaygın güvenlik açıklarıdır. Bilgisayar korsanları, bu güvenlik açıklarını kimlik bilgilerinizi çalmak ve sizi mağdur sitelerde taklit etmek için kullanır.

Buna ek olarak, NoScript, ClearClick adı verilen Tıklama Önleme koruması sağlar. Bu, korsanların sizi aldatması için özel olarak tasarlanmış, gizlenmiş veya yer değiştirmiş ekran öğelerini asla tıklamamanızı sağlar..

NoScript nasıl kullanılır?

Yapmanız gereken ilk şey NoScript uzantısını Firefox veya Chrome tarayıcınıza indirmektir. Bir kez indirilip kurulduktan sonra kullanmaya başlamaya hazırsınız. NoScript izinleri biraz dolu gibi görünse de, NoScript'in işini gerçekleştirmek için ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki verilerinizi ve verilerinizi okuyabilmesi gerektiğini akılda tutmak gerekir..

Yüklü NoScript ile kullanmaya başlamaya hazırsınız. Yapmanız gereken ilk şey, sık kullandığınız bir web sitesine gitmektir. Bu kılavuzu yapmak için CNN'yi ziyaret ettik ve beklendiği gibi, engellenen komut dosyaları nedeniyle sayfa düzgün yüklenmedi.

NoScript tarayıcı eklentisi

Varsayılan olarak, NoScript tüm komut dosyalarını engelleme eğilimindedir. Bu, web sitelerinin başlangıçta bozuk gibi görünebileceği anlamına gelir. Bir web sitesi ihtiyacınız olan her şeyi yüklemezse ve beklediğiniz gibi çalışmazsa, sayfanın ve içeriğin tadını çıkarmak için gereken belirli komut dosyalarının engelini kaldırmak gerekir..

Bu kılavuzda, CNN'nin çalışmasını sağlamak için gerekli içeriğin engellemesini kaldırmanıza yardımcı olacağız. Ancak, bu adımlar ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri için aynıdır. Hangi komut dosyalarının uzantı tarafından engellendiğini görmek için uzantılar araç çubuğunuzdaki NoScript simgesini tıklayarak başlayın.

Güvenilen ve güvenilmeyen siteleri gösteren NoScript

CNN'in çalışması için, cnn.com ayarını güvenilmezden güvenilene değiştirmemiz gerekecek. Bu, ilgilendiğiniz URL'nin solundaki mavi S'yi tıklayarak elde edilir.

bir siteyi güvenilir web sitesi olarak ekleme

Ziyaret ettiğiniz web sitesini Güvenilir olarak ayarladıktan sonra, web sitesini yeniden yüklemek için yeşil yenile düğmesini tıklayabilirsiniz. Web sitesi şimdi sorunsuz yüklenmelidir - çünkü gerekli komut dosyaları mevcuttur.

Cnn.com'u güvenilir hizmet olarak ekleme

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, postrelease.com ve sharethrough.com'u NoScript tarafından engellenmiş olarak bıraktık, çünkü bunlar temel hizmetler değildir (üçüncü taraf izleyicilerdir). Sayfa yenilendiğinde, CNN web sitesini sorunsuz olarak kullanmaya başladık. Aynı şey, ziyaret ettiğiniz diğer web siteleri için de geçerli olacaktır..

Sayfa, uzantıda hala engellenen istenmeyen izleme komut dosyalarıyla düzgün bir şekilde yüklendikten sonra fazladan komut dosyaları görünmeye başlayacaktır. Bizim için bunlar yalnızca CNN'de engellemeyi devre dışı bıraktığımızda yüklenir (bu nedenle NoScript şimdi bunları ayrı olarak engelliyor). Bu komut dosyaları, CNN'nin keyfini çıkarmak için gerekli olmadıkları için engellenmiş olarak bırakılabilir ve kullandığınız web sitelerinde görünebilecek gereksiz komut dosyaları için de aynı şey geçerlidir.

bir web sitesini güvenilir kaynak olarak ekleme

Yukarıdaki resimde, şu anda yüklemeye izin verdiğimiz tek komut dosyasının, URL'nin yanında yeşil bir kilitle gösterilen CNN.com olduğunu görebilirsiniz. Bu yeşil kilit, bu komut dosyasının kilidinin açıldığını gösterir.

CNN web sitesi doğru bir şekilde yüklendiğine göre, başka komut dosyalarına gerek olup olmadığını görmek için makalelerden birini ziyaret ediyoruz. Ziyaret ettiğimiz makalenin bir video içermesi gerekiyordu, ancak yüklenmiyordu. NoScript'e hızlı bir bakış, uzantının başka bir CNN komut dosyasını engellediğini, bu sefer URL'deki bir sunucudan geldiğini ortaya koydu: CNN.io.

engellenen siteleri gösterme

CNN.io, listemizde görünen tek CNN adresidir ve bu, dikkatimizi gerektiren komut dosyası olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Sorunu çözmek için devam ettik ve bu adresi Güvenilir, videonun sayfaya yüklenmesine izin verme.

ccn güvenilir olarak ayarlandığında diğer cnn kaynağına da güvenilir

Her iki CNN betiği de artık Güvenilir, bu web sitesini kurma işimiz bitti. Bundan sonra bu sayfayı her ziyaret ettiğimizde, uzantı istendiği gibi davranacak ve yalnızca sitenin çalışması için gerekli olmayan gereksiz komut dosyalarını engelleyecektir..

Ne yazık ki, tam kontrol kolaylık pahasına geliyor, yani ziyaret ettiğinizde yükleme sorunlarıyla karşılaşan her web sitesi için bu işlemi tekrarlamanız gerekecek. Parlak tarafı, web sitesi başına sadece bir kez yapılması ve avantajların çok büyük olması - istenmeyen izleyicileri yüklemeden web sitelerini ziyaret etmenize ve siber suçluların sizi hacklemesine izin veren potansiyel olarak zararlı komut dosyalarına izin vermesidir..

Kuşkusuz, bir sayfaya yüklenen komut dosyası miktarı, sayfayı zaman zaman kafa karıştırıcı hale getirebilir ve engellemek istediğiniz bir komut dosyasını ararken deneme yanılma yöntemini kullanmanız istenebilir. Neyse ki, NoScript'in gizliliğinizi sizin gibi koruyabilecek başka özellikleri var.

Diğer önemli ayarlar

Komut dosyalarını Güvenilen veya Güvenilmez olarak ayarlamak, NoScript uzantısını kullanmanın birincil yöntemi olmasına rağmen, kendinizi daha iyi korumak için bazı özelliklerinden daha iyi anlamaya değer.

Neyin engellemesini kaldırmanız gerektiğinden emin değilseniz, geçici olarak bir Sıcaklık.Güvenilir etiketleyin ve sayfayı test etmek için yenileyin. Bu, bir şeyi güvenilir olarak ayarlayıp unutursanız, gizliliğinizi ve güvenliğinizi kalıcı olarak etkilemeyeceğini garanti eder..

kullanıcıların video oynatmasını engelleyen birçok komut dosyası

İngiltere haber sitesi Express.co.uk'de, videoların yalnızca express.co.uk URL'sinin Güvenilir. Listeye hızlı bir bakış, videoyu kullanılabilir hale getirmek için hangi komut dosyalarının gerekli olduğunu görmeyi çok zorlaştırdı.

NoScript kullanırken her zaman olduğu gibi, hangi betiğe ihtiyacımız olduğunu keşfetmek için her betiği tek tek test etmek zorunda kaldık. Yukarıdaki resimde, brightcove.com URL'sinden gelen bir komut dosyası ayarladığımızı görebilirsiniz. Temp.Trusted.

Geçici olarak güvenilir ayar son derece kullanışlıdır, çünkü kalıcı kararlar vermeden deneme yanılma yöntemini kullanmanızı sağlar. Tarayıcınızı yeniden başlattığınızda, NoScript otomatik olarak Temp.Trusted komut dosyalarını varsayılan olarak engellenir.

Sayfayı brightcove.com komut dosyası etkinken yenilediğimizde - video yüklendi. Bu nedenle, devam ettik ve Temp.Trusted'dan Güvenilir olarak değiştirdik. Bu, siteye bir sonraki ziyaretimizde bu komut dosyasının güvenilir olmasını sağlar.

gstatic yazı tipi yükleme betiği

Bazı komut dosyaları NoScript tarafından beyaz listeye eklenir ve otomatik olarak şu değere ayarlanır: Güvenilir çeşitli nedenlerle. Bizim durumumuzda gstatic.com, web sitelerinin çalışması için bilinen bir yazı tipi yükleme komut dosyası olan bir örnektir. Bu komut dosyalarına güvenebilirsiniz ve onlarla hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur, ancak geri kalanı kalabilir Varsayılan veya güvenilmeyen.

Genel Ayarlar

Her bir komut dosyasının solunda bulunan güven ayarlarına ek olarak, NoScript sağ üstte genel ayarlar sağlar. Bunlar, bir web sitesindeki tüm komut dosyalarını şu şekilde ayarlamak için kullanılabilir: Güvenilir, güvenilmeyen, veya Temp.Trusted.

güvenilir, güvenilir olmayan veya geçici. güvenilir seçenekler

Genel ayarın kullanılması, erişime ihtiyacınız olduğunda NoScript onu bozuyorsa bir web sitesinin çalışmasını sağlamanın hızlı ve kolay bir yoludur. Ancak, bir sayfadaki tüm komut dosyalarını kalıcı olarak yapmanın Güvenilir bu sayfayı ziyaret ettiğinizde NoScript'in size herhangi bir fayda sağlamadığı anlamına gelir.

Bu nedenle, genellikle yalnızca ayrı komut dosyalarına güvenmek için zaman ayırmanızı öneririz. Genel ayarları kullanmayı tercih ederseniz, web sitesine bir sonraki ziyaretinizde sayfanın varsayılan bloğa geri döndürülmesi için sayfaya geçici olarak güvenmeniz daha iyidir. Bu şekilde, gelecekte zamanınız varsa, yalnızca sayfayı çalıştırmak için gerekli olan komut dosyalarına güvenerek web sitesini düzgün bir şekilde ayarlayabilirsiniz..

Bir başka ilginç ayar, bu sekme için kısıtlamaları devre dışı bırak. Bu, bir web sayfasındaki tüm özelliklere ancak yalnızca kullandığınız sekmede erişebilmeniz için NoScript'i devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Temp.Trust özelliğine benzer şekilde, bu, web sayfasını bir sonraki ziyaretinizde NoScript'in tüm komut dosyalarını engelleyerek varsayılana dönmesini sağlar.

Özel ayarlar

İleri düzey kullanıcılar için, ziyaret ettikleri alanlardaki belirli öğelerin engellemesini kaldırmak için NoScript kullanma seçeneği vardır. Bu, kullanıcıların tüm alan adı yerine tek tek komut dosyalarının engellemesini kaldırmasına olanak tanır. Özel engelleme, kullanıcıların sekiz farklı kategoriye ayrılmış öğelerin engellemesini kaldırmasına olanak tanır: komut dosyası, nesne, medya, çerçeve, yazı tipi, webgl, getirme ve diğer. Bu seçenekleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

özel ayarlar

Örneğimizde, CNN.com önceden güvenilen olarak ayarladığımız bir alan olduğundan, olası tüm seçenekler şu anda izin verecek şekilde ayarlandı.

Genel olarak, çoğu kullanıcı bu gelişmiş özelliği kullanmak istemez. Ancak, ziyaret ettikleri web sayfalarına nelerin yüklendiğini daha iyi bilen herkes NoScript'i daha da özelleştirmek için bu özelliği kullanabilir.

Bireysel web sayfası öğelerinin nasıl engelleneceğini öğrenmek için özel özelliği kullanmak isteyen herkes için - özel geçici olarak kullanılabilir. Bu, tarayıcınızı yeniden başlattığınızda NoScript'in varsayılana geri döneceği anlamına gelir. Bu, kalıcı olacağından endişe etmeden özel ayarları test etmenizi sağlar.

NoScript Seçenekleri

Son olarak, seçenekler simgesini tıklayarak belirli NoScript özelliklerini ayarlamak mümkündür.

seçenekler simgesi

Bu düğmeyi tıkladığınızda, uzantıyı daha da özelleştirmenizi sağlayan bir web sayfası açılır. Bu seçenekler dört kategoriye ayrılmıştır; Genel, Site Başına İzinler, Görünüm ve Gelişmiş. Bu ayarların çoğu kendinden açıklayıcıdır, ancak daha yakından bakmaya değer bazı seçenekler vardır.

seçenekleri

Genel'i tıklamak, üst düzey siteleri Geçici olarak GÜVENİLİR olarak ayarlamanıza izin verebilir. Bu, tüm üst düzey alan adlarının normal şekilde çalışmasını sağlamanın kolay bir yoludur, NoScript'i kurmanın hızlı ve kolay bir yolu olarak işlev görür, böylece sizi karşılaşabileceğiniz rastgele sitelerdeki kötü amaçlı komut dosyalarına karşı koruyabilir. kullanmak istediğiniz web siteleri.

Site Başına İzinleri'ni tıklamak, YouTube gibi NoScript tarafından önceden ayarlanmış alanlar da dahil olmak üzere hangi web sitelerinin zaten Güvenilir olarak ayarlandığını kontrol etmenizi sağlar..

Sonuç

NoScript, çevrimiçi ortamda çok daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlayabilen mükemmel bir komut dosyası engelleme uzantılarıdır. Reklamları, pop-up'ları, kötü amaçlı web sitelerini ve arabayla indirmeler de dahil olmak üzere tehlikeli kötü amaçlı yazılımları dolandırmak için kurban düşmekten endişe duyan herkesin Firefox veya Chrome'da NoScript kullanmaya başlaması şiddetle önerilir..

NoScript'i kurmak bir web sayfasını ilk ziyaretinizde biraz çaba gerektirse de, NoScript'in yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik sağlayabileceğinden şüphe yoktur. Bu nedenle, ihtiyaç duymadığınız diğer her şeyi engellerken web sitesi komut dosyalarının engellemesini istediğiniz gibi ve istediğiniz zaman güvenle kaldırmak için NoScript'i güvenle kullanabilmeniz için bu kılavuzu okumak için zaman ayırmanızı öneririz..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me