Geek. Şikayet. Kahraman. Cani. Herkes Edward Snowden hakkında bir görüş var.


Bize göre Edward Snowden, internet özgürlüğü ve veri gizliliğinin şampiyonu.

İşte Edward Snowden'ın biyografisi kısaca. Onun fikrine karar vermene izin vereceğiz.

Edward Snowden kimdir?

Edward Snowden bir bilgisayar analisti bilgi uçuruyor. Edward Snowden kimdir

Guardian'a ABD'nin telefon ve internet iletişimindeki gözetimi hakkında vahiylere yol açan çok gizli NSA belgeleri sağladı.

2013 yılında Edward Snowden ve parmağı, sınıflandırılmış NSA belgeleriyle dolu bir uçağa bindi ve dünyayı sonsuza dek değiştirdi.

Cesareti, dünyayı kitlesel gözetimin sonuçlarını hesaba katmaya zorladı ve yeni nesil ihbarcılara ilham verdi.

Edward Snowden Eğitim

Edward Joseph Snowden, 1983 yılında Kuzey Carolina'da doğdu. Aktif askeri ve federal hükümet geçmişi olan bir aileden geliyordu. O tamamen "aynı yolu izlemesi bekleniyor. ”Eğitim

Bu nedenle, 2004'te örgün eğitimden ayrıldığı zaman sürpriz olmadı. Bunu takiben Snowden, Birleşik Devletler Ordusu Rezervine Özel Kuvvetler adayı olarak katıldı.

“Irak savaşında savaşmak istedim, çünkü insan olarak insanlara baskıdan kurtulma yükümlülüğümü hissettim.”

Bu olmadı. Sadece beş aylık bir eğitimden sonra, Snowden her iki bacağını da kırdıktan sonra taburcu edildi. Ancak bu süre zarfında Snowden ordu ile biraz hayal kırıklığına uğradı:

“Bizi eğiten insanların çoğu, hiç kimseye yardım etmemek için Arapları öldürmekle doluydu.”

Edward Snowden ne yaptı?

Fed'ler için çalışmak

Ordudan ayrıldıktan sonra, Snowden bir güvenlik görevlisi olarak kısa bir görev yaptı. "çok gizli tesis" NSA'ya aittir. Bu, çok yüksek güvenlikli bir açıklık gerektirdi, bunun için sıkı arka plan kontrolleri yaptı ve bir poligraf muayenesinden geçti..

Stormbrew

CIA, Snowden'a bir iş teklif etmeden çok önce değildi. Orada, resmi nitelikleri olmamasına rağmen, “bilgisayar sihirbazı” na gittiği için hızla ün kazandı. 2007 yılında İsviçre'ye gönderildi. Orada “en iyi teknik ve siber güvenlik uzmanı” olarak kabul edildi.

Cenevre'de tanık olduğu olayların alaycı doğasından rahatsız olan Snowden, 2009 yılında CIA'dan istifa etti. Bir arkadaşına göre, “zaten bir tür vicdan krizi yaşıyordu”.

NSA için taşeronluk

Bununla birlikte, “ürkütücü türlerle” çalışma tarihi henüz sona ermemişti. Snowden, hükümet bilgisayar sistemlerini (özellikle NSA'nın Hawaii bölgesel operasyon merkezi) yöneten Dell ile bir işi kabul etti. Bu süre zarfında Snowden, ABD hükümeti tarafından anayasal olmayan kitlesel gözetim kanıtları toplamaya başladı..NSA Taşeronluğu

"Ancak kırılma noktası ”, Snowden'ın“ Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, doğrudan Kongre'nin yemininde yattığını ”izlediğinde geldi. Snowden Dell'den ayrıldı ve bir devlet hizmetleri şirketi olan Booz Allen Hamilton için çalışmaya başladı.

Halen NSA’ın Hawaii üssünde çalışan Snowden, NSA’nın iktidarı kötüye kullandığına dair kanıt toplama fırsatı buldu.

Bu dönemde Snowden, endişelerini NSA'nın amirleri ve meslektaşları ile birlikte izleme programı ölçeğinde dile getirdiğini iddia ediyor. Birçoğu onlara söylediklerine duyduğu endişeyi ve dehşeti dile getirmesine rağmen, kimse konuyu daha ileriye götürmeye istekli değildi.

whistleblowing

Aralık 2012'de Snowden Guardian gazeteci Glenn Greenwald ile temasa geçti. Greenwald, Snowden tarafından talep edilen güvenlik önlemlerinin doğru bir şekilde (özellikle PGP) çalışmak için çok karmaşık olduğunu fark ettiğinde, Snowden ayrıca NSA muhbiri William Binney hakkında etkili bir makale yazan bir belgesel film yapımcısı Laura Poitras ile de temasa geçti..

2013'ün başlarında, Snowden Greenwald ve Poitras'a belge deposunu sağladı. 20 Mayıs'ta 5 Haziran'da ilk belgelerin yayınlanması için Hong Kong'a uçtu..

Prizma

Snowden, Hong Kong'daki mülteciler arasında saklanmasının, ihanet suçlamalarıyla ABD'ye iade edilmesine karşı bir miktar koruma sağlayacağını umuyordu. Ancak yakında bu pozisyonun savunulamaz olduğu açıktı.

Edward Snowden nerede??

Vladimir Putin'in koruması altında Rusya'da Snowden'in nasıl ortaya çıktığı biraz belirsiz. Rusya'nın Snowden'ın Hong Kong'dan kaçmasına ve Ekvador'da Moskova ve Küba üzerinden sığınma noktasına ulaşmasına yardım etmeyi kabul ettiği düşünülüyor..Edward Snowden nerede?

ABD'nin baskısı altında, Küba fikrini değiştirdi ve Snowden'ın Havana'ya iniş iznini reddetti. Rusya'yı ziyaret eden Bolivya cumhurbaşkanı Evo Morales'i taşıyan bir uçağın Avrupa'dan geçmeye çalışırken topraklandığı tuhaf bir olaydan sonra, Snowden'in Rusya'da sıkıştığı anlaşıldı.

Neyse ki Snowden için Putin ona sığındı. O zamandan beri oradaydı.

Sızan Belgeler

Kimse Snowden'ın NSA'dan kaç tane uzlaşmacı belge aldığından tam olarak emin değil. Ancak Snowden, ABD güvenliğini tehlikeye atacak bilgiler içermediğinden emin olmak için her birini incelediğini söyledi.Sızan Belgeler

Mevcut tahminler 1.7 milyon civarında belgenin alındığını iddia ediyor. Rusya'da sığınma aldıktan sonra ihanet suçlamalarına karşı savunmasında öne çıkan Snowden, Hawaii'den kaçmadan önce tüm belgeleri gazetecilere teslim ettiği konusunda ısrar ediyor. Bu Putin'e teslim edecek hiçbir bilgisi olmadığı anlamına gelir.

Belgeler Ne Gösterdi?

Edward Snowden’in vahiyleri dünyaya ABD’nin NSA casusluk tutkularının büyüklüğünü gösterdi. NSA'nın herkesin çevrimiçi ortamda yaptığı her şeyi gözetlediğini gösterdi. Aksine çok sayıda Anayasal korumaya rağmen, ABD vatandaşları da buna dahil.

NSA, her 11 ABD vatandaşının çevrimiçi olarak yaptığı her şeyi gözetlemek için 11 Eylül'den sonra getirilen acil durum mevzuatının yanı sıra çok sayıda yasal boşluk kullandı..

PRISM programı ABD'nin teknoloji devlerini müşterilerini gözetlemeye seçti. Buna Microsoft, Apple, Google, Yahoo ve Facebook gibi.

Belgeler Ne Gösterdi?

ABD vatandaşlarına ait telefon kayıtlarında toplu, garantili, günlük aramalar gerçekleştirdi, tüm internet kullanıcılarının verilerimizi güvende tutması için gereken uluslararası şifreleme standartlarını zayıflattı, dünya internet trafiğinin% 80'ini izledi, binlerce bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaştı ve hatta Angry Birds gibi mobil uygulamalardan meta verileri çıkarmaya yönlendirildi.

XKeyscore arama ve analiz aracı, “internette yapılan hemen hemen her şeyi” bulmak için bu bilgi okyanusunu hızlı bir şekilde sıralamak için bir araç sağladı."

Edward Snowden Bir Kahraman

Snowden, Amerikalıları böyle bir gücün kötüye kullanılmasına karşı uyarmak için sahip olduğu her şeyi hazırlamaya hazırdı. Bu onu bir kahraman yapar. Bir demokrasinin kendini böyle çağırması için şeffaflık olmalıdır. Vatandaşlar kendi adına ne yapıldığını bilmeli ve anlamalıdır.Kahraman

Ne de olsa, bir hükümet eylemlerini halktan gizlerse, o zaman onlara karşı sorumlu olamaz. Ne yazık ki, hesap veremeyen bir hükümet demokratik değildir.

Bir hükümet kendi vatandaşlarının çıkarlarına karşı hareket ederse, ahlaki bir bireyin sadakati hükümetine veya halkına mı olmalı? Snowden, hem ahlaki hem de cesur bir birey olduğunu gösterdi..

Vahiyleri, en azından, ulusal güvenliğin belirsiz adı altında mahremiyete getirilebilecek ve getirilmesi gereken sınırlar hakkında bazı şeffaflık ve kışkırtıcı tartışmalar sağlamıştır..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me