Bugünlerde hepimiz korumak istediğimiz çok miktarda metin belgesi, şarkı, fotoğraf, video ve diğer kişisel verilerimiz var. Verilerimizi yerel olarak depolamak riskli olabilir, çünkü bir sabit sürücü bozulabilir ve bir mobil cihaz kaybolabilir, çalınabilir veya bozulabilir.


Raporlar, Windows işletim sistemlerini güncellediklerinde umutsuzluklarına çok benzeyen tüm fotoğraf koleksiyonlarını kaybeden kişilerin bile ortaya çıktığını bildirdi. Verileri çevrimiçi depolamak, bu tür kayıplara karşı korunmanın mükemmel bir yoludur, ancak bulut depolama alanı güvenlidir?

Verilerin çevrimiçi yedeklenmesi söz konusu olduğunda, insanların kullanma eğiliminde olduğu birkaç önemli hizmet vardır. Bunlar; Google Drive, Dropbox, OneDrive ve iCloud. Bu makalede, bu popüler depolama hizmetlerine bakacağız ve bu bulut depolama hizmetlerinin gerçekte ne kadar güvenli olduğunu inceleyeceğiz.

Google Drive güvenli midir??

Google Drive, verileri buluta yedeklemenin kolay ve etkili bir yoludur ve bir Gmail hesabıyla ücretsiz olarak (5 GB'a kadar depolama alanı) kullanılabildiğinden, son derece popülerdir..

Bununla birlikte, hassas dokümanları yedekleyen kullanıcılar için Google Drive'ın gerçekten ne kadar güvenli olduğuna ilişkin endişeler olabilir. Ne de olsa, kanıtlar daha önce Google'ın PRISM gözetim programında NSA ile el ele çalıştığını ortaya çıkardı. Peki, Google Drive gerçekten ne tür bir güvenlik sağlıyor? Google Drive'ı bir seçenek olarak görüyorsanız Google Drive incelememize bakın.

Transit olarak

Verileriniz için olası ilk güvenlik riski iletim sırasındadır. Verilerinizi Google’ın merkezi sunucularına yüklediğinizde, İnternet üzerinden oraya seyahat etmesi gerekir; bu, aktarım sırasında ele geçirilebileceği anlamına gelir.

Buna karşı hafifletmek için Google, verilerinizi yüklemeden önce verilerinizi TLS kullanarak şifreler. Bu, HTTPS web sitelerine tarayıcı bağlantılarını güvenli hale getirmek için kullanılan aynı şifreleme standardıdır. Bağımsız şifreleme denetleme aracı Qualys SSL Labs ile hızlı bir kontrol, Google’ın TLS bağlantılarının A + olarak derecelendirildiğini (ki bu kadar iyi).

Google, verilerinizi dahili ağı içinde taşınırken de şifreler. Bu, verilerinizin bir Google sunucusundan diğerine taşındığında ve çeşitli cihazlarınızla senkronizasyon sırasında her zaman şifreleneceği anlamına gelir.

Dinlenmede

Verileriniz Google'a ulaştığında, bulut sunucuları içinde güvenliğini sağlamak için şifrelenir. Google, beklemedeki tüm veriler için 128 bit AES şifrelemesi kullanır. Bu 256 bit şifreleme kadar güçlü olmasa da; şu an için gelecekteki kanıt olarak kabul edilmektedir.

Daha fazla güvenlik için Google, verilerinizi dönen bir ana anahtar kümesiyle şifrelemek için kullanılan AES şifreleme anahtarlarını şifreler. Bu, Google’ın sunucularında depolanan verilere ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

Google tüm dosyalarınızı şifreler "anında" verilerinizin her zaman güvenli bir şekilde saklandığından ve yalnızca gerçekten erişmek istediğiniz dosyanın şifresinin çözüldüğünden emin olmak için. Bununla birlikte, Google dosyalarınızın anahtarını sizin adınıza tutar, yani firma isterse dosyalarınıza girebilir.

Gizlilik Politikası

Google'ın hizmet şartları, "söz konusu içerikte sahip olduğunuz fikri mülkiyet haklarının sahipliğini korumuş olursunuz. Kısacası, size ait olan sizindir." Ancak firma, hizmetlerini geliştirmek için özel içeriğinizi kullanma hakkına sahip olduğunu söylüyor.

Bu, firmanın size (diğer hizmetlerinde) daha iyi reklam sunmak veya hizmetlerini başka şekilde iyileştirmek ve yenilerini geliştirmek için belgelerinizi bilgi ve anahtar kelimeler için tarayabileceği anlamına gelir. Google, yüklediğiniz her şeye erişmek için onay istediğinden, HIPAA uyumluluğu olduğunu iddia edemez.

Google ayrıca, bir varant sunulması halinde verilerinizi yetkililere teslim etme hakkını da saklı tutar. Bu, ABD hükümetinin tüm dosyalarınıza girebileceği ve asla bilemeyeceğiniz anlamına gelir (tıkaç emirleri nedeniyle). Bunların hiçbiri ideal değildir ve uçtan uca şifreleme sağlamayan herhangi bir bulut depolama hizmetinin asla gerçekten güvenli olduğu düşünülmemesinin ana nedeni değildir..

OneDrive güvenli mi?

OneDrive, Microsoft tarafından sağlanan popüler bir bulut depolama hizmetidir. Google Drive gibi, kullanıcılara bir Microsoft hesabına kaydolur girmez 5 GB ücretsiz depolama alanı sağlar. OneDrive kullanıcısıysanız verilerinizin ne kadar güvenli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Hadi bir bakalım…

Transit olarak

Microsoft’un OneDrive bulut depolama alanına aktarılan veriler, 2048 bit anahtarlar kullanılarak TLS şifrelemesi ile şifrelenir. Bu, verilerinizin taşıma sırasında bilgisayar korsanlarına ve izlemeye karşı korunmasını sağlayan sağlam bir şifrelemedir.

Verilerinizi bir sunucudan diğerine geçerken güvenli tutmak için (Microsoft, verilerinizi felaketlere karşı korumak için birden fazla konumda depolar), şirket verilerinizi dahili olarak taşımadan önce de şifreler. Microsoft, “veriler zaten özel bir ağ kullanılarak iletilse de, sınıfının en iyisi şifrelemeyle daha da korunduğunu” belirtmektedir.

Dinlenmede

Microsoft, OneDrive'ın “işletme” kullanıcıları için kesinlikle beklemedeki şifreleme hakkında bilgi sağlar. Ücretsiz OneDrive kullanıcıları için istirahatte şifreleme kanıtı bulmaya çalışmak daha zordur.

İş kullanıcılarına BitLocker'ın Microsoft’un sunucularında depoladıkları tüm verileri şifrelediği söylenir. Dosya başına şifreleme, yüklediğiniz her dosya için anında şifreleme sağlar. Microsoft'a göre, Federal Bilgi İşleme Standardı (FIPS) 140-2 uyumlu AES 256 şifreleme kullanıyor. Bu güçlü bir şifreleme.

İşletme ve kişisel hesaplar arasındaki farkı çevreleyen karışıklığa rağmen, yalnızca Microsoft'un tüm OneDrive kullanıcıları için gerçekten de şifreleme sağladığını varsayabiliriz. Bu makale kesinlikle doğru olduğunu göstermektedir:

“Her dosya beklemede benzersiz bir AES256 anahtarıyla şifrelenir. Bu benzersiz anahtarlar, Azure Anahtar Kasası'nda depolanan bir dizi ana anahtarla şifrelenir. ”

Bu ifade, tüm OneDrive kullanıcılarının dinlenme şifrelemesine girdiğini ve bu şifrelemenin anında olduğunu ima eder. (Microsoft'un işletme hesapları ile kişisel hesaplar arasındaki farkı kesin olarak belirtmesi iyi olurdu).

Ancak, OneDrive'ın tamamen tescilli bir bulut depolama hizmeti olduğunu hatırlamakta fayda var. Kapalı kaynaktır, yani verilerinizin ne kadar güvenli olduğunu doğrulamak imkansızdır. Buna ek olarak, firma verilerinizi sizin adınıza şifrelediğinden ve şifreleme anahtarlarını sunucularında tuttuğu için verilerinizi istediği gibi erişebilir ve belgelerinizi istediği gibi tarayabilir..

Gizlilik Politikası

Google’ın hizmetlerinde olduğu gibi, Microsoft’un OneDrive'ı tüm Microsoft’un ürünleri ve hizmetleri için genel bir gizlilik politikası kapsamındadır. Bu politika, Microsoft'un hizmetlerini daha iyi sağlamak için verilerinize erişme hakkına sahip olduğunu belirtir. Ayrıca, firmanın reklamları izlemek ve sunmak amacıyla verilerinize erişmesini sağlar.

Microsoft’un politikası ayrıca, kullanıcılara şu istenirse hükümet varantlarına uyacağını hatırlatır:

“Son olarak, aşağıdakilerin gerekli olduğuna dair iyi niyetli bir inancımız olduğunda, içeriğiniz (e-postalarınızın içeriği, diğer özel iletişim veya özel klasörlerdeki dosyalar gibi) dahil olmak üzere kişisel verilere erişeceğiz, bunları açıklayacağız ve koruyacağız: 1 . geçerli yasalara uymak veya kolluk kuvvetleri veya diğer devlet kurumları dahil geçerli yasal sürece yanıt vermek. ”

Yani, verilerinize yetkililer her zaman erişebilir ve ABD gag emirlerini uyguladığı için verilerinize bu izinsiz giriş hakkında asla bilgilendirilmezsiniz..

Bu nedenle, her zaman olduğu gibi, verilerinizin çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde saklanmasını istiyorsanız, gerçek uçtan uca şifreleme (ve açık kaynak) sağlayan bir hizmetin seçilmesi hayati önem taşır..

İCloud güvenli midir??

iCloud, Apple’ın bulut depolama hizmetidir. Apple’ın ürünlerinde pişirilen ev yapımı servis olduğu için Apple kullanıcıları arasında son derece popüler bir hizmettir. Genellikle gizliliğe iyi ve bazı rakiplerinden daha güvenli olduğu varsayılır..

Ancak, bu makaledeki diğer popüler hizmetler gibi, iCloud kapalı kaynaktır. Bu, kaynak kodunun güvenlik uzmanları tarafından denetlenemeyeceği anlamına gelir. Bu yüzden iddia ettiği güvenlik seviyesini sağlamak için Apple'a güvenmeniz gerekiyor.

Apple daha önce (Edward Snowden tarafından) kullanıcılarını gözetlemek için NSA ile el ele çalıştığı açıklandı. Yani, güvenebilir misin? Apple’ın iCloud'u rakiplerinden gerçekten daha mı güvenli??

Transit olarak

2014'te Apple, iCloud kullanıcılarına yapılan bir dizi saldırıdan sonra çok kötü bir basın gördü. Bu raporlara göre, iCloud sunucularına bağlantılar orta saldırıdaki bir adama karşı savunmasızdı. Apple, kurbanların gerçekten kimlik avına uğradığını iddia ederek bunu reddetti. Buna rağmen, firma iCloud hizmetinin güvenliğinde iyileştirmeler yaptı.

Apple, iCloud sunucularıyla olan tüm iletişimin Forward Secrecy ile TLS 1.2 şifrelemesi ile korunduğunu belirtir. İCloud’un TLS güvenliğini Qualys SSL Labs kullanarak kontrol ettik ve hizmetin A + aldığını öğrendik. Dolayısıyla, aktarılan verilerin güvenliği iyi olmalıdır.

Ek güvenlik için, Posta, Takvim veya Kişiler gibi yerel Apple uygulamalarını kullanarak iCloud hizmetlerine eriştiğinizde, kimlik doğrulaması güvenli bir belirteç kullanılarak gerçekleştirilir. Güvenli belirteçler, iCloud parolanızı cihazınızda veya bilgisayarınızda saklama gereksinimini ortadan kaldırır. Şifrenin (farklı bir cihazdan oturum açmak için kullanılabilecek) aksine, bu belirteç cihazınıza şifreli olarak bağlı olduğu için çalınamaz (ve cihaz olmadan işe yaramaz).

Apple'ın verileri özel ağlarının çevresine aktarmak için ne tür bir koruma kullandığını da doğrulayamadık. Firma, bulut sunucuları arasında veri aktarmak için şifreleme kullandığını varsayar, ancak güvenlik düzeyindeki bilgiler serbestçe kullanılabilir değildir.

Dinlenmede

Apple, tüm verilerin AES 128 şifrelemesi kullanılarak sunucularında depolandığını belirtir. Bu, birçok bulut depolama hizmeti tarafından sağlanan AES 256 şifrelemesi kadar güvenli değildir, ancak şu an için gelecekte kanıt olarak kabul edilmektedir.

Apple'ın sunucularına iletilen bazı veriler için uçtan uca şifreleme kullanılabilir (Apple, iMessages ve FaceTime için uçtan uca şifreleme kullanır ve ev verileri, sağlık verileri, iCloud Anahtarlık, ödeme bilgileri, Quicktype klavye öğrenilmiş kelimeleri, ekran süresi, Siri bilgileri ve Kablosuz ağ bilgileri).

Ancak, iCloud'a aktarılan ayrı dosyalar için kullanılamaz. Bu, Apple'ın bulut depolama alanında sizin adınıza şifrelediği dosyalar için şifreleme anahtarları üzerinde kontrol sahibi olduğu anlamına gelir. Bu ideal olmaktan uzaktır, çünkü verilerinizin anahtarlarına Apple personeli tarafından erişilebileceği, çevrimiçi sızıntı yapabileceği veya hatta siber suçlular tarafından sunucularından saldırıya uğradığı anlamına gelir.

Gizlilik Politikası

Apple’ın gizlilik politikası, iCloud kullanıcı verilerine bazı durumlarda erişilebileceğini açıkça ortaya koymaktadır:

“Kişisel bilgileri aynı zamanda ürünlerimizi, hizmetlerimizi, içeriğimizi ve reklamlarımızı oluşturmamıza, geliştirmemize, işletmemize, sunmamıza ve iyileştirmemize ve kayıp önleme ve sahtekârlıkla mücadele amaçlarına yönelik olarak kullanıyoruz. Kişisel bilgilerinizi, hizmetlerimizi tüm kullanıcılarımızın yararına korumak ve yüklenen içeriğin çocuk cinsel sömürü materyali de dahil olmak üzere potansiyel olarak yasadışı içerik için önceden taramak veya taramak da dahil olmak üzere muhasebe ve ağ güvenliği amacıyla da kullanabiliriz. ”

Gördüğünüz gibi, politika Apple'ın belgelerinizi taradıklarından emin olmak için taramasına izin veriyor. Apple'ın dokümanları başka herhangi bir amaçla tarama yeteneğini kullanıp kullanmadığı belirsizdir, ancak aynı zamanda yeni verileri geliştirmek için insanların verilerini kullanma izni verir. Yani, muhtemelen bir düzeyde şirket casusluğu yapıyor gibi görünüyor. Tabii ki, Apple kapalı kaynak olduğundan, tam olarak ne tür bir gözetleme olabileceğini doğrulamak imkansızdır..

Google ve Microsoft'ta olduğu gibi Apple’ın politikası da yasal veri taleplerine uyacağını belirtir. Bu, firmaya bir tıkaç siparişi verilebileceği ve iCloud verilerinize bilginiz olmadan erişilebileceği anlamına gelir:

“Apple'ın kişisel bilgilerinizi ifşa etmesi, yasalar, yasal süreçler, davalar ve / veya ikamet ettiğiniz ülke içindeki veya dışındaki kamu ve resmi makamlardan gelen talepler doğrultusunda gerekli olabilir. Ayrıca, ulusal güvenlik, kolluk kuvvetleri veya kamusal öneme sahip diğer konular için ifşanın gerekli veya uygun olduğunu belirlersek, sizinle ilgili bilgileri ifşa edebiliriz. ”

Peki, Apple insanların hesaplarına ne sıklıkla giriyor? 2015 yılının ilk yarısında Apple, dünya genelindeki polis yetkililerinden 4.472 talep aldığını itiraf etti. Apple, bu taleplerin 1.886'sı için polise veri açıkladığını (bunun 1.407'si ABD kolluk kuvvetlerine sağlandığını) belirtiyor.

Son olarak, iCloud'da depolanan Notes'un asla şifrelenmediğini de belirtmek gerekir..

Dropbox güvenli mi??

Dropbox, San Francisco, Kaliforniya'da bulunan bir bulut depolama hizmetidir. Bu listedeki bir teknoloji devine ait olmayan tek bulut depolama hizmeti, bunun yerine, yalnızca hizmetinin gücünde popülerliğe yükseldi.

Buna rağmen, Dropbox'ı bu makaledeki diğer popüler rakiplerden daha güvenli olarak düşünmek zor. Aslında, hizmet, kullanıcıların platformda aldığı gizlilik eksikliğinden çok vokal olan Edward Snowden tarafından doğrudan eleştirildi.

Dropbox kısmen GPLv2 lisansı ve kısmen kapalı kaynaktır. Bu, hizmetin tüm kaynak kodunu bağımsız olarak doğrulamanın imkansız olduğu anlamına gelir. Bu, bazı insanları hizmetten çıkarmak için yeterlidir, çünkü piyasada tamamen açık kaynaklı bulut depolama hizmetleri vardır.

Transit olarak

Bu listede belirtilen diğer hizmetlerde olduğu gibi Dropbox, tüketicilerden şirket sunucularına iletilen tüm verileri korumak için güvenli TLS kullanır. Dropbox, TLS bağlantılarının AES 128 şifrelemesi ile korunan bir tünel oluşturduğunu belirtir.

Bağımsız denetçinin testlerini geçip geçmediğini görmek için Qualys SSL Labs ile Dropbox hizmetlerini kontrol ettik. Qualys, TLS bağlantısını A + ile derecelendirdi, yani bu bağlantıların, aktarım sırasında kullanıcı verilerini korumak için güvenilebileceği anlamına geliyor.

Ancak, Dropbox uçtan uca şifreleme sağlamaz, bu da verilerin hala ele geçirilme olasılığına karşı duyarlı olduğu anlamına gelir.

Dinlenmede

Dropbox, güçlü AES 256 şifrelemesi ile tüm verileri sunucularında depolar. Bununla birlikte, kendi yayınlarından, erişilen her dosya için anında şifrelemenin sağlandığını söylemek mümkün değildir..

Bu makaledeki diğer hizmetlerde olduğu gibi, Dropbox uçtan uca şifreleme sağlamaz. Bunun yerine, herkesin verileri için şifreleme anahtarlarını tutar ve kullanıcı adına verilerin şifrelenmesi ve şifresinin çözülmesi üzerinde tam kontrolü korur. Bu güvenlik ve gizlilik açısından bir risktir, çünkü firmanın istediği zaman kullanıcı verilerine erişebileceği anlamına gelir.

Ayrıca, dahili bir sızıntı varsa veya bilgisayar korsanları kullanıcıların şifreleme anahtarlarını şirketin sunucularından çalmayı başarırsa kullanıcı verilerinin gösterilmesi mümkündür.

Ayrıca, hizmetin daha önce kimlik doğrulama mekanizmalarıyla ilgili sorunlar yaşadığını ve bunun sonucunda herkesin hesabın şifresine ihtiyaç duymadan yaklaşık dört saat boyunca herkesin Dropbox dosyalarına erişebileceğini belirtmek gerekir. Buna ek olarak, güvenlik araştırmacıları daha önce Dropbox iOS uygulamasında kullanıcı giriş bilgilerini düz metin olarak saklayan bir hata keşfetti.

Ancak, o zamandan beri bu sorunları düzeltti ve tüketicilerin hesaplarını korumalarına izin vermek için güvenlik önlemleri ekledi. Bunlar arasında çift faktörlü kimlik doğrulama, hesaptaki etkin girişlerin kontrol edildiği bir sayfa, olağandışı etkinliği kontrol eden otomatik sistemler ve şüpheli olduğu düşünülen hesaplar için zorunlu şifre güncellemeleri bulunur..

Bu gelişmelere rağmen, Dropbox'ı tamamen güvenli bir şekilde kullanmak isteyen herkes, Dropbox'a yüklemeden önce verilerini şifrelemek için üçüncü taraf yazılımlarını kullanmalıdır..

Gizlilik Politikası

Dropbox gizlilik politikası, verilerinizin her zaman size ait olacağını açıkça belirtir. Ancak politika, firmaya hizmetlerini daha iyi sunma nedeniyle tüm verilerinizi “tarama” izni verir:

“Hizmetlerimizi kullandığınızda bize dosyalarınız, içeriğiniz, mesajlarınız, kişileriniz vb. (“ Öğeleriniz ”) gibi şeyler sağlarsınız. Eşyalarınız sizin. Bu Şartlar, Hizmetleri sunmamızı sağlayan sınırlı haklar dışında, Öğeleriniz için bize herhangi bir hak vermez.

Öğelerinizi barındırma, yedekleme ve sizden istendiğinde paylaşma gibi işlemleri yapmak için izninize ihtiyacımız var. Hizmetlerimiz ayrıca size küçük resimler, belge önizlemeleri, yorum yapma, kolay sıralama, düzenleme, paylaşma ve arama gibi özellikler sunar. Bu ve diğer özellikler, sistemlerimizin Öğelerinize erişmesini, bunları depolamasını ve taramasını gerektirebilir. ”

Bu yeterli değilse, Dropbox'a kaydolmak verilerinizin üçüncü taraflarla paylaşılabileceği anlamına da gelir:

“Bize bunları yapmamıza izin veriyorsunuz ve bu izin bağlı kuruluşlarımıza ve birlikte çalıştığımız güvenilir üçüncü taraflara kadar uzanıyor.”

ABD'li bir firma olmak, Dropbox'a emri ve gag emri verilebileceği anlamına da geliyor. Bu koşullar altında, ABD hükümeti kimsenin verilerine süresiz olarak erişebilir. Gag emri nedeniyle, kullanıcılar ABD istihbarat teşkilatlarının insanların hesaplarının içeriği üzerinde gözetim yaptığını asla bilemezler.

Dropbox, yasal taleplere uyacağını açıkça belirtir ve kullanıcıları, telif hakkıyla korunan içeriği paylaşmak için hesaplarını kullanmamaları konusunda uyarır:

“Davranışlarından sen sorumlusun. Eşyalarınız ve Kabul Edilebilir Kullanım Politikamıza uymalısınız. Hizmetler'deki içerik, başkalarının fikri mülkiyet haklarıyla korunuyor olabilir. Lütfen bunu yapma hakkınız yoksa içeriği kopyalamayın, karşıya yüklemeyin, indirmeyin veya paylaşmayın. ”

Politika, hizmeti kullanarak gizliliğin garanti edilmediğini açıkça ortaya koymaktadır. İçeriğiniz taranacak ve telif hakkı korsanlığı da dahil olmak üzere herhangi bir yasayı çiğnemekten suçlu bulunursanız sizi kovuşturmak için kullanılabilir.

Bulut depolamayı kullanmak için en iyi uygulamalar

Bu makalede görebileceğiniz gibi, popüler bulut depolama hizmetleri tarafından sağlanan veri gizliliğini çevreleyen birçok soru var. Uçtan uca şifreleme olmaması, verilerinizi saklamak ve korumak için sağlayıcıya güvenmeniz gerektiği anlamına gelir. Ve ABD'deki üsleri nedeniyle, hükümetin bu hesaplardaki verilere bir tıkaç emri kullanarak sızabilme olasılığı her zaman vardır..

Yukarıdaki bulut depolama hizmetlerinin sizin için kabul edilebilir bir çözüm olup olmadığı büyük ölçüde kişisel koşullarınıza bağlıdır. Google, Apple, Microsoft veya Dropbox'ın şifrelenmiş belgelerinizi sizin adınıza saklamasına izin veriyorsanız, bu hizmetleri kesinlikle kullanın. Ancak, gizliliğe gerçekten değer veriyorsanız, uçtan uca şifreleme ile açık kaynaklı alternatifler aramak her zaman daha iyi olacaktır..

Yukarıdaki hizmetlerden birini kullanmaya karar verirseniz, önerdiğimiz bazı en iyi uygulamalar vardır:

  • Güçlü, benzersiz bir şifre seçin. Hesaplarınızın her biri, gerçekten güvenli kalmasını sağlamak için güçlü bir benzersiz şifre gerektirir. Bunu yapmamanız, kimlik avı saldırısı nedeniyle verilerinizin açığa çıktığı anlamına gelebilir.
  • İki Faktör Yetkilendirmesi Kullanın. Parolanız tüm belgelerinizin anahtarıdır, bu da onu kıran veya parolayı tahmin eden herkesin dosyalarınıza anında erişebileceği anlamına gelir. 2FA, bilgisayar korsanlarının dosyalarınıza erişmesini engelleyen ekstra bir koruma katmanı sağlar.
  • Varsayılan olarak Google Drive, OneDrive, iCloud ve Dropbox'ta oluşturduğunuz dosyalar özel olarak ayarlanır. Ancak, bir dosya veya klasöre erişimi bağlantı kullanarak biriyle paylaşmaya karar verirseniz, bu üçüncü tarafın bu dosyayı veya klasörü başka biriyle paylaşabilmesi mümkündür. Bu nedenle, verilerinize kimleri, kiminle ve nedenle paylaştığınızı her zaman dikkate almak önemlidir.
  • Çevrimiçi bir bulut hizmetine yüklemeden önce verilerinizi şifrelemek için üçüncü taraf yazılımı kullanın. Verileri bir hizmete yüklenmeden önce şifrelemek, verilerin anahtarını yalnızca siz tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak, piyasada uçtan uca şifrelemeye sahip açık kaynak sağlayıcıları olduğu göz önüne alındığında bu uzun soluklu bir yaklaşımdır..
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me